Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: jrz8888 »

Ktoś mi jest w stanie wymienić wszystkie dodatki i podpowiedzieć jaki dodatek warto kupić? Czy któryś z nich w zupełności wystarczy? Podkreślę, że gra będzie (tak, będzie, bo jeszcze jej nie posiadam) męczona na 2 graczy.
Ciekawi mnie jeszcze kwestia dodatku Wenus. Warto czekać za nowym wydaniem (na kiedy planowana premiera?)? Czy będzie ono w tej samej cenie co obecnie podstawa tj. ok. 130 zł? Tak, jestem trochę naiwny.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

Na 2 osoby na pewno polecam mapę Brytania. :)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: MiXB »

jrz8888 pisze: 19 lut 2019, 14:51 Ktoś mi jest w stanie wymienić wszystkie dodatki i podpowiedzieć jaki dodatek warto kupić? Czy któryś z nich w zupełności wystarczy? Podkreślę, że gra będzie (tak, będzie, bo jeszcze jej nie posiadam) męczona na 2 graczy.
Ciekawi mnie jeszcze kwestia dodatku Wenus. Warto czekać za nowym wydaniem (na kiedy planowana premiera?)? Czy będzie ono w tej samej cenie co obecnie podstawa tj. ok. 130 zł? Tak, jestem trochę naiwny.
Poza Salsą, która dodaje sól jako surowiec i Wenus, która została już opisana parę postów wcześniej, reszta dodatków to w zasadzie tylko plansze do gry. Salsa to dobry dodatek, o Wenus nie mogę się wypowiedzieć.

Tak jak kolega powyżej zauważył Brytania na dwóch graczy działa, bo jest mała. O ile dobrze pamiętam Kreta też do gigantów nie należy, ale szczerze mówiąc te dodatkowe mapy to trochę taka ekstrawagancja aniżeli rzeczywiście jakieś nowe doświadczenie. Jak ograsz Italię z podstawki i będzie Ci się wydawać, że to wciąż za duża mapa na dwóch oraz naprawdę polubisz tą grę to możesz wydać te 60 złotych na jedną paczkę dodatkowych map. Ale jeśli okaże się, że nie potrzebujesz tych nowych plansz do gry, a podstawkę uznasz za coś wartego dalszych inwestycji to kup Salsę i tyle.

Co do ceny to powinieneś Wenus dostać w granicach 130 zł. Co do premiery to również ci nie pomogę, ale zgadywałbym, że w tym roku jeszcze. Jednak po tym co widziałem to Wenus kupowałbym tylko jak ograłbym Podstawkę i dopiero po Salsie. Mój priorytet zakupu to: podstawka->Salsa->Wenus->dodatkowe plansze.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: jrz8888 »

Dzięki. Tak też początkowo myślałem. Podstawka + Salsa. Ważnym argumentem też jest fakt, że żadnej gry nie męczymy (ze swoją połową) regularnie, lecz wracamy do poszczególnych tytułów co jakiś czas. Dlatego też raczej nie przewiduję, że się znudzi, a bynajmniej nie prędko. Salsa jednak na pewno będzie w gotowości. A co potem... Zobaczy się :wink:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: hipcio_stg »

Salsa jest super, bo poza dodatkowym surowcem mamy dodatkową planszę. Wenus nie znam. Dodatkowe mapy, szczególnie te małe też są super. Zacznij od podstawki.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: MiXB »

Swoją drogą Egipt/Kreta, Brytania/Germania i Galia/Korsyka mają jakieś elementy, które nie grałyby w polskiej podstawce? Dawno już ich na oczy nie widziałem i zawsze grałem w Concordię w angielskim wydaniu, dopiero niedawno dostałem w swoje ręce podstawkę po polsku. Wiem, że na pewno Salsę muszę dokupić po polsku by nie mieć wielojęzykowej wersji (moi towarzysze do gry nie lubią grać w nieprzetłumaczone tytuły), ale za nic nie potrafię sobie przypomnieć czy są jakieś karty w ogóle w tych mniejszych dodatkach...

Pewnie ich nie kupię i tak, ale gdyby jednak to warto wiedzieć takie detale.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Wygrana w Venus na Wenus i trochę na Marsie w 5 os. Uf, da się pokonać Saturn+Jowisz. Od rozczarowania zawartością przechodzę do Concordia tylko z Venus. :)
Bardzo dobry dodatek.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

MiXB pisze: 20 lut 2019, 21:12Swoją drogą Egipt/Kreta, Brytania/Germania i Galia/Korsyka mają jakieś elementy, które nie grałyby w polskiej podstawce?
Te dodatki to tylko mapy + instrukcja.
No Egipt/Kreta ma jeszcze planszetkę, ale bez tekstu.

