Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: emka »

Martin_Valdez pisze: 15 sty 2019, 23:47 Po prostu kupiłem na pałę dodatki i teraz nie do końca wiem, czy to miało sens skoro kompletnie niezrozumiałe jest dla mnie przygotowanie gry :/
Dlatego ja sprzedałam wszystkie dodatki poza jednym pakietem imperialnym. Idea tworzenia dodatków do Osadników jest koszmarna, bo polega na selekcjonowaniu talii. Możesz oczywiście po prostu dodać wszystkie karty do odpowiednich talii, ale wtedy będzie zaburzony balans. Generalnie powinno się grać tak, że gdy chcesz dodać jakieś karty frakcyjne z dodatku, to musisz usunąć z tej talii jakieś z podstawki tak aby w sumie było 30. To samo dotyczy wszystkich frakcji. Dodatkowe karty dla nacji z podstawki służą po prostu urozmaiceniu/wykorzystaniu mechanik z dodatków również w podstawowych frakcjach.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Martin_Valdez »

No to masakra. W takim razie chyba trzeba puścić dodatki do osadników i zostawić z jeden pakiet imperialny. Z tego co wyczytalem w wątku to polecany jest najbardziej KPP bo zwiększa interakcję. Czy ten właśnie najlepiej mieć ze wszystkich imperialnych?
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: emka »

Ja zostawiłam sobie właśnie KPP, jest ok i wprowadza otwartą produkcję. Podobno ten najnowszy mały - "Chłopcy idą na wojnę" też jest nienajgorszy ale nie wiem, nie grałam. Amazonki chyba pozwalają na większą kontrolę nad swoją talią frakcyjną, więc też można by się nad nimi zastanowić, ale tu już zrobiły się 3 dodatki a dla mnie to za dużo żonglowania kartami i nawet nie próbując, zostałam przy KPP ;)
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Martin_Valdez »

Dzięki za porady :) Poczytam jeszcze "Chłopcy indą na wojnę", a resztę puszczam z ciężkim sercem. Już tu wiele było na ten temat powiedziane, ale trzeba było dorzucać nowe frakcje i jakieś dodatki ze zzminą mechaniki, które nie wymagają jakiegoś chorego i zawilego setupu. A tutaj chcieli mieć i produkt zjadliwy na casuali i dla większych wyjadaczy z deckbuidlingiem. No i wyszło, co wyszło, czyli zmarnowany potencjał na fajny rozwój gry :(
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Neoptolemos »

KPP jest pierwszy, więc ma najwięcej opinii - jeśli chcesz mieć najwięcej interakcji, to chyba Chłopcy idą na wojnę będzie lepszy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Breżniew »

Mam kilka prostych pytań dotyczących Osadników. Posiadam 51 Stan MS - gram głównie solo i bardzo sobie chwalę ten tryb. Czy tryb solo Osadników jest na tyle miodny i wymagający, żeby pokusić się również o tą grę do grania solo? Widziałem na stronie Portalu system kampanii do ściągnięcia i wygląda to całkiem interesująco.
Jak wygląda sprawa z ewentualnymi dodatkami? Czy któryś z nich jest konieczny lub zalecany do rozgrywek solo?
Sporo tych pytań, ale może ktoś mi pomoże :)
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Skid_theDrifter »

Nie gwarantuję odpowiedzi która Cię usatysfakcjonuje bo nie mam porównania z 51 Stanem. Wiem natomiast, że zaraz po zakupie poświęciłem Osadnikom trochę czasu w rozgrywkach solowych i koniec końców jest to mój preferowany tryb gry w Osadników. Z czym to się niestety wiąże, to że niektóre karty frakcyjne mają mniej sensu niż by się chciało, bo ich efektywność spada - są wyraźnie stworzone z myślą o punktowaniu w multi i gdyby nie ich inne zastosowanie, byłyby to martwe karty. Ojć.

Problem takich kart można rozwiązać dodatkiem, choćby tym pierwszym małym, "Każdy potrzebuje przyjaciela". Hurra!

