Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: pike »

Tomb -tylko się podpisać. Od samego początku ta gra mnie fascynuje mnogością rozwiązań i taką rzekłbym plastycznością. Nie jest to gra do zagrania kilku partii pod rząd, ale raz i zastanawiania się co było nie tak, by następnym razem spróbować inaczej. Po 7 partiach z czego 2 solo duży plus dla L&C.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: michalldz90 »

U mnie od dłuższego czasu L&C leży na półce i się kurzy, ale nie uważam, że jest to słaba gra. Poprostu u mnie cześciej odbywają sie pojedynki tylko na 2 graczy, a L&C dla mnie wypada lepiej w więcej osób i dlatego właśnie chętniej wtedy by po nią sięgnął. Na dwie osoby jednak nie ma takiej frajdy - mniej kombinowania i raczej bazowanie na własnych decyzjach i kartach. Raz zagrałem w 4 osoby i było świetnie. Dużo się działo i trzeba było szczegółowo analizować poczynania przeciwników.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Na BGG Store pojawiły się trzy pozostałe promocyjne karty.

Zamówione. 8)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: FortArt »

romeck pisze:Na BGG Store pojawiły się trzy pozostałe promocyjne karty.
Ale w jakim sensie "pozostałe"? Gdzie można dostać inne? Bo na BGG Store chyba nigdy nie było ich.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

FortArt pisze:
romeck pisze:Na BGG Store pojawiły się trzy pozostałe promocyjne karty.
Ale w jakim sensie "pozostałe"? Gdzie można dostać inne? Bo na BGG Store chyba nigdy nie było ich.
Rebel dodawał przed świętami do zamówień kartę "Cedrick Chaboussit".
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Blacksad »

romeck pisze:Na BGG Store pojawiły się trzy pozostałe promocyjne karty.

Zamówione. 8)
Myślałem, że zrezygnowali, bo trochę to trwało :)
Pytanie czy rozmiar będzie ten sam (mam na myśli DOKŁADNY rozmiar) bo z tego co wiem to Benjamin Bord był chyba ciut większy?

Karta M. Wallace moim zdaniem trochę niefortunnie zrobiona bo ikona sugeruje, że możemy się przesunąć skautem o 2 pola do przodu tymczasem w opisie:
When playing Lewis & Clark: Martin Wallace, you can move your Scout two spaces backwards on the route, then take one Canoe or one Horse from the stock. You cannot move your Scout further than St. Louis.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Blacksad pisze: Pytanie czy rozmiar będzie ten sam (mam na myśli DOKŁADNY rozmiar) bo z tego co wiem to Benjamin Bord był chyba ciut większy?
Zgadza się, Bord jest o jakiś milimetr wyższy i pół milimetra szerszy od innych kart. Nie przeszkadza mi to specjalnie, choć na początku myślałem, że tak będzie. Karty i tak nigdy nie leżą idealnie równo żeby to wyłapywać. Z kolei Cedrick rozmiarowo pasuje, ale jakościowo wydaje mi się odrobinę słabszy (albo ciut cieńszy papier, albo mniej sztywny). Ciekawe jak będzie z Rosenbergiem, Bauzą i Cathalą oraz Wallace'em.

No i skoro zdobyłem te wszystkie perełki, to chyba trzeba będzie zakoszulkować, co by kiedyś serce nie pękło, a nie lubię koszulkować. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Hiu »

FortArt pisze:
romeck pisze:Na BGG Store pojawiły się trzy pozostałe promocyjne karty.
Ale w jakim sensie "pozostałe"? Gdzie można dostać inne? Bo na BGG Store chyba nigdy nie było ich.
Cedrick byl na Essen (pozniej Rebel je dodawal do zamowienia)
Bord byl w Plato (gazetka)
a trzy pozostale na BGG sa dostepne.

Tyle widze zarejestrowanych kart na BGG
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Swoją drogą myślałem, że na BGG będą dostępne wszystkie 4 karty (4, bo bez Borda oczywiście). Tym bardziej cieszę się, że udało mi się wyprosić Cedricka do zamówienia. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Lewis & Clark

Post autor: bugatti »

Chciałbym sie upewnić, czy te 5$ to za 3 karty ?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

bugatti pisze:Chciałbym sie upewnić, czy te 5$ to za 3 karty ?
Si.

