Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Fuser.exe »

Zasady są proste a głębia rozgrywki duża. Zależność językowa jest duża, grałem w to z anglistką (sam też dobrze znam angielski) i mieliśmy mały problem z jednym zdaniem na planszy, po chwili wykminiliśmy o co chodzi ale bez niej musiałbym sprawdzać w słowniku. Ogólnie było kilku trudniejszych wyrazów i musiałem pytać innych graczy o znaczenie niektórych kart. Gdy poznaliśmy podstawowe słownictwo to potem już problemów nie było. Bardzo ciekawy jest podział na pory roku i zarządzanie pracownikami. Niektóre karty są naprawdę silne i można na nich zrobić sporo punktów. Limit 7 kart na ręce to niby dużo ale i tak musiałem odrzucić z 8-9 kart. Szkoda też odpuszczać produkcję winogron bo co roku ich wartość rośnie ale żeby były naprawdę dobre musimy sporo zainwestować w piwniczki. Trzaskać punkty niby można głównie na misjach (warte nawet 6 a 20 punktów kończy grę) ale jest bardzo dużo kart dających 1/2 pkt. Oczywiście można też kupować budynki, które dają ciekawe bonusy a niektóre są niezbędne do sadzenia winogron. Także krótka kołderka jest tutaj raczej papierowym ręcznikiem, którym próbujemy się przykryć nocując na dworze. Trzeba też zwracać uwagę jaki kolor kart bierzmy żeby odpowiednia potem zarządzać bonusami. Wysyłanie robotników też nie jest takie proste ponieważ musimy z góry wiedzieć, gdzie chcemy zgarnąć bonus zwykłym pracownikiem a gdzie wejść 'na chama' grubasem. Bardzo ważna jest kolejność graczy i moment wybierania kolejności i bonusów jest bardzo ekscytujący. Wykonanie: budynki są zrobione bardzo misternie i na początku w ogóle nie zauważyłem różnich ich dzielących. Super są też przezroczyste powiększające znaczniki dla winogron i wina. Plansza i planszetki są przejrzyste i zawierają dodatkowe informacje w formie grafik.

Nasunęło mi się oczywiste skojarzenie z Vinhosem, w którego też grałem ostatnio pierwszy raz. W Vinhosie na pewno tłumaczenie i zrozumienie zasad zajęło chwilę dłużej ale gry moim zdaniem są na tym samym, bardzo wysokim poziomie. Pewnie moje zdanie nie jest miarodajne bo Vinhos ma opinię gry przekombinowanej a jest uważam go za bardzo prostą i wręcz intuicyjną. Tak czy siak, dla fanów eurogier to must play. Chociaż gra nie jest innowacyjna i nie wprowadza szeregu nowych mechanik to jest dopracowana na każdym polu i granie w nią to czysta przyjemność, chociaż wstałem od stołu umęczony.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

mig pisze: No i czemu, skoro ta gra taka fajna, od 2 lat, kiedy wyszła pierwsza edycja jest o niech tak cicho?
Za długa, za trudna, zbyt niszowa tematycznie?
Wydaje mi się, że przyczyną jest bardzo wysoka cena. Jakiś czas temu można było kupić Collectors Edition w cenie ok 450 zł :roll: . Jeśli zaś chodzi o resztę, to raczej wszystko przemawiałoby na korzyść gry: podobno jest średnio ciężka, ma ładną oprawa graficzną i przystępny temat, jest według mnie bardzo klimatyczna. (Nie jakieś post apo którego wszystkie żony nie znoszą). Jeśli faktycznie jest tak dobra jak niektórzy twierdzą to powinna wkrótce zrobić furorę. Wreszcie pojawiła się w w miarę ludzkiej cenie w przedsprzedaży i ja na pewno zamówię :mrgreen: . Już się nie mogę doczekać, kiedy w nią zagram, oczywiście z lampką dobrego wina. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: yosz »

