Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Olgierdd »

Nie powiedziałbym, że gra nie wybacza błędów. Chodzi raczej o to, że złe i dobre decyzje odczuwasz natychmiastowo.
Większość gier planszowych ma jakiś system podliczania punktów na koniec gry i często trudno jest precyzyjnie ustalić co spowodowało, że uzyskałeś taki a nie inny wynik. L&C to wyścig i jeśli w którymś momencie inni gracze Ci odskoczyli i nie możesz nadgonić, to wiesz dokładnie z jakiego powodu i prześladuje Cię to do następnej rozgrywki :)

Trudnością w tej grze jest to, że trzeba mieć zaplanowane 3-5 ruchów do przodu, bo trzeba maksymalnie wykorzystać wszystkie karty, Indian i surowce przed rozbiciem obozu, ponieważ jeśli czegoś zostanie nam za dużo, to daleko nie poruszymy się.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: misioooo »

Bo to taka gra jest, gdzie trzeba pomyśleć ciut do przodu...
Za to np. taka Madeira... Błąd w 1. lub 2. rundzie potrafi rozpierniczyć cały plan, i dostrzeżemy to dopiero w ostatniej rundzie!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Wroobel »

Wie ktoś może czy Rebel planuje dodruk? Gra jest trudno dostępna a jeśli nawet to w absurdalnej cenie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Furan »

To dobre pytanie. Będzie dodruk?
Zagrałem na boardgamearena i myślę, że mam ochotę na jeszcze, ale nie wydaje mi się, żebym chciał płacić za nią chore ceny z allegro.
Co ciekawe - zwykle odrzuca mnie od gier które wymagają okropnie zakręconego przerzucania zasobów. A tu - mimo, że czasami jest absurdalnie trudno zdobyć konia (trochę to antyklimatyczne, ale ok), to zarządzanie kartami i Indianami (oj tak, akcje indiańskie trwają i trwają, ale można na nich wykręcić świetne konwersje) daje kupę satysfakcji z dobrze wykonanego planu (chociaż niedoliczenie jednego surowca/jednej karty boli, bardzo). Takie 7/10 na BGG z szansami na 8/10. No i te grafiki...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: RunMan »

Rebel dał znać jakiś czas temu, że nie planuje dodruków... :( Szkoda, bo to naprawdę dobra gra
Ostatnio zmieniony 05 lip 2017, 14:23 przez RunMan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: warlock »

Rebel pisał, że nie będzie dodruku. Nigdy. :wink:
Szpileczka
Posty: 3
Rejestracja: 26 lut 2016, 06:58

Re: Lewis & Clark

Post autor: Szpileczka »

Może kogoś zainteresuje, ale ja kupiłam grę tutaj: https://www.svet-deskovych-her.cz/produ ... everozapad Wszystko wraz z przesyłką wyniosło mnie 151 zł. Gra doszła w 3 dni.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: kisiel365 »

Fajnie, że jest jak ktoś miałby mocne ciśnienie na ten tytuł, bo jest "jazykově nezávisly". Mimo wszystko jakoś kłuje w oczy i rozprasza "americký prezident", "schopné trapery i Indiány", ale ostatecznie można nad tym przeboleć, bo to jest "výborná strategická hra" :D
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Dr_Kecaj »

Po pierwszej partii tez pomyślałem wyborna i kupiłem swoją. Po drugiej już na swoim egzemplarzu zmieniłem zdanie i tak od ponad przeszło roku leży. Docelowo pewnie ja pogonie.
Nie jestem też fanem jej stylu graficznego. Karty w moim odczuciu są bleee. Wiem, wiem dla Wookiego są piękne :p
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Neoptolemos »

Nie wiem jak dla Wookiego, ale dla mnie to jedna z najładniejszych planszowe na półce. I wciąż bardzo grywalna, a mam ja od paru lat.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: warlock »

Z charakterystyczną kreską już tak jest - jednemu się spodoba, innemu kompletnie nie ;). Ja osobiście kocham wygląd tej gry, to jeden z najładniejszych eurosów u mnie na półce. Samą grę też zresztą uwielbiam ;).
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Lewis & Clark

