Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bea »

Obrazek

http://boardgamegeek.com/boardgame/128621/viticulture

Nie widzę, żeby gra miała już swój temat, a bardzo mnie zainteresowała. Swego czasu została wspomniana tu:
http://onboardunderdeck.blogspot.com/20 ... iekne.html
A potem cisza.
Przeglądając blogi natknęłam się na recenzję: http://www.boardgamequest.com/viticultu ... me-review/ A słowa które zacytuję przykuły moją uwagę:
Despite my relatively minor gripes with Viticulture, it stands as one of my favorite worker placement games.While it might not be the perfect game, it is a whole lot of fun. I’ve found the more familiar I get with the game, the more I enjoy it. Since there are so many different paths to victory, (...) When all is said and done, Viticulture provides a great theme, some beautiful components, and really smooth game play. I’d highly recommend picking up a copy if you can get your hands on one. Just don’t forget to open a bottle of wine while you play.
Ktoś coś więcej wie na temat tej gry?

EDIT: poszperałam trochę po sieci i znalazłam info o planowanej drudiej edycji na rok 2014, bo ponoć pierwsza edycja nie do końca dobrze działała: http://www.kickstarter.com/projects/jam ... king/posts
A tu rahdo prezentuje tę grę:
http://www.youtube.com/watch?v=TJK5LWEK7RU
http://www.youtube.com/watch?v=I-7mHPS3uLM
http://www.youtube.com/watch?v=S8OidgRrUfc

Plansza gracza:
Obrazek

Jest również dodatek Tuscany, który tak naprawdę składa się z kilku drobnych dodatków, pozwalając na produkcję oliwek, jabłek, sera itp.

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... iticulture
Instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1135 ... es-english
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, 11:29 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Viticulture

Post autor: BartP »

Grałem dotąd raz, przyzwoity tytuł, aczkolwiek nic wybitnego. Ciężkość średnia, bliżej łatwych niż trudnych. Gra jest zależna językowo (karty). Miłośnicy optymalizacji i jawności informacji będą sarkali na losowy dociąg kart z jednorazowymi, silnymi efektami. Ze względu na to wydaje się, że to bardziej gra rodzinna albo taka "na spokojnie" niż wymiatacz wieczoru. Prześlicznie wydana, mnóstwo nietypowych drewnianych elementów: wiatraki, domki, butelki... Szklane przezroczyste "klejnociki" symbolizujące winogrona, całość robi wrażenie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

Może ktoś jeszcze podzieli się opinią?
Ktoś może grał z dodatkiem? Którym? Próbowaliście produkcji sera i oliwek? Czy faktycznie karty sa przegięte i zbyt losowo dochodzą na rękę.
I ogólnie czy gra jest miodna, czuć napięcie i rywalizację kto pierwszy? Czy mechanizmy są płynne i dobrze się zazębiają? Czy klimat jest wyczuwalny? Czy są różne drogi do zwycięstwa?
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Viticulture

Post autor: drapichrust7 »

Moja opinia o Viticulture jest wyłącznie pozytywna. Poczynając od wykonania, przez mechanikę po skalowalność. Gra wydaje się najlepiej chodzić na 3 osoby, ale bardzo dobrze sprawdza się też przy dwóch graczach (a i wariant solo bawi). Regrywalność samej podstawki wydaje mi się średnia dlatego zakup Tuscany, dla osób które zamierzają grać często, raczej obowiązkowy. Dodatek składa się z kilku modułów, które można systematycznie wprowadzać do rozgrywki. Z punktu widzenia komplikacji rozgrywki takie rozwiązanie jest bezbolesne a już pierwszy, najprostszy z nich sporo zmienia w rozgrywce.
Bea pisze:Czy faktycznie karty sa przegięte i zbyt losowo dochodzą na rękę.
Przy pierwszej partii karty faktycznie wydają się losowe. Ale w kolejnych partiach wiadomo już czego można się spodziewać i lepiej zaplanować strategię. Mówię tu u drugiej edycji, która wprowadziła balans kart.
Bea pisze:czy gra jest miodna
Zdecydowanie.
Bea pisze:czuć napięcie i rywalizację kto pierwszy?
Bardzo.
Bea pisze:Czy klimat jest wyczuwalny?
Jak na grę euro to wręcz wycieka z pudełka :)
Bea pisze:Czy są różne drogi do zwycięstwa?
Tu mam wątpliwości. Na pewno tak, jeśli będziesz grał ze wszystkimi modułami z dodatku. W podstawce - główna droga jest jedna, trzeba produkować wino i wypełniać zamówienia. To daje najwięcej punktów. Ale oprócz tego można/trzeba ciułać mniejsze VP na kilka innych sposób. Od nich może zależeć ostateczny wynik.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Viticulture

