Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

Dzięki Sirafin :idea:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5232
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1835 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gambit »

Phate pisze:Nie znalazłem lepszego tematu.
Czy wykorzystujecie do gry jakieś podkłady muzyczne ? Soundtrack lub coś w tym stylu ? Myślę, że przy grze wieczorową porą z piwkiem i świecami przyda się dobry podkład muzyczny w celu potęgowania klimatu.

Macie jakieś propozycję ?
Ja zawsze grywałem w Arkham/Eldritch przy dźwiękach piosenek z musicalu Shoggoth on the Roof. Poniżej link do playlisty na YT:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... IcXRbzu8MH
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Cierń »

Wy tu gadu gadu a w Stanach FFG dotrzymało słowa i Góry szaleństwa od paru dni są w sklepach... Ciekawe kiedy będzie u nas...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: vojtas »

Phate pisze:Czy wykorzystujecie do gry jakieś podkłady muzyczne ? Soundtrack lub coś w tym stylu ? Myślę, że przy grze wieczorową porą z piwkiem i świecami przyda się dobry podkład muzyczny w celu potęgowania klimatu. Macie jakieś propozycję ?
Ja nieustannie będą polecał muzykę Kerovnian. I generalnie polecam gatunek zwany dark ambient. Krótki przewodnik po subgatunkach (+ kolejne 4 części) z przykładowymi utworami.

Wielu koszmarów życzę. ;)


@Cierń

Przyszła zima.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Cierń »

vojtas pisze:

@Cierń

Przyszła zima.
Polskiego wróżenia z fusów nie uprawiam - chodzi mi o wersję angielską:).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Phate »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi dotyczące muzyki.
Dziś kolejne spotkanie z przedwiecznym i myślę, że wypróbuje część z klimatycznych utworów :)

BTW. Jeszcze nie ograłem nawet w 10% podstawki a już się grzeję na Forsaken Lore - Mam nadzieję, że Galakta jednak stanie na wysokości zadania.

Tak apropo, które opowiadanie zostało wzięte na jako wzór do dodatku MoM ?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Phate pisze:Dzięki za wszystkie odpowiedzi dotyczące muzyki.
Dziś kolejne spotkanie z przedwiecznym i myślę, że wypróbuje część z klimatycznych utworów :)

BTW. Jeszcze nie ograłem nawet w 10% podstawki a już się grzeję na Forsaken Lore - Mam nadzieję, że Galakta jednak stanie na wysokości zadania.

Tak apropo, które opowiadanie zostało wzięte na jako wzór do dodatku MoM ?
"W górach szaleństwa"

Odnośnie muzyki w grach:
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/02 ... d-planszy/
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: parasite »

rozważam kupno tej gry, ale martwi mnie sytuacja polskich dodatków :roll: trochę ogarniam angielski, ale po co się męczyć :wink: jeśli ktoś ma doświadczenia z trybem solo i chwilę czasu, to chętnie wysłucham i może jeszcze słów kilka o regrywalności :)
p.s.
na drugiej stronie barykady jest robinson crusoe, a więc mam twardy orzech do zgryzienia
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: drapichrust7 »

MoM dostępny w planszomani - cena jak za podstawkę... :shock:
Zupełnie jak w przypadku dużych dodatków do Arkham - szkoda.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Nie jestem specjalnie zdziwiony, zawartością od podstawki wiele nie odbiega (mniej żetonów, więcej kart).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 248
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 13 times
Been thanked: 66 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Poochacz »

Nowy artykuł od Galakty nt. polskiej edycji Forsaken Lore:

http://galakta.pl/wyznawcy-ojca-wezy/

EDIT: Uwaga - przedstawiona jest treść kart Tajemnic. Kto lubi niespodzianki podczas gry niech nie wchodzi :D
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

