Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ravn pisze: 18 lip 2018, 15:51 Czyli gdybym chcial zakupic Viticulture EE, to najlepiej z jakim dodatkiem (biorac pod uwage wytykane przez wielu mankamenty gry, czyli losowosc i to ze wygrywa ten kto nie robi wina)? Z tym najnowszym? Tuscany EE?
Jeśli chcesz do tej gry podejść jak do szachów z wszystkimi jej zależnościami i niuansami to kup wszystkie dodatki.
Natomiast jak chcesz do tego podejść jak do typowej gry rodzinnej i po prostu dobrze się bawić to Viticulture EE w zupełności ci wystarczy :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

Podobają się nam te karty z nowego dodatku (chodzi o gości z Doliny Renu). Mam jednak wrażenie, że goście ci na tyle ułatwiają rozwój naszej winnicy, a zimą jest też kilku umożliwiających wypełnienie zamówienia, że graliśmy krócej :shock: Ale może mi się wydaje, bo nie liczyłem nigdy liczby rund i to tylko takie odczucie może być.
P.S. W końcu są karty, które nadają sens budowie "namiotu/pokoju degustacyjnego", bo nie wiem jak u Was, ale w naszych grach nikt tego nigdy nie budował ;)
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Andarist »

> P.S. W końcu są karty, które nadają sens budowie "namiotu/pokoju degustacyjnego", bo nie wiem jak u Was, ale w naszych grach nikt tego nigdy nie budował ;)

To Tasting Room ktory daje 1pkt za visiting customers jesli ma sie wino w piwniczce? Zawsze u nas to jest budowane (chociaz nie przez kazdego) i sukcesywnie ktos na tym robi punkt co runde
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

Andarist pisze: 12 wrz 2018, 18:58 > P.S. W końcu są karty, które nadają sens budowie "namiotu/pokoju degustacyjnego", bo nie wiem jak u Was, ale w naszych grach nikt tego nigdy nie budował ;)

To Tasting Room ktory daje 1pkt za visiting customers jesli ma sie wino w piwniczce? Zawsze u nas to jest budowane (chociaz nie przez kazdego) i sukcesywnie ktos na tym robi punkt co runde
A gracie z dodatkiem Tuscany i pomarańczowymi kartami budowli? Bo wg mnie jest tam całe mnóstwo znacznie lepszych budynków od tego "tasting room" 8)
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Andarist »

Tak, ale trzeba te karty dociagnac i do tego dociagnac akurat cos fajnego pod swoja strategie, Tasting Room to "pewnik". Na piniadz nie narzekamy wiec te kilka lir sie znajdzie na ten budynek, a od pewnego momentu gry zdarzaja sie tez sytuacje kiedy workerzy sa stawiani "na sile" (grajac na 4 pory roku), jesli masz pelen komplet robotnikow, wiec to tez akurat dobry akcja zeby tego jednego robotnika "przepalic" na ten budynek.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Viticulture

Post autor: bogas »

Andarist pisze: 13 wrz 2018, 12:38 Tak, ale trzeba te karty dociagnac i do tego dociagnac akurat cos fajnego pod swoja strategie, Tasting Room to "pewnik". Na piniadz nie narzekamy wiec te kilka lir sie znajdzie na ten budynek, a od pewnego momentu gry zdarzaja sie tez sytuacje kiedy workerzy sa stawiani "na sile" (grajac na 4 pory roku), jesli masz pelen komplet robotnikow, wiec to tez akurat dobry akcja zeby tego jednego robotnika "przepalic" na ten budynek.
To jest właśnie fajne w planszówkach. Jedna gra, a tyle sposobów na grę :) Wg nas pomarańczowe budynki potrafią mocno namieszać, więc staramy się czy to z gwiazdek czy to z toru kolejności jakieś na początku zdobyć. Potem czasem coś z kart gości wpadnie, czasem z akcji handlu dwie już niepotrzebne karty na 2 inne się wymienia i też często pada na pomarańczowe... No i u nas nawet z kompletem robotników zawsze przydałby się ten jeszcze jeden, bo na wszystko co byśmy chcieli zrobić nie starcza :lol:
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Viticulture

Post autor: Breżniew »

Zadam może trywialne pytanie, ale Viticulture EE mam od pewnego czasu na oku i chciałbym się zorientować, jak ten tytuł sprawdza się do grania solo (głównie), na dwie osoby (od czasu do czasu) i może od święta na więcej osób. Widzę też, że jest dostępnych kilka dodatków. Czy moglibyście polecić któryś z nich do grania prawie wyłącznie w 1-2 osoby? Z góry dziękuję za pomoc i poradę :)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 252 times
Been thanked: 113 times

Re: Viticulture

Post autor: hamish »

