Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

Faello pisze: 26 cze 2019, 17:23 z większym naciskiem na Lovecrafta w klimacie gry (czytaj MoM2ED).
niestety, zadna gra od FFG nie utrzymuje klimatu powiesci Lovecrafta. w sumie to nie tylko od FFG.
Recka na Dice Tower Erica Summerer'a była już mocno letnia, a on z początku hajpował tą grę i jest jej psychofanem. To powinno dać sporo do myślenia przeciętnemu kolekcjonerowi.
dasz linka?
bo ja widzialem tylko recke Toma. standardowo, mnostwo powietrza w pudelku + kijowa kampania, a tak to powiedzial, ze lubi ostatni dodatek. utrzymuje wszystko w poprzednim klimacie, ale to prawdopodobnie jego ostatni dodatek ktory kupil do EH (wtedy nie bylo jeszcze pewnie, ze nic wiecej nie bedzie)
Teraz z EH jest już tak samo. Oczywiście wszystko to moim zdaniem, ale ostatecznie "Thanks, but no thanks".
to jak najbardziej prawda.
tak dziala FFG. doi ile sie da, ale jak widac ludziom to nie przeszkadza.

no i nie odniosles sie do mojego wczesniejszego pytania ;)
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Faello »

Morsereg pisze: 26 cze 2019, 10:49
Faello pisze: 20 cze 2019, 14:14 AH3 Edycja zapowiada się na ogromną porażkę, ale mimo to nie mogę aktualnie polecić EH
tak z ciekawosci, po czym wnosisz, ze AH3 zapowiada sie na porazke?
1) Karty są estetycznie nijakie.
2) Rezygnacja z planszy na rzecz segmentów które nawet dobrze nie są ze sobą zestawione + mata = dojonko od godziny 0
3) Ten sam kotlet odgrzewany po raz 4ty pod względem artsów dla bohaterów i innych grafik
4) kocioł bałkański rozwiązań linii Arkham Files

5)*Nie Summerer tylko Vasel ofc - tą samą reckę mamy na myśli
Jools pisze: 26 cze 2019, 19:09
Faello pisze: 26 cze 2019, 17:23który za każdym razem wciąga na +6h a setup zżera bite 30-40 minut z rereadem zasad z podstawki+dodatku
Co za stek bzdur...
Setup trwa 10 minut. Fakt, dużo tego, ale jest całkiem przyjemna część gry.
Rozgrywka trwa średnio 3h (z 70 gier mam dokładnie średnią 3:08h).
Zasad z dodatków jest niewiele.
1) Jak Ci koledzy Jops/Stan i RJ pomagają to może trwa 10, jak masz gości bez wiedzy o tej grze to nie.. Bez systemu pod setup, popakowania w różne pudełka dodatki, wybranie scenariusza, graczy etc. raczej 30 niż 10
2) Ty przy tej grze coś jeszcze robisz poza obsługą jej mechaniki? Odpalałeś to na więcej graczy niż 3-4?
3) No ok, ale jak w to nie grasz co tydzień (bierzesz w ogóle poprawkę na to że ktoś do tego podchodzi ad hocowo? ) To tak wesoło nie jest
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: vikingowa »

