Power Grid - pytanie

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Power Grid - pytanie

Post autor: nilfheim »

Mam takie pytanie
Czy w fazie budowania "domków", można kupić jeden czy więcej domków?
Nie jest to wyjasnione w instrukcji (przynajmniej polskiej)
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Można ich kupić więcej (wszystko zależy od przyjętej taktyki).
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

W przykładzie dot. Fazy 4 "Rozbudowa sieci" jest napisane:
"Jeżeli Anna ma pieniądze i podłączy zarówno Dusseldorf jak i Kolonię, zapłaci 36 Elektro. Najpierw 17 Elektro za Dusseldorf a następnie 19 Elektro za Kolonię podłączoną z Dusseldorfu."

Pozdrawiam, m.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Generalnie, brzytwa Ockhama sprawdza sie wszedzie ;)
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Post autor: nilfheim »

thx
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Post autor: grucha »

Ja tez mam jedno pytanko do tej gry:
Czy jest mozliwe wyciagniecie karty Etap 3 zanim jeszcze rozpocznie sie etap 2 (malo prawdopodobne ale chyba realne)? Co wtedy?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Teoretycznie taka sytuacja może się zdarzyć, szczególnie na planszy Beneluxu, gdzie rotacja elektrowni jest szybsza. Myślę, że to nie problem. Od razu przechodzi sie do etapu 3, czyli można stawiać drugi i trzeci domek w mieście.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

no to fakt jest to możliwe na luzie szególnie na mapie Belelux. Zdarzaja sie sytuacje gdzie nie ma sie juz gdzie pobudować i 3 rundy nikt sie nei buduje (zdarzyło sie tak). i może wypaśc wtedy 3.
Kiszka jest z surowcami, ponieważ przeważnie najlepsze sycenie surowców jest w fazie 2 właśnie.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Post autor: nilfheim »

a ja mam jeszcze pytanie:
zdawalo mi sie ze gdizes czytalem
ze w 1 etapie odrzucam na koncu licytacji najdrozsza elektrownie i na koncu tury tez, cos podobnego w 2 etapie. a w 3. najtansza.
Teraz nie moge tego znalezc w instrukcji...
Ktos wie?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Najdroższej nie odrzuca się, tylko odkłada na spód talii na zakończenie tury w 1 i 2 etapie. W 3 etapie odrzuca się do pudełka najtańszą elektrownię. Najtańszą elektrownię odrzuca się też, gdy nikt nie kupi elektrowni przez całą turę, gdy ma niższą wartość, niż liczba miast u jednego gracza, a na planszy Benelux w kazdej turze
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

Mam pytanie dotyczące budowy stacji w pierwszej rundzie. Otóż grałem do tej pory w sposób A, ale nie jestem pewien jego słuszności.

Wersja A
Najpierw gracze (w kolejności od najsłabszego) wybierają punkt początkowy, a następnie kiedy wszyscy postawią swój pierwszy domek (lub spasują) mogą budować kolejne stacje również w kolejności od najsłabszego.

Wersja B
Jednak instrukcję można odczytać także w taki sposób, że w pierwszej rundzie wybiera się tylko punkt startowy, a więc stawia się wyłącznie jeden domek.

Wersja C
Inny sposób odczytania instrukcji to zwykła kolejność rozbudowy - od najsłabszego gracza - i można postawić łącznie z początkowym ile się chce. Po czym kolejka przechodzi na następną osobę.

Która z tych opcji - A, B, C - jest prawidłowa w świetle oficjalnych przepisów?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ja zawsze grałem według metody C, ale faktycznie z instrukcji (polskiej) nie wynika jednoznacznie, która metoda jest właściwa
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Wersja C jest prawidlowa. W instrukcji nie ma zadnego rozdzielenia miedzy budowaniem domku startowego a domkow pozostalych, poza tym, ze startowy stawia sie w dowolnym wolnym miejscu a pozostale musza byc podlaczone do niego.

