Takenoko (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: Wertigo »

A czy dodruk podstawki też będzie w przyszłym tygodniu?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: REBEL.pl »

Wertigo pisze:A czy dodruk podstawki też będzie w przyszłym tygodniu?
Tak :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

ktoś grał w dodatek? wygląda ciekawie, brakowało właśnie dodatkowych elementów, które uczynią rozgrywkę mniej oczywistą. dodatkowe zasady również ciekawe, szczególnie 3pkt za set kart celów. jestem ciekawy jak się sprawdza w praktyce.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: powermilk »

Fuser.exe pisze:ktoś grał w dodatek? wygląda ciekawie, brakowało właśnie dodatkowych elementów, które uczynią rozgrywkę mniej oczywistą. dodatkowe zasady również ciekawe, szczególnie 3pkt za set kart celów. jestem ciekawy jak się sprawdza w praktyce.
Akurat zasada 3pkt za set oraz, że panda nie zjada bambusa o poziomie "1" można wprowadzić do podstawki. Dzisiaj dodatek zakupiony, jutro będzie grane. :)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: siekan »

Dla mnie gra wchodzi do top z racji tego, że to jeden z niewielu tytułów na który to żona namawia mnie a nie ja ją ;p Świetny tytuł familijny, wykonanie rewelacyjne, wszystkie komponenty bardzo wysokiej jakości i genialna różowa wypraska :)
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: lhw »

Próbował ktoś może wariantu "smakosz", w którym to panda zjada pędy dopiero od poziomu 2? Z moich obserwacji na bga wynika, że początek gry przy standardowych zasadach praktycznie za każdym razem jest taki sam - dołożenie płytki terenu oraz skonsumowanie bambusa i przynajmniej w teorii wariant ten powinien trochę to urozmaicić. Nie wiem jak to może wpłynąć na cele pandy, czy staną się one trudniejsze do realizacji czy tylko ich wypełnianie zostanie odsunięte nieco w czasie. Zastanawiam się też czy cele ogrodnika nie zostaną zbytnio uproszczone.

Wadą tego wariantu może być dokładanie usprawnień - ponieważ można to robić jedynie na pustych polach, jeśli nie zrobi się tego przed wyhodowaniem pierwszego pędu, nie będzie już nigdy możliwości jego dodania.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Takenoko

Post autor: rastula »

Nawet mój dwuletni syn zatwierdził "mama panda" i "tata panda" i "patycki" ;)...
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: lhw »

Z racji tego, iż w minione święta panda wraz z panią pandą po raz pierwszy zagościły na stole, przedstawię swoje przemyślenia po kilkunastu rozgrywkach w wariancie dwuosobowym wśród doświadczonych graczy.

Podczas zapoznawczej partii w samą podstawkę dominowało szybkie zjadanie wszystkiego co tylko urośnie, przez co większość wykładanych kart stanowiły cele pandy. Wobec powyższego, cele ogrodnika były niezwykle trudne do wypełnienia i nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Być może po kolejnych rozgrywkach i nabyciu doświadczenia trochę by się to zmieniło, jednak postanowiliśmy od razu wprowadzić do gry panią pandę.

Dodatek, mimo niepozornej zawartości, namieszał w rozgrywce całkiem sporo. Przede wszystkim skończyło się bezkarne zjadanie bambusów pandą, gdyż teraz trzeba było uważać, aby nie wystawić akcji pani pandy przeciwnikowi i nie dać mu zbyt łatwo zdobyć żetonu pandziątka. Z powodu zmniejszonej ilości konsumpcji, ogród szybko stawał się dość okazały, co w oczywisty sposób przełożyło się na zwiększenie popularności celów ogrodnika, o które tym razem toczyła się zacięta walka. Z racji ciągłego braku bambusa, cele pandy wypełniane były jedynie w sytuacyjnych momentach, najczęściej przy kończeniu rozgrywki jako ostatnie wykładane karty, gdyż każdy starał się zachować zjedzone bambusy na wypadek pojawienia się możliwości zdobycia pandziątka. Bardzo słabe oraz mało opłacalne okazały się cele terenowe i bez wprowadzenia wariantu dodatkowego punktowania za każdy komplet trzech rodzajów kart, nikt nie chciał ich w ogóle brać. Czasem dochodziło też do śmiesznych sytuacji, kiedy to w obawie by nie dać czegoś przeciwnikowi, brało się na przeczekanie akcję nawodnienia i obserwowało dalszy rozwój sytuacji.

Gra jest mocno losowa i mimo że trzeba przy niej choć trochę pomyśleć oraz mieć jakiś plan, przy w miarę wyrównanych graczach to właśnie dociąg odpowiednich kart i rzuty kostką decydują o jej wyniku. Nie jest to pozycja dla kogoś, kto lubi mocno planować i mieć wszystko pod kontrolą, jednak ze względu na lekkość oraz bardzo ładne i zachęcające wykonanie, dobrze sprawdziła się jako mały przerywnik pomiędzy poważniejszymi pozycjami.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Takenoko

Post autor: Gromb »

lhw pisze: dobrze sprawdziła się jako mały przerywnik pomiędzy poważniejszymi pozycjami.
Należy też dodać, że ten mały przerywnik to 45-60 minut gry w gronie powyżej 2 osób :wink:
Z naszych obserwacji wynika natomiast, ze przez losowy dociąg plansz terenu nie jest wcale tak łatwo, ani sadzić bambusy, ani je konsumować. Karty ogrodnika są wysoko punktowane dlatego, w naszej grupie to zawsze w koło nich toczy się zażarta walka, ponieważ czasem można skończyć grę z celami terenu lub pandy, a mimo to przegrać w ostatecznym podliczeniu.
Losowość w tej grze potrafi pokrzyżować nawet najprostszy plan, ale dzięki kościom pogody można niejako "pomóc sobie" w jej kontrolowaniu.