Faello pisze: 27 cze 2019, 09:17
Jools pisze: 26 cze 2019, 19:09
Faello pisze: 26 cze 2019, 17:23który za każdym razem wciąga na +6h a setup zżera bite 30-40 minut z rereadem zasad z podstawki+dodatku
Co za stek bzdur...
Setup trwa 10 minut. Fakt, dużo tego, ale jest całkiem przyjemna część gry.
Rozgrywka trwa średnio 3h (z 70 gier mam dokładnie średnią 3:08h).
Zasad z dodatków jest niewiele.
1) Jak Ci koledzy Jops/Stan i RJ pomagają to może trwa 10, jak masz gości bez wiedzy o tej grze to nie.. Bez systemu pod setup, popakowania w różne pudełka dodatki, wybranie scenariusza, graczy etc. raczej 30 niż 10
2) Ty przy tej grze coś jeszcze robisz poza obsługą jej mechaniki? Odpalałeś to na więcej graczy niż 3-4?
3) No ok, ale jak w to nie grasz co tydzień (bierzesz w ogóle poprawkę na to że ktoś do tego podchodzi ad hocowo? ) To tak wesoło nie jest
Jakbyś od razu napisał, że chodzi o rozgrywkę wprowadzającą nowych graczy to każdy by się z Tobą zgodził ale dodając to jako argument negatywny odnośnie gry możesz wprowadzić ludzi zainteresowanych w błąd. Po paru partiach ten czas znacząco maleje więc chyba za dużo ich nie miałeś....
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 484
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 921 times
Been thanked: 201 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Morsereg pisze: 27 cze 2019, 00:03
Faello pisze: 26 cze 2019, 17:23 z większym naciskiem na Lovecrafta w klimacie gry (czytaj MoM2ED).
niestety, zadna gra od FFG nie utrzymuje klimatu powiesci Lovecrafta. w sumie to nie tylko od FFG.
Z tym stwierdzeniem sie w pełni zgadzam. Żadna gra nie oddaje klimatu Lovecrafta i w ogóle powątpiewam w możliwość jego odtworzenia w takmi medium, jak gry planszowe.
Za to, jak już ktoś pisał kilka postów temu - gra to takie przygody Indiany Jones'a w sztafażu Cthulhu.
Mi osobiście to nie przeszkadza i mimo wielu mankamentów gry uważam ją za świetną rozrywkę, jeśli gramy od czasu do czasu.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2019, 20:02 przez ZygfrydDeLowe, łącznie zmieniany 2 razy.
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Faello »

vikingowa pisze: 27 cze 2019, 10:40 Jakbyś od razu napisał, że chodzi o rozgrywkę wprowadzającą nowych graczy to każdy by się z Tobą zgodził ale dodając to jako argument negatywny odnośnie gry możesz wprowadzić ludzi zainteresowanych w błąd. Po paru partiach ten czas znacząco maleje więc chyba za dużo ich nie miałeś....
Nie no, nie obracajmy kota ogonem ok? 03:08 grając w 2 osoby tydzień w tydzień w tym samym składzie 4 poszukiwaczami i nie gadając zbytnio o życiu to nie jest raczej definicja ŚREDNIEGO czasu rozgrywki generalnie.

ŚREDNI czas rozgrywki - siada Kowalski siada Smith, siada Dżao i siada Martin do gry (przyjmując że 4 to średnia ilość graczy na tą grę) widzieli się ostatnio 2 miesiące temu i grają + rozmawiają, wchodzą driny i papierosy - musisz przypomnieć zasady, musisz wertować instrukcję itd. Jako prowodyr nowych gier w mojej grupie znajomych wiem co mówię.

ŚREDNI czas gry - generyczny, uśredniony setting graczy w zestawieniu uśrednionym czasowo i życiowo. Jest masa recenzji o tym że ta gra to AH w 6H i to jest realny, średni czas tej gry więc naprawdę zanim zaczniecie komentować ogarnijcie intelektualnie co oznacza słowo 'średni'. Łapki są, wyszukiwarki internetowe macie => bez problemu można sprawdzić że 03:08 to nie jest średni czas dla tej gry (taki jest pewnie wg FFG ale oni lubią wrzucać te czasy ze względów marketingowych bez przerw na sikanie :wink: ).

