Suburbia (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

espresso pisze: 07 sty 2019, 16:07 Oooooo nie, miałam już nic a nic nie wspierać, ale chyba się złamię :shock:

Kolekcjonerska wersja Suburbii, z nowymi grafikami, wieżą-podajnikiem do kafli, wszystkimi dodatkami (i jednym nowym!) - info tutaj i tutaj.
o w mordeczkę,

jak dobrze że ja jestem taki rozsądny, dojrzały i biedny ;)...ale wyglada fajniusio...

ciekawe co zrobią ci, którzy zawsze mówili że ich grafika odrzuca od tej świetnej gry ;-P


Jakieś nowe mechaniki się szykuję z tym księżycem - a może to było w tym ostatnim dodatku (5 stars?), który odpuściłem...
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

Księżyc wygląda na kolejną ikonkę do której będą się odwoływać inne kafle. Z kafla posterunku policji wnioskuję, że księżyce raczej będą negatywne (posterunek pozwala unikać negatywnych efektów księżyców) .

Edycja
Z tego co zrozumiałem to oprócz Nightlife ma być jeszcze 5 unikatowych budynków po 1 dla każdego koloru planszy gracza.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

Plus pewnie pierdyliard SG na KS.

Fajnie, fajnie, ale sie oprę ;)...
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

rastula pisze: 07 sty 2019, 17:55 Fajnie, fajnie, ale sie oprę ;)...
... o fotel klikając "Pledge now!" : )
Na poważnie też może mi się uda nie kupić "lepszej edycji". Wieża na kafle na pierwszy rzut oka wydaje się fajna ale w zależności od jakości gry kafle mogą się ścierać po kilkunastu/klikudziesięciu partiach wyciągania ich spod spodu stosu. Ilość kafli na chwilę obecną daje całkiem niezłą rozgrywkę ale też zwiększa się losowość i dalsze rozrzedzenie przez Nightlife może pogłębić czynnik losowy. Grafiki są miodne ale na razie to za mało żeby wydać ponad 400zł. Może kampania KS pokaże coś co mnie przekona do nowszego wydania.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia

Post autor: espresso »

c08mk pisze: 07 sty 2019, 18:17
rastula pisze: 07 sty 2019, 17:55 Fajnie, fajnie, ale sie oprę ;)...
... o fotel klikając "Pledge now!" : )
Na poważnie też może mi się uda nie kupić "lepszej edycji". Wieża na kafle na pierwszy rzut oka wydaje się fajna ale w zależności od jakości gry kafle mogą się ścierać po kilkunastu/klikudziesięciu partiach wyciągania ich spod spodu stosu. Ilość kafli na chwilę obecną daje całkiem niezłą rozgrywkę ale też zwiększa się losowość i dalsze rozrzedzenie przez Nightlife może pogłębić czynnik losowy. Grafiki są miodne ale na razie to za mało żeby wydać ponad 400zł. Może kampania KS pokaże coś co mnie przekona do nowszego wydania.
To wszystko prawda, ale... ja się chyba nie oprę :D To jedna z moich ulubionych gier, regularnie wraca na stół (choć też poprzestałam na jednym dodatku), ale zawsze odczuwam jakiś taki żal, że nie ma oprawy jak polska wersja Zamków.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Suburbia

Post autor: Zet »

Mnie też szalenie kusi, przynajmniej nie będę musiał się martwić o mieszanie wersji językowych, nie mówiąc oczywiście o piękniejszym wyglądzie. Tylko nigdy jeszcze nie bawiłem się w KS - może jakiś miły sklep zaoferuje chętnym wersję KS wraz z SG :)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Suburbia

Post autor: Bruno555 »

No teraz to wygląda jak nowoczesna planszówka! Tak powinna wyglądać od początku. Chociaż i tak jak dla mnie w tej grze jest za mało interakcji i raczej się nie skusze.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia

Post autor: wirusman »

