Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: Veridiana »

Dlaczego zabawna? :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: rattkin »

Bo pojedynek (szczególnie DM) zamienia się w serię równoczesnych lub naprzemiennych krótkich zrywów. Everfrost zwalnia by potem mocniej uderzyć, a Etherweave w tym samym czasie przyspiesza, by potem zwolnić. W efekcie szalka wychyla się mocno w dwie strony (bardziej niż zwykle) i jest takie wrażenie "prawie, prawie...", a zaraz potem przeciwnik się odkuwa i przewaga nagle jest po drugiej stronie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: Bea »

EsperanzaDMV pisze:Rebel oficjalnie poinformował, że nie będzie wydawał najnowszego dodatku do Tash-Kalar po polsku... :(

Pozostaje szukać gdzieś po angielsku... :(
Szkoda... Myślałam, że zbiorę je wszystkie w jednym języku.
Czyli co? Za mało się sprzedało poprzednich dodatków?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: Ink »

Bea pisze:Czyli co? Za mało się sprzedało poprzednich dodatków?
Tak. Tutaj Rebel odpowiada:
viewtopic.php?f=60&t=47321&start=725#p986040
a tutaj Nataniel rozwija:
viewtopic.php?f=60&t=47321&start=725#p986142
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: EsperanzaDMV »

Przeczytałem i... damn, muszę to mieć! :D Ech Rebelu, szkoda że to nie ukaże się po polsku :( Ktoś się orientuje gdzie można dostać ten dodatek za sensowne pieniądze?
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: Skid_theDrifter »

Ja osobiście dalej jestem ciekaw jak wypada ta nowa talia w locie, czy naprawdę jest taka silna. Bo jeśli by tak było... To być może wcale jej nie potrzebuję. Tak jak jest i z tym co mieliśmy do tej pory, gra jest dla mnie dość kompletna, więc jak pojawi się więcej głosów, że talia łamie grę, to pewnie ją sobie odpuszczę.

Generalnie późno wskoczyłem na ten tytuł, ponadto zawsze rezerwuję sobie trochę czasu zanim przystępuję do oceny, mniej więcej tak żeby zdążył minąć efekt miesiąca miodowego, ale... dla mnie ta gra jest fantastyczna. Relatywnie szybka, pozwala grać zarówno dla frajdy (na tzw. "pałę") jak i na poważnie, bo o ile można w niej przewidywać ruchy, to jednak bardziej od umiejętności tworzenia długofalowych planów i założeń, ceni sobie adaptacyjność ze strony graczy. Póki co dostarczyła mi dość radości, bym mógł ja uznać za wartościowy zakup. Jak ktoś się wahał, zastanawiał, bał się - teraz jest sprzątanie magazynu i można ją wyhaczyć za 60~PLN. Ta gra ma natomiast ogromny problem wizerunkowy i łatwo mi jest zrozumieć, dlaczego konfunduje potencjalnych odbiorców, bo żeby w tej grze odczuwać emocje to trzeba jednak znać talię przeciwnika i wyłapywać wzory do których może dążyć.

Miłym dodatkiem jest to, jak w gronie znajomych każdy ma swoją ulubioną talię, w związku z czym można organizować mini-turnieje pomiędzy różnymi szkołami. Jasne: można wrzucić cztery osoby na arenę, ale dla mnie to jednak 1v1 będzie zawsze sercem tej gry.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: EsperanzaDMV »

Skid_theDrifter pisze:(...) Jak ktoś się wahał, zastanawiał, bał się - teraz jest sprzątanie magazynu i można ją wyhaczyć za 60~PLN.
A gdzie to sprzątanie magazynu...? ;) Bo z tego co widzę to najtaniej można ją dostać za 74zł.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Are

Post autor: Skid_theDrifter »

Rebel, 50% w dół. Haczyk jest taki, że musisz kupić innych rzeczy za 100. Na upartego mogą to być oba dodatki i nagle magicznie podstawka wychodzi taniej niż dwie dodatkowe talie...
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Arena)

Post autor: MiXB »

Trochę archeologii, mam nadzieję, że mi wybaczycie.

Planuję kupić Tash-Kalar z dodatkami po polsku i jeśli mi się uda to dokupić Etherweave. Chciałbym się zatem zapytać o kompatybilność pomiędzy wydaniem polskim, a angielskim - czy karty różnią się od siebie w widoczny sposób? Osobiście bardzo polubiłem drafting w tej grze i ta informacja jest dla mnie bardzo ważna.

Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Arena)

Post autor: tomb »

Można mieszać. Wprawne oko może dostrzec minimalnie różne odcienie rewersów, ale to w zasadzie nie do uniknięcia przy druku dodatków.