Wystarczy popatrzyć na rekomendowane przez FFG czasy dla AH2ED vs realny czas na tą grę...
ZygfrydDeLowe pisze: 27 cze 2019, 10:56
Morsereg pisze: 27 cze 2019, 00:03
Faello pisze: 26 cze 2019, 17:23 z większym naciskiem na Lovecrafta w klimacie gry (czytaj MoM2ED).
niestety, zadna gra od FFG nie utrzymuje klimatu powiesci Lovecrafta. w sumie to nie tylko od FFG.
Z tym stwierdzeniem sie w pełni zgadzam. Żadna gra nie oddaje klimatu Lovecrafta i w ogóle powątpiewam w możliwość jego odtworzenia w takmi medium, jak gry planszowe.
Za to, jak już ktoś pisał kilka postów temu - gra to takie przygod Indiany Jones'a w sztafażu Cthulu.
Mi osobiście to nie przeszkadza i mimo wilu mankmentów gry uważam ją za świetną rozrywkę, jeśli gramy od czasu do czasu.
Przede wszystkim ciężko żeby jakaś gra z jakiegokolwiek uniwersum oddała klimat książki z tegoż uniwersum zupełnie - to jednak inna kategoria produktu - po prostu EH pachnie faktycznie mocno Indiana Jonesem i specjalnie się z tym też nie kryje - ale ja akurat IJ lubię i "Pod Piramidami" to był mój ulubiony dodatek.

Rebuy całości chwilowo wykluczam, ale za jakiś tam czas podstawka + dodatek PP + ZW + Tajemnicze Ruiny - być może.

Ta gra nie jest sama w sobie zła - jest dobra - po prostu za ten hajs za komplet powinny tam być co najmniej figsy jeśli nie lasery - KS dla hajpiarzy to nie jest tylko produkt z uznanej stajni więc mamy prawo jako konsumenci wymagać więcej - z tego względu zresztą uważam że AH3 powinno zostać zbojkotowane jako brzydkie dziecko EH, AH2 i LCG. Hajpiarzom powinno się odebrać portfele to może wydawnictwo w końcu zachowałoby się na poziomie.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2019, 13:09 przez Faello, łącznie zmieniany 1 raz.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jrz8888 »

A jak przy grze dla dwóch osób, bez konieczności wprowadzania? Rozgrywka jest szybsza i przyjemniejsza aniżeli w pełnym składzie?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 484
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 921 times
Been thanked: 201 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Można łatwo sprawdzić większość istotnych statystyk tutaj:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... dit#gid=19
Dane z ponad 13.000 partii.

Na 4 badaczy górna granica przedziału sięga 4h; ale to ilość badaczy, a nie ilość graczy.
U mnie sama rozgrywka we 4 osoby to właśnie koło 4h (wraz ze wspomnianym piwem i rozmowami na tematy marynistyczne), nie licząc składania i rozkładnia. Na 2 osoby maks 2h, często szybciej, bo skupiamy się tylko na rozgrywce.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2019, 20:02 przez ZygfrydDeLowe, łącznie zmieniany 1 raz.
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

grałem w 2,3,4,5,6,7 osób max gralismy 4 h nigdy dłużej ;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: vikingowa »

Faello pisze: 27 cze 2019, 12:14
vikingowa pisze: 27 cze 2019, 10:40 Jakbyś od razu napisał, że chodzi o rozgrywkę wprowadzającą nowych graczy to każdy by się z Tobą zgodził ale dodając to jako argument negatywny odnośnie gry możesz wprowadzić ludzi zainteresowanych w błąd. Po paru partiach ten czas znacząco maleje więc chyba za dużo ich nie miałeś....
Nie no, nie obracajmy kota ogonem ok? 03:08 grając w 2 osoby tydzień w tydzień w tym samym składzie 4 poszukiwaczami i nie gadając zbytnio o życiu to nie jest raczej definicja ŚREDNIEGO czasu rozgrywki generalnie.

