Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

vinnichi pisze:Pogratulować wygranej :) Ile trwała sama rozgrywka?
Między 70 a 90 minut, czas mi szybko leciał i nie sprawdzałem :) jako że konsultacje odbywały się w mojej głowie było to zapewne szybciej niż standardowo ;)

Edit: Ok przegiąłem, jak teraz o tym myślę to sama rozgrywka trwała ok. 1 godz.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: marioosh »

Jak ktoś ma jakiś dobry skan planszy, żetonów i pionków postaci to można zorganizować jakieś PBF?
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Jeśli znajdzie się 3-4 chętnych, mogę coś takiego zorganizować :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Dr_Kecaj »

chętni się napewno znajdą :twisted:
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Epyon »

Ano znajdą się ;)

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: vinnichi »

Niestety na przesyłkę wciąż trzeba czekać ale od czego są inne pudła na półce:-)
Dopiero wczoraj właśnie grając w Draculę zwróciłem uwagę ile podobieństw mają te gry. Mapa świata/Europy po której podrózujemy koleją, statkiem, piechotką. Spotkania/wrogowie w miastach, przedmioty do pomocy w walce. Tylko w Draculi dynamikę gry określa osoba grająca wampirem, a w EH z tego co widzę jest jazda od początku:-). A że Draculę baaardzo lubię więc liczę że i tutaj będzie frajda z gry.
Mam pytanie do osób które już grały. Jak jest z klimatem, czy gdzieś tam te lata 20 XX w. są odczuwalne samej w rozgrywce?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

vinnichi pisze:Jak jest z klimatem, czy gdzieś tam te lata 20 XX w. są odczuwalne samej w rozgrywce?
Ja nie odczułem jakoś szczególnie klimatu lat 20, czytałem wstawki fabularne z kart ale i one i grafika tworzą raczej specyficzny klimat fantasy. Oczywiście dubeltówki, ograniczenia w ruchu i wsparcie Watykanu daje pewne odzwierciedlenie czasów ale wg mnie jest ono minimalne. Ale też nie udało mi się zetknąć ze wszystkimi dostępnymi w grze przedmiotami (rozegrałem 4 gry zaledwie). Zaznaczam, że sam nie jestem fanbojem Lovecrafta i cthulhu, więc te wszystkie stwory i artefakty są mi obce, ale robią klimat odpowiedni.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
sielus
Posty: 100
Rejestracja: 10 lut 2009, 21:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sielus »

vinnichi pisze:Niestety na przesyłkę wciąż trzeba czekać ale od czego są inne pudła na półce:-)
Dopiero wczoraj właśnie grając w Draculę zwróciłem uwagę ile podobieństw mają te gry. Mapa świata/Europy po której podrózujemy koleją, statkiem, piechotką. Spotkania/wrogowie w miastach, przedmioty do pomocy w walce. Tylko w Draculi dynamikę gry określa osoba grająca wampirem, a w EH z tego co widzę jest jazda od początku:-). A że Draculę baaardzo lubię więc liczę że i tutaj będzie frajda z gry.
Mam pytanie do osób które już grały. Jak jest z klimatem, czy gdzieś tam te lata 20 XX w. są odczuwalne samej w rozgrywce?
Po kilku rozgrywkach (a posiadam obie pozycje), podobieństw raczej nie widzę 8).
Najbardziej jest odczuwalny klimat "podróżniczy" i to jest super, aczkolwiek fajnie podkreślone są miejsca, które na początku XX wieku były mekką wszelkich badaczy-zdobywców (spotkania ekspedycyjne...Antarktyda, piramidy, dżungla itp.).
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ChlastBatem »

Czy są duże szanse aby wyszedł dodatek Forsaken Lore w języku polskim? IMO kwestia wydawnictwa Galakta.

Nie wyobrażam sobie łączyć spolszczonej podstawki z ang. dodatkiem.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

ChlastBatem pisze:Czy są duże szanse aby wyszedł dodatek Forsaken Lore w języku polskim? IMO kwestia wydawnictwa Galakta.

