Takenoko (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Takenoko (Antoine Bauza)

Post autor: mig »

Gra nie jest już wprawdzie nowością, ale warto by miała swój kącik :)
http://boardgamegeek.com/boardgame/70919/takenoko

Grałem w trzy i cztery osoby. Wrażenia - takie sobie... Niby wszystko ładnie do siebie pasuje, mechanika się nieźle prezentuje, wydanie jest prześliczne ale... Czegoś brakuje.
Wydaje się, że kluczem jest szybkość. A najszybciej cele można realizować biorąc cele pierwszej kategorii (terenu). Wspierając je jakimś celem trzeciego typu (pandy) można skończyć grę bardzo szybko i zostawić w tyle innych graczy, którzy nastawili się na lepiej punktowane, ale wolniej i trudniej realizowalne cele ogrodnika.
Przez to rozgrywka wydaje się dość schematyczna. Pewnie jeszcze trochę popróbujemy, ale tak na zasadzie "dać jej jeszcze jedną (no, może trzy;) szanse. Tym bardziej, że w takim składzie jak graliśmy to spokojnie można się wyrobić w 30 minut:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Takenoko

Post autor: Acaraje »

Mi jak na razie udało się rozegrać dwie partię, jedną w dwie osoby , drugą w trzy... pomimo że gra jest prosta, to jednak ma coś w sobie ,coś co sprawia że chętnie będę w nią grał.

Takenoko, w zasadzie kupiłem z myślą o mojej drugiej połówce, jak i o osobach które dopiero zaczynają grać w planszę, głównym atutem tej gry to wykonanie , oraz prostota zasad, no i moim zdaniem pod tym kątem gra sprawdza się w 100 %.

Co do samych kart celu, faktycznie , zadania związane z ułożeniem kafelków najszybciej spełnić, choć trzeba pamiętać o tym że muszą one być wpierw nawodnione.

Ja z gry jestem zadowolony i jak na razie nie zamierzam sprzedawać :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Takenoko

Post autor: mig »

Karty celu dotyczące ułożenia kafli jako jedyne w zasadzie można zrealizować nic w tym kierunku nie robiąc - inni zbudują układy dla nas i jeszcze nawodnią:)
Żeby spełnić cele pandy trzeba przesunąć pandę a więc coś dodatkowego zrobić, żeby spełnic cel z karty ogrodnika też zazwyczaj trzeba ogrodnika gdzieś posłać (rzadko nam ktoś zafunduje taki wzrost).
Dwie zasady, które za każdym razem decydowały o zwycięstwie to: nie brać nawodnienia jako akcji tylko nawadniać poprzez żetony usprawnień i brać ile się da kart celów terenowych (nierzadko było tak, że warunki losowanych kart celów były spełnione już w momencie wylosowania:)
Ale dwie rozgrywki to pewnie jeszcze nieco za mało na rzetelną analizę...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: Takenoko

Post autor: lacki2000 »

Hmm ja już dawno temu w to grałem więc mam trochę zatarte wrażenia. To co mi się podoba w tej grze to jej familijność. Jest naprawdę ładna i zasady są dość przyswajalne. To co mi się nie podoba to jednak losowość i taka nie wiadomo jaka interakcja - często nie wiemy czy naszym ruchem komuś pomagamy czy przeszkadzamy i rzadko jest to ruch neutralny - to z powodu tych ukrytych celów. Może gdyby te cele były jawne to gra dawałaby nam jakieś takie bardziej świadome wybory (jak grać by ugrać najwięcej dla siebie a najmniej dla przeciwnika). I z tego co pamiętam to mi się najłatwiej realizowało zadania pandy i ogrodnika (bo inni w większości szli w teren).
Na luzie u kogoś raz na jakiś czas można pograć, najlepiej z nastawieniem "fajna losowa gierka".
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Takenoko