ŚREDNI czas rozgrywki - siada Kowalski siada Smith, siada Dżao i siada Martin do gry (przyjmując że 4 to średnia ilość graczy na tą grę) widzieli się ostatnio 2 miesiące temu i grają + rozmawiają, wchodzą driny i papierosy - musisz przypomnieć zasady, musisz wertować instrukcję itd. Jako prowodyr nowych gier w mojej grupie znajomych wiem co mówię.
Chyba nie mnie chciałeś zacytować? :wink:
ogarnijcie intelektualnie co oznacza słowo 'średni'. Łapki są, wyszukiwarki internetowe macie => bez problemu można sprawdzić że 03:08 to nie jest średni czas dla tej gry
Każdy ma prawo mieć SWÓJ średni przedział czasowy do SWOICH rozgrywek :roll: Mówiąc niekulturalnie twoim sposobem - sam to intelektualnie ogarnij.
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Faello »

ZygfrydDeLowe pisze: 27 cze 2019, 13:08 Można łatwo sprawdzić większość istotnych statystyk tutaj:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... dit#gid=19
Dane z ponad 13.000 partii.

Na 4 badaczy górna granica przedziału sięga 4h; ale to ilość badaczy, a nie ilość graczy.
U mnie sama rozgrywka we 4 osoby to właśnie koło 4h (wraz ze wspomnianym piwem i rozmowami na tematy marynistyczne), nie licząc składania i rozkładnia. Na 2 osoby maks 2h, częstp szybciej, bo skupiamy się tylko na rozgrywce.
Raz że ilość badaczy, dwa że to statystyki gier rejestrowanych (przeciętny gracz raczej nie rejestruje rozgrywki) aczkolwiek uwzględniając fakapy (gry kończące się końcem znanej nam rzeczywistości) być może faktycznie wszystko +/- spada do tych 4 godzin. Dzięki za wrzutkę.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Trolliszcze »

Faello pisze: 27 cze 2019, 16:06Raz że ilość badaczy, dwa że to statystyki gier rejestrowanych (przeciętny gracz raczej nie rejestruje rozgrywki) aczkolwiek uwzględniając fakapy (gry kończące się końcem znanej nam rzeczywistości) być może faktycznie wszystko +/- spada do tych 4 godzin. Dzięki za wrzutkę.
Aha, czyli kolega opowiada jakieś totalne banialuki o "generycznym, uśrednionym settingu graczy w zestawieniu uśrednionym czasowo i życiowo", a jak ktoś uprzejmie podaje największą istniejącą próbkę statystyczną wraz z rozbiciem na liczbę graczy, to się okazuje, że nie nie, nie można na to patrzeć, bo statystyczny gracz to w ogóle rozgrywek nie rejestruje. To przepraszam, skąd kolega ten swój uśredniony setting zamierza wyciągnąć? Ze swojego magicznego kociołka?
Swoją drogą, ja też tak muszę robić - od dziś w statystykach na BGG będę podawać czas rozgrywek w "uśrednionym settingu", łącznie z ugotowaniem obiadu i rozwiązaniem sudoku, bo w sumie czemu nie. Tak, to ma sens... Może mniej palcie następnym razem? Albo się podzielcie obowiązkami, że jak jeden pali, to inny czyta tekst na karcie. Może jakoś z tych sześciu godzin zejdziecie.
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Faello »

Trolliszcze pisze: 27 cze 2019, 16:35Aha, czyli kolega opowiada jakieś totalne banialuki o "generycznym, uśrednionym settingu graczy w zestawieniu uśrednionym czasowo i życiowo", a jak ktoś uprzejmie podaje największą istniejącą próbkę statystyczną wraz z rozbiciem na liczbę graczy, to się okazuje, że nie nie, nie można na to patrzeć, bo statystyczny gracz to w ogóle rozgrywek nie rejestruje. To przepraszam, skąd kolega ten swój uśredniony setting zamierza wyciągnąć? Ze swojego magicznego kociołka?
Swoją drogą, ja też tak muszę robić - od dziś w statystykach na BGG będę podawać czas rozgrywek w "uśrednionym settingu", łącznie z ugotowaniem obiadu i rozwiązaniem sudoku, bo w sumie czemu nie. Tak, to ma sens... Może mniej palcie następnym razem? Albo się podzielcie obowiązkami, że jak jeden pali, to inny czyta tekst na karcie. Może jakoś z tych sześciu godzin zejdziecie.
Żółć oczka zalała temu misiu. Gdzie napisałem że nie można? Kolega powyżej wyraźnie napisał że statsy są per liczba badaczy, a nie per liczba graczy.

