Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Wzorniki zależą od drukarni, nie od wydawcy. Fizycznie po prostu nie ma miejsca. Każdą grę tak się rozplanowuje, żeby maksymalnie wypełniała każdy wzornik, jednocześnie minimalizując ich ilość. Przy założeniu, że coreset tak właśnie jest zrobiony, oczywiste jest, że na dodatkowe karty nie ma już miejsca, bo trzeba by dokładać kolejną matrycę. Koszty takich operacji są stałe i niezależne od ilości zadruku/operacji. Co, łopatologicznie oznacza, że żeby wydrukować 10 kart, trzeba zapłacić tyle ile za 50 x razy nakład. Taka kalkulacja nie ma ekonomicznego sensu, zważywszy na to, że potem zostaje się z kartami, których i tak niewiele osób chce. Tak to niestety wygląda. U nas jeszcze nierozwinięte są usługi typu Artscow, a szkoda. Gdyby wydawnictwa dawały idealnie przygotowane template'y, a każdy by mógł sobie wydrukować w taki sposób, przy założeniu że technika druku, gramatura/faktura papieru jest możliwie podobna, to by rozwiązało wiele problemów. A tak, wydawnictwo może jedynie próbować wcisnąć te karty do jakichś druków o małych nakładach, gdzie akurat trochę miejsca może zostanie. Ale to się rzadko zdarza.
toblakai
Posty: 1264
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Praktyka jest pewnie taka, że jak jest błąd na karcie - wada produkcyjna - to wymiana na koszt producenta/wydawcy. Natomiast zmiany w balansie gry wynikłe z rozbudowy samego produktu nie są korygowane w formie darmowych zastępników. To by się nie opłacało po prostu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: warlock »

Zadowoliłbym się nawet nalepkami na karty z poprawioną treścią. Jak kupiłem Wojnę Narodów, do pudła przylepione były naklejki z poprawioną treścią do naklejenia w instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

warlock pisze:
Konieczność zmian pojawiła się po dodatku i nie jest to sytuacja wyjątkowa w grach karcianych.
Czyli grając bez dodatku mam stosować się do pierwotnej treści czy tej z erraty?
Sam sprawdź podczas swoich rozgrywek, czy errata do podstawki jest potrzebna. Na pewno nie wyciągniesz gorszych wniosków, niż Portal.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Marx pisze:A czy poprawione karty zwyczajowo wydawnictwa sprzedają w osobnym packu czy wymieniają posiadaczom danej gry nieodpłatnie? Jest jakaś powszechna praktyka pod tym względem?

A wydawnictwo Portal takimi wypowiedziami strzela sobie w stopę. Marketingowo katastrofa.
Karty z błędami starają się wymieniać lub dołączają do jakiegoś dodatku (przykład - Pory Roku, w których są błędy; poprawione karty pojawiły się w nowym druku, ale też w pierwszym dodatku).
Kart z erratami się nie wymienia - nie spotkałem się z czymś takim jeszcze. Co nie zmienia faktu, że z marketingiem i promocją Portalu wielu liczyło na coś ekstra, coś, czego nie robią inni, stąd chyba żal.

e: No i Portal udostępnił wersję PDF poprawionych kart, które można sobie wydrukować.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Yavi pisze:
Marx pisze:A czy poprawione karty zwyczajowo wydawnictwa sprzedają w osobnym packu czy wymieniają posiadaczom danej gry nieodpłatnie? Jest jakaś powszechna praktyka pod tym względem?

A wydawnictwo Portal takimi wypowiedziami strzela sobie w stopę. Marketingowo katastrofa.
Karty z błędami starają się wymieniać lub dołączają do jakiegoś dodatku (przykład - Pory Roku, w których są błędy; poprawione karty pojawiły się w nowym druku, ale też w pierwszym dodatku).
Kart z erratami się nie wymienia - nie spotkałem się z czymś takim jeszcze. Co nie zmienia faktu, że z marketingiem i promocją Portalu wielu liczyło na coś ekstra, coś, czego nie robią inni, stąd chyba żal.

e: No i Portal udostępnił wersję PDF poprawionych kart, które można sobie wydrukować.
No tak, wszystko jasne. Personalnie pretensji nie mam, może kwestia dodruku jest dla mnie dziwna, ale jestem "lajkonikiem" w tej materii :-)
Poprawione karty widziałem na stronie, ale naprawdę nie wiem jak można ja wydrukować tak aby nie różniły się od kart oryginalnych :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Marx pisze:
Yavi pisze:
Marx pisze:A czy poprawione karty zwyczajowo wydawnictwa sprzedają w osobnym packu czy wymieniają posiadaczom danej gry nieodpłatnie? Jest jakaś powszechna praktyka pod tym względem?

A wydawnictwo Portal takimi wypowiedziami strzela sobie w stopę. Marketingowo katastrofa.
Karty z błędami starają się wymieniać lub dołączają do jakiegoś dodatku (przykład - Pory Roku, w których są błędy; poprawione karty pojawiły się w nowym druku, ale też w pierwszym dodatku).
Kart z erratami się nie wymienia - nie spotkałem się z czymś takim jeszcze. Co nie zmienia faktu, że z marketingiem i promocją Portalu wielu liczyło na coś ekstra, coś, czego nie robią inni, stąd chyba żal.