mig pisze:Kurde, to tylko debet na koncie mnie powstrzymuje ;)
Wersja essential czym się dokładnie różni od innych (poza tym, że te wcześniejsze są chyba nie do dostania;) ?
Essential Edition to podstawka z dodanymi niektórymi dodatkami z rozszerzenia Tuscany. Jeżeli masz podstawkę i Tuscany to możesz zrobić sobie Essential Edition (ostatnio nawet pożyczyłem grę dokładnie w taki sposób koledze, który chciał jej spróbować). Te dodatki to bodajże:
  • Mamas & Papas (dające trochę inne zasoby na początku każdemu z graczy)
  • Properties (pola mają różną "pojemność" i wartość i można je sprzedawać i odkupywać
  • Advance Visitors (i wywaleni Visitorzy którzy ich zastępują) plus dodatkowi Visitorzy
No i czemu, skoro ta gra taka fajna, od 2 lat, kiedy wyszła pierwsza edycja jest o niech tak cicho?
Za długa, za trudna, zbyt niszowa tematycznie?
Nie - wręcz przeciwnie. Bardzo łatwo w nią wejść. Po prostu StoneMaierGames nie ma praktycznie dystrybucji w Europie (teraz trochę się zmienia). Dwa: ponieważ gra jest z KS, jest wypieszczona na maksa, a wręcz przeprodukowana, przez co jest droga :( Wersja Essential i nazwisko Rosenberga które stoi teraz za produkcją i promocją daje nadzieje, że gra będzie szerzej znana.

Jeszcze może wrzucę linki to moich dwóch recenzji, podstawki i dodatku:
- Viticulture
- Tuscany
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture

Post autor: mig »

yosz pisze:
mig pisze:Kurde, to tylko debet na koncie mnie powstrzymuje ;)
Wersja essential czym się dokładnie różni od innych (poza tym, że te wcześniejsze są chyba nie do dostania;) ?
Essential Edition to podstawka z dodanymi niektórymi dodatkami z rozszerzenia Tuscany. Jeżeli masz podstawkę i Tuscany to możesz zrobić sobie Essential Edition (ostatnio nawet pożyczyłem grę dokładnie w taki sposób koledze, który chciał jej spróbować). Te dodatki to bodajże:
  • Mamas & Papas (dające trochę inne zasoby na początku każdemu z graczy)
  • Properties (pola mają różną "pojemność" i wartość i można je sprzedawać i odkupywać
  • Advance Visitors (i wywaleni Visitorzy którzy ich zastępują) plus dodatkowi Visitorzy
No i czemu, skoro ta gra taka fajna, od 2 lat, kiedy wyszła pierwsza edycja jest o niech tak cicho?
Za długa, za trudna, zbyt niszowa tematycznie?
Nie - wręcz przeciwnie. Bardzo łatwo w nią wejść. Po prostu StoneMaierGames nie ma praktycznie dystrybucji w Europie (teraz trochę się zmienia). Dwa: ponieważ gra jest z KS, jest wypieszczona na maksa, a wręcz przeprodukowana, przez co jest droga :( Wersja Essential i nazwisko Rosenberga które stoi teraz za produkcją i promocją daje nadzieje, że gra będzie szerzej znana.

Jeszcze może wrzucę linki to moich dwóch recenzji, podstawki i dodatku:
- Viticulture
- Tuscany
Dzięki. No to wezmę :) Recenzje sobie poczytam, ale pewnie bardziej dla utwierdzenia podjętej w decyzji :)
Tłumaczenie kart jest a instrukcję może ktoś machnął po polsku już? dwa lata na rynku niby już obecna...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

yosz pisze: Essential Edition to podstawka z dodanymi niektórymi dodatkami z rozszerzenia Tuscany.
Ciekawa jestem, czy za jakiś czas wyjdzie nowe wydanie Tuscany dostosowane do Essential Edition.

Edit:
Właśnie odkryłam, co autor pisze na BGG na ten temat:
Alex: There is no definitive information about Tuscany Lite. It's something we may make at some point in the future when we sell out of Tuscany and if we sense there is demand for it. Maybe in 2017?
Jest nikła nadzieja, a wszystko zależy od popytu.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: mauserem »

Bea pisze:
yosz pisze: Essential Edition to podstawka z dodanymi niektórymi dodatkami z rozszerzenia Tuscany.
Ciekawa jestem, czy za jakiś czas wyjdzie nowe wydanie Tuscany dostosowane do Essential Edition.
Tuscany to dodatek do Viticulture, zaiwerający spory zestaw dodatków/modułów do gry. Ale nie trzeba używać wszystkich, a autor wręcz zaleca do rozgrywki wybierać sobie tylko niektóre. Bo granie z całością jest średnie.
Tu informacja dla zainteresowanych - Essential Edition to Viticulture zawierający najlepsze moduły tzw "must have" z Tuscany. Dodawanie dodatku Tuscany do Essential Edition w związku z powyższym jest bez sensu. Po prostu autor uznał, że niektóre moduły z Tuscany są nieodzowne dla pełnej gry w Viticulture.