Co do samej statystyki to nie wiem czy jest największą (ale to prawdopodobne) nie wiem kto ją sporządzał, nie wiem czy dolicza do tego czas setup (ja doliczam), nie wiem na ile doświadczeni byli gracze - to są suche dane które normalnie analizujesz. Każda statystyka jest obarczona jakimś błędem., ale doliczając scenariusze gdzie poszukiwacze przegrywają - tak, zgadzam się, że to może być ogólnie +/- 4h co już zresztą napisałem, więc no nie wiem czego ode mnie jeszcze potrzebujesz kolego - maści na ból czterech liter? Zastrzyku z testosteronu? Snickersa?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Trolliszcze »

Faello pisze: 27 cze 2019, 17:07więc no nie wiem czego ode mnie jeszcze potrzebujesz kolego - maści na ból czterech liter? Zastrzyku z testosteronu? Snickersa?
Najchętniej, żebyś nie pisał więcej głupot - choć doświadczenie (niestety, nie poparte żadnymi statystykami) podpowiada mi, że na to szanse są raczej marne.
EDIT: A że czas setupu nie jest doliczany, to jest czarno na białym podane w formularzu służącym do zgłaszania rozgrywek. Misiu sobie następnym razem doczyta.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morgon »

Gram w Eldritcha średnio raz na miesiąc albo dwa miesiące. Zazwyczaj w 4 osoby, czasami z nowym graczem. Tak naprawdę tłumaczy się pokrótce dostępne akcje, resztę nowa osoba łapie w trakcie gry. Czas gry nigdy nie przekracza 3 godzin, zawsze można przegrać szybciej ;)

Proszę aby troll nie dorabiał sobie filozofii w celu uzasadnienia bzdur, które wypisuje. Pozdro ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Curiosity »

Morgon pisze: 27 cze 2019, 20:18 Proszę aby troll nie dorabiał sobie filozofii w celu uzasadnienia bzdur, które wypisuje. Pozdro ;)

A ja proszę szanownych forumowiczów o pisanie postów dotyczących tematu wątku. Dwa wpisy już poleciały, może na tym skończymy?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jrz8888 »

Gdybym wiedział, że z mojego niewinnego pytania wyniknie taka gównoburza, to bym nie wkładał kija w mrowisko.
A ja chciałem zapytać tylko o skalowalność, czas gry i regrywalność. O setup nawet nie pytałem, a mimo to otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi. Dla mnie setup nie jest problemem - lubię rozkładać gry, nastrajam się.

Grać będę prawdopodobnie tylko z narzeczoną, więc zapewne zaczniemy od dwóch postaci. Jeśli gra ma trwać ponad dwie godziny, a nawet trzy, ale pod warunkiem wciągającej rozgrywki, to da się wymagania dotyczące czasu gry nagiąć. Brzmi dobrze na jesienno-zimowe wieczory. Polujemy na grę z klimatem, a klimat Cthulhu nam pasuje, ponieważ nie mamy jeszcze takiej w kolekcji. O regrywalność raczej się nie będę martwić, skoro w grze ma miejsce pewna losowość. I tak wracamy do danej gry raz na miesiąc, a nawet dwa, trzy. Mamy skromną kolekcję. Gra ląduje na liście tytułów do kupienia. O dodatku nie myślę, ale jeśli da się grać bez niego, to nie widzę przeszkód. Chyba, że polecacie ten dodatek, bo gra wówczas dużo zyskuje?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Trolliszcze »