Post autor: Jelithe »

Grałam w to raz do tej pory i wrażenia mam dosyć pozytywne, szczególnie że graliśmy w 6 osób, a ciężko o grę euro, która chodzi w miarę płynnie i bez większego downtimu w takim składzie.

Po pierwsze wykonanie jest bardzo ładne. Sporo drewna (urocze domki każdy inny), szklane żetony jako winogrona i wino. Dosyć klimatycznie, choć grafika nie dokładnie jest w moim guście.

Graliśmy chyba z jakimiś elementami dodatku Tuscany, ale niestety nie jestem w stanie określić z jakimi. Tak czy inaczej produkowaliśmy tylko wino. Sera i oliwek nie było :-) Karty faktycznie są dosyć losowe, ale można ich sporo dociągać i przeszukiwać w ten sposób talię. Przyznam, że nie korzystałam ze wszystkich rodzajów dostępnych kart. Nie czułam takiej potrzeby.

Mimo tylu osób w grze napięcie było słabe. Tam jest tak dużo możliwych akcji, że jakoś nie odczułam za dużej walki o pola akcji, a to jedyne co mogłoby wzbudzić jakiekolwiek napięcie. Tak więc o pierwszeństwo w turze też się jakoś bardzo nie biliśmy, szczególnie że dalsze miejsca na torze kolejności dawały niezłe bonusy. Porównując tę grę z inną o produkcji wina - Vinhos nie mogę powiedzieć, żeby Viticulture było równie eleganckie i złożone, ale chyba każda gra wypada blado przy Vinhos, jeśli chcemy porównać zazębianie się mechanizmów ;-)

Po jednej rozgrywce trudno mi jeszcze ocenić, czy jest tu wiele dróg do zwycięstw. Jest tyle akcji, że raczej każdy skubie po trochę punktów z każdego możliwego miejsca, które jest w danym momencie dla niego dostępne, choć oczywiście najwłaściwszą drogą wydaje się realizowanie zamówień. Na koniec wszyscy mieliśmy dosyć zbliżone wyniki, ale jak piszę w żadną specjalizację tam się nie dało iść. Może inne elementy dodatku to zmieniają.

Ogólnie chętnie w to zagram jeszcze raz. Dużym plusem jest to, że tak dobrze chodzi na 6 osób, szczególnie jeśli chce się pograć w euro w większym gronie i nie poświęcić na to połowy dnia.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

Jelithe pisze: Porównując tę grę z inną o produkcji wina - Vinhos nie mogę powiedzieć, żeby Viticulture było równie eleganckie i złożone, ale chyba każda gra wypada blado przy Vinhos, jeśli chcemy porównać zazębianie się mechanizmów ;-)
A nie jest tak, że Vinhos jest przekombinowana, z pierdylionem zasad do ogarnięcia?
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Viticulture

Post autor: Jelithe »

Posiadając Vinhos, grając w Vinhos i tłumacząc wszystkim zasady Vinhos w żadnym razie nie mogę się zgodzić jeśli ktokolwiek mi powie, że jest przekombinowane. Zadasy są jasne i klarowne. Plansza podzielona tak, że pola akcji korespondują z odpowiednimi obaszarami. Do tego wszystko jest logiczne i takie bliskie rzeczywistości. Przemyślane w najdrobniejszym szczególe. Kiedy pierwszy raz przeczytałam instrukcję pomyślałam wow, mózg mi paruje. Kiedy pierwszy raz zagrałam, ponownie miałam poczucie wow, że to wszystko tak idealnie się ze sobą zazębia. Gra jest złożona, ale nie jest skomplikowana. Klasycznie elegancka mechanika. Nie ma w niej żadnych poukrywanych zasad, o których trzeba ciągle pamiętać, tylko wszystko jest czarno na białym pokazane na planszy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Viticulture

Post autor: AkitaInu »

Przyznam że nie grałem ale za to oglądałem kilka gameplay'ów itp.

