Libertalia (Paolo Mori)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Libertalia

Post autor: kwiatosz »

Losowość pierwszej partii wynika z tego, że człowiek nie od razu wpadnie na wszystkie zastosowania i interakcje - więc rozgrywa partię trochę na ślepo. Nie twierdzę, że nie ma jednostek wybitnych, które to ogarniają po 5 minutach tłumaczenia i minucie patrzenia na karty, ale ja jeszcze takiej nie spotkałem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Libertalia

Post autor: lacki2000 »

KubaP pisze:Ej, nie rozumiem, skąd ta dyskusja i te emocje.

Jedni lubią schabowego, a inni mielone. Jedni lubią Libertalia, a inni nie. Skąd się wziął ten kocioł? :shock:
Nie trza było robić videorecenzji :)
Ktoś porównał L do Cytadeli - w jej wątku też była niedawno dość zacięta dyskusja o najlepszej liczbie graczy ale nie tak ostra jak tu. L umie wywoływać emocje nawet poza stołem. To może liga? :)
Ja też jestem zwolennikiem kosteczkowych sucharów i też lubię awanturniczą L i się nie obraziłem na autorów powyższych tekstów.
Tak czy siak, wina ekipy BGGirl :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Libertalia

Post autor: Board Game Girl »

lacki2000 pisze: Tak czy siak, wina ekipy BGGirl :D
O, kochani, mnie w to nie mieszajcie :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Libertalia

Post autor: rastula »

Board Game Girl pisze:
lacki2000 pisze: Tak czy siak, wina ekipy BGGirl :D
O, kochani, mnie w to nie mieszajcie :)

mówiła że gra dobra? mówiła ... to teraz niech się nie wykręca...


;)
pita
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2014, 13:38

Re: Libertalia

Post autor: pita »

rastula pisze:
Board Game Girl pisze:
lacki2000 pisze: Tak czy siak, wina ekipy BGGirl :D
O, kochani, mnie w to nie mieszajcie :)

mówiła że gra dobra? mówiła ... to teraz niech się nie wykręca...


;)
Kupiłem wczoraj gre planszowa LIBERTALIA i tak do konca nie moge zrozumiec zasad tej gry od momentu wykładania kart na statek nie mam pojecia co do działania akcji z pora dnia(dzien,zmierzch,noc,koniec wyprawy)gra zapowiada sie prze-cudowna i bardzo pociagajaca chcialbym poznac jej tejemniczosc i wciagnac sie lecz bez waszej pomocy chyba nie dam rady wiec prosze w pomoc wyjasnienia tej kwestii dziekuje bardzo za zrozumienie
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Libertalia

Post autor: vojtas »

pita pisze:Kupiłem wczoraj gre planszowa LIBERTALIA i tak do konca nie moge zrozumiec zasad tej gry od momentu wykładania kart na statek nie mam pojecia co do działania akcji z pora dnia(dzien,zmierzch,noc,koniec wyprawy)gra zapowiada sie prze-cudowna i bardzo pociagajaca chcialbym poznac jej tejemniczosc i wciagnac sie lecz bez waszej pomocy chyba nie dam rady wiec prosze w pomoc wyjasnienia tej kwestii dziekuje bardzo za zrozumienie
Pory dnia to takie tematyczne określenie faz w każdej rundzie. A więc po kolei:

1. [ŚWIT] każdy gracz wybiera z ręki jedną kartę postaci i kładzie zakrytą na planszy. Potem wszyscy jednocześnie odkrywają te karty - należy ułożyć postacie wg rangi od najniższej do najwyższej (poczynając od dziobu okrętu);
2. [DZIEŃ] postacie - poczynając od najniższej rangą - aktywują zdolności dzienne (oznaczone stylowym słonkiem). Jeśli dana postać nie ma takiej zdolności, należy przejść do rozpatrywania kolejnej osóbki. Gdy wszystkie zdolności dzienne zostały aktywowane, zaczyna zmierzchać;
3. [ZMIERZCH] każdy z graczy wybiera łupy dla siebie, tym razem w porządku malejącym, a więc począwszy od postaci najstarszej rangą. Jeśli zostali wyłożeni Kucharz i/lub Majtek, to muszą aktywować swoje specjalne zdolności (oznaczone stylowym zachodzącym słonkiem), gdy nadejdzie ich kolejność brania łupu. Jeśli któryś z graczy bierze łup w postaci szabli lub Hiszpańskiego Oficera, musi natychmiast zastosować ich efekty. Wzięte lupy należy umieścić zakryte w kryjówce. Karty postaci, które przetrwały ten dzień, wracają do kryjówek graczy i pozostają odkryte;
4. [NOC] wszyscy gracze jednocześnie aktywują zdolności nocne postaci z kryjówek. Zdolności te oznaczone są stylowym księżycem. Noc się kończy, zaczyna świtać... (patrz pkt. 1.)

