Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Monok »

Egipt jest podchwytliwy, trzeba albo dopaść armię możliwie szybko .
Ale z tego co rozumiem to ramka musi się zgadzać, czyli jeśli nie mam czerwonej karty na początku na planszetce to nie mogę jej kupić w przyszłości:

Cytuąc instrukcję:
Gracz umieszcza kartę na swojej planszy gracza na polu o tym samym kolorze obwódki
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Nie, na dowolnych polach niebieskich/czerwonych umieszczasz dowolne karty niebieskie/czerwone, kolor nie musi się zgadzać. Mógłbyś sobie zrobić wystawkę 5 czerwonych kart wojska, gdyby tak Ci się zamarzyło. Droga wolna!
EDIT: Z instrukcji:
Budynek
Nowe Budynki mogą zastępować istniejące Budynki i Jednostki militarne.
Jednostki militarne
Nowa karta Jednostki militarnej może zastąpić starą kartę Jednostki militarnej lub Budynku.

Poza tym na ilustracjach z przykładami widać początkowe niebieskie budynki zastąpione kartami wojska.
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Monok »

OK. podsumuję to tak:

Dziękuję Panowie, wasze odpowiedzi zmobilizowały mnie do w końcu do PRZECZYTANIA INSTRUKCJI :).

3 partie rozegrane na troszeczkę złych zasadach okazało się, że jeszcze nie odejmowaliśmny stabilizacji od kar za wojnę, a poza tym wideo instrukcja dała radę ;)

Mam nadzieję, że juz nie będę miał więcej pytań :)

To może jedno zdanie podsumowania: Dobra gra, porównując do poprzez wieki szybsza, i wystarczająco inna by mieć obie na półce. Nie mogę się doczekać 5 osobowej rozgrywki.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Vandal »

Zerknij też na oficjalny FAQ na BGG. Tam będziesz miał opisany krok po kroku ekstremalny przykład tracenia książek i surowców.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: wolfe »

Na MaBi Web jest teraz możliwość zagrania w Nations online.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: cahir »

wolfe pisze:Na MaBi Web jest teraz możliwość zagrania w Nations online.
rzeczywiście, rejestracja nie uciążliwa, zachęcam miłośników nations( na razie tylko podstawka, czas na ruch nie limitowany-ciekawe co jak ktoś porzuci grę hm...) mój nick cahir7.
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 126
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 144 times
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Skorzeny »

Jakiego organizera używacie do tej gry?
Ciężko ogarnąć taką ilość elementów.
Z góry dzięki :)
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Indar »

Torebek strunowych ;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Sir_Yaro »

Skorzeny pisze:Jakiego organizera używacie do tej gry?
Ciężko ogarnąć taką ilość elementów.
Z góry dzięki :)
Obrazek

Wysłane z nogi za pomocą stonogi
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Ascalogan »

Ja używałem prostego organizera na śrubki z LM (przeźroczystego) :) Oczywiście karty się tam nie mieściły, ale wszystkie zasoby i piony tak.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 126
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 144 times
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Skorzeny »

Dzięki Panowie. Najbliżej mi do rozwiązania Ascalogan
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Miszon »

Pytanie odnośnie działania cudu Alhambra:
- cud daje jednego architekta co rundę, ale ci architekci kumulują się? Tzn daje +1 co rundę, czy +1 jeśli ma się 0 na tej karcie?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

Miszon pisze:Pytanie odnośnie działania cudu Alhambra:
- cud daje jednego architekta co rundę, ale ci architekci kumulują się? Tzn daje +1 co rundę, czy +1 jeśli ma się 0 na tej karcie?
Nie kumulują się

Wysłane z mojego LIVE 5 PLUS przy użyciu Tapatalka
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Miszon »

Ok czyli dobrze zrozumiałem że skoro nie ma zapisu "+1" to jest po prostu 1 a nie 0.

Druga sprawa:
- doradcy typu Hatszepsut czy Montezuma. Mają zdolność "jeśli coś tam to coś tam" i poniżej jeszcze ikonę produkcji. Czy ta produkcja odpala się tylko wtedy gdy zajdzie warunek z pierwszej zdolności (dajmy na to "gdy zbudowany Cud, to +x ksiąg") czy odpala się niezależnie, czyli zawsze co rundę i tak daje mi np. X kasy?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tomasz86 »

Nie są czasem plany wydania jakiejś nowej wersji Deluxe z wszystkimi kartami promo i dodatkiem? Bardzo żałuję że dodatek nie jest w ojczysytm języku.......
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

tomasz86 pisze:Nie są czasem plany wydania jakiejś nowej wersji Deluxe z wszystkimi kartami promo i dodatkiem? Bardzo żałuję że dodatek nie jest w ojczysytm języku.......
Nie liczyłbym na to. Długo się podstawka sprzedawała, a dziś można trafić bardzo tanio ją jako używkę, porównując to, co gra daje w zamian. Też karmiłem się nadzieją na jakiś upgrade i wydanie PL, ale podobnie jak w przypadku "Kupców i Korsarzy", w końcu kupiłem dodatek EN i była to świetna decyzja, bo Rebel już wyprzedał, a poziom angielskiego nie przeszkadza nawet moim współgraczom, którzy radzą sobie słabiej w tym języku. Po wielu grach nawet nie widzę estetycznie tragedii, że część kart, czy tym bardziej opisów na kartach cywilizacji, nie jest po polsku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