jrz8888 pisze: 27 cze 2019, 22:00O setup nawet nie pytałem, a mimo to otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi. Dla mnie setup nie jest problemem - lubię rozkładać gry, nastrajam się.
Jeśli masz porządek, to 15 minut na pewno na setup wystarczy. Generalnie jak w trakcie setupu nie wychodzicie na fajeczkę na balkon, nie obalacie piwerek i nie dyskutujecie o filozofii, to nie trwa to aż tak długo.
Polujemy na grę z klimatem, a klimat Cthulhu nam pasuje, ponieważ nie mamy jeszcze takiej w kolekcji. O regrywalność raczej się nie będę martwić, skoro w grze ma miejsce pewna losowość.
EH ma najbardziej "przygodówkowy" charakter, w takim klasycznym sensie - dużo rzutów kośćmi, zdobywa się przedmioty, dopakowuje postaci. Jest też z gier FFG w klimacie Lovecrafta najmniej spójny, bo jednak większość spotkań to losowe wydarzenia - tu cię ktoś napadnie, tam ci jakiś bibliotekarz księgę z wiedzą tajemną wciśnie, tam jakaś maszkara wyjdzie i trzeba nastukać. To taka trochę wesoła bieganina po planszy, żeby powstrzymać (czy raczej zahamować) rozwój coraz bardziej paskudnej sytuacji. Przy okazji czasem udaje się wygrać ;)
Bardziej klimatyczna jest Posiadłość szaleństwa, bo tam każdy scenariusz to spójna, zamknięta historia. Regrywalność w rezultacie jest mniejsza (ale jest, bo są też losowe elementy, nie zawsze się wygra, czasem nie ma czasu poznać wszystkich wątków i można później do gry wrócić), ale za to bardziej można się wczuć. Nacisk jest na poznawanie historii, więcej też efektów "klimatycznych" (badacz może zostać obłąkany, dostaje wtedy własny cel, niejawny, czasem stojący w sprzeczności z celem reszty grupy - tego typu rzeczy). To taka bardziej "filmowa" gra, przeżywanie jakiejś opowieści.
Z kolei nowy AH to coś pomiędzy - więcej wesołej przygody niż Posiadłość, ale bardziej spójnie, bo rozgrywki też mają formę zamkniętych scenariuszy - cele w każdej grze będą te same, ale za to dochodzą inne elementy losowe, które podbijają regrywalność. To taka hybryda wszystkich chyba gier FFG w klimacie Cthulhu: EH, PS i AH:LCG.
Nota bene moim zdaniem zdecydowanie najlepszą z tych gier jest właśnie karciany Horror w Arkham, ale ma też chyba największy próg wejścia i jest strasznie kasożerny.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jrz8888 »

Na Posiadłość Szaleństwa mnie nie stać. Gdybyśmy grali w większym gronie, to jeszcze bym się zastanowił. A w takiej sytuacji jestem zmuszony odrzucić tę pozycję.
AH tak samo, ze względu na cenę. Nie jestem w stanie zaopatrywać się w coraz to kolejne dodatki. I właśnie ta „kasożerność” wyklucza ten produkt.
Pozostaje EH. Jeśli to ma być przygoda i losowość - ok, niech będą. A że będziemy często przegrywać? Cóż, Robinson Crusoe nas przyzwyczaił.
Brałbym każdą ze wspomnianej trójki pod uwagę, ale rozchodzi się o pieniądz. Więc tak naprawdę pozostaje EH, stąd moje pytania dot. tej gry. Nie mogę zatem pytać która jest lepsza, bo to dla mnie bez znaczenia. Pytam o EH - czy to jest świetna gra i czy warto ją kupić?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Trolliszcze »