Mam pytanie do tych co już grali w angielską wersję Forsaken Lore. Jak oceniacie sam dodatek? Sporo rozszerza podstawkę i jest "must have" czy lepiej kupić duży dodatek - MoM?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5232
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1835 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gambit »

mafiafb pisze:Mam pytanie do tych co już grali w angielską wersję Forsaken Lore. Jak oceniacie sam dodatek? Sporo rozszerza podstawkę i jest "must have" czy lepiej kupić duży dodatek - MoM?
Według mnie jest "a must have". Ten dodatek wygląda tak, jakby były w nim karty brakujące w podstawce. Niby tylko jeden nowy przedwieczny, ale dodatkowe karty dla pozostałych przedwiecznych, a także dodatkowe karty spotkań, robią sporą różnicę. Kupuj i nie zastanawiaj się nad tym.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

A jeśli ograłeś sporo podstawkę, to nowy Stan Zatrucie początkowo nieźle napsuje krwi i zmusi do zmiany przyzwyczajeń ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

Czemu z błędami? I wychodzą, tylko z opóźnieniem, co zrozumiałe :)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Dr_Kecaj »

wciąż nie mogę zrozumieć czemu Eldritch Horror się u mnie nie przyjmuję. Zarówno jak jak moi współgracze uwielbiają gry ociekające klimatem i kooperacyjne, a mimo to każda rozgrywka strasznie szybko nuży i po prostu męczy. Cały czas odrzucam od siebie myśl, że gra jest "nie dla nas" bo co jakiś czas samo wydanie zmusza nas do rozłożenia gry. Zaczynamy jednak grę i po kilku minutach czar pryska i się wszyscy męczą.
Macie jakieś rady na przełamanie się z EH? Chcemy, ale nie możemy...
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

antykwator pisze:wciąż nie mogę zrozumieć czemu Eldritch Horror się u mnie nie przyjmuję. Zarówno jak jak moi współgracze uwielbiają gry ociekające klimatem i kooperacyjne, a mimo to każda rozgrywka strasznie szybko nuży i po prostu męczy. Cały czas odrzucam od siebie myśl, że gra jest "nie dla nas" bo co jakiś czas samo wydanie zmusza nas do rozłożenia gry. Zaczynamy jednak grę i po kilku minutach czar pryska i się wszyscy męczą.
Macie jakieś rady na przełamanie się z EH? Chcemy, ale nie możemy...
Ciężko tu złotą radę. Najlepiej spróbuj zaobserwować co jest tego przyczyną. Może po prostu nie jest to gra dla was, przecież nie każda gra taka musi być? A może to jakiś konkretny gracz psuje klimat? Może przedłużacie za dużo rozgrywkę i robi się żmudnie? A może w drugą stronę - gracie za szybko, nie czytając opisów fabularnych i skupiając się tylko na rzutach kostkami? Zapodajcie muzykę dobrą, może niech każdy sobie przeczyta przed grą opowiadanie lub dwa Lovecrafta i dajcie się porwać Przedwie... yyy przygodzie oczywiście :>
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: vojtas »

@antykwator

Może nie lubicie macek i bluźnierczo-plugawych dziwactw? To by wieeeele tłumaczyło. :D
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

@antykwator
Zdradź jakie gry z klimatem cenicie wysoko, może to da jakąś Wskazówkę i rozwiążemy tę Tajemnicę ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Eldritch Horror

Post autor: Dasti »

Nie wiecie może gdzie można kupić kostki identyczne z tymi z Eldritch Horror?
DST
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: raphaell7 »

Dasti pisze:Nie wiecie może gdzie można kupić kostki identyczne z tymi z Eldritch Horror?
Najbardziej podobne chyba będą te: (Chessex Opaque 12mm D6 x 36 - Black/white), ale dla siebie wziąłem taki zestaw: Chessex Gemini 16mm D6 x 12 - Black-Purple/gold. W Bardzie powinni mieć te czarno białe kostki.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Dasti pisze:Nie wiecie może gdzie można kupić kostki identyczne z tymi z Eldritch Horror?
Zapytać posiadaczy Eldritch Horror, którzy kupili sobie ładniejsze ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Jak wygrywać?