Próbowałeś draftu, czy mówisz "na sucho"?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Arena)

Post autor: EsperanzaDMV »

Wow. Mam tę grę od dawna, razem ze wszystkimi trzema dodatkami (Eatherweave po angielsku), naprawdę lubię w nią grać, ale dopiero z Twojego posta dowiedziałem się, że w tej grze można rozpoczynać draftem... Zaciekawiony Twoim postem zacząłem szukać w necie i natrafiłem na tę stronę z wariantami... Czy ja coś przegapiłem w instrukcji, czy faktycznie nie ma w niej o tym wariancie ani słowa?

A odpowiadając na Twoje pytanie - grając Eatherweave nie dostrzegłem żadnej różnicy w rewersach w stosunku do polskiej podstawki i dodatków, także śmiało można mieszać.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Arena)

Post autor: tomb »

EsperanzaDMV pisze: 23 mar 2019, 15:34Czy ja coś przegapiłem w instrukcji, czy faktycznie nie ma w niej o tym wariancie ani słowa?
Na ostatniej stronie Przewodnika jest wzmianka o możliwych wariantach dostępnych na stronie, którą podlinkowałeś.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends (Tash-Kalar: Legendarna Arena)

Post autor: MiXB »

tomb pisze: 23 mar 2019, 15:19 Próbowałeś draftu, czy mówisz "na sucho"?
Szczerze mówiąc to grałem w zasadzie tylko draft z tej właśnie strony co kolega podlinkował. Jak już wspomniałem nie mam tej gry i mój kumpel chciał mi pokazać ile się tylko da więc zagraliśmy jedną bijatykę normalnie i resztę draftując (w sumie z 7 partii w ciągu ostatnich paru tygodni). Nie wiem jak to wygląda z dodatkami, bo graliśmy tylko na podstawce, ale nie narzekam. Draft minimalizuje przewagę jaką ma doświadczony gracz nad nowym, bo nie ma on pojęcia jakie karty ma przeciwnik (myśmy mieszali wszystkie 4 talie). Nie będę udawać, że jestem ekspertem w tej grze, ale tak na oko to nie widzę jakichś wielkich problemów. Są karty, które nie mają ze sobą synergii, ale ponieważ masz duży wybór kart to nie jest to wielki problem.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: MiXB »

No to znów odnawiam temat, mam tylko nadzieję, że tutaj mogę o to pytać.

Po zakupie Tash-Kalara parę tygodni temu stwierdziłem, że wypraska oryginalna to kompletne nieporozumienie i zacząłem szukać insertu. Znalazłem ten: https://www.thingiverse.com/thing:3441971

Świeży (sprzed 2 miesięcy) projekt, wygląda dobrze. Tylko, że nigdy się nie zajmowałem drukiem 3D więc nie wiem czy jest jakaś dobra drukarnia do tego... Ale ponieważ to chyba podchodzi pod inny temat (psst, jak ktoś może to niech coś poleci :D ) to przejdę do od razu do meritum sprawy - czy nie lepiej będzie od razu kupić i wydrukować 8 zestaw do przechowywania elementów do szkół w związku z całkiem poważnymi plotkami dotyczącymi czwartego dodatku? Przyznam szczerze, że bardzo mało się dowiedziałem na jego temat poza tym, że być może będzie jeszcze w tym roku. Ciekaw jestem zatem czy ktoś coś może więcej wie na ten temat. W preview dodatku na stole pojawiają się trzy kolory w grze dla dwóch graczy więc może powinienem myśleć nawet o 9 zestawie?

Czy ktoś może rozwinąć te plotkę o coś bardziej konkretnego?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: EsperanzaDMV »

MiXB pisze: 14 kwie 2019, 12:21 Po zakupie Tash-Kalara parę tygodni temu stwierdziłem, że wypraska oryginalna to kompletne nieporozumienie... (...)
Powiem Ci, że naprawdę mocno mnie zainteresowałeś tym zdaniem. "Oryginalna wypraska" - jaka wypraska? Przecież w tej grze nigdy nie było wypraski. W moim pudełku od podstawki mieści się gra ze wszystkimi trzema dodatkami (w ich oryginalnych opakowaniach), nic specjalnie nie lata, wszystko się ładnie mieści. Każda talia z podstawki w osobnym woreczku, dodatki w swoich pudełkach, wszystko rozkłada się bardzo szybko... Insert wygląda świetnie, ale nie bardzo wiem po co ten insert...
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: MiXB »