Poza tym za wersja C przemawia fakt, ze w instrukcji wyraznie jest napisane, ze wcale nie trzeba rozpoczynac swojej sieci w pierwszej kolejce.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

W niemieckiej instrukcji jest zdanie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości:
"Ab sofort darf das Stromnetz erweitert werden"
tzn. "Swoją sieć mozna natychmiast rozbudować.
W polskiej instrukcji nie ma takiego zdania
A tekst "W wybranym mieście gracz ustawia stację transformatorową (domek) na polu oznaczonym liczbą 10 i wpłaca do banku 10 elektro" może faktycznie sugerować, że to jest wszystko, co gracz może zrobić w pierwszej rundzie. Tak więc interpretacja, któłrą przyjął kmiernik ma źródło w braku precyzji polskiej instrukcji
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

W polskiej instrukcji (tj. do "Wysokiego napięcia") zamieszanie powoduje ramka:
"Wyjątek dla pierwszej rundy: Na początku gry każdy z graczy musi rozpocząć budowę sieci od wybrania miasta startowego, niezajętego przez innego gracza(...). W wybranym mieście gracz ustawia stację(...). Gracze nie muszą wybierać miasta startowego w czasie pierwszej rundy."

Nic nie wskazuje tu na opcję C. Można przecież spasować i nic nie budować. Tę ewentualność przewiduje każda z opcji A, B, C.

Natomiast rzeczywiście niemiecka instrukcja rozwiewa moje wątpliwości. Wybrałem wcześniej wersję A, bo przy 6 graczach wydawała się bardziej sprawiedliwa. Jeżeli bowiem wszyscy gracze postawią 2-3 domki, ostatnia osoba może być w poważnych tarapatach z wyborem punktu startowego.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Opieralem sie na angielskiej / niemieckiej instrukcji, polskiej nigdy nie czytalem :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Jeżeli bowiem wszyscy gracze postawią 2-3 domki, ostatnia osoba może być w poważnych tarapatach z wyborem punktu startowego.
hehe i o to chodzi...
o tym było w innym wątku poświęconym interakcji w tej grze.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

kmiernik pisze:Jeżeli bowiem wszyscy gracze postawią 2-3 domki, ostatnia osoba może być w poważnych tarapatach z wyborem punktu startowego.
Jeżeli wszyscy postawia 2-3 (najlepiej 3) domki, to gre juz wygrales bez wiekszej walki. jedyne co cie moze powstrzymac to naprawde duza posucha na choc sredniej jakosci elektrownie na poczatku gry... 1) nie maja juz kasy na dalsze inwestycje (3 domki w pierwszej sie NIE zwroci), 2) bedziesz ostatni przez 2-3 kolejki, i na 90% dorwiesz sie do fajnej elektrowni tanio, a oni nie, potem juz mozesz przeplacac te 3-4 euro na polaczeniu, juz finiszujesz :-)

tak wiec jak dla mnie problem czysto akademicki.

gdyby wersja c byla prawdziwa to elektrownie 2 miastowe w pierwszej kolejce wogole do niczego by sie nie nadawaly...
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

bazik pisze: 2) bedziesz ostatni przez 2-3 kolejki, i na 90% dorwiesz sie do fajnej elektrowni tanio, a oni nie, potem juz mozesz przeplacac te 3-4 euro na polaczeniu, juz finiszujesz :-)
Przy 6 osobach można wylądować w miejscu gdzie dopłaca się jakieś 15-20 za każde połączenie, a nie 3-4 i robi się z tego poważny problem. Elektrownie fajną sobie kupić można, ale być może nie będzie czego zasilać. Po drugie gra się toczy na 5 obszarach, a przy 6 graczach - robi się duży tłok, znacznie większy niż przy 2-5 osobach. Dlatego miasta są wyjątkowo cenne, bo w późniejszej części gry trzeba się czasem łączyć przez pół planszy, bo wszędzie jest nawstawiane po 3 domki.