Z tego samego powodu sprzedałem. Tam każdy gra tylko z sobą:)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

Kolegom pewnie by się spodobało rozszerzenie Kaijū z Godzilą i Mothrą + jakieś małe mechy ;)...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Suburbia

Post autor: BartP »

Zwykle narzekam tu na forum na brak interakcji w wielu nowych grach. Ale akurat Suburbia wg mnie ma miłą interakcję. Trzeba patrzeć na końcowe cele i obserwować ruchy graczy, by konkurować na tych polach. Co więcej, można próbować odgadnąć prywatny cel i uniemożliwić jego wykonanie. No i oczywiście draft kafli: zamiana w kluczowym momencie kafla, na który ktoś się czai, w jezioro to klucz do sukcesu ;]. Więc nie, wg mnie nie gra się samemu ze sobą; kto tak robi, to przegra.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Suburbia

Post autor: kastration »

Miałbym prośbę (z przymrużeniem oka). Też mi się podoba wersja kolekcjonerska, dlatego... kupujcie ją szumnie i wystawiajcie używki na sprzedaż, bo doczekać się nie można :) Stara też jest niczego sobie, taki oszczędny, sterylno-miejski klimat. Tylko szkoda, że wycofana, bo prosta i dobra gra (podobno).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: c08mk »

Ruszył KS. 121$ za komplet jeszcze nie wygląda źle. Można zamówić dodatkowe kolory plansz gracza gdzie każda ma mieć inne miasto nadrukowane z tyłu plus unikalny kafel dla tego miasta ... koszt 221$ już robi wrażenie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: wirusman »

To ja podziekuje. Po dwukroc za dużo jak dla mnie.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: c08mk »

Właśnie przedzieram się przez komentarze. Może nie jest aż tak źle jak mi się na początku wydawało. Dodatkowe kafle miast mają być dodane do każdego egzemplarza po osiągnięciu progu 100k$. Czyli zamawiając za 121$ dostaje się 5 kolorów plansz gracza które na drugiej stronie mają nadrukowaną nazwę miasta ale kafle się dostaje wszystkie.
It looks pretty likely we'll reach the $100K stretch goal, which will give all backers ALL the city building tiles that are unlocked via stretch goals.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: espresso »

c08mk pisze: 14 sty 2019, 19:00 Właśnie przedzieram się przez komentarze. Może nie jest aż tak źle jak mi się na początku wydawało. Dodatkowe kafle miast mają być dodane do każdego egzemplarza po osiągnięciu progu 100k$. Czyli zamawiając za 121$ dostaje się 5 kolorów plansz gracza które na drugiej stronie mają nadrukowaną nazwę miasta ale kafle się dostaje wszystkie.
Z tego co zrozumiałam, to te 5 kolorów można też dowolnie wybrać spośród odblokowanych.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dave8 »

Trochę przesadzili z ceną.
Miałem brać ale się zastanawiam.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: skiba »

dave8 pisze: 14 sty 2019, 19:17 Trochę przesadzili z ceną.
Miałem brać ale się zastanawiam.
Czy ja wiem czy przesadzili. Teraz za podstawkę i 2 dodatki trzeba dać 350-400 złotych a i tak jest mały problem z dostępnością. Tutaj masz za 450 złotych z wliczoną już wysyłką wszystko, co wyszło, 20% większe kafle, metalowe monety, insert pozwalający na szybkie rozłożenie gry i kilka innych bajerów. Do tego kafelki promo (rozdawane na Essen, BGG CON itd), nowy dodatek "Nightlife", a ze stretch goal'i pewnie będzie ze 20-30 kafelków unikalnych miejsc. Tak, te kafelki będą dodawane do każdej gry. Dla mnie deal jest dobry :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dave8 »

