Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: pattom »

Jesse Blue
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2014, 16:50

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Jesse Blue »

Instrukcje w kilku językach oraz linki do tutoriali znajdziecie też tutaj: http://boardgamerules.eu/en/details/ind ... al%20Baron
www.boardgamerules.eu - a simple search engine for board game rules
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Furan »

Uwaga! Odkrywam odkryte: U. Obejrzałem rahdo ransru i... kruca bomba, to nie jest łorker plejsment. To stary dobry system z wykorzystywaniem punktów ruchu. Tylko z rozwiązanym problemem planowania n ruchów w swojej kolejce i związanymi z tym dłużyznami. Teraz wykonujemy jedną akcję kilkoma pionkami oznaczającymi punkty ruchu i już. No. To się naodkrywałem.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: mig »

się ruszyło - jest również w preorederze w Planszostrefie:)

Gra o niemieckich górnikach jakoś mnie mało wcześniej ruszała, ale powoli czuję, że muszą ją mieć... ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: rastula »

mig pisze:się ruszyło - jest również w preorederze w Planszostrefie:)

Gra o niemieckich górnikach jakoś mnie mało wcześniej ruszała, ale powoli czuję, że muszą ją mieć... ;)


u mnie na czerwcowej liście ( bo majowa już pekła w preorderach ;)... od początku wydawała mi się ciekawa i odpowiednio "ciężka" żeby nie byłą tylko ozdobą półki...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: mig »

rastula pisze:
mig pisze:się ruszyło - jest również w preorederze w Planszostrefie:)

Gra o niemieckich górnikach jakoś mnie mało wcześniej ruszała, ale powoli czuję, że muszą ją mieć... ;)
u mnie na czerwcowej liście ( bo majowa już pekła w preorderach ;)... od początku wydawała mi się ciekawa i odpowiednio "ciężka" żeby nie byłą tylko ozdobą półki...
Jednak nie wytrzymałem i dorzuciłem do mojego preorderowego planszostrefowego koszyka razem z Marvelami, dodatkami do Firefly i Merchant of Venus :) Obawiam się tylko, że zanim to wszystko dotrze/ukaże się to minie jeszcze duuużo czasu :)

Teraz tylko mam nadzieję, że 1989 czy Imperializm za szybko nie wyjdą, bo na razie chyba muszę przystopować :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Perpetka »

A ja przeczytałam instrukcję i szału nie ma. Nie wyróżnia się jakoś specjalnie spośród innych solidnych eurówek. Wierzę, że miło się gra, ale żeby zaraz hype nakręcać...
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: xelos80 »

Wg mnie czytanie insteukcji i mówienie czy gra jest dobra czy zła to tak jak patrzenie na składniki do ciasta i mówienie czy będzie dobre czy nie. Najlepiej ocenia się grę jak się widzi game play. Tak kupiłem wiele gier które spisywałem na straty po obejrzeniu opisu reguł.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: lacki2000 »

xelos80 pisze:Wg mnie czytanie insteukcji i mówienie czy gra jest dobra czy zła to tak jak patrzenie na składniki do ciasta i mówienie czy będzie dobre czy nie. Najlepiej ocenia się grę jak się widzi game play.
Czyli najlepiej oceniać ciasto, patrząc jak ktoś je je?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: xelos80 »

Najlepiej samemu je zjeść. Ale na pewno lepsza jest ocena osoby która je właśnie je niż oceniać składniki.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Perpetka »

xelos80 pisze:Wg mnie czytanie insteukcji i mówienie czy gra jest dobra czy zła to tak jak patrzenie na składniki do ciasta i mówienie czy będzie dobre czy nie. Najlepiej ocenia się grę jak się widzi game play. Tak kupiłem wiele gier które spisywałem na straty po obejrzeniu opisu reguł.
Zgodzę się. Jak widzę w składzie ciasta np. śledzia, to już wiem, że niedobre. A tu widzę mąkę, masło i cukier, czyli zwykłe kruche ciasto. Może wyjątkowo kruche, może w ładnym kształcie, ale tylko kruche ciasto.
A podobieństwo do Magnum Sal zahacza wręcz o plagiat, choć może tu przeze mnie przemawiać nadmierny sentyment do gry, w którą grałam jeszcze w prototyp.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: adikom5777 »

Gra nie jest plagiatem Magnum Sal. To są dwie różne gry. Łączy je jedynie tematyka wydobywcza.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Bea »

Perpetka pisze:A ja przeczytałam instrukcję i szału nie ma. Nie wyróżnia się jakoś specjalnie spośród innych solidnych eurówek. Wierzę, że miło się gra, ale żeby zaraz hype nakręcać...
Jaki znowu hype? Kilka osób tylko się w wątku o grze wypowiada...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: rastula »

Bea pisze:
Perpetka pisze:A ja przeczytałam instrukcję i szału nie ma. Nie wyróżnia się jakoś specjalnie spośród innych solidnych eurówek. Wierzę, że miło się gra, ale żeby zaraz hype nakręcać...
Jaki znowu hype? Kilka osób tylko się w wątku o grze wypowiada...

poza tym jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim (geekom) dogodził :)


gra jest git i do mojej kolekcji trafi - choć nie jest pierwsza w kolejce...
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: piton »

adikom5777 pisze:Gra nie jest plagiatem Magnum Sal. To są dwie różne gry. Łączy je jedynie tematyka wydobywcza.
Dokładnie. Oprócz wydobywania kosteczek to dwie różne gry. Bardzo fajny jest szyb z windą, w którą pakujemy węgiel. Ciekawy jest mechanizm zbalansowania kafelków ciemnych i jasnych, żeby uniknąć minusów na koniec gry.
Ogólnie gra jest prosta - tak oceniliśmy u siebie w domu, ale razem z żoną lubimy naprawdę ciężkie gry. Wybory są raczej oczywiste i nie ma tu miejsca na jakieś wyjątkowo zaskakujące zagrania. Widać co przeciwnik zrobi i ja wiem co zrobię.