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

mauserem pisze:
Tuscany to dodatek do Viticulture, zaiwerający spory zestaw dodatków/modułów do gry. Ale nie trzeba używać wszystkich, a autor wręcz zaleca do rozgrywki wybierać sobie tylko niektóre. Bo granie z całością jest średnie.
Ja tam bym bardzo chciała mieć oliwki i sery :mrgreen: ale szkoda kupować drogie Tuscany tylko po to, szczególnie jak mając VEE, wtedy będziemy mieć kilka modułów podwójnie. Stąd moje zainteresowanie Tuscany Lite. :)
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: Majek10 »

Jedną z lepszych rzeczy w Tuscany jest nowa mapa. Dodaje do gry wszystkie 4 pory roku przy wystawianiu robotników, mały area control i więcej bonusów przy wybieraniu kolejności.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: yosz »

Jest fajna, ale mi np nie podoba się ta mała mapa gdzie się walczy o wpływy w różnych regionach Włoch, a niestety jak bierze się nową mapę to ten modulik jest "wbudowany" w planszę. Poza tym wersja z 4 porami roku jest cięższa i trzeba więcej móżdżyć - nie wiem czy nie za bardzo. Ale muszę jeszcze więcej pograć ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Fuser.exe »

no właśnie o tym myślałem przez całą grę, 4 pory roku to by było coś! teraz za bardzo nie widzę sensu wydawania essential edition bez tuscany lite, zepsuliście mi grę ;p
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture

Post autor: Toudi »

Czyli podsumowujac, bardziej poleciacie osobno podstawke i tuscany? :)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Fuser.exe »

rzeczywiście gra może zyskać na ciężkości z 4 porami roku ale to nie miało być przyjazne, rodzinne euro (chyba?). trudno sie wypowiadac skoro gralem tylko w EE ale chyba bym wolał podstawkę i dodatek ze względu na modułowość i dodatkową planszę. oczywiście cena jest bardzo wysoka ale już skoro ładujesz w grę tyle kasy to chyba warto mieć wszystko? za każdym razem możesz mieć inną grę ze względu na wybrane dodatki, regrywalność wtedy zbliża się do maksymalnej wartości więc inwestycja w zasadzie się zwraca.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture

Post autor: mig »

Yosz twierdzi, że wersja EE jest idealna, a ponieważ nie mam kasy na wersję wcześniejszą + dodatek, to mu bardzo wierzę :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Viticulture

Post autor: adikom5777 »

Essential to bardzo udany kompromis
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture

Post autor: crsunik »

mig pisze:Yosz twierdzi, że wersja EE jest idealna, a ponieważ nie mam kasy na wersję wcześniejszą + dodatek, to mu bardzo wierzę :D
Biorąc pod uwagę ceny to i tak bardziej się opłaca EE i dodatek z poprzedniej edycji ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture

Post autor: mig »

crsunik pisze:
mig pisze:Yosz twierdzi, że wersja EE jest idealna, a ponieważ nie mam kasy na wersję wcześniejszą + dodatek, to mu bardzo wierzę :D
Biorąc pod uwagę ceny to i tak bardziej się opłaca EE i dodatek z poprzedniej edycji ;)
A są zgodne? Nie będzie jakiś komplikacji z łączeniem?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture

Post autor: crsunik »

https://boardgamegeek.com/article/20218316#20218316
Jamey Stegmaier pisze:I already have the second edition of Viticulture--should I get the Essential Upgrade Pack or Tuscany?

--It depends. If you enjoy medium-weight Euro games, the upgrade pack might be the best fit for you. It adds a few basic elements to the game that add a lot of variety. It also adds the solo variant Automa deck if you enjoy solo play. However, Tuscany provides the fullest experience possible. It's a massive box of 12 expansions that truly enrich Viticulture. We probably won't ever print 4 out of the 12 expansions again (Patronage, Arboriculture, Formaggio, and Mafia), so if you like having the complete version of a game, skip the upgrade pack and get Tuscany now while you can.
Zakładam, że jeśli Tuscany będzie pasować do Viticulture 2nd edition to będzie również pasować do EE, z tą różnicą, że będą zduplikowane niektóre rozszerzenia. Jako, że jedynym sklepem gdzie widziałem Viticulture jest planszomania i mają ją za 240 zł, stwierdzam, że nieco bardziej opłaca się kupić EE za 200 zł ;)

Edit: dostałem potwierdzenie od Jamiego:
Yep, it's completely compatible. There's a little bit of overlap between the two, but there are 7 significant expansions in Tuscany that aren't in any edition of Viticulture.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture

Post autor: Dwntn »