Post autor: rafaelus »

kisiel365 pisze: 21 lut 2019, 01:12 Fajnie, że jest jak ktoś miałby mocne ciśnienie na ten tytuł, bo jest "jazykově nezávisly". Mimo wszystko jakoś kłuje w oczy i rozprasza "americký prezident", "schopné trapery i Indiány", ale ostatecznie można nad tym przeboleć, bo to jest "výborná strategická hra" :D
Z tego co kojarzę, tylko pudełko i instrukcja są po czesku. Czesi nie tłumaczyli nazw na kartach :P
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Neoptolemos »

Ale na kartach przecież nie ma tekstu oprócz imion postaci ;) są za to mało czytelne symbole (i to jest mój główny zarzut graficzny, bo kreska i kolorystyka, tak jak już pisałem, są przepiękne).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: jakubski »

Witam,

Proszę Was o takie mini porównanie L&C względem takich gier jak np. Grand Austria Hotel (moja ulubiona gra) czy Alchemicy pod względem trudności zasad i partii potrzebnych do ich zrozumienia, płynności rozgrywki i intuicyjności (czasami lubię się zastanawiać) oraz czasu potrzebnego na partię.

Do tej pory zagrałem w kilka łatwych i średnio-łatwych tytułów. Gramy głównie z żoną w 2 osoby w proste do zrozumienia gry, wymagające trochę kombinowania i myślenia, trwające do 90 minut lub krótsze (te wymienione wyżej to nasze najdłuższe - w Alchemików zagraliśmy dopiero raz i wydawało się trochę za długo. Na razie leżą, bo jednak nam trzeba tych 3 partii żeby płynnie zrozumieć i zapamiętać wszystkie zasady).

Chciałbym powiększyć swoją kolekcję i teraz szukam nieco trudniejszej gry z możliwą dozą negatywnej interakcji i do pomyślenia, ale nie denerwującej i nie przewlekającej się. Czy Waszym zdaniem L&C to odpowiedni wybór, czy polecicie coś innego?

Z góry dziękuję i mam nadzieję, że napisałem w dobrym wątku
Ostatnio zmieniony 22 mar 2019, 09:57 przez jakubski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Neoptolemos »

Nie grałem w GAH, ale Lewis & Clark powinno być dobrym wyborem. Jeśli chodzi o zasady, to moim zdaniem są nieco prostsze od Alchemików, ale rozgrywka jest bardzo satysfakcjonująca i nawet bardziej wymagająca - mimo prostoty trzeba się nieźle nagłowić, żeby dobrze zoptymalizować podróż. A gra nie wybacza błędów.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: louiscyphre »

Popieram wypowiedź powyżej. Poza tym możesz spróbować zagrać online na BGA i sprawdzić czy gra Wam przypadła. Instrukcję po polsku znajdziesz na stronie Rebela.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: bogas »

Grałem to i to, ale i GAH dalej mam a L&C sprzedałem i to drożej niż kupiłem. Wg mnie gra nie warta zachodu (trzeba szukać czy ktoś sprzedaje) i pieniędzy. Jest dużo gier, które super chodzą na 2 osoby i są normalnie dostępne jak np. Lorenzo, Mombasa czy Viticulture EE z Dodatkiem Tuscany.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Nidav »

Akurat Lewisa i Clarka można kupić z Czech, bo gra jest niezależna językowo, a polska instrukcja jest w internecie. Sam tak ostatnio tę grę kupiłem i dałem koło 140 zł - od siebie mogę polecić zdecydowanie, bo to bardzo dobra gra. Tylko jak było wspominane - nie wybacza błędów i premiuje strategiczne myślenie ;)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1995 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Ardel12 »

Grałem we wszystkie tytuły. GAH szczerze nie lubię. L&C świetnie działa i na 2 i na 4 graczy. Nie ma takiego downtimu jak GAH. Co do alchemików, to na pewno prościej się tłumaczy i łatwiej załapać zasady w L&C. Z 20 partii mam już w L&C, z 10 w Alchemików. Alchemicy po tych 10 partiach potrzebują BARDZO dodatku, bo gra zrobiła się nudna. Z kolei L&C dalej jest świetny i każda partia dzięki kartom jakie wyjdą jest jednak trochę inna i wymusza na nas inne decyzje.

