Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Post autor: Salgi »

Już chyba wszyscy wrócili z Essen, i po dziś dzień nie ma opinii na temat Nations. Przed targami były bardzo duże oczekiwania.
Teraz mam wrażenie, że na samym Essen gra trochę się zgubiła (pewnie przez długość rozgrywki i złożoność tytułu)

Jak wrażenia?
Czy tta może czuć się zagrożone, czy szykować portfel, czy ptaszki ćwierkają o polskim wydaniu?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: pan_satyros »

Salgi pisze:Już chyba wszyscy wrócili z Essen, i po dziś dzień nie ma opinii na temat Nations. Przed targami były bardzo duże oczekiwania.
Teraz mam wrażenie, że na samym Essen gra trochę się zgubiła (pewnie przez długość rozgrywki i złożoność tytułu)

Jak wrażenia?
Czy tta może czuć się zagrożone, czy szykować portfel, czy ptaszki ćwierkają o polskim wydaniu?
Z tego co wspominał Trzewik w ostatnim podcaście - wydawca musiał dowozić pięć palet gry, gdyż tak szybko sprzedała się pierwsza partia.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 484 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: yosz »

Wydawca musiał dowozić pięć palet, bo pierwszego dnia było niewiele kopii angielskich (o godzinie 11:00 w czwartek zostało dosłownie kilka sztuk). Jeszcze nie grałem, ale wydaje się, że gra będzie dumnie stała na półce obok tta.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Nations

Post autor: janekbossko »

A ja bym chcial zeby ktos wydal to po polsku :)
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Nations

Post autor: Palmer »

Kupiłem. Grałem. Jednak ciężko powiedzieć coś konkretnie po jednej partii. Zdecydowanie niższy próg wejścia i łatwiej to wszystko sobie ogarnąć. Z drugiej strony jest tylko 8 rund, więc gra nie wybacza błędów.

Co do polskiego wydania, to słyszałem że Natanielowi się podobało... ;)
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Nations

Post autor: ernin »

janekbossko pisze:A ja bym chcial zeby ktos wydal to po polsku :)
Bądź cierpliwy a będzie Ci dane. Niedługo polski wydawca powinien oficjalnie się ujawnić ; )
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Nations

Post autor: olocop »

Też bym się ucieszył, gdyby była wersja PL, ale jeszcze bardziej, gdyby została zmieniona szata graficzna. Okładka jest super, ale te grafiki na kartach...ech.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: zedd »

olocop pisze:Też bym się ucieszył, gdyby była wersja PL, ale jeszcze bardziej, gdyby została zmieniona szata graficzna. Okładka jest super, ale te grafiki na kartach...ech.
Też myślałem że są słabe ale o pierwszej partii muszę przyznać że są bardzo funkcjonalne. Może "advisors" są trochę pokraczni, ale podczas gry zupełnie tego nie odczuwałem.
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Nations

Post autor: xbor »

Grafiki na kartach są całkiem przyjemne mimo swojego "ubogiego" stylu, bardzo sympatyczne że na karcie napisane daty, kiedy dane wydarzenie miało miejsce.
Sama gra bardzo przyjemna i zachęca do wydania na nią kasy, zasady proste, wydaję się że będzie duża regrywalność bo w każdej rozgrywce wchodzą inne karty, co powoduje znowu brak możliwości konkretnego zaplanowania sobie co będziemy budować itp. Czas rozgrywki nie jest długi, zagraliśmy dwie partie we trzech, druga partia zajęła nam około 1h 15min. Ciekawe rozwiązano mechanizm wojen, bo nawet będąc najsłabszym militarnie można się uchronić przed konsekwencjami wojen. Wydaje się też że w każdym układzie, od 2 do 5 będzie dobrze chodzić.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Nations

Post autor: Palmer »

Potwierdzam.
Wczorajsze dwie partie całkowicie rozwiały obawy z pierwszej rozgrywki. Jest moc ;)
Mimo wielu podobieństw do TTA, trzeba dość mocno zmienić nastawienie. Mamy tylko 8 rund, dlatego w każdej z nich trzeba wycisnąć co się da. "Spalenie" akcji wojny jest bardzo fajnym patentem, dzięki temu nie trzeba brać udziału w wyścigu zbrojeń i można się skupić na kulturze. Owszem, bez wojska nie zdobędziemy koloni, nie zrobimy plądrowań i będziemy ostatni w kolejności. Jednak wczoraj olałem totalnie wojsko i miałem tyle PZ co pierwszy gracz, niestety tiebreakerem jest siła... ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nations

Post autor: Banan2 »

Rebel pracuje nad polską wersją :D Oby wyszła jak najszybciej.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: TTR_1983 »

w końcu się przyznali :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Nations

Post autor: lacki2000 »

Banan2 pisze:Rebel pracuje nad polską wersją :D Oby wyszła jak najszybciej.
Pozdrawiam
Oby tylko tytuł był sensownie przetłumaczony, a nie np. Nasiona
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: sirkozi »

Narody?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: BloodyBaron »

Choć cześć opinii z bgg studzi entuzjazm:
- niby uproszczone TTA, ale:

- tylko 8 rund, nie wybacza, może jeszcze mniej niż TTA
- bolesny rodzaj losowosci w wersji pełnej: w grze bierze udział tylko ćwierć kart zaawansowanych, wiec planowania nie ma: nie można przewidzieć, które karty wyjdą, a obstawiania przy 8 rundach lepiej nie ryzykować
- dziwny pomysł z "wymiksowaniem się" od wojen i militariów, co może się kończyć pasjansem przy stole

