Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Concordia

Post autor: kozz84 »

hipcio_stg pisze: 01 paź 2018, 08:25 Wenus to jakiś nowy dodatek do concordii? Coś mi umknęło?
Nowy dodatek, ale ma być również wydany jako podstawka (podstawka plus Wenus w jednym pudełku). Wprowadza nowe karty do kupienie i zasady drużynowe.

PS I pokazali okładkę: https://www.boardgamegeek.com/image/433 ... rdia-venus
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Concordia

Post autor: Gatherey »

Gra trafiła na radar i pytanie - czy były jakieś różne wydania? Jak tak - czym się różnią? Czy sa jakies kwiaty jeśli chodzi po polską wersję?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: gregos »

Gatherey pisze: 01 paź 2018, 09:54 Gra trafiła na radar i pytanie - czy były jakieś różne wydania? Jak tak - czym się różnią? Czy sa jakies kwiaty jeśli chodzi po polską wersję?
Różnica to tylko okładka. W polskim wydaniu wszystko jest w porządku.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Concordia

Post autor: kozz84 »

Zamieścili instrukcje do Concordii Venus:

http://www.pd-verlag.de/WebRoot/Store/S ... ngl_A4.pdf

Przeczytałem i poza wariantem drużynowym dodatek nie wnosi wiele więcej. Dwie nowe mapy i parę nowych kart: 1 nowa karta startowa Magister, która pozwala zagrać swoją wierzchnią kartę ze stosu odrzuconych i 3 nowe karty do kupienia o podwójnym działaniu: Prefect / Architect – Architect / Mercator – Prefect / Mercator. Zagrywasz kartę i wybierasz, który efekt chcesz uzyskać.

Dla mnie, który gra w Concordię głównie na 2 graczy dodatek niewiele wnosi za taką cenę.

Wręcz sprzedają masę rzeczy które już posiadam a i tak ich nie używam (pionki 6-tego gracza, żetony towarów, 100 kart z czego większość to duplikaty...)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Concordia

Post autor: hipcio_stg »

To, że w dodatku otrzymamy komplet kart to dla mnie ogromy plus! Na pewno nie będzie problemów z odcieniami. Wiadomo już jaka jest SCD?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Concordia

Post autor: kozz84 »

35 ojro jako dodatek i 65 jako podstawka.

Jeszcze pytanie, czy egmont to wyda i jeśli wyda to, które wydanie.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia

Post autor: kaimada »

Venus mam, ale jeszcze nie było czasu zagrać.

Tymczasem odświeżyliśmy sobie standardową Concordie i - choć dla moich graczy przebiło ją Troyes - dla mnie to nadal najlepsze euro na rynku.

Pełna recenzja Concordii na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

O dziwo ta gra w rankingu, co prawda mozolnie, pnie się w górę. Mam tu na myśli dłuższy odcinek czasu, w większości gier jest tak że dobijają do jakiegoś poziomu a potem spadają w rankingu a w przypadku Concordii jest odwrotnie. Fenomen? :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia

Post autor: kaimada »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 gru 2018, 09:47 O dziwo ta gra w rankingu, co prawda mozolnie, pnie się w górę. Mam tu na myśli dłuższy odcinek czasu, w większości gier jest tak że dobijają do jakiegoś poziomu a potem spadają w rankingu a w przypadku Concordii jest odwrotnie. Fenomen? :wink:
Fenomen. Nie wiem może wynika to z ciągle wydawanych nowych plansz i dodatków, albo późno pojawiających się edycji lokalizowanych?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Trolliszcze »

