Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
muminus77
Posty: 48
Rejestracja: 03 lut 2014, 22:34
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: muminus77 »

Czy ktoś wie coś więcej o nowym dodatku imperialnym: "Chłopcy idą na wojnę"? Widzę go już w sklepach, ale na stronie Portalu wciąż nie ma instrukcji.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vincentblack »

Najświeższa recenzja nowego dodatku imperialnego od Zee Garcii z Dice Tower: https://www.youtube.com/watch?v=_gtPw5iJy2I

Jak się okazuje nie tylko w polskich edycjach Portal zalicza grube wpadki edytorskie i językowe... Ktoś już ma polską wersję i sprawdził jakie babole są tym razem?
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: $więcik »

Polska edycja wygląda w porządku. Przeglądałem karty i nic nie rzucało się od razu w oczy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Poza tym, że znów jest ten nieszczęsny zapis dotyczący "budowania talii kart zwykłych", który nijak się ma do gry casualowej (mieszajcie co Wam się spodoba) i turniejowej (tylko karty zwykłe z core'a).
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MsbS »

Planuję kupić Osadników (i ewentualnie KPP, choć jeszcze nie zdecydowałem na 100%). Lubię szybki setup i sprzątanie, czy do samej podstawki warto kupić insert? Nie chodzi mi o cenę (czy za drogo, czy nie), tylko o użyteczność/przydatność przy samej gołej podstawce.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

MsbS pisze: 18 lip 2018, 10:51 Planuję kupić Osadników (i ewentualnie KPP, choć jeszcze nie zdecydowałem na 100%). Lubię szybki setup i sprzątanie, czy do samej podstawki warto kupić insert? Nie chodzi mi o cenę (czy za drogo, czy nie), tylko o użyteczność/przydatność przy samej gołej podstawce.
Ja do tej gry miałem organizer. Jak nie chcesz wszystkiego woreczkować, potem wysypywać itd. to myślę że insert jest jak najbardziej OK.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ramar »

A ja mam inne zdanie (i bądź tu mądry człowieku). :D Nie ma zupełnie potrzeby na organizer. Mam posegregowane wszystko mniej więcej tak: każda talia frakcyjna w osobnym worku strunowym, następnie surowce po dwa typy w jednym małym pudełeczku (np kamień i drewno w jednym pojemniku, złoto, jabłka w drugim itd.)
Aby wystartować wyciągam talię która mnie interesuje, wyciągam zasoby, tasuję i gram.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ramar pisze: 18 lip 2018, 11:18 A ja mam inne zdanie (i bądź tu mądry człowieku). :D Nie ma zupełnie potrzeby na organizer. Mam posegregowane wszystko mniej więcej tak: każda talia frakcyjna w osobnym worku strunowym, następnie surowce po dwa typy w jednym małym pudełeczku (np kamień i drewno w jednym pojemniku, złoto, jabłka w drugim itd.)
Aby wystartować wyciągam talię która mnie interesuje, wyciągam zasoby, tasuję i gram.
Owszem, ale kolega pytał czy warto, a skoro pieniądze nie grają roli... to ja bym kupił, a kto bogatemu zabroni? :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MsbS »

Dzieki, lubię uporządkowane pudełeczka :) Strasznie rzadko znajduję czas na pogranie, dlatego ważne żeby ten czas wykorzystać na faktyczne granie, a nie setup/sprzątanie. Do tego zapał planszówkowy realizuję 'pimpując' gry, nawet jeśli rzadko gram. Wygląda, że insert do Osadników w moim przypadku ma sens :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

MsbS pisze: 18 lip 2018, 10:51 Planuję kupić Osadników (i ewentualnie KPP, choć jeszcze nie zdecydowałem na 100%). Lubię szybki setup i sprzątanie, czy do samej podstawki warto kupić insert? Nie chodzi mi o cenę (czy za drogo, czy nie), tylko o użyteczność/przydatność przy samej gołej podstawce.

Insert jest zbędny, jakieś pudełeczko na surowce może się przydać. Ja mam wszystko w workach i ogarnięcie tego nie zabiera dużo czasu. Uważam też, że z dodatkami Osadnicy NI robią się przekombinowani. Miałem Atlantydów i KPP - oba sprzedałem i wróciłem do podstawki. Wtedy jest balans bez kombinowania.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Portal Games »

Dzisiaj w Sklepie Portalu premiera długo wyczekiwanej, dedykowanej maty do gry Osadnicy: Narodziny Imperium!!!

Obrazek

Zapraszamy: https://portalgames.pl/sklep/pl/osadnic ... 506.p.html
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MrAtrion »

Pixa pisze: 19 lip 2018, 09:38
MsbS pisze: 18 lip 2018, 10:51 Planuję kupić Osadników (i ewentualnie KPP, choć jeszcze nie zdecydowałem na 100%). Lubię szybki setup i sprzątanie, czy do samej podstawki warto kupić insert? Nie chodzi mi o cenę (czy za drogo, czy nie), tylko o użyteczność/przydatność przy samej gołej podstawce.