Post autor: pingus »

mig pisze:Karty celu dotyczące ułożenia kafli jako jedyne w zasadzie można zrealizować nic w tym kierunku nie robiąc - inni zbudują układy dla nas i jeszcze nawodnią:)
Żeby spełnić cele pandy trzeba przesunąć pandę a więc coś dodatkowego zrobić, żeby spełnic cel z karty ogrodnika też zazwyczaj trzeba ogrodnika gdzieś posłać (rzadko nam ktoś zafunduje taki wzrost).
Dwie zasady, które za każdym razem decydowały o zwycięstwie to: nie brać nawodnienia jako akcji tylko nawadniać poprzez żetony usprawnień i brać ile się da kart celów terenowych (nierzadko było tak, że warunki losowanych kart celów były spełnione już w momencie wylosowania:)
Ale dwie rozgrywki to pewnie jeszcze nieco za mało na rzetelną analizę...
Wydaje mi się, że zadziałał trochę groupthink. Z mojego doświadczenia jest trochę papier kamień nożyce.
Cele ogrodnika biją cele terenowe (dużo więcej pkt łatwo zrobić jak inni się na nie nastawiają)
Cele pandy biją cele ogrodnika, z oczywistych względów. ;)
Cele terenowe biją cele pandy, bo są trochę szybsze.
Oczywiście to nie jest gra na wielkie mózdżenie tylko raczej taka lekko pół średnia, ale dobra strategia zwiększa szansę na wygraną i jest miejsce na counterplaye.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: TTR_1983 »

wydanie PL http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,486 ... ko-PL.html od Rebela :) Co za ofensywa wydawnicza w tym roku. Gry niezależne językowo a jednak cieszy dbanie o polski rynek. Brawo Rebel!
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Takenoko

Post autor: Muad'Dib »

Mnie najbardziej w tej grze intryguje fakt, że figurka ogrodnika wygląda trochę inaczej niż jest pokazane na zdjęciach. Nawet w linku powyżej widać zdjęcie, gdzie stoi wyprostowany koło pandy a na planszy pochylony grabi (podobnie jest w egzemplarzu mojej dziewczyny). Ciekawe czy ta figurka faktycznie ma kilka wersji.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Takenoko

Post autor: Dwntn »

Muad'Dib pisze:Ciekawe czy ta figurka faktycznie ma kilka wersji.
Najwidoczniej ma, bo ja, mając okazję grać używając dwóch niezależnych egzemplarzy tej gry zawsze trafiałem na tą wyprostowaną jak na zdjęciu ze strony Rebela. O tym że są inne konfiguracje tej figurki dowiaduje się dopiero terazc :D

Co do samej gry, jest to dosyć przyjemna pozycja familijna a dzięki BGA można w Takenoko grać w wersji elektronicznej (IMO ta gra bardzo dobrze spisuje się w tej formie).

- K.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Takenoko

Post autor: KubaP »

W wersji Matagota, którą recenzowała Ania na Board Game Girl figurki wyglądały zdecydowanie inaczej - mniej plastelinowo i bardziej dopracowane.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: TTR_1983 »

Zdecydowanie na plus w wersji Rebela jest kwadratowe pudełko. Tak jak Trzewik ostatnio mówił w podcaście Rebel od nich zaczerpnął jeśli chodzi o standaryzację pudełek. Wszyscy wydawcy powinni.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Takenoko

Post autor: kudlacz135 »

Ciekawe jak urządzą w takim razie pudełko. Ja mam pochylonego ogrodnika, ale przyznam się, że przed zakupem martwiły mnie podobne jak powyżej grafiki figurek. Moje na szczęście wyglądają na bardziej dopracowane niż na tym zdjęciu, bądź co bądź promocyjnym.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2014, 16:07 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Takenoko

Post autor: syfon »

Świetna wiadomość! Osobiście jestem już szczęsliwym posiadaczem wersji międzynarodowej ale jest to ostatnimi czasy jedna z moich ulubionych gier i cieszę się że więcej osób będzie miała możliwość jej przytulenia.
Podpisuję się też wszestkiemi kończynami pod standaryzacją pudełek i brawa dla rebela.
Jeżeli miałbym na coś ponarzekać to na figurki które wyglądają mocno marnie w porównaniu do wersji w którą grałem (z pochylonym ogrodnikiem).
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Takenoko

Post autor: Kolejarz »

Model figurki nie zależy od wydawnictwa, ale od konkretnego wydania (roku). Wszystko i tak przechodzi przez Matagot. Obecnie w każdym egzemplarzu jest już figurka pochylonego, grabiącego ogrodnika i na pewno będzie tak też w wydaniu Rebela.
Drapiący się w głowę ogrodnik dostępny był tylko w początkowych wydaniach, ale wciąż widoczny jest na oryginalnych zdjęciach promocyjnych. Podobnie pudełko też w większości wydań jest już kwadratowe i ma kolorową (różową) wypraskę - kiedyś była czarna.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Takenoko