W siódmym dniu następuje odpoczynek - jednocześnie aktywowane są zdolności postaci z kryjówek oznaczone stylową kotwicą. Następnie należy podliczyć punkty za daną wyprawę.

Vege.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Libertalia

Post autor: evenstar »

Miałam dziś przyjemność zagrać i wygrałam :mrgreen: Graliśmy w pełnym składzie. Gra przypadła mi do gustu. Jest interakcja, jest planowanie. Różne kombinacje kart wpływają dobrze na regrywalność. Przypomina mi skrzyżowanie Cytadeli z Hawaną. Zastanawiam sie jak chodzi na 2 osoby..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Libertalia

Post autor: rastula »

evenstar pisze:Miałam dziś przyjemność zagrać i wygrałam :mrgreen: Graliśmy w pełnym składzie. Gra przypadła mi do gustu. Jest interakcja, jest planowanie. Różne kombinacje kart wpływają dobrze na regrywalność. Przypomina mi skrzyżowanie Cytadeli z Hawaną. Zastanawiam sie jak chodzi na 2 osoby..

spoko chodzi - mniej chaosu - bardziej taktycznie

ja też bardzo lubię - choć na forum doszło do walki na noże pomiędzy obrońcami a odsądzającymi tą grę od czci i wiary :)
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Libertalia

Post autor: Marek.F »

Pytanie do posiadaczy. Jakie koszulki pasują do kart?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Libertalia

Post autor: Furia »

Ja używam Ultra ProFit. Inne standard ccg też będą pasować.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Libertalia

Post autor: mig »

Vester pisze:Czyżbym źle szukał wątku o tej Grze, czy go nie ma...?

W takim razie podzielę się dobrą nowiną: chałupniczo spolszczam karty. Efekt jest taki, jak na obrazku.
Jak widzicie, dodałem coś od siebie. Kto się kapnie? :)

Obrazek



... i jak zrobić w Picassie, co by można było powiększyć klikiem zdjęcie?...
Czy projekt jest skończony? :) Planujesz udostępnić? :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Libertalia

Post autor: Lubel »

Czy wiadomo coś o dodruku, reedycji ? Bo gdzieś wyczytałem, że w Polsce nikt nie wyda po naszemu, a jak z wersją ANG?
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Libertalia

Post autor: trabiniu »

Lubel pisze:Czy wiadomo coś o dodruku, reedycji ? Bo gdzieś wyczytałem, że w Polsce nikt nie wyda po naszemu, a jak z wersją ANG?

Wersja angielska bywa dostępna. Pytaj w planszostrefie np.

Swoją drogą graliśmy w to cudo w ekipie 4 i 5 osób. Gra rewelacyjna, klimatyczna i śmieszna :).
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Libertalia

Post autor: vojtas »

trabiniu pisze:Swoją drogą graliśmy w to cudo w ekipie 4 i 5 osób. Gra rewelacyjna, klimatyczna i śmieszna :).
Szkoda, że ta gra nie została doceniona tak jak Cytadela. Fajnie by było, gdyby ktoś to w Polsce wydał, bo jednak tekst na kartach może być przeszkodą dla graczy nie znających języka Szekspira w należytym stopniu.

A tak w ogóle życzę wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! :D Oby upłynęły nie tylko pod znakiem jedzenia i leżenia brzuchem (z przejedzenia;)), ale też życzę Wam, byście spędzili ten czas z najbliższymi nad planszą/kartami/figurkami. <kłania_się>
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Libertalia

Post autor: Andarist »

Wiadomo czy sie cos ruszylo z wersja polska? Jak nie, to chyba zdecyduje sie na zamowienie w planszostrefie.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Libertalia

Post autor: rastula »

Andarist pisze:Wiadomo czy sie cos ruszylo z wersja polska? Jak nie, to chyba zdecyduje sie na zamowienie w planszostrefie.

nic się nie ruszyło i nie ruszy pewnie - nie ma co czekać - tłumaczenie kart jest, nic tylko grać
Duinhir
Posty: 29
Rejestracja: 25 kwie 2013, 07:48

Re: Libertalia

Post autor: Duinhir »

Hej.