Czy jest gdzieś spis dodatków które są w Tuscany a nie pojawiły się w Essential Edition ? Zastanawiam się nad dokupieniem Tuscany aby mieć komplet modułów do mojego Essential Edition, które leży już na półce od ubiegłego tygodnia ;)

- K.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture

Post autor: AkitaInu »

Dwntn pisze:Czy jest gdzieś spis dodatków które są w Tuscany a nie pojawiły się w Essential Edition ? Zastanawiam się nad dokupieniem Tuscany aby mieć komplet modułów do mojego Essential Edition, które leży już na półce od ubiegłego tygodnia ;)

- K.
Z tego co się orientuje w tuscany oprócz Prosperity, automa, mamas & papas masz jeszcze:

Patronage
Advanced Visitors
New Visitors
Extended Board
Special Workers
Structures
Mafia
Arboriculture
Formaggio
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: mauserem »

Dwntn pisze:Czy jest gdzieś spis dodatków które są w Tuscany a nie pojawiły się w Essential Edition ? Zastanawiam się nad dokupieniem Tuscany aby mieć komplet modułów do mojego Essential Edition, które leży już na półce od ubiegłego tygodnia ;)

- K.
jest opis modułów które weszły do Essential Edition

Mamas & Papas expansion from Tuscany: 36 Mamas & Papas cards
Property expansion from Tuscany: Field cards
Solo variant from Tuscany: 24 Automa cards
Selected mix of cards from Viticulture & Tuscany: 76 Visitor cards

więc trzeba zastosować odwrotne działanie :)

tutaj moduły z Tuscany dla ułatwienia tej matematyki

Mamas & Papas
Property
Patronage
Advanced Visitors
New Visitors
Extended Board
Special Workers
Structures
Mafia
Arboriculture
Formaggio
Automa
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: mauserem »

Grzebanie w tych modułach zaciekawiło mnie i dokopałem się fajnego wątku na BGG
dotyczącego popularności tych modułów, częstości ich ogrania i chęci ponownego zagrania

tutaj wątek na BGG poświęconym modułom w dodatku Tuscany do Viticulture

i nagle wszystko staje się jasne :)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture

Post autor: Dwntn »

mauserem pisze:Grzebanie w tych modułach zaciekawiło mnie i dokopałem się fajnego wątku na BGG
dotyczącego popularności tych modułów, częstości ich ogrania i chęci ponownego zagrania

tutaj wątek na BGG poświęconym modułom w dodatku Tuscany do Viticulture

i nagle wszystko staje się jasne :)
Super, dzięki. Nie miałem okazji wchodzić na BGG od dłuższego czasu, stąd padło moje pytanie. Grałem wcześniej w Collector's Edition, więc część modułów jest mi znane i z tych które bardziej utkwiły w pamięci (na plus) były właśnie Mammas and Pappas oraz możliwość wydzierżawienia/sprzedaży pól uprawnych. Ta druga daje fory na początku rozgrywki w postaci dodatkowych funduszy, które dobrze zainwestowane w nieruchomości, potrafią zrobić sporą różnicę.

Dziś wieczorem pierwsza rozgrywka w Viticulture. Powyższy ranking popularności na pewno pomoże w doborze modułów na pierwszy raz.

Pozdrawiam,

- K.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Viticulture

Post autor: pattom »

Czołem,

zamierzam właśnie zakupić Viticulture: Essential Edition i chciałem się dopytać, czy ktoś się przymierzał do tłumaczenia instrukcji ?
Chętnie bym przeczytał po polsku współgraczom aby mieć pewność, że wszystko jest jasne.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Viticulture

Post autor: evenstar »

Czy przy grze na 2 os. tylko 1 pole jest możliwe do zajęcia przy każdym budynku?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: mauserem »

Tak, w grze na dwie osoby jest tylko 1 dostępne pole dla zwykłego workera. jeśli bardzo Ci zależy na wykonaniu w tej lokacji akcji - jako drugi gracz, musisz użyć tzw Grande workera (dużego meepla). Analogicznie, w ten sposób pierwszy gracz, może wykonać dwie akcje - jedną zwykłym workerem (zajmuje pole akcji), drugą Grande workerem (oczywiście drugi gracz, wykona tylko jedną akcję bo ma tylko jednego Grande workera). Paradoksalnie to nie psuje gry, po prostu zmusza do kombinowania i dopasowania strategii. W kolejnej turze, może nastąpić zmiana kolejności graczy - to zawsze jest kwestia wyboru. :)


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
ODPOWIEDZ