Nie wyobrażam sobie łączyć spolszczonej podstawki z ang. dodatkiem.
To już by nie był strzał w stopę tylko strzał w głowę :P
Seria Arkham ma się dobrze więc nie ma co przesuwać znacznika zagłady wydawnictwa tylko kupować Eldritch po polsku. Fajniej się gra jak wszyscy czytamy teksty fabularne po polsku i tyle :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Galakta (Facebook) pisze:Jeszcze jest zdecydowanie zbyt wcześnie aby mówić cokolwiek w sposób wiążący (wszak gra podstawowa dopiero dziś zacznie docierać do sklepów). Jednak możemy wstępnie powiedzieć, że jesteśmy zainteresowani przygotowaniem dodatku.
W razie czego założyłem wątek do PBF, tam można się zgłaszać i ustalać szczegóły. Wystartujemy jak zbierze się 3-4 chętnych graczy, którzy mogą zaglądać na forum z odpowiednią częstotliwością :)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 41#p532541
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Pytanie do korzystających z mojego rabatu w 3Trolle.

Czy ktoś zamawiał u mnie Eldritch Horror z odbiorem w sklepie?
Przez pomyłkę dostałem dwa egzemplarze, a z racji, że ostatnio czyściłem prywatne wiadomości nie wiem komu mam jeden odesłać.
Jeśli osoba, która opłaciła zamówienie nr. 11463 to czyta - niech da mi znać wraz z potwierdzeniem przelewu.

(ps przepraszam za offtop, ale szukam wszelkich możliwych dróg rozwiązania tej sytuacji)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

Ja przez pomyłkę dostałem nie te kostki (beżowe zamiast zielonych, choć mogła być to moja wina, bo zmieniałem zamówienie), ale w sumie jak na nie patrzę to chyba jednak zostaną ze mną:)
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Eldritch Horror

Post autor: Einar »

Ja też zagrałem, na razie tylko raz w czteroosobowym gronie. W sumie mieliśmy grać we dwóch, ale tuż przed rozgrywką niespodziewanie dołączyła jeszcze para badaczy. W związku z powyższym dla przyspieszenia sprawy badaczy wybieraliśmy kierując się "obrazkiem" ;) Silas Marsh, Mark Harrigan, Diana Stanley i Jim Culver zmierzyli się z Azatothem.

Instrukcje przeczytałem raz odpowiednio wcześniej (almanach to polecam czytać po pierwszej rozgrywce, ewentualnie w jej trakcie gdy coś jest niejasne), następnie drugi raz przy wszystkich. Jest napisana bardzo przystępnie, właściwie wystarczy raz przeczytać i można grać. U nas pojawiły się tylko drobne niejasności, większość rozwiały almanach i pierwsza runda gry. Do tego dochodzą błędy wynikające z nieogrania, w naszej grze pojawiło się np. kupno biletu kolejowego w mieście bez takiego połączenia czy pominięcie efektu rozrachunku na karcie stanu.

Jeśli gracze mają ochotę się wczuwać to na pewno można odczuć klimat horroru. Opisy na kartach są ciekawe i odpowiednio nakręcają fabułę. U nas średnio zadziałało, ale nikt nie czytał Lovecrafta i graliśmy bardziej rozrywkowo przy piwku ;)

Jest bardzo dużo rzucania kostkami i są takie momenty, że naprawdę przychodzi do głowy tylko ciśnięcie nimi za okno. Myślę jednak, że przy lepszym ograniu da się spokojnie zaplanować ruchy i znacznie zmniejszyć wpływ losu. U nas nie pojawił się motyw z "balansowaniem na krawędzi" i nie było emocjonującej końcówki. Jestem jednak pewien, że po kilku grach coś takiego będzie się pojawiać - fajna sprawa. My graliśmy zbyt wolno, za późno udało się rozwiązać pierwszą tajemnicę (trochę zawaliła sprawa Diana, która za późno ruszyła na Syberię) i w pewnym momencie było wiadomo, że skończy się talia mitów.

Gorąco polecam czytanie z kart tylko tego co konieczne (nie obracajcie np. arkusza przedwiecznego dopóki to nie jest konieczne). Dobrze wypada gdy tekst karty czyta inna osoba niż badacz, który akurat rozpatruje spotkanie. Po teście czytałem tylko efekt zdania/nie zdania.