Niestety wprowadzenie dodatków zmienia balans sił do pewnego stopnia: z dodatkami wyniki punktowe idą w górę we wszystkich frakcjach. Czy to problem? Tylko jeśli chce się punkty porównywać z innymi w necie: trzeba się upewnić, że patrzy się na tabele wyników powiązane z dodatkami. Dodatki to również ból głowy od strony organizacyjnej. System ich łączenia na przestrzeni czasu się zmienił i po prawdzie nie wiem nawet, jak to się może mieć do gry solo. Ojć.

Z drugiej jednak strony, sama rozgrywka jest ogłupiająco przyjemną kombinacją ciągłych konwersji. Wciągająco. Hurra!

Tryb kampanii po zgłębieniu jego instrukcji mnie nie zachwycił ze względu na brak konkluzji, więc też go nie próbowałem - nie moja bajka. Pojedyncze sesje same w sobie były całkiem satysfakcjonujące. Słowem kluczowym jest "były". Podkręcanie wyników w tabeli ma dla mnie ograniczony poziom żywotności. Z samej podstawki wyciągnąłem około 50 partii zanim ogarnęło mnie znużenie, z małego dodatku może kolejne 15-20. Czy to dużo, czy mało? Dla ludzi śrubujących wyniki, mało. Ale w stosunku do ceny? To już kwestie indywidualne, ale ja nie mam wrażenia że zmarnowałem środki. Jeśli jakieś dodatki wpadną mi w którymś momencie w ramiona, na pewno jeszcze powrócę do tego tytułu, ale nie planuję aktywnie ich zakupu. Można by odnieść wrażenie, że mam ambiwalentny stosunek do tej gry, więc nie uważam jej za dobrą. Prawda jednak jest taka, że trafiłem na sufit własnej chęci do dalszego grania, przy całym zadowoleniu z systemów. Ach, jeszcze jedna ważna rzecz odnośnie dodatków i solo: poza kartami frakcji dodatki (nie wiem czy wszystkie, na pewno niektóre) mają również kilka kart do solo, na przykład nadają wirtualnemu przeciwnikowi jakieś cechy specjalne. Drobiazg, ale do gry solo dość urozmaicający.

Miodność i to na ile gra jest wymagająca, to bardzo subiektywne metryki. Czy surfowanie na fali jest wymagające? Dla początkujących na pewno. Z obserwacji własnej i innych wiem że istnieje pewna początkowa bariera nieporadności którą można przeskoczyć. Podejrzewam że do osiągnięcia tych naj-naj-najwyższych wyników jest kilka innych wymogów, których nie poznałem/nie przeskoczyłem.

I teraz chyba najważniejsze byłoby to, na ile Osadnicy zbiegają się z 51 Stanem. Z braku porównania nie mogę niestety powiedzieć, czy jak rozpakujesz Osadników to będziesz tak zadowolony jak ja byłem, czy może powiesz sobie "Holy Moly Batman, toż to jest reskin 1:1". Jeśli nie, to istnieje szansa, że spędzisz z tym tytułem trochę czasu, ale ile dokładnie - to już zależy od tego, jak bardzo lubisz śrubować. Potencjał do śrubowania w każdym razie istnieje, ale jego sens - to już trzeba w sobie odnaleźć samemu.
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mouzes »

Wznowią jeszcze produkcję Atlantydów? Już nigdzie nie ma w sklepach...
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

Zapowiedzi Portalu na 2019 rok:

Osadnicy: Narodziny Imperium Big Box

Obrazek

Osadnicy: Narodziny Imperium Big Box to specjalne wielkie pudło do gry Osadnicy: Narodziny Imperium i wszystkich dodatków, które wydajemy z okazji 5 urodzin serii! Będzie to produkt dostępny wyłącznie w sklepie internetowym Portal Games. Pozwoli ci trzymać wszystkie swoje dodatki frakcyjne i karty w jednym miejscu – pudło wyposażone jest w dedykowany plastikowy insert! Co więcej w skład zestawu wchodzą też alternatywne, jednoczęściowe plansze frakcji Amazonek, Atlantydów i Azteków. W pudle znajdziecie też zestaw nowych, jubileuszowych kart zwykłych!