Zależne językowo są:
- podsawka
- Salsa
- Venus
FortArt pisze: 20 lut 2019, 23:40 Wygrana w Venus na Wenus i trochę na Marsie w 5 os. Uf, da się pokonać Saturn+Jowisz. Od rozczarowania zawartością przechodzę do Concordia tylko z Venus. :)
Bardzo dobry dodatek.
Ciekawe, wrzucam do potencjalnych zainteresowań. Ale ja jeszcze nie ograłem podstawki za mocno i dopiero 1 partia z Salsą za mną. Swoją drogą jak graliście z Venus to razem z Salsą czy bez?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Atamán pisze: 21 lut 2019, 00:42 Swoją drogą jak graliście z Venus to razem z Salsą czy bez?
My akurat bez. Można łączyć bo Venus to tylko zmienione komponenty. Takie ulepszenie starej Concordii. To nie jest dodatek w stylu Salsy, gdzie wchodzą zupełnie nowe elementy do gry.

Jest gdzieś zestawienie na ile osób jest właściwa dana mapa?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Paskudnik »

Skoro to Venus to ulepszona zawartość podstawowa (chyba bardziej zbalansowana, z tego co tu czytam), to czy wobec tego nie lepiej kupić sobie od razu Concordię Venus jako podstawkę i wtedy dopiero Salsa jako dodatek + ewentualnie dodatkowe mapy? Jak byście radzili?
Czy kupując Concordię Venus zamiast podstawki stracę cokolwiek z oryginału?
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Losiek »

FortArt pisze: 21 lut 2019, 10:21 Jest gdzieś zestawienie na ile osób jest właściwa dana mapa?
Tutaj jest ankieta. Wprawdzie nie ma tysięcy odpowiedzi ale zawsze...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Paskudnik pisze: 21 lut 2019, 11:49 Skoro to Venus to ulepszona zawartość podstawowa (chyba bardziej zbalansowana, z tego co tu czytam), to czy wobec tego nie lepiej kupić sobie od razu Concordię Venus jako podstawkę i wtedy dopiero Salsa jako dodatek + ewentualnie dodatkowe mapy? Jak byście radzili?
Czy kupując Concordię Venus zamiast podstawki stracę cokolwiek z oryginału?
W Concordii są mapy Imperium i Italia.
W Venus (podstawce) są mapy Imperium, Ionium, Hellas, Cyprus.
W Venus (dodatku) są mapy Ionium i Hellas.

Mapa Imperium jest lekko zmieniona graficznie w obu podstawkach (minimapka na bonusy zamiast tabelki i zamieniona stronami lewo-prawo z kartami, nie dostrzegam innych różnic).

Mapa Italii to jedyna strata, bo nawet na kartach nie stracisz (w obu odmianach Venus są dodatkowe karty by zagrać jak w oryginalnej Concordii czyli bez bogini Wenus - sensu nie widzę tak grać, ale są).

Stracisz też język polski, bo nadal nie ma wersji PL dla najpiękniejszej z bogiń.

Zyskasz ponadto karty do trybu drużynowego (w obu Venus), trochę więcej drewienek surowców (w Concordii było 80, dodatek Venus to plus 19, podstawka Venus 100), białe komponenty dla szóstego gracza (w obu Venus) oraz planszetkę do zmiany kosztów kart (w obu Wenus, jest też w Egipt/Kreta).

Podobno Cyprus (tak naprawdę to jest wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego plus wyspa) ma być w sprzedaży w tym roku jako osobny dodatek. Podobno. Acz nie wiem z jaką mapą na odwrocie.

Dzięki za link Losiek.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

Losiek pisze: 21 lut 2019, 12:06
FortArt pisze: 21 lut 2019, 10:21 Jest gdzieś zestawienie na ile osób jest właściwa dana mapa?
Tutaj jest ankieta. Wprawdzie nie ma tysięcy odpowiedzi ale zawsze...
Ta ankieta do dobry punkt wyjścia, ale jest tam trochę dziwnych wyników (np. Hiszpania, która ma tyle samo miast co Brytania, a ma znacząco mniej od Brytanii poleceń na 2 graczy, a za to więcej poleceń na 4 i 5 graczy). Wyniki Italii też dosyć dziwne.