Tu Ci będą odpowiadać w większości fani gry, ale moim zdaniem owszem, bardzo warto - to naprawdę fajna gra przygodowa, wyczyszczona względem poprzedniej edycji AH z niepotrzebnych i uciążliwych zasad. Mnie się w niej podoba to, że od początku jest ciśnienie - czasu (szczególnie w mniejszych grupach) jest jak na lekarstwo, trzeba się ciągle śpieszyć, żeby odwlec porażkę (lub wygrać). Mimo wszystko każdą rozgrywkę spina pewna klamra, bo duża część wydarzeń (tych związanych z poszukiwaniem wskazówek - a one są kluczowe) przynależy do konkretnego przedwiecznego - więc taki Cthulu będzie Was co chwilę wysyłać na morze, będą istoty z głębin, sztormy i tak dalej. Można sobie w głowie stworzyć z tego jakąś opowieść - po prostu wymaga to większego wysiłku i zawieszenia niewiary niż przy grach jak Posiadłość, gdzie się pod tym względem starać nie trzeba, bo wszystko jest niejako podane na tacy. Niemniej ze wszystkich gier w klimacie Cthulu (sam jestem fanem), w EH gram tuż po AH LCG najczęściej, więc to o czymś świadczy. Jeśli chodzi o regrywalność, to ten tytuł akurat przoduje - w Posiadłość raczej się tak często grać nie da, wkradłaby się za szybko powtarzalność scenariuszy. Na pewno w kategorii regrywalność i zawartość/cena EH wypada naprawdę solidnie (z pierwszym małym dodatkiem jeszcze bardziej, a on drogi nie jest).
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: playerator »

jrz8888 pisze: 27 cze 2019, 22:00 (...) O dodatku nie myślę, ale jeśli da się grać bez niego, to nie widzę przeszkód. Chyba, że polecacie ten dodatek, bo gra wówczas dużo zyskuje?
Żeby nie pisać jeszcze raz tego samego - klik , klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 196 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Darkstorm »

jrz8888 pisze: 27 cze 2019, 22:00
A ja chciałem zapytać tylko o skalowalność, czas gry i regrywalność. O setup nawet nie pytałem, a mimo to otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi. Dla mnie setup nie jest problemem - lubię rozkładać gry, nastrajam się.
O dodatku nie myślę, ale jeśli da się grać bez niego, to nie widzę przeszkód. Chyba, że polecacie ten dodatek, bo gra wówczas dużo zyskuje?
Nam najlepiej gra się w 4 postaciami. Jak jest nas dwoje to każdy gra dwiema. Na dwie postacie pozostaje za mało czasu by gdzieś dotrzeć, a na więcej robi się zbyt duży downtime. Zwłaszcza jak jest dużo rozrachunków :wink:

Dodatki warto mieć (poza zaginioną wiedzą, którą trzeba) gdyż wprowadzają nowe ciekawe mechaniki takie jak np. niszczenie miast, mini kampanie, preludia itp. no i nowe karty, które podbijają i tak wysoką regrywalność.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: kastration »

Syntetycznie po ostatnim graniu: klasycznie 4 postacie (optymalnie czasowo i pod względem trudności/funu), 3 godziny, ale wyjątkowo dużo myślenia nad każdym ruchem, by to nie było przypadkowe), wliczając rozłożenie i złożenie (sporo komponentów).

Z dodatków: Zaginiona Wiedza jako przymus. Inne małe także na plus. Duże tylko dla zatwardziałych fanów. Jedna z lepszych klimatycznych kooperacji na rynku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Witam, mam pytanie odnośnie błędów - kupiłem podstawkę z Zaginioną wiedzą i są one podobno z dodruku - czy były jakieś inne błędy w kolejnych dodatkach czy raczej już było ok? W FAQ nie ma za wiele info o tym.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: vikingowa »

Z tego co mi wiadomo dodruk był nie z powodu błędów (nie było chyba żadnych) a przez zwykłe wyprzedanie nakładu, ot co.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

bledy byly
miedzy innymi z czarem zglebienie pustki, ktore pozniej dodawali w zaginionej wiedzy, i pozniej jeszcze raz w gorach szalenstwa (poprawione wersje w zaginionej wiedzy byly caly czas z bledem)
do tego dosc istotny blad na karcie charliego kane'a

Kod: Zaznacz cały

inny badacz na twoim polu moze natychmiast wykonać 1 dodatkowa akcje.
gdzie nie powinno byc slow "na twoim polu"
i pare innych bledow.
druga edycja powinna miec te bledy poprawione
ODPOWIEDZ