skiba pisze: 14 sty 2019, 20:18
dave8 pisze: 14 sty 2019, 19:17 Trochę przesadzili z ceną.
Miałem brać ale się zastanawiam.
Czy ja wiem czy przesadzili. Teraz za podstawkę i 2 dodatki trzeba dać 350-400 złotych a i tak jest mały problem z dostępnością. Tutaj masz za 450 złotych z wliczoną już wysyłką wszystko, co wyszło, 20% większe kafle, metalowe monety, insert pozwalający na szybkie rozłożenie gry i kilka innych bajerów. Do tego kafelki promo (rozdawane na Essen, BGG CON itd), nowy dodatek "Nightlife", a ze stretch goal'i pewnie będzie ze 20-30 kafelków unikalnych miejsc. Tak, te kafelki będą dodawane do każdej gry. Dla mnie deal jest dobry :-)
Niby tak ale potem będziesz miał pierdyliard kafelków, którymi i tak nie będziesz grał bo gra będzie tracić balans.
Wolałbym zapłacić mniej i mieć połowę...
... chociaż gra jest trudno dostępna, a podoba mi się bardzo więc i tak pewnie kupię 😉
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: rattkin »

Cena jest bardzo w porządku, jak na odpicowaną podstawkę z promkami i 3 dodatkami.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: rastula »

To ci co nie kupili mają dobrze ;). No ja raczej drugi raz za to samo nie zapłacę :). Na szczęście stara suburbia nie przestała być dobrą grą ;).
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Zet »

Zawsze można kupić nową i sprzedać starą ;) Ja się nad tym zastanawiam.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: c08mk »

Ja się zastanawiam, bo cena jest faktycznie nie najgorsza chyba, że się chce dodać kolejne kolory planszetek do zestawu. Na razie jest 29 dni do końca KSa i jest czas na zastanowienie. Co do balansu gdzieś tam mi się rzucił w oko tekst, że będzie "guide" do zbalansowanego doboru kafli. Najbardziej boję, że na parę dni przed końcem dodadzą jakiś dodatek za 100$, a później kolejny za 50 i jeszcze następny na zamknięcie.
Polskiej wersji nie będzie więc czekanie z nadzieją na wersję retail PL za pół roku nie ma sensu. Nie będzie też wydawanych rozszerzeń kompatybilnych wstecz także stare wydanie Nightlifea nie dostanie.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Bart Henry »

Ja się miałem odbić od tego, ale po lekturze kampanii jestem o krok od wsparcia. :) Zrobili sporo małych, ale fajnych zmian.

Najbardziej odobają mi się:
- dziurki na kostki toru reputacji/przychodu,
- bardziej czytelna plansza populacji (bez zygzaków),
- drewniane znaczniki typów budynków (samolot dla lotniska itp, będzie lepiej widać co kto ma),
- PDF z polecanymi zestawami kafli - pomoże na tzw. tiles overload, przez który mam tylko jeden dodatek obecnie,
- możliwość wyboru kolorów (i to całego zestawu - planszy gracza i znaczników),
- organizacja - traye i podajnik.

Oczywiście metalowe monety też są super, chociaż bez nich bym się akurat obszedł. ;)

Na minus:
- zwiększenie kafli (szok dla ludzi z dużymi stołami, wiem :>),
- niepotrzebnie udziwniony znacznik pierwszego gracza,
- ewentualne ścieranie się kafli przy użyciu podajnika,
- zapewne znaczne zwiększenie rozmiarów pudełka.

Ktoś z Wrocławia robi zbiorówkę? Podobno wychodzi nieco taniej. :>
EDIT: Przy sześciopaku wychodzi 116 dolców za sztukę, więc da się urwać te 5 dolców na wysyłce.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: wirusman »

Oj chyba będę musiał odszczekac swoją wcześniejszą wypowiedź.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: espresso »

Ja raczej jestem przekonana do kupna. Z oferowanych bajerów, tylko ten świecący znacznik pierwszego gracza mnie nie rusza. Cała reszta super, szczególnie te plastykowe znaczniki typów budynków i metalowe monety.
ODPOWIEDZ