+1$ wysyłka.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Lewis & Clark

Post autor: bugatti »

http://www.ludibay.net/plato-n63-inclus ... 78826.html Tu jest dostępna gazeta z kartą Benjamin Bord. Nie wiem czy ktoś miał styczność z tym sklepem ? Koszt do polski nie jest podany. Ale pewnie droższy niż sama gazeta...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: WRS »

http://www.ludibay.net/shipping.php
17€, chyba że uda się przegadać, że Polska JEST blisko Francji/Szwajcarii, to wówczas może być 10€.

Pytanie ile gazeta waży, może wtedy ta 1 kg przesyłka wyszłaby jednak taniej za numer...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lewis & Clark

Post autor: microwave »

Chciałbym zapytać jak jest z regrywalnością w Lewis&Clark? Oglądałem recenzje gdzie mówiono o złożoności tej gry i tak naprawdę nie sięganiu po nią po raz kolejny m.in. z tego iż po pewnym czasie wyłania się lider, którego ciężko dogonić (czytałem w tym topicu, że niby jest możliwe dopaść lidera ale pytanie czy to nie psuje rozgrywki jak już w połowie wiadomo kto wygra).

I jak się skaluje dla dwóch graczy?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: carlos »

Skaluje się dobrze (przy większej liczbie osób można bardziej pokombinować z zasobami).

Regrywalność jest duża.
Trasę można modyfikować żetonami, więc możliwości jest naprawdę dużo... Do tego jeszcze spora ilość kart.

Syndromu "lidera" o którym piszesz ja nie zauważyłem, a sporo w Lewisa gramy. :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Bea »

carlos pisze:Skaluje się dobrze (przy większej liczbie osób można bardziej pokombinować z zasobami).
Na dwie osoby niektóre karty też mają słabsze działanie, ale ogólnie jest dobrze :)
carlos pisze:Syndromu "lidera" o którym piszesz ja nie zauważyłem, a sporo w Lewisa gramy. :)
A czasami bywa nawet odwrotnie, ktoś bardzo zostawił innych w tyle - jeden błąd i jest ostatni. Łatwo jeż dogonić lidera robiąc jakieś sprytne zagranie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: DarkSide »

Czy ktoś wie jak można otrzymac naklejki na surowce? Przed Sylwestrem trafiłem okazję w Rebelu (z cyklu towar uszkodzony = obity narożnik). Cieszę się jak dziecko, że udało mi się zdobyć tę grę po okazyjnej cenie, jednakowoż na ostatnim spotkaniu planszówkowym grałem egzemplarzem znajomych i zauważyłem że kosteczki mieli pobklejane. Jak się później zorientowałem do niektórych egzemplarzy dołączano ów zestaw naklejek.

Czy istnieje jakaś możliwość nabycia onych? :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lewis & Clark

Post autor: Maxxx76 »

3Trolle
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Z cyklu: bez komentarza.

Obrazek

Wybaczcie mi jakość fotki, ale z tej radości się spieszyłem i cyknąłem słoikiem od ogórków.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

romeck pisze:Wybaczcie mi jakość fotki, ale z tej radości się spieszyłem i cyknąłem słoikiem od ogórków.
Gratulacje i zazdrość. Tych trzech u góry tez sobie sprawię, ale Borda za aktualne pieniądze chyba nie.

Niestety, mimo że bardzo lubię takie małe dodatki, to klimatyczność tych kart jest wątpliwa, gdy przypomnimy sobie, jakie podwaliny historyczne ma cała talia z podstawki.

Natomiast bardzo mnie zastanawia zasada działania Borda. Jeśli zgodzimy się z zarzutami, że zakupy nowych kart odbywają się na początku gry i dalej obrabiamy w kółko ten sam zestaw postaci, to taki Borg wydaje się być naprawdę słaby - cecha przyda się ze dwa razy i potem można go tylko wykorzystywać jako wsparcie, a tu pomocą jest bardzo mizerną z tą swoją "jedynką". Czy stworzenie Borga nie jest więc podpowiedzią autora, że zakupy nowych pomocników mogą być kluczowe do ostatniego momentu w grze?