kastration pisze:
tomasz86 pisze:Nie są czasem plany wydania jakiejś nowej wersji Deluxe z wszystkimi kartami promo i dodatkiem? Bardzo żałuję że dodatek nie jest w ojczysytm języku.......
Nie liczyłbym na to. Długo się podstawka sprzedawała, a dziś można trafić bardzo tanio ją jako używkę, porównując to, co gra daje w zamian. Też karmiłem się nadzieją na jakiś upgrade i wydanie PL, ale podobnie jak w przypadku "Kupców i Korsarzy", w końcu kupiłem dodatek EN i była to świetna decyzja, bo Rebel już wyprzedał, a poziom angielskiego nie przeszkadza nawet moim współgraczom, którzy radzą sobie słabiej w tym języku. Po wielu grach nawet nie widzę estetycznie tragedii, że część kart, czy tym bardziej opisów na kartach cywilizacji, nie jest po polsku.
Są nawet karty przetłumaczone. Ja mam wydrukowane na kolorowo i wsadzone do kart po angielsku.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Wskrzeszę wątek, bo mieliśmy okazję zagrać z żoną dwuosobową partyjkę po długiej przerwie i... ja cię smolę, ależ ta gra jest wredna! (A na dwie osoby to już szczególnie.) Jedna przegrana wojna na początku rozgrywki potrafi tak zaboleć, że aż łzy ciekną (pal licho, jak jest o księgi, ale wojna o złoto czy rudę... auć). Dla mnie to zdecydowanie jedna z najbardziej interaktywnych eurogier, mimo że toczy się w dużej mierze na własnej planszetce. I na dodatek daje fajny civkowy feel w nieco ponad godzinę (na dwie osoby). Szkoda tylko, że obecnie trudno już dostępna, widzę za jakieś chore ceny resztki w sklepach.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: warlock »

Tym bardziej dziwi mnie, jakim cudem carebear rahdo ma Nations w top 10 gier, szczególnie, że gra tylko dwuosobowo z żoną. Przecież tu można komuś zrobić masakrę :mrgreen:.

Strasznie liczę na to, że ta gra doczeka się kiedyś liftingu wizualnego. Mało która planszówka mnie tak odpycha swoją szatą graficzną... ;). A z kolekcji poleciała w dużej mierze przez karykaturalnie ogromne pudło...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

warlock pisze: 08 sty 2019, 12:33 Tym bardziej dziwi mnie, jakim cudem carebear rahdo ma Nations w top 10 gier, szczególnie, że gra tylko dwuosobowo z żoną. Przecież tu można komuś zrobić masakrę :mrgreen:.
Hmm, strzelam, że mają wyciągnięte z talii karty wojny - bez nich robi się dużo spokojniej, choć wydarzenia wciąż potrafią zaboleć. A karty wojsk i tak są cenne, nawet jak wojny nie wychodzą, bo w końcu potrzeba ich do podbijania kolonii i do bitew.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Zet »

I do inicjatywy :-) Nations to moje nawet nie Top 10, to ścisłe podium. A z dodatkiem to już czysta poezja.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

Również uwielbiam tą grę. Trzeba być maksymalnie skupionym żeby nie dostać lania. A wysiłek w czasie myślenia wyciska pory.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

Również gramy we dwójkę co jakiś czas i karty militarne, najlepiej o podobnej sile, to podstawa i sposób na wzajemne kontrolowanie się. W znacznie większej skali ta kontrola chodzi w Cywilizacji, tutaj potrafi być jednak bardzo losowo, ale gra się przyjemnie i trzeba się pilnować od startu zwłaszcza z militariami. Potem jest już dość potężnie w zagrywaniu wszystkiego, no i gra kończy się idealnie w punkt, bo liczba rund i pracowników jest ograniczona. Poziom skomplikowania w porównaniu do Cywilizacji jest niski, a mimo tego przy grze trzeba nieco pomyśleć. No i wspomniany wyżej przez przedmówcę czas rozgrywki czyni rozgrywkę satysfakcjonującą w różnych gronach.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: lotheg »

A jak z tym czasem rozgrywki jest u Was? Bo dostaję sprzeczne sygnały, że to wcale nie jest taka krótka gra, nawet na 2 osoby.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

lotheg pisze: 09 sty 2019, 11:24 A jak z tym czasem rozgrywki jest u Was? Bo dostaję sprzeczne sygnały, że to wcale nie jest taka krótka gra, nawet na 2 osoby.
Potwierdzam. W tej grze można spodziewać się down time. Jest naprawdę ogrom możliwości taktycznych podczas danego ruchu przeciwnika.
Dodam rzeczy przegrywam czy wygrywam satysfakcję z tej gry mam niesamowicie ogromną.
ODPOWIEDZ