Ogólnie gra bardzo przyjemna, na razie 8/10. Mam tylko taką obawę, że kart jest za mało i bez dodatku znudzi się po kilkunastu partiach.

Pytanie to posiadaczy zarówno EH jak i AH. Często można przeczytać, że EH to w pewnym sensie II edycja AH: krótszy czas rozgrywki, lepsze rozwiązania mechaniczne, lepsza instrukcja wreszcie lepsza "fabuła" (czytałem wręcz, że AH polega tylko na zamykaniu bram, a z każdym przedwiecznym walka wygląda tak samo). Czy jeśli EH przypasuje to warto inwestować w AH i dodatki?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

Einar pisze:. Czy jeśli EH przypasuje to warto inwestować w AH i dodatki?
moim zdaniem nie warto, ale nie jestem prawdopodobnie najlepszym źródłem informacji, bo moja przygoda z AH skończyła się po pierwszej partii.

Jak dla mnie AH nie ma aż takiego klimatu (podstawka nie grałem z dodatkami), jest dłuższą, a problemy z zasadami naprawdę zniechęcają do gry.

EH nie jest II edycją AH to inne gry, niemniej zgodzę się z
Einar pisze: (czytałem wręcz, że AH polega tylko na zamykaniu bram, a z każdym przedwiecznym walka wygląda tak samo).
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: xel4 »

Wiadomo coś o dodatku PL? Bo się zastanawiam czy brać polską czy angielską wersje.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

Na forum Galakta wyraziła wstępne zainteresowanie wydaniem tego ale pewnie czekają na wyniki sprzedaży podstawki.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: xel4 »

Ahm... no to czekam na ich decyzję:) i narazie nie kupuje
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: grzemek »

Gdyby tak wszyscy czekali to by zadne dodatki nie wychodziły... bierz śmiało Polską wersje przyspieszysz wydanie dodatku po Polsku :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Niewiele gier wydawanych przez galaktę zostaje bez dodatku (mam na myśli planszówki). Nawet taki BloodBowl dostał, a Lovecraft to u nas raczej silna marka skoro wydawany jest tak niszowy dodatek do horroru jak Miskatonic, który znajdzie nabywców tylko wśród posiadaczy innych rozszerzeń.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Epyon »

No wiesz, z dodatkiem do Elder Sign o ile dobrze pamiętam to sprawa nie była tak oczywista. Niemniej w przypadku Eldritcha dodatek po polsku jest praktycznie pewny.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Epyon pisze:No wiesz, z dodatkiem do Elder Sign o ile dobrze pamiętam to sprawa nie była tak oczywista. Niemniej w przypadku Eldritcha dodatek po polsku jest praktycznie pewny.
Zgadza się. ES po pierwsze nie zbierał tak dobrych ocen, po drugie jest raczej kostkowym filerkiem, a nie każdy szuka takiej zabawy.
No i pierwsze wydanie miało trochę błędów i nieścisłości w zasadach.

Myślę, że z tak dobrymi opiniami EH ma szans.e podbić serca fanów AH. A dodatek jest tu potrzebny, jak w żadnej innej grze FFG. Kart spotkań wystarczy na kilka niepowtarzalnych rozgrywek - nic ponad to.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: vinnichi »

Pewnie 90% klientów którzy kupili i polubili EH wyda dodatkowe 70zł na dodatek, a jeśli gra zostałaby bez dodatku to pewnie nowi nabywcy nie zdecydowaliby się na zakup podstawki bo w tym przypadku to tylko z nazwy jest to dodatek:) Tak naprawdę kupiliśmy podstawkę na raty i została jeszcze jedna do spłacenia :-) Obstawiałbym że uimowa z FF też opiewała na wydanie podstawki i suplementów.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: xel4 »

Ok przekonaliście się zamawiam w następnym miesiącu:D (ahh te remonty:/)
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

Zgadzam się z Charliem, znaczy z Vinnichim :D Proszę wydawnictwo o jak najszybsze wyznaczenie terminu kolejnej raty, najlepiej jeszcze przed wakacjami 8)
Large Hadrian Collider
ODPOWIEDZ