Nie jest fenomenem, było kilka innych takich tytułów. Najbardziej jaskrawy przykład to Zamki Burgundii, które powolutku wspięły się na (obecnie) 11 miejsce rankingu. Powoli wspinają się gry, które nie zyskały początkowego hype'u, tylko sprzedawały się stopniowo, ale regularnie i ze stałą, wysoką średnią ocen. Wynika to z mechanizmu BGG, który każdemu tytułowi przydziela pulę średnich ocen, żeby do topu nie wskakiwały natychmiast gry oceniane przez znajomych królika samymi 10 - zwykle ściąga je w dół właśnie ta początkowa pula. Jeśli jakiś tytuł zyskuje fanów stopniowo, to udział tej puli z czasem maleje i gra powolutku się wspina. Ot i cała tajemnica.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: hipcio_stg »

Po prostu gracze już kupili wszystko "wyhajpowane" z top 100 BGG i zaczęli uzupełniać pozostałe pozycje wystawiając Concordii dobre oceny.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 725
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 181 times
Been thanked: 222 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: bardopondo »

Zdaje się że Grand Austria Hotel też powolutku wgramoliło się do top100.

Co do Concordii wydaje mi się, że wydawane dodatki podtrzymują żywotność tytułu.
Sama gra jest świetna ale po 30 - 40 partii robi się nieco powtarzalna co nie zmienia faktu, że game experience mega sympatyczne
Zawsze chętnie zagram choć już nie traktuje tej gry jako dania głównego.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: gregos »

To jest bardzo dobra gra, ale największą robotę wykonała tutaj zmiana okładki oraz wymiarów pudełka. :wink:
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

Recenzja na Shut Up & Sit Down też pewnie przyczyniła się do wzrostu w rankingu.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: WieszKto »

A który dodatek polecicie jako must have poza Salsa? Salse mam i jest super bardzo mi ożywia współgraczy :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

WieszKto pisze: 12 gru 2018, 08:51 A który dodatek polecicie jako must have poza Salsa? Salse mam i jest super bardzo mi ożywia współgraczy :)
Moją ulubioną mapą jest Egipt, ale najbardziej opłacalna jest Brittania/Germania
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

Pozostałe dodatki to są tylko nowe mapy, więc aż tak dużo nie wnoszą.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: mecenas »

WieszKto pisze: 12 gru 2018, 08:51 A który dodatek polecicie jako must have poza Salsa? Salse mam i jest super bardzo mi ożywia współgraczy :)
Proponuję ten link - https://boardgamegeek.com/thread/176297 ... nt-updated

Jest ankieta, gdzie ludzie oceniają która mapa najlepsza na jaką ilość graczy. Ja kupowałem patrząc na to i kupując mapę, która najlepiej się u mnie sprawdzi patrząc na najczęstszą ilość graczy.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Porfirion »

Po lekturze instrukcji do Conc Venus stwierdzam, że wygląda to super. Zwłaszcza zasady gry drużynowej. Czy Egmont ma jakieś plany wydania tegoż dodatku? Gdzie można o to pytać?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Paskudnik »

Czy ktoś się orientuje, czy polskie wydanie dodatku Salsa zawiera przypadkiem (lub celowo ;) ) minidodatek Concordia: 8 Forum Cards mini-expansion?

EDIT: wygląda na to, że nie zawiera, bo jest w nim 27 kart forum, czyli tyle co w oryginalnym wydaniu. Dlaczego, Rebelu, dlaczego??

Ktoś może potwierdzić? Dzięki z góry. :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kaimada »

Paskudnik pisze: 21 gru 2018, 12:30 Dlaczego, Rebelu, dlaczego??
A nie Egmoncie?
Plus to nie był ten wspólny dodatek z Navegadorem?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Paskudnik »

kaimada pisze: 21 gru 2018, 12:55
Paskudnik pisze: 21 gru 2018, 12:30 Dlaczego, Rebelu, dlaczego??
A nie Egmoncie?
Rzeczywiście - zapomniałem, że to jednak wydawał Egmont. W takim razie nie było pytania, bo wszystko jest jasne :|
kaimada pisze: 21 gru 2018, 12:55Plus to nie był ten wspólny dodatek z Navegadorem?
Chyba właśnie tak. Ale nadal nie widziałbym z tym problemu dla normalnego wydawnictwa :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: FortArt »