Myslałem długo czy nie kupić viticulture razem z tuscany (choć pomysł wymiany planszy jest ... sredni, tzn kosztowny dla graczy :)) ale wydaje się bardzo podobne do Fresco a posiadam już Big Boxa. Z resztą autorzy Viticulture sami powiedzieli że zapożyczyli mechanizm budzenia pracowników z fresco :) Więc odpuściłem. Ale wygląda na porządną grę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

AkitaInu pisze:Przyznam że nie grałem ale za to oglądałem kilka gameplay'ów itp.

Myslałem długo czy nie kupić viticulture razem z tuscany (choć pomysł wymiany planszy jest ... sredni, tzn kosztowny dla graczy :)) ale wydaje się bardzo podobne do Fresco a posiadam już Big Boxa. Z resztą autorzy Viticulture sami powiedzieli że zapożyczyli mechanizm budzenia pracowników z fresco :) Więc odpuściłem. Ale wygląda na porządną grę.
Głównym problemem tej gry jest to, że jej nie ma, a jak już jest, to z dodatkiem (który ponoć jest niezbędny) kosztuje prawie pół tysiąca. Co dla mnie jest kwota zaporową. :?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Viticulture

Post autor: adikom5777 »

AkitaInu pisze:Przyznam że nie grałem ale za to oglądałem kilka gameplay'ów itp.

Myslałem długo czy nie kupić viticulture razem z tuscany (choć pomysł wymiany planszy jest ... sredni, tzn kosztowny dla graczy :)) ale wydaje się bardzo podobne do Fresco a posiadam już Big Boxa. Z resztą autorzy Viticulture sami powiedzieli że zapożyczyli mechanizm budzenia pracowników z fresco :) Więc odpuściłem. Ale wygląda na porządną grę.
Grałem kilka razy w Viticulture i gra poza mechanizmem budzenia w ogóle nie jest podobna do Fresco.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Viticulture

Post autor: AkitaInu »

1. Bea - racja, dość sporo kosztuje, a na KS można było fajną wersję nabyć za ok 360zł, według ówczesnego kursu dolara. Potem była w sklepie na P(s) ale już ją ktoś kupił ;)

2. Adikom - hmm to może ja miałem błędne wrażenie ale wydawały się podobne ;) No i w sumie kolejny worker placement więc też odpuściłem. Jeszcze tyle figurek do descenta, IA, dodatków do innych gier itp itd ... :)
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: Majek10 »

adikom5777 pisze:
AkitaInu pisze:Przyznam że nie grałem ale za to oglądałem kilka gameplay'ów itp.

Myslałem długo czy nie kupić viticulture razem z tuscany (choć pomysł wymiany planszy jest ... sredni, tzn kosztowny dla graczy :)) ale wydaje się bardzo podobne do Fresco a posiadam już Big Boxa. Z resztą autorzy Viticulture sami powiedzieli że zapożyczyli mechanizm budzenia pracowników z fresco :) Więc odpuściłem. Ale wygląda na porządną grę.
Grałem kilka razy w Viticulture i gra poza mechanizmem budzenia w ogóle nie jest podobna do Fresco.
Potwierdzam. Osobiście ma Fresco BigBox i Viticulture z dodatkiem.

Jakby co to przetłumaczyłem wszystkich pomocników z podstawki i dodatku.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Viticulture

Post autor: AkitaInu »

To która gra lepsza? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: Majek10 »

AkitaInu pisze:To która gra lepsza? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)

U mnie 9 do 8,5 wygrywa Viticulture. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: Christoforos »

Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

Wkrótce nowe, poprawione wydanie, Viticulture: Essential Edition, w którego przygotowaniu maczał palce Uwe Rosenberg :).
https://boardgamegeek.com/boardgame/183 ... al-edition
http://stonemaier-games.myshopify.com/p ... l-campaign
Spoiler:
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture

Post autor: Fuser.exe »

grałem w essential edition, gra niesamowita. elegancka mechanika i świetne wykonanie. na 5 osób trochę jest za luźno na planszy, prawdopodobnie i tak wykonasz akcję na której Ci zależy. na 4 gdy zostają tylko 2 pola jest już duuużo ciekawiej i ciaśniej. odczucia podobne jak przy Vinhosie, 9/10 z perspektywą na 10/10.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Viticulture