Na pierwszy rzut oka, wcale nie jest to takie oczywiste, jak powinno się rozegrać pierwszą turę. Wersja A jest złagodzoną wersją C. Ale jeżeli oficjalna niemiecka instrukcja mówi, że jest to wersja C, to wierzę, że rzecz została policzona.
bazik pisze:gdyby wersja c byla prawdziwa to elektrownie 2 miastowe w pierwszej kolejce wogole do niczego by sie nie nadawaly...
Zrozumiałem, że niemiecka instrukcja mówi dokładnie o wersji C. Skąd przekonanie, że w tej opcji elektownie na 2 miasta się nie przydają?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

kmiernik napisał:
Przy 6 osobach można wylądować w miejscu gdzie dopłaca się jakieś 15-20 za każde połączenie, a nie 3-4 i robi się z tego poważny problem. Elektrownie fajną sobie kupić można, ale być może nie będzie czego zasilać. Po drugie gra się toczy na 5 obszarach, a przy 6 graczach - robi się duży tłok, znacznie większy niż przy 2-5 osobach. Dlatego miasta są wyjątkowo cenne, bo w późniejszej części gry trzeba się czasem łączyć przez pół planszy, bo wszędzie jest nawstawiane po 3 domki.
Oczywiście, że w grze 6-osobowej tłok jest duży, ale nie w pierwszej kolejce i nawet nie w wyniku tego, co gracze zrobili w pierwszej kolejce. Przesadziłeś też z tym, że dopłaca sie 15-20 za każde połączenie. Zresztą jeżeli 5 graczy zbuduje po 2 lub 3 domki w pierwszej kolejce, a Ty tylko 1, to w następnej kolejce będziesz budował domki jako pierwszy
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

popre michala i bazika - 3 domki w I turze mozna zbudowac tylko raz w pierwszej grze. Potem jak sie czlowiek nauczy, to juz tak nie zagra :P
Dylemat 1 czy 2 domki na poczatku jest znacznie bardziej istotny
pyryman
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2007, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

zasady

Post autor: pyryman »

To i ja mam 2 pytanka po rozpoczętej 1 grze...
chce podłączyć miasto C. Razem będą tworzyć trójkąt. Czy muszę płacić opłatę przesyłową za połączenia A-C + B-C czy mogę wybrać 1 tańsze?

A---B
\ /
C

i drugie pytanie:
chyba to było w instrukcji ale jak juz pytam...
czy mogę w mieście postawić wiecej niż 1 domek żeby blokować innych graczy?


Dzięki za błyskawiczne poniższe odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 12 sty 2007, 12:38 przez pyryman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

czy mogę w mieście postawić wiecej niż 1 domek żeby blokować innych graczy?
nie, można tylko jeden
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: zasady

Post autor: Don Simon »

pyryman pisze:To i ja mam 2 pytanka po rozpoczętej 1 grze...
chce podłączyć miasto C. Razem będą tworzyć trójkąt. Czy muszę płacić opłatę przesyłową za połączenia A-C + B-C czy mogę wybrać 1 tańsze?

A---B
\ /
C
Tylko tańsze.
i drugie pytanie:
chyba to było w instrukcji ale jak juz pytam...
czy mogę w mieście postawić wiecej niż 1 domek żeby blokować innych graczy?
Tylko jeden.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: zasady

Post autor: Sztefan »

pyryman pisze:i drugie pytanie:
chyba to było w instrukcji ale jak juz pytam...
czy mogę w mieście postawić wiecej niż 1 domek żeby blokować innych graczy?
W pierwszym etapie może być tylko jeden domek w jedym mieście. W drugim etapie mogą być dwa domki w jednym mieście, ale jeden gracz może mieć w jednym mieście tylko jeden domek. W etapie trzecim, w każdym mieście mogą być trzy domki, ale jeden gracz cały czas może mieć tylko jeden domek w jednym mieście (czyli jak zostaną postawione trzy domki w jednym mieście, to muszą to być dmki trzech różnych graczy).
ODPOWIEDZ