Ja bym głównie do solówek nie kupował. W USA gra jest mega popularna i wiele osób umieszcza ją w swoich topkach solo. Grałem kilka razy z automą i nie widzę jakoś specjalnie motywacji, żeby dalej próbować. Masz ograniczony czas gry i musisz przeskoczyć automę w punktach. W dwie osoby jest na planszy bardzo luźno, szczególnie przy dodatku Special Workers przychodzącym wraz z Tuscany EE. Ale pomimo luzu, kołdra wciąż jest bardzo krótka, bo masz na starcie tylko 3 pracowników, więc myślisz ostro, żaby jak najefektywniej całość swojej tury przeprowadzić. Ja tam grywam głównie we dwie, trzy osoby (tu rzadziej) i mnie te partie satysfakcjonują. Lubię sobie luźno winko pędzić. Ale na solo bym się nie zdecydował. Jak będziesz mieć z kim grać, warto wziąć - ale tylko z dodatkiem Tuscany EE. Wzbogaca grę niesamowicie, wręcz ją odmienia.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Za dwie stuwy do pogrania solo to dość drogi eksperyment.
Lepiej obczaić inne tytuły.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

Tak jak było powiedziane wyżej tryb solo polega głównie na wbiciu większej ilości VP niż automa, która zajmuje nam losowo akcje. Jest też 5 poziomów trudności i 8 wyzwań, które po prostu dodają dodatkowy warunek ukończenia gry (np. możesz mieć tylko 2 standardowych pracowników, albo nie możesz wykonywać zamówień). Dodatkowo na BGG jest kilka kampanii stworzonych przez społeczność, może warto było by się im przyjrzeć. Ja solo zagrałem kilka razy, żeby przetestować i nie mam potrzeby wracania (nie jestem też graczem solo). Tak jak hamish powiedział, warto od razu wyposażyć się w dodatek Tuscany EE.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Viticulture

Post autor: Gatherey »

Nie wiem, czy znalazłem dobry (i jedyny wątek), ale przeglądając różne sklepy zauwazyłem ze 2 różne wersje. Gra najlepiej śmiga z dodatkiem Tuscany, który jest podobno zawarty odrazu w Viticulture Essential Edition. Jednak natknąłem się również na dodatek Tuscany EE. Czy to jest jedno i to samo? Jeśli nie - czy warto kupić Viticulture EE + Tuscany EE?

No i dodatkowo - czy gra na 2 osoby ma sens? Jak wygląda czas rozgrywki itd?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Viticulture

Post autor: kaszkiet »

Jest zamieszanie z tymi wersjami, ale obecnie obowiązujące są Viticulture Essential Edition i Tuscany Essential Edition + mniejsze zestawy dodatkowych kart.
Viticulture Essential Edition zawiera część modułów z oryginalnego Tuscany, ale nie zawiera najważniejszej rzeczy, czyli planszy, na której są 4 pory roku, zamiast dwóch jak to jest w podstawce.
Odpowiadając na Twoje pytanie - zdecydowanie zachęcam do kupna gry razem z Tuscany EE. To wówczas o wiele lepszy tytuł.
Rozgrywka na dwóch graczy ma sens, jest wtedy bardzo ciasno. Czas to pewnie godzina z lekkim hakiem. Natomiast najlepiej mi się gra w ten tytuł w 3-4 osoby.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: Paskudnik »

Gatherey pisze: 04 lut 2019, 13:32Czy to jest jedno i to samo? Jeśli nie - czy warto kupić Viticulture EE + Tuscany EE?
Warto kupić Viticulture EE + Tuscany EE (zwłaszcza, że kupno samego Tuscany to teraz niezły wyczyn). W skrócie Viticulture EE to troszkę "ulepszona" wersja pierwotnej wersji Viticulture (dodano kilka drobiazgów pochodzących z dodatku Tuscany), zaś Tuscany EE to z kolei odchudzona wersja tego dodatku - można przyjąć, że odrzucono z niego elementy nietrafione/niegrywalne (oraz oczywiście te, które weszły już w skład Viticulture EE).
Gatherey pisze: 04 lut 2019, 13:32Gra najlepiej śmiga z dodatkiem Tuscany
a to jest moim zdaniem rzecz, co do której można co najmniej polemizować. Podstawka Viticulture nie jest niekompletna i dobrze się w nią grywa, zwłaszcza z nie aż tak obtrzaskanymi towarzystwami. I nie mam wcale poczucia, żeby mi w niej czegoś brakowało. Oczywiście, jeśli jesteś już zaawansowany i chcesz zrobić "Level Up My Viticulture", to jak najbardziej warto sięgnąć po dodatek. Ale trzeba mieć też na uwadze, że czyni on rozgrywkę trudniejszą i przede wszystkim 2x dłuższą, a to na pewno nie jest opcja dla każdego. Ogólnie zalecam, żeby najlepiej kupić i ograć podstawkę, a dopiero później Tuscany, natomiast małym dodatkom przyjrzeć się po ograniu podstawki i kupować je niezależnie ;)
Gatherey pisze: 04 lut 2019, 13:32No i dodatkowo - czy gra na 2 osoby ma sens? Jak wygląda czas rozgrywki itd?
Gra na dwie osoby zdecydowanie ma sens - powiem więcej: rozgrywka jest bardzo ciekawa i dość mocno różniąca się od wieloosobowej. Walka o każdą poszczególną akcję staje się wtedy o wiele bardziej zażarta (z dodatkiem Tuscany jest nieco łatwiej wykonać zaplanowane przez siebie akcje, ale to wcale nie znaczy, że gra od razu zyskuje - bo mi się właśnie podoba taka "rzeźnia") i moim zdaniem to jest wręcz fantastyczny tytuł właśnie do grania w 2 osoby. Jednocześnie gra nie traci nic ze swojej fajności - tylko po prostu zmienia się z tytułu familijnego / o średniej ciężkości w prawdziwe euro z dobrym kombinowaniem. Więc zdecydowanie polecam ten tytuł - właśnie dlatego, że jest bardzo dobry zarówno w większym składzie, jak i do dwuosobowych rozgrywek.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: admi99 »