kozz84 pisze: 16 paź 2018, 08:47 Zamieścili instrukcje do Concordii Venus:

http://www.pd-verlag.de/WebRoot/Store/S ... ngl_A4.pdf

Przeczytałem i poza wariantem drużynowym dodatek nie wnosi wiele więcej. Dwie nowe mapy i parę nowych kart: 1 nowa karta startowa Magister, która pozwala zagrać swoją wierzchnią kartę ze stosu odrzuconych i 3 nowe karty do kupienia o podwójnym działaniu: Prefect / Architect – Architect / Mercator – Prefect / Mercator. Zagrywasz kartę i wybierasz, który efekt chcesz uzyskać.

Dla mnie, który gra w Concordię głównie na 2 graczy dodatek niewiele wnosi za taką cenę.

Wręcz sprzedają masę rzeczy które już posiadam a i tak ich nie używam (pionki 6-tego gracza, żetony towarów, 100 kart z czego większość to duplikaty...)
Kupiłem i ... czuję się lekko zrobiony w konia rozczarowany. Drugi raz kupiłem tę samą grę. Nowa plansza, komponenty dla szóstego gracza to plusy. Poza tym garść zasobów - drewienek i monet. Nowych kart - tak jak opisałeś malutko, na dodatek mało kreatywne dla trybu niedrużynowego. Jest osobny kawałek planszy na kupowanie kart - fizycznie za duży, aby użyć go na starych mapach, za to dwustronny, z różnymi kosztami (wino zamiast części sukien). Na jednej planszy brak tego miejsca na karty, więc pewnie po to on. Edit: instrukcja pozwala użyć go do każdej planszy.
Teraz zamiast polskiej wersji mam angielską (i niemiecką) bo wszystkie stare karty można zastąpić. Co może ma sens bo Salsę mam po angielsku. Na karcie pomocy doszła Venus, za to nadal brak tam kosztu budowy solnych miast.

Jedna istotna zmiana: karta Cegielnika (produkuj cegły) przeniosła się z talii I do talii II.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2019, 00:15 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: MiXB »

Jest w ogóle sens kupować cokolwiek poza podstawką i Salsą jeśli nie jesteś super fanem gry i chcesz mieć dodatkowe plansze do gry? Wenus wydaje się być spoko jak będzie na jakiejś przecenie i masz 6 potencjalnych graczy do gry, ale poza tym nie widzę nic ciekawego w tych wszystkich dodatkach.

Zrobili chyba z 6 rozszerzeń do tej gry, a czuję się jakby zrobili półtora (Salsa i warunkowo Wenus), a reszta to używając slangu z gier komputerowych "zbyt drogie skórki i inne kosmetyki po 20$ za sztukę". Ja już dawno przestałem się interesować tą grą, bo na chwilę obecną to twórcy "doją ją" aniżeli rzeczywiście rozwijać.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

Ja się lekko przeprosiłem z Wenus (i nie dlatego, że na boginie gniewać się mężczyźnie nie przystoi, a już na pewno nie opłaca). Magister (punktująca za Wenus) fajna karta, bo pozwala skopiować własną poprzednio zagraną (lecz nie kupowanie kart) i to ciekawe możliwości daje.
Mój główny zarzut wobec Concordii - czyli, że strategia Saturn+Jupiter jest za mocna - nadal stawiam jako chyba aktualny, acz widać, że nieco ją osłabiono: poniżej rozkład bogów w oryginale i w wersji Wenus.
Spoiler:
Z talii wyleciało dwóch architektów, kupiec i prefekt, a na ich miejsce weszły cztery karty o podwójnym działaniu (jeden efekt do wyboru): 2x architekt-kupiec, prefekt-architekt, prefekt-kupiec. Wszystkie punktują za Wenus.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