Jeżeli dodatek rzeczywiści wnosi tyle świeżego, to muszę poważniej się nim zainteresować.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Takenoko

Post autor: Merigold »

Myślę o nabyciu tej gry dla córki lat 8. Czy stosunek losowosci do kombinowania w tej grze jest podobny jak w osadnikach z catanu? Córka osadników lubi, ale my już mamy trochę dość - mimo że sentyment pozostał (pierwsza gra) to ląduje na stole głównie na prośbie latorośli.
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Takenoko

Post autor: Muad'Dib »

Co prawda nigdy nie grałem w Takenono z tak młodą osobą ale myślę, że powinna dać sobie radę. Wg mnie losowość jest trochę mniejsza a celów do realizacji więcej, więc ten pierwszy aspekt można też trochę amortyzować.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Takenoko

Post autor: Przygod »

Jak najbardziej da sobie radę. Moja córka ma 7 lat, od roku gramy w Takenoko i z każdą rozgrywką świadomość Małej się zwiększa. Osadników też lubi, ale to Panda częściej ląduje na stole.
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Takenoko

Post autor: Corsarius »

Zainteresowała mnie ta gra, ale obawiam się, czy nie będzie zbyt prosta dla pary lubiącej grać w lekko-średnie planszówki. Lubimy grać np.: 7 cudów pojedynek, Osadnicy NI, Egizia, Tzolkin, Carcassone. Nie gramy co prawda bardzo dużo, mamy rozegrane po kilka partii (do 10) w każdą z tych gier. Kiedyś spodobało mi się Ice Flow ale po nabyciu dziewczyna stwierdziła że zbyt trywialna. Nie chciałbym powtórki :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Takenoko

Post autor: Muad'Dib »

Gra jest dosyć prosta, wg mnie na familijne posiedzenie z nieplanszówkowcami albo małymi dziećmi. Dla ludzi trochę już obeznanych z grami będzie za prosta. Jej główną zaletą jest wykonanie, które pozwala na wprowadzenie w świat planszówek. Mechanika jest łatwa do ogarnięcia ale cele są nie do końca zbalansowane, co jest problemem jeśli już macie doświadczenie ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Takenoko

Post autor: kudlacz135 »

Możliwe, że będę wyjątkiem potwierdzającym regułę, ale tak jak najczęściej gramy w gry o wadze średniej plus, tak razem z lubą bardzo lubimy relaks przy pandzie :)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 963
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Takenoko

Post autor: Bart Henry »

Gramy w Tzolkina, Alchemików i inne gry z półki średniej, a mojej dziewczynie baaardzo podobają się wymienieni Osadnicy:NI. Mimo tego Takenoko nam smakuje. ;) Przy czym nadal jest to gra, która przypada do gustu również nieobeznanym z nowoczesnymi planszówkami, co moja luba już przetestowała na paru osobach. Myślę, że wybór Takenoko to kwestia określenia czego wam w planszówkach brakuje i w jakim kierunku chcielibyście, żeby postępowało to hobby.
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Takenoko

Post autor: Corsarius »

W takim razie chyba zaryzykuję :) Zamówiłem w dobrej cenie, jak się okaże że zbyt prosta to pójdzie na sprzedaż lub wymianę.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Takenoko

Post autor: Gromb »

Napisz, czy wam podeszła.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Takenoko

Post autor: KubaP »

Muad'Dib pisze:Gra jest dosyć prosta, wg mnie na familijne posiedzenie z nieplanszówkowcami albo małymi dziećmi. Dla ludzi trochę już obeznanych z grami będzie za prosta. Jej główną zaletą jest wykonanie, które pozwala na wprowadzenie w świat planszówek. Mechanika jest łatwa do ogarnięcia ale cele są nie do końca zbalansowane, co jest problemem jeśli już macie doświadczenie ;)
Serdecznie zapraszam do pojedynku na BGA i zobaczysz, jak bardzo silnie optymalizacyjnym euro potrafi być ;)
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Takenoko

Post autor: fantazyn »

Czy dodatek wnosi wiecej zlozonosci?

Czy jest to raczej wiecej tego samego?
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Takenoko

Post autor: Gry w Bibliotece »

Ja uważam dodatek właśnie za "wiecej tego samego". Są utrudnienia (szczególnie frustrujące w przypadku nowych celów pól, które wymagają "wkomponowania" kafelka ze znaczkiem Pani Pandy), trochę więcej losowości (właśnie przez cele).
Moja recenzja tu: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... a-gry.html :)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Takenoko

Post autor: bowie »

Ktoś wspierał? :shock:
Takenoko Giant KS
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Takenoko

Post autor: Dr_Kecaj »

"831 backers pledged 89,707$"
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10898
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Takenoko

Post autor: japanczyk »

bowie pisze: 06 maja 2019, 12:23 Ktoś wspierał? :shock:
Takenoko Giant KS
Tylko dla USA
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Takenoko

Post autor: bowie »

japanczyk pisze: 06 maja 2019, 21:03 Tylko dla USA
Nie tylko. Jest podany koszt wysyłki do Polski: od 22 do 48 USD w zależności od poziomu wsparcia Ponadto, wspierający są z różnych krajów nie tylko USA. Jest jeszcze FAQ:

we are happy to have the following countries join us on our quest to go Full Panda:
UK, Ireland, Norway, Sweden, Denmark, Finland, Iceland, Poland,

Ponadto, podczas wspierania wybiera się kraj wysyłki i jak rozumiem, nie dałoby się wybrać Polski, gdyby nie było to możliwe.
ODPOWIEDZ