Ja bym polecił - na podstawie liczby miast - następująco:

30 miast: Imperium, Germania, Ionium, Cypr (4-5 graczy)

28 miast: Bizancjum (4-5 graczy)

25 miast: Italia, Galia, Hellas (3-4 graczy)

23 miasta: Hiszpania, Brytania (2-3-4 graczy)

22 miasta: Egipt (2-3-4 graczy)

20 miast: Kreta, Korsyka (2-3 graczy)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Paskudnik »

@FortArt: Wielkie dzięki za szczegółowe opracowanie! Chciałbym takie dostawać za każdym razem :D
FortArt pisze: 21 lut 2019, 13:26Stracisz też język polski, bo nadal nie ma wersji PL dla najpiękniejszej z bogiń.
Jestem tego świadomy, ale dodatkowe kafelki do Salsy (które już mam), są póki co tylko w języku Brytoli i German, więc to jest argument za posiadaniem wersji angielskiej i jest to obecnie mój jedyny dylemat ;) Jestem przekonany, że Wenus w wersji zlokalizowanej też się u nas ukaże, chociaż patrząc na tempo wyprzedawania się gry, obstawiam tu 2020 rok albo i później.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

Na 4 osoby gra z Venus jest lepsza. Rozgrywka drużynowa jest bardziej angażująca :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Porównanie planszetek do zmiany kosztów kart.
Na górze cienkie "papierowe" z Kreta/Egipt, na dole grube tekturowe z Venus.
Obie dwustronne, na odwocie mają to co druga z nich na zdjęciu.
Ta pierwsza składa się na pół, tę drugą zestawia się jak puzzle z dwóch części.
Spoiler:
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: MiXB »

Czy dalej nic nie wiadomo na temat Wenus po polsku?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Paskudnik »

MiXB pisze: 17 mar 2019, 16:27 Czy dalej nic nie wiadomo na temat Wenus po polsku?
Widzę, że temat typu evergreen - nie, nie wiadomo i nie podejrzewałbym żadnego przytomnego wydawnictwa (nawet Egmontu :P) o wydawanie KILKU dodatków do gry jeden po drugim - zwłaszcza, gdy nawet nie wiadomo, czy sprzedaż poprzedniego jest w ogóle zadowalająca :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: MiXB »

Paskudnik pisze: 17 mar 2019, 16:55 Widzę, że temat typu evergreen - nie, nie wiadomo i nie podejrzewałbym żadnego przytomnego wydawnictwa (nawet Egmontu :P) o wydawanie KILKU dodatków do gry jeden po drugim - zwłaszcza, gdy nawet nie wiadomo, czy sprzedaż poprzedniego jest w ogóle zadowalająca :P
Właśnie sobie uświadomiłem, że Salsa została wydana ledwie 5 miesięcy temu... Wydawało mi się, że to już z rok :D Tak czy siak mam nadzieję, że Egmont wyda to jak najszybciej - Concordia jest jedną z najlepiej wydanych gier jaką miałem przyjemność kupić i nie czuję nawet potrzeby by kupować organizera lub coś podobnego by to ogarnąć. Wenus w ich wydaniu na pewno będzie również świetna.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

Ja mam Salsę i Venus po angielsku i nie narzekam. Hitem jest niemiecka wersja instrukcji do Venus z błędami poprawianymi markerem :lol: .

W kwestiach dodatków polecałbym dla posiadaczy podstawki jednak Brittania/Germania ---> Salsa ---> Venus .
Jak ktoś nie ma podstawki, to kupiłbym podstawową Venus jako początek przygody.

Ogólnie wrzuciłem tekst o dodatkach do Concordii na ZnadPlanszy. Wszystko w jednym miejscu, a niedługo powinien się pojawić odrębny artykuł o drużynowej rozgrywce w Venus.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Jedna pomyłka. W Egipcie nie lądowego kolonistę wysyłamy na południe po punkty, a morskiego.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

FortArt pisze: 17 kwie 2019, 12:03 Jedna pomyłka. W Egipcie nie lądowego kolonistę wysyłamy na południe po punkty, a morskiego.
Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi. Jutro poprawie. :)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: jrz8888 »

Ile czasu zazwyczaj zajmuje Wam rozgrywka na 2 os.?
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 96
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Lomik »

między 45 a 70min
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

U mnie dłużej, ok. 1:15 - 1:30.
ODPOWIEDZ