Post autor: gaax »

Mam za sobą już 11 partii w EH i niestety mam wrażenie, że z każdą grą jestem coraz słabszy/mniej pewny tego co robimy. Początkowo grałem 3-4 osoby i w miarę nam jeszcze szło - jakieś dwa zwycięstwa na 5 gier. Ale gdy powiększyliśmy drużynę, to 6 kolejnych rozgrywek w składzie 5-6 osobowym kompletnie nam nie poszło, mimo iż teoretycznie byliśmy bardziej doświadczeni i lepiej przygotowani. Tylko Shub-Niggurath nam uległ i to raz. Reszta niestety gromi nas okrutnie, a Cthulu nawet nie próbowaliśmy. Wczoraj Yog-Sothoth rozwalił sześcioosobowy skład w 6 rund (przebudził się po 5, tak po 5 rundach zagłada postąpiła o 14!), bez rozwiązania ani jednej tajemnicy.
Fakt, że wiele razy naprawdę mieliśmy pecha (zwycięstwo na talerzu i nagle trzeba wtasować tajemnicę do talii, albo cofnięcie znacznika omenu w niewłaściwym momencie), ale nie wierzę że to tylko wina pecha, nie można go mieć aż tyle :)
Przeglądałem już sporo poradników, wczoraj np. niemal wszystko zrobiłem zgodnie z tym: http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=4652 a do czego to doprowadziło, to już wspominałem. Mam zatem kilka pytań o różne elementy gry i chętnie dowiem się jakie są Wasze spostrzeżenia na ten temat.

1) Dobór drużyny

Wydaje mi się, że dość dobrze już poznaję jaka postać nadaje się do jakiego zadania. Wiem kto jest dobrym czarodziejem, kto fighterem, kto zamyka bramy, a kto zbiera wskazówki i czyje wsparcie jest niezbędne. Drużyna w ostatnich rozgrywkach nie ma za wielu śmierci, maks 1-2. Skład jest możliwie najbardziej zbilansowany - przynajmniej jeden zamykacz bram (Akachi), jeden fighter (Lily), jedna osoba specjalizująca się w czarach (np. Jim lub Norman), ktoś od wskazówek (Trish), typowe wsparcie (Charlie jest nieoceniony) i do tego postaci ukierunkowane bardziej na konkretnego przedwiecznego czyli kolejna osoba od bitki, albo ktoś o wyważonych umiejętnościach. Nie wybieramy postaci w ciemno, staramy się żeby się uzupełniały i były dobrane pod konkretnego przeciwnika. Mimo tego czuję, że już tutaj popełniamy jakiś błąd - nie wykorzystujemy ich potencjału, może je źle prowadzimy. W jaki sposób Wy kompletujecie drużynę?


2) Ustalanie priorytetów

Czego byśmy sobie nie założyli (tak, wszyscy potrzebujemy mieć przynajmniej jedną wskazówkę, tak trzeba jak najszybciej zamykać bramy, trzeba pokonać/zostawić tego potwora), to ciągle mam wrażenie, że popełniamy jakiś błąd. Może najpierw powinniśmy nastawić się na rozwój postaci zanim zaczniemy rozwiązywać tajemnice? A może przeciwnie - trzeba rzucić wszystko i skupić się na nich? A może rozproszenie i podział zadań, czyli dobry balans jest najważniejszy? Próbowaliśmy wszystkiego, 100% recepty nie mamy...


3) Poruszanie się po mapie

Niby banalna sprawa, ale czuję że tu też musimy dawać d***. Wszędzie zaleca się, żeby poruszać się blisko siebie, najlepiej parami. Kilka wydarzeń na planszy i wszyscy się rozłażą na wszystkie strony, nic z tego nie wychodzi. Mimo tego, że jest 6 osób, to i tak przynajmniej kilka razy w trakcie rozgrywki dochodzi do sytuacji, w której nie ma we właściwym miejscu osoby dedykowanej do danego typu zadania.

4) Pozyskiwanie wskazówek

Zawsze jest ich za mało. Zawsze jest tak, że wskazówki ma niewłaściwa osoba, albo pozyskaliśmy je drogą, która sprawia że są bezużyteczne (np. nie wypadła ze spotkania badawczego, tylko z innego). Ostatnio nawet posadziliśmy kogoś w Londynie i namnożył tych wskazówek od groma, ale połowę zjadł nam jakiś potwór, który pojawiał się na planszy od razu po pokonaniu (tak, jeden potwór 3 razy pod rząd - zmodyfikowaliśmy zasady, odkładamy potwory na bok). Zawsze staram się mieć w drużynie Trish, ale to nadal za mało. Rozwiązanie tajemnicy, która wymaga wykonania akcji+poświecenie wskazówek równej liczbie graczy, to przy 6 osobach cholernie dużo. Porady?