Czy ktoś może nosi się z zmiarem tłumaczenia kart, a dokładniej zrobienia graficznych wstawek do koszulek, do dodatków Moor Visitors Expansion i Visit from the Rhine Valley ?
Chętnie pomogę :)
MihauMihau
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2019, 23:21
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: MihauMihau »

Od ostatniego pytania nt. polskiego wydania trochę czasu minęło, więc pozwolę sobie zapytać ;)

Naprawdę żadne wydawnictwo w PL nie planuje już wydania V:EE i T:EE na rodzimym rynku? Pare lat upłynęło od premiery, a popyt chyba jest, szczególnie że wygląda na to, iż nawet posiadający już wersję EN byliby skłonni na jej upłynnienie i zakup lokalnej wersji.

Toż to aż żal patrzeć, że jeden z najlepszych WP nie doczekał się polskiej edycji, szczególnie ze względu na klimat i tematykę :) Od biedy oczywiście można kupić EN, ale nie z każdym wtedy się zagra, a gra ma potencjał na wprowadzanie nowych graczy w nieco cięższy growy świat.

Przy okazji, które dodatki byście odpuścili spośród wszystkich aktualnie dostępnych i dlaczego?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Scamander »

Podpisuję się. Z gier które są wysoko w rankingu BGG to bardzo czekam na polskie wydania Viticulture i Spirit Island ale póki co cisza :(
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: raiden25 »

Witam, takie pytanie: edycja Viticulture: Essential Edition zawiera w sobie dodatek Tuscany: Expand the World of Viticulture tak?
Jeśli tak, to do pełnego zestawu zostaję dokupienie poniższego?
- Moor Visitors Expansion
- Viticulture - Visit from the Rhine Valley
- Viticulture - Tuscany Essential Edition expansion

Nie chciałbym kupić czegoś co już zawiera się w podstawce lub jest uzupełnienie pierwszej edycji lub też drugiej (nie w wydaniu Essential).
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Andarist »

Wydaje mi sie, ze posiadam "komplet", a w sklad niego wchodza:
- Viticulture Essential Edition - https://boardgamegeek.com/boardgame/183 ... al-edition
- Tuscany Essential Edition - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... al-edition
- Tuscany: Special Worker Promo Cards - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... romo-cards
- Viticulture: Moor Visitors Expansion - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -expansion
- Viticulture: Visit from the Rhine Valley - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ine-valley
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: konradstpn »

Czy jest sens kupować Viticulture: Moor Visitors Expansion ? Czy wystarczy nabyć Viticulture: Visit from the Rhine Valley ?
Gram, więc jestem.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: pasza_sadyka »

Ci znad Renu ukierunkowują grę wyraźnie w stronę produkcji wina. Jeśli musisz wybierać to zdecydowanie ten dodatek.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy karty z dodatku zastępują te z podstawki czy są wtasowywane?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: pasza_sadyka »

W przypadku gości znad Renu zastępują.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

pasza_sadyka pisze: 03 cze 2019, 19:47 W przypadku gości znad Renu zastępują.
Jest wtedy sens trzymać karty z podstawki?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Koziełło »

To są dwa różne zestawy kart - jeden nastawiony silnie na produkcję wina, drugi bardziej za zyskiwanie PZów - moim zdaniem warto choćby dla zmienności w obmyślanej strategii
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Breżniew »

Dr. Nikczemniuk pisze: 04 cze 2019, 11:53
pasza_sadyka pisze: 03 cze 2019, 19:47 W przypadku gości znad Renu zastępują.
Jest wtedy sens trzymać karty z podstawki?
Jest sens, bo zarówno talia z podstawki jak i talia z Gości znacznie różnią się od siebie. Każda z nich kładzie nacisk na inne aspekty - oryginalne talie dają mnóstwo możliwości zdobywania VPsów, z kolei talie z Gości kładą większy nacisk na sam proces produkcji wina. W praktyce możesz więc grać w Viticulture na dwa sposoby.
ODPOWIEDZ