Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Może nie wyraziłem się jasno:
Kupiec może sprzedać/kupić tylko 2 dobra, i muszą to być dobra różne...
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: vincentblack »

animal8111 pisze: 20 lip 2018, 12:19 Może nie wyraziłem się jasno:
Kupiec może sprzedać/kupić tylko 2 dobra, i muszą to być dobra różne...
Ale właśnie rzecz w tym, że nie 2 dobra (w sensie 2 sztuki) tylko 2 typy dóbr. Np. można kupić 3 cegły i sprzedać 3 kowadła.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Właśnie rzecz w tym kolego, że jest to modyfikacja zasad :) Polecam spróbować w ogranym gronie
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: vincentblack »

animal8111 pisze: 20 lip 2018, 12:24 Właśnie rzecz w tym kolego, że jest to modyfikacja zasad :) Polecam spróbować w ogranym gronie
Twoje pierwsze zdanie mogło sugerować, że zmiana polega za zamianie zasady "2 szt. na rundę dowolnego typu" ma "2 szt. na rundę różnych typów". A tu po prostu chodzi o to, że jest ograniczenie liczby danego dobra do 1 szt (a zasada dwóch typów pozostaje). Stąd moja wątpliwość. Po prostu źle to zrozumiałem.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Fakt, że ja to pokrętnie napisałem, być może z uwagi na sytuację, że już od około roku gram w Concordię tylko na tych zmienionych zasadach i nie wyobrażam sobie powrotu do wersji normalnej... Tak czy owak najważniejsze, że się wreszcie zrozumieliśmy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

Osobiście nie jestem pewny tej zmiany - potencjalnie wydłuża grę, osłabiając strategię z wieloma miastami i prowincjami (Saturn i Jowisz). Wydaje mi się, że po takiej zmianie jeszcze lepiej sprawdziłaby się strategia "rushu" - koncentrowania się wyłącznie na kartach Marsa i Merkurego, a także wykupywania Senatorów, żeby jak najszybciej zakończyć grę poprzez wyczerpanie puli kart. Merkury do pełnego punktowania potrzebuje 5 faktorii w 5 różnych miastach - po ich zdobyciu można by się wówczas całkowicie skupić na stawianiu kolonistów/kupowaniu kart i do końca gry zignorować stawianie faktorii.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Zdecydowałem się na wprowadzenie tych zmian właśnie z uwagi na fakt, że większość gier kończyliśmy wyczerpując rynek kart dzięki łatwej wymianie zasobów kupcem. Z mojego doświadczenia wynika, że Saturn i Jowisz wcale nie cierpią-standardowo 8-9 prowincji na koniec gry. Strategia na Marsa również się balansuje, poprzez trudności w uzyskaniu zasobów na kolonistów. Podobnie jak w przypadku normalnych zasad, trzeba kontrolować przeciwników i karty które kupują-szczególnie Mercurego. Gra w ogranym gronie 3 osobowym trwa ok 1,5 godziny. Chętnie wysłucham opinii po zagraniu :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

Bardzo chętnie bym potestował, tyle że u nas gra tak dobrze się nie przyjęła (tylko ja ją kocham) i jak mi się uda namówić ludzi raz na pół roku, to jest sukces. Chlip. Ale jak już w końcu namówię, to może potestuję.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Dodałbym jeszcze, że karty Mercurego to praktycznie kupcy, których przydatność jest po zmianach ograniczona, ale też są bardzo pożądani, więc te karty dzielą się między graczy.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: animal8111 »

Jestem w stanie stwierdzić, że gdyby nie modyfikacja zasad, gra dawno by się przejadła i rzucilibyśmy ją w kąt, a po zmianie zasad można odnieść wrażenie grania w inną grę...
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: zakwas »

Moja ulubiona strategia grania na jeden zasób na początku gry poszłaby się kochać. ;/
Lopezzo
Posty: 60
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Concordia

Post autor: Lopezzo »