---

Zapraszamy do nowych wątków na temat nowych tytułów!

Więcej naszych planów wydawniczych na 2019 rok znajdziecie tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawni ... -2019-rok/
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Neoptolemos »

Na Big Boxie w krzakach chowają się Amazonka, Aztek i Atlanta oraz jakiś nieznany typek z maczugą... czyżby spoiler nowej frakcji? Ahistorycznych Jaskiniowców? :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomb »

To jest Barbarzyńca.

Właśnie byłem na stronie sklepiku Portalu i nie ma tam wszystkich promosów do O:NI. Będą dodruki?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: jax »

Neoptolemos pisze: 27 sty 2019, 10:49 czyżby spoiler nowej frakcji? Ahistorycznych Jaskiniowców? :D
Może Australopitecy (chociaż nie sądzę, żeby umieli robić maczugi, bo to podobno od nich dopiero wywodzi się linia Homo).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

tomb pisze: 27 sty 2019, 10:52 To jest Barbarzyńca.

Właśnie byłem na stronie sklepiku Portalu i nie ma tam wszystkich promosów do O:NI. Będą dodruki?
Tak jest, Barbarzyńca.

Póki co sprawa jest rozwojowa, jeszcze nie ma decyzji.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Neoptolemos »

Ha, zobaczyłem 4 postaci na pierwszym planie i nie zwrocilem uwagi, że nie ma barbarzyńcy :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
expartyzant
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2018, 14:51

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: expartyzant »

Czy w nowym wydaniu poprawiono następujące błędy:
1. Aztekowie - brak "+50" z drugiej strony znacznika frakcji
2. Aztekowie - "Gniew bogów", AZT023 błąd w tekście karty. " (...) Modlitwa 5: Wybierz i wskaż przeciwnika, który musi usunąć z gry 1 lokację w tym kolorze."
3. Atlantydzi - pusty "splądruj i weź" na karcie Atlantydzkie ruiny
4. Amazonki - brak oznaczenia dodatku przy numerze kart zwykłych, strasznie utrudnia wyszukanie kart w talii.
5. Poprawione karty z podstawki (udostępnione jako pdf do wydruku)
Dodatkowe pytanka:
6. Czy jest edycja "3PzB" z prawidłowo wydrukowanymi numerami kart? (mam wersję z COM na kartach zwykłych, ROM na rzymskich i EGY na egipskich)
7. Amazonki, karta dla Egiptu Skarabeusz Bojowy. Produkcja: 1 złoto albo weź na rękę 1 złotą/różową kartę z twojego stosu kart odrzuconych. (Bonus za zbudowanie 1 złoto). Koszt budowy kamień + lokacja, kolor karty złoty. W talii są dwie sztuki. Buduję drugiego skarabeusza, jako koszt lokacji odrzucam pierwszego. Aktywuję się produkcja, więc biorę pierwszego do ręki (złota odrzucona karta), w następnym ruchu buduję na drugim. Nieskończone kombo czy coś robię nie tak?
8. 4 żetony Atlantydów mają po jednej stronie technologię podstawową a po drugiej obronną - specjalnie czy to błąd druku?
9. Czy karty z 3PzB Komitet Powitalny oraz Mistrz przesłuchań mają dopisane na karcie ograniczenie "nie otrzymujesz 1 drewna"?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomb »

Pytasz głównie o karty spoza podstawki, a czy którykolwiek z dodatków doczekał się dodruku?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomuch »

może expartyzant myśli, że Big Box to pudło+karty, a tu pudło - Portal wydaje tylko pudło.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Sebs »

Wiadomo cos o terminach? Pudla jak i pozostałych gier w swiecie osadnikow?
expartyzant
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2018, 14:51

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: expartyzant »

no tak, myślałem, że będzie reedycja wszystkiego. Zmylił mnie "FULL SET OF CARDS" na pudełku :)
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Grzeju »

Nikt tego jeszcze nie powiedział, ale jak dla mnie edycja "big box" oznacza koniec tytułu. Brak zapowiedzi nowego dodatku frakcyjnego, z jednoczesnym ogłoszeniem 3 nowych frakcji w Królestwach Północy to chyba dość znaczące poszlaki.