Jak masz łatwy dostęp, to bierz.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: walkingdead »

Ja co prawda rzadko obecnie gram w tego rodzaju gry, ale swego czasu na topie były u mnie L&C oraz Trajan. Choć różne to obie dawały bardzo dużo satysfakcji. W obu przypadkach koniecznym jest skupienie, myślenie i planowanie działań.

Może warto również poczytać o Tzolkinie?
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: kisiel365 »

Tzolkin jest bardzo fajny, ale mocno karze za błędy, które początkującym często się przytrafiają i wygrywa taki nowicjusz z 40 punktami, który grał najbardziej asekuracyjnie. Do tego dobre wytłumaczenie zasad to ok 30 min. L&C jestem w stanie wytłumaczyć w 15 min, a 2 osobową partyjkę rozegrać z kimś kto zna zasady w ok 1h. Mam chyba 100 rund za sobą w L&C (z tego część na BGA) i nie mogę narzekać na powtarzalność. Po kilkudziesięciu partiach dostrzega się pewne schematy, ale czasem kombinacja średnich kart (i cudzych symboli) potrafi więcej zdziałać niż 2 wyjątkowo dobre karty bez synergii. Ostatnio grałem z kimś na BGA, który miał ranking ponad 600 i nie do końca wiem jak to się stało, ale zebrał jakieś bardzo przeciętne karty, a wykorzystał je tak, że jak zakładał obóz w forcie to ja byłem w połowie gór.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: konradstpn »

To musiałbyć ktoś z dwójki: Lewis, Clark :D
Gram, więc jestem.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: jakubski »

jakubski pisze: 21 mar 2019, 16:59 Witam,

Proszę Was o takie mini porównanie L&C względem takich gier jak np. Grand Austria Hotel (moja ulubiona gra) czy Alchemicy pod względem trudności zasad i partii potrzebnych do ich zrozumienia, płynności rozgrywki i intuicyjności (czasami lubię się zastanawiać) oraz czasu potrzebnego na partię.

Do tej pory zagrałem w kilka łatwych i średnio-łatwych tytułów. Gramy głównie z żoną w 2 osoby w proste do zrozumienia gry, wymagające trochę kombinowania i myślenia, trwające do 90 minut lub krótsze (te wymienione wyżej to nasze najdłuższe - w Alchemików zagraliśmy dopiero raz i wydawało się trochę za długo. Na razie leżą, bo jednak nam trzeba tych 3 partii żeby płynnie zrozumieć i zapamiętać wszystkie zasady).

Chciałbym powiększyć swoją kolekcję i teraz szukam nieco trudniejszej gry z możliwą dozą negatywnej interakcji i do pomyślenia, ale nie denerwującej i nie przewlekającej się. Czy Waszym zdaniem L&C to odpowiedni wybór, czy polecicie coś innego?

Cześć,

Niestety, na razie nie udało mi się zdobyć polskiej wersji gry w rozsądnej cenie. W związku z tym zastanawiam się nad innym podobnym tytułem.
Proszę Was o porównanie L&C np. z Puerto Rico, bo w tę drugą też nie grałem.

P.S Chętnie kupię polską wersję L&C, jeśli ktoś chciałby się pozbyć swojej :roll:
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Koziełło »

jakubski pisze: 27 mar 2019, 10:00 Cześć,

Niestety, na razie nie udało mi się zdobyć polskiej wersji gry w rozsądnej cenie. W związku z tym zastanawiam się nad innym podobnym tytułem.
A możesz mi tak prosto wytłumaczyć, jaki masz problem z wersją czeską (poza napisami na pudełku, które i tak leży na półce)? Przecież w tej grze nie ma (poza ogólnie dostępną instrukcją) słowa po polsku...
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: walkingdead »

jakubski pisze: 27 mar 2019, 10:00
P.S Chętnie kupię polską wersję L&C, jeśli ktoś chciałby się pozbyć swojej :roll:
Spróbuj założyć temat na podforum "Kupię" (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Mnie tak kilkukrotnie udało się znaleźć poszukiwane gry.
ODPOWIEDZ