Szybkie pytanie , czy jak gramy w mniej niz 5 osob to talie kart do kupienia są mniejsze ? W instrukcji nie znalazlem tego nigdzie a kwadrat pod kupnem kart na planszy to sugeruje .
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Concordia

Post autor: Zaan84 »

Słusznie wnioskujesz. I jest to w instrukcji tyle że na karcie przygotowanie gry. Punkt 3. Przygotowanie talii kart. Podpunkt 2.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Concordia

Post autor: veljarek »

Zaan84 pisze: 23 wrz 2018, 13:57 Słusznie wnioskujesz. I jest to w instrukcji tyle że na karcie przygotowanie gry. Punkt 3. Przygotowanie talii kart. Podpunkt 2.
Kurde, to nawet mnie zaskoczyłeś.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Concordia

Post autor: eventide »

Przypadkiem dowiedziałem się, że Egmont wydaje po polsku "Salsę". Kiedyś "Concordia" podobała mi się bardzo i chciałem nawet dokupić sobie "Salsę" po angielsku. Potem mi trochę przeszło. Dzisiaj się znowu zastanawiam, czy warto. Warto?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Concordia

Post autor: hipcio_stg »

Warto! Ja uwielbiam grać z salsą nawet w inne mapy. Generalnie bardzo lubię Concordię!
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: mecenas »

eventide pisze: 26 wrz 2018, 21:59 Przypadkiem dowiedziałem się, że Egmont wydaje po polsku "Salsę". Kiedyś "Concordia" podobała mi się bardzo i chciałem nawet dokupić sobie "Salsę" po angielsku. Potem mi trochę przeszło. Dzisiaj się znowu zastanawiam, czy warto. Warto?
Też sie właśnie nad tym zastanawiam. Rahdo ogólnie wrzucił spory opis co wchodzi w dodatku, co wydaje mi się dokładnie pokazuje czy warto inwestować w to:
https://www.youtube.com/watch?v=RO-jEGs0B8Q
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: gregos »

Również uważam, że warto dołączyć ten dodatek.
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Concordia

Post autor: Majkel89 »

pytanie odnośnie concordi, czy wyszła jakaś nowa edycja concordi? Planuję zakup podstawki jednak zauważyłem że okładki poszczególnych pudelek trochę się różnią.

Jeżeli jest jakaś nowa edycja toczy coś się zmieniło oprócz wyglądu?
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Concordia

Post autor: mement0 »

Hej różnica polega jedynie w wyglądzie pudełka - elementy gry są identyczne
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Concordia

Post autor: Grellenort »

Essen tuż tuż, więc i ja zapytam - czy wiadomo już, czy dodatek Wenus przyniesie coś więcej niż tylko możliwość gry drużynowej? Jakieś nowe karty, mechaniki, czy cokolwiek w tym stylu?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Concordia

Post autor: dave8 »

Ja też uważam, że Salsa to bardzo dobry (nawet konieczny) dodatek.
Odkąd go mam to nie gram bez niego.
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Concordia

Post autor: kozz84 »

Grellenort pisze: 29 wrz 2018, 23:09 Essen tuż tuż, więc i ja zapytam - czy wiadomo już, czy dodatek Wenus przyniesie coś więcej niż tylko możliwość gry drużynowej? Jakieś nowe karty, mechaniki, czy cokolwiek w tym stylu?
Zadałem podobne pytanie na bgg i zasady drużynowe to tylko jeden z trybów gry, które dodatek wprowadza. Autor napisał, że w Wenus można grać też na dwóch graczy.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: gregos »

kozz84 pisze: 29 wrz 2018, 23:28Autor napisał, że w Wenus można grać też na dwóch graczy.
To świetna wiadomość - oby tylko było to tak samo grywalne, jak w większym składzie osobowym.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Concordia

Post autor: hipcio_stg »

Wenus to jakiś nowy dodatek do concordii? Coś mi umknęło?
ODPOWIEDZ