Ewolucja linii Osadników w inne gry wskazuje że jednak wielokrotnie krytykowany system budowania talii zostaje zarzucony na rzecz pre-contructed decks Królestw Północy. Pytanie na ile będą kompatybilne aby ich używać w "starych" Osadnikach?

P.S. Ciekawy jestem, czy Portal uwzględni w wyprasce, obecność nieoficjalnego dodatku Polanie. To byłoby wielkie łał i okazanie dystansu do samych siebie.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 558 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ayaram »

Jeśli Królestwa Północy mają być po prostu "poprawionymi osadnikami" to będę z tego powodu bardzo zadowolony (a jak jeszcze delikatnie skrócą czas rozgrywki na 3+ osób to już w ogóle). Osadnicy są całkiem fajną grą, ale jak w mało której grze ma się te odczucie "kurcze, no fajnie, ale dałoby się lepiej". Jeśli faktycznie z tego powodu pojawia się nowy tytuł, że autorzy widzą, że sporo rzeczy sknocili, lub nie przewidzieli reakcji graczy to logicznym się wydaje, że nie ma po co brnąć dalej w starych O:NI. Dla mnie jak najbardziej spoko, zwłaszcza, że lubię patenty w grach jak jedna klasa/frakcja ma 2 różne talie do grania.
Grzeju pisze:Pytanie na ile będą kompatybilne aby ich używać w "starych" Osadnikach?
Raczej nie bardzo, skoro nic na ten temat nie było przy okazji zapowiedzi (ani w poście w tym temacie). Więc dla mnie dwie opcje: albo w ogóle nie będą kompatybilni, albo jakoś tam działać, ale o balansie zapomnij.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: aigimig »

Grzeju pisze: 28 sty 2019, 00:55 Nikt tego jeszcze nie powiedział, ale jak dla mnie edycja "big box" oznacza koniec tytułu
nie wydaje mi się. było mówione, że jest to produkt z okazji 5. urodzin Osadników i Trzewik wspomniał nawet że będzie tam miejsce na kolejne dodatki
Ayaram pisze: 28 sty 2019, 07:27
Grzeju pisze:Pytanie na ile będą kompatybilne aby ich używać w "starych" Osadnikach?
Raczej nie bardzo, skoro nic na ten temat nie było przy okazji zapowiedzi (ani w poście w tym temacie). Więc dla mnie dwie opcje: albo w ogóle nie będą kompatybilni, albo jakoś tam działać, ale o balansie zapomnij.
frakcje nie będą kompatybilne. to 2 zupełnie inne gry tylko w tym samym świecie
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 558 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ayaram »

aigmig pisze:frakcje nie będą kompatybilne. to 2 zupełnie inne gry tylko w tym samym świecie
Co to znaczy "2 zupełnie inne gry"? wiadomo coś więcej? W zapowiedzi pada tylko stwierdzenie, że "jest to karcianka", będą frakcję i, że to "nowe podejście do osadników". Ale z samej zapowiedzi trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to będzie po prostu kolejna wariacja 51 stanu, czy karcianka cywilizacyjna z mechaniką tworzoną od zera. Znając portal to na 90% opcja A) i chyba każdy ją obstawia, no ale...
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: aigimig »

jako przykład była podana analogia do Pandemica - że jest Pandemic, Pandemic Legacy, Pandemi Fall of Rome, Pandemic Cthulu - wszystko niezależne gry ale sygnowane tą samą marką. tutaj ma być podobnie
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomb »

Dawno, dawno temu... Trzewik mówił, że O:NI doczekają się 3 dużych i 3 małych dodatków. Więc może to koniec. Z drugiej strony, Ignacy dużo mówił na wiele spraw.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