Fanbojów uprzedzę: Nie grałem, nie czytałem instrukcji, czytałem tylko opinie z podsumowań Essenowych- zobaczymy, co z tego wyjdzie.
_________
Moje gry
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Nations

Post autor: Palmer »

BloodyBaron pisze: - bolesny rodzaj losowosci w wersji pełnej: w grze bierze udział tylko ćwierć kart zaawansowanych, wiec planowania nie ma: nie można przewidzieć, które karty wyjdą, a obstawiania przy 8 rundach lepiej nie ryzykować
Po pierwszej grze też byłem tym zaskoczony. Jak to, cywilizacyjna gra, a o długofalowym planowaniu na milimetry nie ma mowy. Kluczem jest przestawienie swojego myślenia. Nie gram 4 tur żeby zrobić podkład pod Michała Anioła i kościoły, na których będę trzepał pzty, tylko z każdej tury wyciskam co się da. Na pewno jedna na kilkanaście/kilkadziesiąt partii może się zdarzyć taka, że wszystko przeciwko nam. Jednak nie ma co się bać na zapas ;)
BloodyBaron pisze: - dziwny pomysł z "wymiksowaniem się" od wojen i militariów, co może się kończyć pasjansem przy stole
Najsilniejszy zaczyna, więc jak mu bardzo zależy to w swoim pierwszym ruchu wypowie wojnę. Dodatkowo jest wiele eventów, które karzą słabych militarnie, a nagradzają silnych.


Wariant solo sprawdzony 2 razy i trzeba przyznać, że jest dość sprytny.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: Don Simon »

Duze rozczarowanie.
Losowosc kart miazdzy - wlasciwie nie ma sensu czegokolwiek planowac. Jesli np. przez pierwsze 2 tury wyjdzie 1 karta militarna to ten kto ja zlapie jedzie do przodu.
Ciezko cokolwiek planowac - walczysz o wyrwanie punktow z tego co masz przed soba.

Na plus szybkosc i latwiejsze wejscie. Ale gra jednak wymaga walki o zasoby, wiec dla totalnych zieleniakow moze byc zbyt frustrujaca.
Na pewno nie jest to ani ciezar ani klasa TtA - to delikatna gra cywilizacyjnopodobna. Przy odpowiednim nastawieniu mozna sie bawic wiedzac, ze wynik bedzie wypadkowa szczescia w podejsciu kart i rzezbienia w tym co nam umiejetnosci i przeciwnicy udostepnia.

Dam 7/10 i chetnie zagram drugi raz w celu weryfikacji. Ale to NIE jest nowy swiety gral cywilizacyjnych gier.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Nations

Post autor: Vester »

Myślę nad tą grą intensywnie od paru dni. W sensie zagrałem i myślę.

Na dzień dzisiejszy porównałbym jej ciężkość/losowość/czynnik zgniatania do...
...W roku smoka z zasłoniętymi kaflami nieszczęść, odsłaniającymi się na bieżąco. Przy czym nieszczęść są tylko 3 rodzaje i się powtarzają.

W tę grę trzeba się nauczyć grać. To nie jest łatwiejsze TtA.
To raczej taka trudna łamigłówka. Interakcja to podbieranie sobie kart, czyli kolejność, czyli militaria, co z kolei może być BARDZO losowe.

Niemniej, jako łamigłówka, gra może być OK.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Nations

Post autor: jax »

Vester pisze: W tę grę trzeba się nauczyć grać. To nie jest łatwiejsze TtA.
To raczej taka trudna łamigłówka. Interakcja to podbieranie sobie kart, czyli kolejność, czyli militaria, co z kolei może być BARDZO losowe.

Niemniej, jako łamigłówka, gra może być OK.
Tutaj:
http://palmer.znadplanszy.pl/2013/11/05 ... prawdzily/
też opinia, że to nie TtA, tylko łamigłówka w poszczególnych turach.
Mi to absolutnie pasuje mimo że TtA lubię.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Nations

Post autor: Vester »

No to fajnie, że się zgadzamy, bo już się bałem, że zostaję malkontentem... :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: Nataniel »

Ja powtórzę swoją opinię:
Dla mnie najważniejszą cechą tej gry jest fakt, że mogę w nią zagrać w miarę z sensem z normalnymi ludźmi - czy to graczami, czy casualami. W TTA w zasadzie nie ma po co siadać do stołu, jeżeli jest przy nim ktokolwiek, kto grał w TTA mniej niż 3 razy - wiadomo, że będzie chłopcem do bicia. Na pewno jest to jedna z fajniejszych gier cywilizacyjnych - klimatyczna, z prostą mechaniką, a masą możliwości.
Disclaimer: Pracuję w REBEL.pl i wydajemy tę grę po polsku ;-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Nations

Post autor: Vester »

Napisz jeszcze kiedy i dlaczego tak drogo? :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: mat_eyo »

Nataniel pisze:Pracuję w REBEL.pl i wydajemy tę grę po polsku ;-)
Jak to niewiele trzeba, żeby skłonić mnie do zakupu :D
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Nations

Post autor: uyco »

Nataniel pisze:
Disclaimer: Pracuję w REBEL.pl i wydajemy tę grę po polsku ;-)
wiadomo coś bliżej kiedy? nie wiem czy czekać czy brać angielską...
btw. czy jest duża zależność językowa? karty, które widziałem maja głownie symbole.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Nations

Post autor: Palmer »

Zdecydowana większość kart jest niezależna. Niektóre karty (głównie wydarzeń) posiadają krótkie zdania lub pojedyncze słowa.
ODPOWIEDZ