Jest to bardziej rodzinny tytuł, sporo elementów, świetne wydanie i ten klimatyczny szyb po którym śmiga winda - nowi ludzi i grający rzadziej w gry będą naprawdę oczarowani. Dla geeka gra nie jest trudna i tylko przeciętna, dla nas to był raczej filler do zagrania w 45 minut w 4 osoby.
jakbym miał porównać to: pod względem ciężaru Magnum Sal jest o półkę lub dwie wyżej. A i interakcji (negatywnej) jest dużo mniej.
W sumie polecam zagrać, żeby sobie pojeździć windą - bezcenne przeżycie ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: kwiatosz »

Odcinek dotyczący Gluck Auf bezpiecznie dotarł na powierzchnię - zapraszamy do wysłuchania recenzji i obejrzenia prezentacji w Gradaniu ZnadPlanszy :) Oczywiście oceniamy też windę ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: gafik »

OMG!
Widziałem dziś w sklepie tę grę, w zasadzie pudełko z napisem "Szczęść Boże" :shock:
Jak można było dać taki tytuł?
Kto jest targetem?
Nie jestem ślązakiem i mroczne, industrialne, wręcz niepokojące w swym wydźwięku pudełko z ogromnym "pozdrowieniem księży" w jaźni mej się kłóci.
Czy tylko ja tak mam?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Galatolol »

To jest podobno polski odpowiednik "Gluck Auf", czyli pozdrowienia górników.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: WRS »

Dla mnie jest to oczywiste tłumaczenie tradycyjnego górniczego pozdrowienia.
Ani przez chwilę nie wyczuwałem dysonansu.
Za to zaskakują mnie takie opinie. Po prostu zaskakują.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gambit »

gafik pisze:OMG!
Widziałem dziś w sklepie tę grę, w zasadzie pudełko z napisem "Szczęść Boże" :shock:
Jak można było dać taki tytuł?
Bardzo prosto. Koś pomyślał jaki tytuł byłby klimatyczny i wymyślili taki.
gafik pisze:Kto jest targetem?
Gracze, którzy lubią fajne euro z ciekawym mechanizmem ruchomej windy.
gafik pisze:Nie jestem ślązakiem i mroczne, industrialne, wręcz niepokojące w swym wydźwięku pudełko z ogromnym "pozdrowieniem księży" w jaźni mej się kłóci.
Czy tylko ja tak mam?
Chyba tylko Ty. Rozmawiałem z kilkoma osobami z Pomorza o tym tytule. Nikt nie odczuwał dysnonansu, a do Ślązaków i kopalń nam cholernie daleko.

A tak przy okazji, zaspamuję moją wideorecenzją Szczęść Boże.
https://www.youtube.com/watch?v=wk3knaW-8PA
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: ripsento »

Tak do dnia dzisiejszego pozdrawiają się i witają górnicy pod ziemią , nie ma innej możliwości. A tak na marginesie to jak byłem jakieś 10 lat temu w Austrii na nartach to w sklepach zamiast gutentag mówili gruss got czy jakoś tak. Więc nie widzę w tym tytule nic dziwnego.
Zniżka w Rebel - 5% - Rybnik - pw jeśli ktoś jest zainteresowany.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: gafik »

Pozdrowienie górników znam. Jak i leśników. Oraz marynarzy. Jak, i innych...
Ale tu mi jakoś nie pasi. Może ja "krypto-antychrust" jestem i do tej pory o tym nie wiedziałem :lol:
Po prostu odrzuciło mnie od tej gry :?
Hmm...

A to jest dobre:
Kto jest targetem?

Gracze, którzy lubią fajne euro z ciekawym mechanizmem ruchomej windy.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gambit »

gafik pisze:Pozdrowienie górników znam. Jak i leśników. Oraz marynarzy. Jak, i innych...
Ale tu mi jakoś nie pasi. Może ja "krypto-antychrust" jestem i do tej pory o tym nie wiedziałem :lol:
Ale dlaczego Ci nie pasi? Skoro niemiecki tytuł mógł być pozdrowieniem, czemu polski nie może być? Czy my naprawdę musimy tylko tłumaczyć bezmyślnie tytuły z ichniego na nasz?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: mig »

Ja kupiłem głównie ze względu na tytuł. Wydawał mi się bardzo klimatyczny i świetnie pasujący do gry. Zrezygnowałem z zakupu o połowę tańszej Gluck Auf, tylko po to, żeby mieć pudełko z napisem "Szczęść Boże" na półce :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: janekb »

Niestety Wookie też nie zrozumiał tytułu, co zrobić. Wg mnie nazwa pasuje idealnie i tyle.
ODPOWIEDZ