Post autor: kudlacz135 »

Ja mam prostokątne pudełko, pochylonego ogrodnika i różową wypraskę. Kupiłem Takenoko jakiś miesiąc temu. Nie żałuję, ale wsparłbym rodzime wydanie gdybym wiedział, że będzie :)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Takenoko

Post autor: Kolejarz »

I format pudełka to jedyna różnica pomiędzy wydaniami w różnych krajach, jeśli chodzi o wersje z tego samego okresu. Najpierw wszędzie była czarna wypraska, teraz jest różowa, a w którymś momencie figurki też się zmieniły (w przypadku pandy lifting nie jest taki wyraźny). Trzeba przyznać, że pod względem wykonania gra stoi na niebezpiecznie wysokim poziomie.
A gdzie kupowałeś? Chyba większość sklepów w Polsce ma póki co wersję wielojęzyczną, ale gdzieś mogą zalegać jeszcze czarnowypraskowe relikty przeszłości. ;)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

jakie koszulki polecacie zeby karty zmiescily sie w wyprasce?
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Takenoko

Post autor: syfon »

Fuser.exe pisze:jakie koszulki polecacie zeby karty zmiescily sie w wyprasce?
Żadne. Żeby zmieściły się w wyprasce od wersji międzynarodowej musiałby być z tego tworzywa używanego przez NASA do produkcji ultracienkich prezerwatyw dla astronautów.

Ja swoje karty mam w grubaśnych Arcane Tinmen i trzymam je po prostu pod wypraską.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 855
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: for2players »

Rise... ;-)
Przyznamy, że nam gra nie przypadła do gustu. W dwie osoby jest w miarę ok, ale losowe karty celów i ten rzut kostką sprawiają, że gra ta jest mało wymagająca. Taka "jako-taka" gierka, w którą można zagrać co jakiś czas... Z kolei już w trzy osoby wydaje się być za duży downtime... To tak w skrócie... Szczegóły w recenzji: http://www.for2players.pl/2015/01/taken ... ictwa.html
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: bubu »

Co do zarzutu losowości/planowania to się zgadzam ale..
..downtime w Takenoko?
U nas tura gracza to max 20 sekund.
-Turlu turlu "O, znak zapytania- to ja chcę trzy akcje. I pandą idę tu i zjadam zielony bambus i hahaha mam zrealizowany cel, do tego biorę cel pandy a ogrodnikiem idę tu".
I finito
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Takenoko

Post autor: clown »

..downtime w Takenoko?
Też mnie to zdziwiło :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: TTR_1983 »

Downtime w Takenoko? Rozwaliło mnie to. Jeśli chodzi o tę grę zarzut jest mocno absurdalny. Przecież każda tura w tej grze trwa mega szybko.
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Takenoko

Post autor: Wookasch »

Dodatek do Takeonoko zapowiedziany
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: Gambit »

Wookasch pisze:Dodatek do Takeonoko zapowiedziany
Szkoda, że nie rozumiem co tam jest napisane :) Ale jakby co, to ja dodatek bardzo chętnie.

A jakby ktoś miał ochotę poznać moje zdanie o grze, to zapraszam do obejrzenia wideorecenzji.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: Yavi »

Gambit pisze:
Wookasch pisze:Dodatek do Takeonoko zapowiedziany
Szkoda, że nie rozumiem co tam jest napisane :) Ale jakby co, to ja dodatek bardzo chętnie.
Rozszerzenie Takenoko przybywa latem i będzie nazywany ............ takenoko Chibis !
Hop obrazek , aby świętować nowy!

Dla ciekawskich , można przeczytać więcej na festiwalu w Cannes ,program będzie na forum jutro kości
Całkiem nieźle jak na translator :D
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Takenoko

Post autor: REBEL.pl »

Dodatek do Takenoko dotrze do Polski już w przyszłym tygodniu.

Takenoko: Chibis

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czasami jest tak, że partner nie informuje o swoich procesach - zakładaliśmy, że gra dopiero zaczyna się produkować, bo tak wynikało ze wcześniejszego terminarza druków, a ku naszemu zaskoczeniu lada moment dotrze kontenerem do Francji. Takie informacje chcielibyśmy przekazywać częściej :)

Sugerowana cena detaliczna dodatku wyniesie: 79,95 zł.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
ODPOWIEDZ