5) Rozwój postaci

O ile łatwo jest rozwinąć postać dając jej odpowiednie przedmioty, o tyle samo pozyskiwanie żetonów ulepszeń jest cholernie trudne. Często w poradnikach piszą, żeby tej postaci rozwinąć tę, a tamtej tamtą umiejętność. Ale to jest przecież ostatni priorytet w robieniu czegokolwiek na planszy, w dodatku nie zawsze się udaje i możliwe jest praktycznie tylko w początkowej fazie rozgrywki. Jest jakiś sposób na to, żeby to ominąć?

Dajcie jakieś wskazówki zanim kolejny przedwieczny nakopie nam do tyłków :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

Moim skromnym zdaniem, siadając do tej gry trzeba mieć na uwadze jedno: to losowa przygodówka. Więc nawet jeśli wszystko robisz najlepiej jak można to grę położą rzuty. Podobnie z wygraną. Chociaż to akurat brzmi niezręcznie: tę grę się wygrywa nie tyle przemyślaną taktyką, ale po prostu fartownymi rzutami. I tyle.
Byle się fajnie opowieść snuła :). Bez spiny - fart może wydobyć z najgłębszego bagna, a pech pogrążyć wygraną partię.
No ale można zwiększać prawdopodobieństwo wygranej. Najciekawsze jest to, że na kilkanaście partii nigdy nie wygrały postaci dobierane (sic!). Tylko gdy losowaliśmy. Dziwne no nie?
Stwierdzam, że jakoś najłatwiej szło wygrywanie w dwie osoby. Wymagania do spełnienia są mniejsze ;).

Niezależnie od składu ekipy, u nas na początku każdy podpakowuje co się da. Bo później już nie ma czasu. 3 tura, to już ganianie po mapie i nie ma czasu. Tutaj króluje Lily bo każdą umiejętność robi sobie od razu na 2.
Na początku zawsze staramy się kombinować z pozyskiwaniem czarów w Ameryce. Tutaj można się naprawdę mocno podciągnąć. Często wpada taki który pozwala podnosić umiejętność. No i na tym się pompuje postaci. No chyba, że ma się niefart na kościach ;). Ten Norman astronom jest zaaaajefajny, na okoliczność posiadania wskazówek. On zawsze potrzebuje jedną mniej. Więc nawet jak mnie ma żadnej, to jedną ma ;). Zawsze może odrzucić tę której nie ma ;), żeby chociażby katastrofalny przerzut zrobić.
Silasa marynarza jeszcze podpowiadam, bo to typ który odpowiednio prowadzony ma w każdej turze nie 2, ale 3 akcje. To naprawdę sporo można porobić rzeczy.
Trish ma super zdolność ale... my jakoś nigdy nie wygraliśmy mając ją w zespole :roll: Ta szamanka skacząca od bramy do bramy o dziwo też nigdy nie poznała smaku zwycięstwa. No ale to mi po prostu wygląda na niefart.
A po mapie się zawsze rozłazimy. Nie dajemy sobie wsparcia, każdy sam odpowiada za coś konkretnego. Po prostu tyle rzeczy naraz się na świecie zaczyna dziać, ze to się samo wymusza.
No i jeszcze jedno: zagadki się rozwiązuje najszybciej jak się da. Niczego nie odkładać na kolejną turę. Od razu się pod to powinno układać grę i jedna z postaci powinna nad tym pracować. Od pierwszej tury.

Ale u nas statystyki także wskazują, że system gry zwycięża graczy częściej.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

No popatrz :) a u nas na 9 gier tylko jedna przegrana (średni i łatwy tryb). A Szamanka to najsilniejsza po polityku postać. Widać sporo zależy od losu. Kolejne gry gramy tylko w wariancie trudnym.
ODPOWIEDZ