Zagraliśmy partię w weekend. W połowie trasy patrzę na swoją rękę, na zasoby na łódkach i mojego jednego Indianina, analizuję dostępne na stole karty i kalkuluję, czy lepiej grać swoje na tych kartach, które się ma, czy może poprzeliczać i kupić coś nowego, wyrzucając kartę ręki? Może na stole leży karta, która popchnie mnie do przodu jeszcze wydajniej, niż ten zestaw, którym przed chwilą naprawdę sprawnie się poruszyłem? Decyduję, że gram swoje, bo tak jest bezpieczniej, ale może ktoś umie inaczej...

Gdy zaczynałem przygodę z Race for the Galaxy to w pierwszych partiach w ogóle nie wiedziałem, o co chodzi z tą szybką rozgrywką. Ot, dłubiemy sobie i wystawiamy karty, aż w końcu ktoś doczłapie do mety. I dopiero po jakimś czasie odkryłem, jak NAPRAWDĘ można grać w tę grę. Że kluczowy w tej grze jest właśnie Wyścig.
Być może w L&C też drzemią możliwości, których nie potrafię dostrzec. Cały czas liczę, że znajdzie się kto mądry i pokaże, jak NAPRAWDĘ grać w te grę?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Grzdyll »

Dopiero pierwsza rozgrywka za mną w gronie 3 osobowym ale tytuł mnie kupił... Aż się bałem zaglądnąć do tego wątku żeby nie spotkać "wygrywających strategii" ale chyba ta gra ma idealny dla mnie mix eurooptymalizacji i losowości przy małym acz istotnym poziomie interakcji. A to wszystko w rewelacyjnej oprawie i klimacie :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Grzdyll pisze:przy małym acz istotnym poziomie interakcji.
Wcale nie małym. :) Zobaczysz jak się "skacze po łebkach" zwiadowców, korzysta z kart przeciwników, blokuje pola, podbiera Indian...
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

romeck pisze:Zobaczysz jak się "skacze po łebkach" zwiadowców, korzysta z kart przeciwników, blokuje pola, podbiera Indian...
Chyba że będziesz grał we dwójkę - wtedy zobaczysz to znacznie rzadziej, co nie znaczy, że nigdy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: Grzdyll »

romeck pisze:
Grzdyll pisze:przy małym acz istotnym poziomie interakcji.
Wcale nie małym. :) Zobaczysz jak się "skacze po łebkach" zwiadowców, korzysta z kart przeciwników, blokuje pola, podbiera Indian...
Dlatego napisałem "acz istotnym" :wink: - ale przy okazji na tyle ukrytym, by nie zniechęcić na starcie tych współgraczy, którzy chronicznie nie cierpią robić komuś coś niemiłego (a ja mam właśnie takich). A tu z pozoru każdy sobie rzepkę skrobie... :)
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: mr.big »

Mieliśmy okazję zagrać ostatnio w 4 osoby. Super. Chcę jeszcze raz :D
teraz już wiem jaką strategie obrać :wink:

Ogromna ilość emocji i interakcja która nie "spowalnia i stopuje" przeciwnika ale nam samym daje bonusy i przyspiesza naszą grę. Ta interakcja mi się strasznie podoba. W niektórych grach interakcja polega na zabraniu komuś jego dóbr lub zajęcie czyichś rejonów, które sobie skrzętnie zbieramy lub zajmujemy. Ogólnie mówiąc coś komuś niszczymy. Tak średnio lubię taki rodzaj interakcji bo spowalnia rozgrywkę, natomiast w Lewis & Clark można owszem komuś podkaraść kartę, ale interakcja polega głównie na najlepszym wykorzystaniu kart które ktoś posiada i skakaniu innym graczom po "głowach" :D


W miarę proste zasady, ale dużo kombinowania od którego czacha paruje :D
ODPOWIEDZ