Post autor: Blacksad »

Ciekaw jestem czy jakiś polski wydawca skusi się na rodzime wydanie, sądząc po wypowiedziach - Jamey Stegmaier jest raczej chętny do współpracy nad lokalnymi wydaniami. Pytanie ile sztuk jest w stanie wchłonąć nasz rynek, zwłaszcza, że cena angielskiego wydania do najniższych nie należy...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Viticulture

Post autor: rastula »

nie liczyłbym na to...
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Viticulture

Post autor: mauserem »

Też się nie łudzę polskim wydaniem, Essential Ed. zamówiona i można przejść do porządku dziennego z jej ceną. A co do polityki wydawniczej SMG to nie wiem skąd te wnioski - gdyby tak było w istocie wszyscy jaraliby się właśnie polskim wydaniem Scythe. ;) a nic takiego nie ma miejsca i kolejka ustawia się do wydania EN.


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: yosz »

rastula pisze:nie liczyłbym na to...
Ostatnio jak ktoś tak mówi, to za chwilę pojawia się polskie wydanie :D:D

Dla mnie Viticulture to jedna z najlepszych eurogier i chyba właśnie w tej wersji Essential (bez nowej planszy i nadmiernych dodatków).
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture

Post autor: mig »

yosz pisze:
rastula pisze:nie liczyłbym na to...
Ostatnio jak ktoś tak mówi, to za chwilę pojawia się polskie wydanie :D:D

Dla mnie Viticulture to jedna z najlepszych eurogier i chyba właśnie w tej wersji Essential (bez nowej planszy i nadmiernych dodatków).
No właśnie :D
Ostatnio miałem 3 razy pod rząd taką wpadkę i już nie obstawiam ;)

A coś więcj o grze? Naprawdę jest taka dobra? Zależność językowa jest dość duża chyba (a czego dotyczy w ogóle? karty? plansza?)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: Majek10 »

mig pisze:
yosz pisze:
rastula pisze:nie liczyłbym na to...
Ostatnio jak ktoś tak mówi, to za chwilę pojawia się polskie wydanie :D:D

Dla mnie Viticulture to jedna z najlepszych eurogier i chyba właśnie w tej wersji Essential (bez nowej planszy i nadmiernych dodatków).
No właśnie :D
Ostatnio miałem 3 razy pod rząd taką wpadkę i już nie obstawiam ;)

A coś więcj o grze? Naprawdę jest taka dobra? Zależność językowa jest dość duża chyba (a czego dotyczy w ogóle? karty? plansza?)
Tylko karty które każdy gracz trzyma w ukryciu. Jakby co to już je przetłumaczyłem, są na BGG.

Dla mnie również jedna z lepszych gier.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

Da się to tłumaczenie włożyć w koszulki? I nieśmiertelne pytanie, jakie koszulki?
To chyba najbardziej oczekiwana przeze mnie gra ever!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture

Post autor: mig »

Kurde, to tylko debet na koncie mnie powstrzymuje ;)
Wersja essential czym się dokładnie różni od innych (poza tym, że te wcześniejsze są chyba nie do dostania;) ?

No i czemu, skoro ta gra taka fajna, od 2 lat, kiedy wyszła pierwsza edycja jest o niech tak cicho?
Za długa, za trudna, zbyt niszowa tematycznie?

Majek10 pisze:
mig pisze:
yosz pisze:
Ostatnio jak ktoś tak mówi, to za chwilę pojawia się polskie wydanie :D:D

Dla mnie Viticulture to jedna z najlepszych eurogier i chyba właśnie w tej wersji Essential (bez nowej planszy i nadmiernych dodatków).
No właśnie :D
Ostatnio miałem 3 razy pod rząd taką wpadkę i już nie obstawiam ;)

A coś więcj o grze? Naprawdę jest taka dobra? Zależność językowa jest dość duża chyba (a czego dotyczy w ogóle? karty? plansza?)
Tylko karty które każdy gracz trzyma w ukryciu. Jakby co to już je przetłumaczyłem, są na BGG.

Dla mnie również jedna z lepszych gier.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