EsperanzaDMV pisze: 15 kwie 2019, 22:53
MiXB pisze: 14 kwie 2019, 12:21 Po zakupie Tash-Kalara parę tygodni temu stwierdziłem, że wypraska oryginalna to kompletne nieporozumienie... (...)
Powiem Ci, że naprawdę mocno mnie zainteresowałeś tym zdaniem. "Oryginalna wypraska" - jaka wypraska? Przecież w tej grze nigdy nie było wypraski. W moim pudełku od podstawki mieści się gra ze wszystkimi trzema dodatkami (w ich oryginalnych opakowaniach), nic specjalnie nie lata, wszystko się ładnie mieści. Każda talia z podstawki w osobnym woreczku, dodatki w swoich pudełkach, wszystko rozkłada się bardzo szybko... Insert wygląda świetnie, ale nie bardzo wiem po co ten insert...
Gra nie ma elementów tyle, żeby to fizycznie się jakoś długo rozkładało, to fakt. I ta tekturka, którą buńczucznie nazwałem "wypraską" (oryginalny insert? wkładka?) mnie osobiście drażni na wielu poziomach - karty w woreczkach i koszulkach mieszczą się wygodnie tylko w większej z nich, druga jest mniejsza i tam ciężko coś wsadzić (żetony w woreczkach tam upycham), największa przegródka jest w zasadzie na wszystko, bo ta mniejsza ograniczona tą wygiętą tekturką nie wiem po co istnieje, konieczność trzymania wszystkiego w kilkunastu woreczkach strunowych (bo jak nie wsadzisz to pionki mają tendencję do wpadania pod nią) też nie cieszy oka. Jasne, można to wszystko wyrzucić i zostawić tylko elementy samej gry, ale wtedy to wszystko lata po pudełku co w moim przypadku jest problemem, bo często gram w Tash-Kalara poza domem.

Ale nie zmienia to wszystko tego, że nie kupujesz insertów tego typu tylko dla wygody. To rodzaj ekstrawagancji, która ma cieszyć oko tak samo jak pomagać rozkładać i składać grę. Przynajmniej takie jest moje zdanie na ten temat. Pierwszy raz czuję w ogóle potrzebę zrobienia czegoś takiego w grze planszowej. Logicznie mówiąc ja wiem, że to nie jest mi potrzebne bezwzględnie do życia, ale tak samo jest z np. mini dodatkami od Portala, gdzie żaden z nich przecież nie jest, a i tak to kupujemy. Ja wiem, że ten insert nie jest potrzebny mi w życiu per se, ale tak samo zestaw drewnianych rybek do Robinsona Crusoe też przecież nie jest...
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: EsperanzaDMV »

Wybacz, mój błąd. Zapomniałem, że tam w pudełku była ta wkładka i to ją miałeś na myśli - u mnie ona wyleciała natychmiast po zakupie dodatków (a dodatki kupiłem od razu z podstawką, bo znałem grę z BGA i wiedziałem że jest świetna ;)) Nie wiem, czy masz dodatki, ale u mnie właśnie po włożeniu trzech dodatków z oryginalnymi pudełkami, miejsca jest naprawdę mało i nic praktycznie nie lata (a pudełko robi się naprawdę ciężkie). Stąd moja opinia, że insert do tej gry wygląda kozacko, ale znalazłbym wiele innych gier, do których jest dużo bardziej przydatny :) Jakbym miał dostęp do drukarki 3D, to zastanowiłbym się nad wydrukowaniem tego - pytanie tylko, czy ten insert mieści karty w koszulkach.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: MiXB »

Dodatki kupiłem od razu dwa, ale wciąż się waham nad Etherweave. Pewnie kupię wkrótce, ale czekam na przypływ kasy to od razu kupię coś jeszcze w tym samym sklepie (mam na oku Escape from the Atlantis od jakiegoś czasu). I tak, insert został zaprojektowany by mieścił karty w koszulkach. Jak już wspomniałem, to nie jest do końca wymagany element mojego wyposażenia, ale mam duży sentyment do tej gry i chciałbym to zrobić choćby z tego powodu.

Tylko nie wiem, gdzie to wydrukować, bo jak wysłałem do wyceny zestaw do pierwszej z brzegu drukarni 3D to krzyknęli sobie 2000 złotych :lol:
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: ko2a »

Ograłem tash kalar z polki wstydu. Zagraliśmy póki co raz na zadania w pełnym wariancie. Partia trwala prawie 1.5h. Tak szczerze póki co nienkliklo. Czy rozgrywka w stylu pojedynek dużo zmienia? Jak zazwyczaj gracie?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: EsperanzaDMV »

My gramy w wariant "death match", czyli bez tego wysokiego stylu i celów. Czyli kto ubije więcej jednostek przeciwnika wygrywa :wink:
Z ciekawości, którymi armiami graliście? Pytam, bo sam Tash-Kalar uwielbiam i mam wszystkie trzy dodatki, uwielbiam grać każdą armią poza tymi dwiema identycznymi z podstawki (bodajże Północy i Południa).
Granie z celami jest dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy dość sprawnie tworzą kombosy, znają swoje talie i wiedzą, w jakie kształty najlepiej iść. Na start może to odrzucić, zagrajcie po prostu kto ubije więcej i powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Tash-Kalar: Arena of Legends / Legendarna Arena (Vlaada Chvatil)

Post autor: rebuzus »

Dorzucę do wątku też swoją krótką wideorecenzję Tash-Kalar:
🗡️👉 www.youtube.com/watch?v=Q1fIpkix0is
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
ODPOWIEDZ