Insert jest zbędny, jakieś pudełeczko na surowce może się przydać. Ja mam wszystko w workach i ogarnięcie tego nie zabiera dużo czasu. Uważam też, że z dodatkami Osadnicy NI robią się przekombinowani. Miałem Atlantydów i KPP - oba sprzedałem i wróciłem do podstawki. Wtedy jest balans bez kombinowania.
Nie polecisz żadnego dodatku nie psującego balansu?
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: $więcik »

Dodatki w O:NI nie są niezbędne, ale ich dodanie zwiększa różnorodność. Moim zdaniem nie psują balansu, gracze początkujący wtasują sobie po prostu te 10 nowych kart i mogą grać, a jak zagrają kilka razy to z chęcią wyrzucą z talii 10 kart, których używają najmniej i już. Balans jest zachowany, ale na początku trudno go dostrzec, bo nauka gry niektórymi frakcjami jest trudniejsza.
Polecam dodatki:
KPP>CinW>3PzB>Aztekowie>Atlantydzi. Dodatkowe frakcje są fajne, ale dla początkujących zdecydowanie bardziej polecam imperialne.

A mata jest naprawdę OK, co prawda trzeba je mieć co najmniej 2, a cena jest spora, niemniej była do wygrania na iluś turniejach i jak ktoś chciał to mógł o nią powalczyć:) Rzeczywiście jest mała, ale O:NI nawet na stole często się nie mieszczą.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MrAtrion »

A polecicie Osadników do gry solo? Wiem, że ma taki tryb, ale pytam o odczucia względem niego. Czy fajnie się gra, czy jakieś karty są niepotrzebne w tym trybie itp.
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Probe9 »

Próbowałem solo, ale raczej nie polecam. Po 2 partiach już byłem znudzony.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: aigimig »

A ja polecam. Zarówno wariant solo opisany w instrukcji (który zdobył nagrodę Golden Geek 2014) a jak już będzie dla Ciebie za prosty to tzw. Kampanię Palmera (http://palmer.znadplanszy.pl/2016/06/24 ... -solo-2-0/)
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MrAtrion »

Zapamiętam :)

Jeszcze mi ciągle nie daje spokoju ten temat balansu z dodatkami - jak to wygląda. Co dokładnie zepsuło rzekomo ten balans?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: arian »

Ciekawym urozmaiceniem dla gry solo są karty frakcyjne przeciwników i zasady z dodatków Kpp i Tpzb. Ja w solo bawiłem się nieźle. niektóre karty frakcyjne są mało przydatne, ale dodatek, nawet jeden, rozwiązuje ten problem, bo można je wtedy podmienić.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Palmer »

aigimig pisze: 27 wrz 2018, 21:43 A ja polecam. Zarówno wariant solo opisany w instrukcji (który zdobył nagrodę Golden Geek 2014) a jak już będzie dla Ciebie za prosty to tzw. Kampanię Palmera (http://palmer.znadplanszy.pl/2016/06/24 ... -solo-2-0/)
Z ciekawości, grałeś tę kampanię ?
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: aigimig »

Palmer pisze: 07 paź 2018, 20:51 Z ciekawości, grałeś tę kampanię ?
tak, przecież nawet są moje partie na karcie kampanii :) muszę kiedyś wrócić do tematu, bo naprawdę fajnie się grało
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Palmer »

No tak, Ty byłeś tym jedynym :mrgreen:
A już liczyłem na jakiś świeży feedback.
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: MaxiCas »

Czy te nowe maty od Portalu są na tyle elastyczne, żeby jakoś wepchnąć dwie sztuki do pudełka, w którym jest tylko podstawka bez żadnych insertów? Przy okazji nie niszcząc mat oczywiście :)
Norwoks
Posty: 872
Rejestracja: 21 kwie 2017, 21:44
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Norwoks »

A ja mam inne pytanie: Czy macie w Amazonkach "znacznik frakcji" ?
Zakładam, że powinien być w tej pustej torebce co miałem w pudełku...
Mam i się podzielę: Planszostrefa 11%, Planszomania 10%, 3Trolle 7%, AlePlanszówki 3%, Mepel 4%, Portal 2%
Polecam interesy z tymi użytkownikami:
Odradzam interesy z tymi użytkownikami:
Johnny731
Posty: 140
Rejestracja: 13 gru 2011, 19:00
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Johnny731 »

Nie, woreczek także miałem pusty, a znacznik frakcji był luzem w pudełku...


EDIT: literówka.
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: lucek1980 »

Jeszcze niedawno były dostępne 10 dodatkowych kart do Azteków w sklepie Portalu (te dodawane do poprawionej karty Egiptu). Skąd można je teraz zdobyć?
ODPOWIEDZ