Istnieje gdzieś spis wszystkich kart, tak aby były zaznaczone numery inicjatywy dla każdego koloru?

Może ktoś natrafił?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Libertalia

Post autor: rattkin »

Duinhir
Posty: 29
Rejestracja: 25 kwie 2013, 07:48

Re: Libertalia

Post autor: Duinhir »

Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Libertalia

Post autor: Chaaber »

Szkoda, że Libertalia nie zdobyła w Polsce aż takiego uznania i nikt nie zdecydował się wydać jej po polsku. To naprawdę kawał dobrej gry. Biorąc pod uwagę jak popularna jest Cytadela, to aż zaskakujące że Libertalia jest aż tak nieznana u nas. Dużo gry dolożone do samej podstawy zawartej w cytadeli, no i gra radzi sobie z 6 osobami. Dla mnie straszna szkoda, bo tytuł świetny. I sytuacje, kiedy wylosuje się 4 łupy, których nikt nie chce w danej wyprawie i trzeba zakombinować z kartami jak to ugrać, żeby było dobrze. Wydawcy, przyjrzyjcie się temu. To samo chyba spotkało Mission Red Planet u nas w kraju, no ale skoro FFG robi reprint, to Galakta tym tytułem nas uraczy na pewno.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Libertalia

Post autor: rastula »

brak polskiej wersji na pewno jest przeszkodą - nie wszyscy chcą się bawić w wycinanki tłumaczenia z BGG


co MRP nie byłbym taki pewny - to chyba wychodzi w serii "classic euro" czy jakiejś takiej ( tak jak Tygrys i Eufrat) - Galakta chyba tej linii nie podjęła - ale reprint i tak cieszy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Libertalia

Post autor: rattkin »

Przeszkodą nie jest brak polskiej wersji. Przeszkodą jest brak znajomości języka.

W Polsce bardzo dużo dobrych gier jest mało znanych. Jak mogą być dobrze znane, kiedy sprzedawcy pompują tylko kolejne Listy Miłosne, Dobble, Dixity, Wsiąść do Pociągu itd.? U nas to jest trochę jak z Mamoniem, który lubi to co zna. A ten niewielki procent, który sam sobie szuka dobrych gier, zna dobrze angielski. Więc dla kogo wydawać te polskie edycje?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Libertalia

Post autor: kwiatosz »

Ale akurat Libertalia jest śliczna, dość prosta jak się już raz zagra i spokojnie może stać się kolejnym polskim klasykiem. No i to zdecydowanie zbyt ostra opinia o tym pompowaniu "tylko kolejnych XXX" - wydawca od LM wydał Zimną Wojnę, Labirynt i inne takie, wydawca WdP wydaje Chvaatila i całą masę innych, dobrych gier. To nijak kwestia polskich wydawców, że ludzie wolą takie gry, tak jest na całym świecie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Libertalia

Post autor: rattkin »

To że wydawca wydał, nie znaczy, że w retrospektywie to była dobra decyzja :) Tak, tak jest na całym świecie, ale nacisk na polskie wersje nierentownych pudeł jest u nas bardzo duży. Dlatego uważam, że zamiast wyczekiwać i truć wydawcom przez całe lata, czy będzie to czy tamto, lepiej przez ten rok zapisać się na kurs angielskiego, ba nawet całą rodziną. Korzyść będzie niewspółmiernie większa i odpadną inne problemy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Libertalia

Post autor: Trolliszcze »

A które to pudła tych "dobrych gier" są takie nierentowne?
Terra Mystica, która właśnie miała kolejny dodruk? Zimna wojna, która ma już u nas czwartą edycję? A może Tzolkin okropnego wydawcy od Ticketa, którego pierwszy nakład wyprzedał się na pniu? Five Tribes tak fatalnie się sprzedaje, że w niektórych sklepach gry brak - a też miało wyjść po polsku.

Popieram kwiatosza, opinia ostra i nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością. A rada z tych raczej średnio mądrych, może wyślijmy całą Polskę na kurs języków (najlepiej kilku) i w ogóle przestańmy wydawać zagraniczną kulturę, bo po co? Przecież wiadomo, że ludzie, którzy lubią dobre książki, czytają je tylko w oryginale i tak dalej.
ODPOWIEDZ