e: No i Portal udostępnił wersję PDF poprawionych kart, które można sobie wydrukować.
No tak, wszystko jasne. Personalnie pretensji nie mam, może kwestia dodruku jest dla mnie dziwna, ale jestem "lajkonikiem" w tej materii :-)
Poprawione karty widziałem na stronie, ale naprawdę nie wiem jak można ja wydrukować tak aby nie różniły się od kart oryginalnych :-)
Drukujesz na zwykłym papierze i wkładasz w koszulki, w których są już stare wersje kart. Będą się lekko różnić grubością, ale raczej niezauważalnie.
O ile rozumiem, że nie będzie darmowych poprawionych kart, to nie jestem jednak zwolennikiem wydawania dodruku "na wypasie", szczególnie w tej samej cenie, co pierwszy rzut. Chyba, że ten wypas to będzie zmienione pudełko, czy lepsza wypraska. Ale już lepsze drewienka, czy ich większa liczba mogą boleć posiadaczy pierwszych Osadników. Zobaczymy jak wyjdzie :).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

A mogli zrobić ten dodruk w pudełku wielkości dodatku Atlantydów, z dwuczęściowymi planszetkami. Byłoby spójnie, zajmowałoby mniej miejsca i zapewne taniej. Może bym nawet kupił drugi raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

romeck pisze:A mogli zrobić ten dodruk w pudełku wielkości dodatku Atlantydów, z dwuczęściowymi planszetkami. Byłoby spójnie, zajmowałoby mniej miejsca i zapewne taniej. Może bym nawet kupił drugi raz.
Genialne! :o
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: costi »

warlock pisze:Lubię takie podejście: "Kupiliście pierwszą edycję - coś tam w niej sknociliśmy - to nie nasz problem. Kupcie sobie drugą, tam jest wszystko git".
Typowy Portal...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Pytanie czy te kilka niezbalansowanych kart to rzeczywiście "wiel-błąd". Po nastu partiach w Osadników odnoszę wrażenie, że np. Barbarzyńcy są napakowani. Brak balansu to już chyba niestety taka przypadłość części LCG.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Marx pisze:Brak balansu to już chyba niestety taka przypadłość części LCG.
niedotestowanych gier.
Masmix
Posty: 14
Rejestracja: 08 sty 2016, 16:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Masmix »

Zamówiłem niedawno Osadników z nowego dodruku. Rozumiem, że ten mini dodatek jest do kupienia osobno tzn nie jest zawarty w 'nowej' edycji. Zatem - co zmieniają w rozgrywce te żetony i czy warto je kupić?

http://portalgames.pl/sklep/pl/osadnicy ... 206.p.html
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: nikczemnik »

Organizował sobie ktoś karty w pudełka i może poratować jakimiś względnie wyglądającymi wzorami? Na BGG są okropne.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Ja spakowałem w standardowe pudełka Ultra-Pro :-)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Rafal_Kruczek »

tomb pisze:Byłem pierwszym pomstującym na zmiany w nowej edycji, ale zmiany pudełka i wypraski to se mogą robić. Przeżyję. Za to nie wiem, skąd niezrozumienie dla braku druku erratowanych kart. Konieczność zmian pojawiła się po dodatku i nie jest to sytuacja wyjątkowa w grach karcianych. Niestety tłumaczenia Trzewiczka są trochę niewiarygodne. Moim zdaniem osobny druk po prostu się nie opłaca, a nie, że jest technicznie niemożliwy. Przecież Cube dodrukował osobno karty z błędami (i pewnie znowu to będzie robił - właśnie mają premierę nowej gry, bez błędów się nie obędzie).
Tak słuszna racja to kwestia ekonomiczna w takiej samej mierze jak techniczna.
Po długiej przewie przerwie próbowałem powrócić do oglądania Portalowego vloga i na powitanie dostałem "odpowiedź" na rzeczone pytanie. Trzewik coś mętnie plątał udając, że nie rozumie prostego pytania. Pytania powinien zrozumieć "Czy coś zrobicie dla ludzi którzy kupili pierwsza edycję?", a próbował tłumaczyć "Czy się da wcisnąć 6 dodatkowych kart na arkusz drukarski".
W takim razie odpowiedź "to jest technicznie niemożliwe" pewnie należy zrozumieć "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi". Dużo jeszcze Portalowi brakuje w dziedzinie obsługi klienta i myslenia o produkcie jako całości. (Oczywiście starają się, na przykład brakująca karte do Ambasadorów dostałem błyskawicznie).
Gdy swoim, działaniem w Portalu dalej będą budować opinię "Nie kupuj premier Portalu, bo pierwsza edycja będzie miała błędy i niedopracowania i zły balans, i NIE DA SIE KUPIC/ZDOBYC UPGRADE. Poczekaj na druga edycję gry." to sami sie przekonają za jakiś czas jak bedzie ze sprzedaża ich gier.
Przepraszam jeśli przeoczyłem wydanie obiecanego "Upgrade pack do Stronholda".
Do 51 tez miało być jakieś wsparcie dla posiadaczy pierwszej edycji - i co? i nic?
"Nie trzeba było kupować pierwszej edycji".
Żeby nie było, że nie jestem hipokrytą :) - w tym roku wychodzi kolejna trzecie edycja "Innovation" i oczywiście kupie :)
p.s. Oczywiście te "błędy balansowe" nie są oczywiste do zauważenia i pewnie mają znaczenie tylko dla niewielkiej części graczy. Więc rachunek ekonomiczny "Jak stracimy na opinii u kliku procent graczy, ale pieniadze wydamy na ładne graficzki które sciagna więcej" jest pewnie poprawny.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Vester »

Te pierwsze edycje zasługują na bojkot, ALE.... Nie sądzicie, że doszłoby wtedy do eskalacji konfliktu i Portal przestałby robić wersje PL?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Vester pisze:Te pierwsze edycje zasługują na bojkot, ALE.... Nie sądzicie, że doszłoby wtedy do eskalacji konfliktu i Portal przestałby robić wersje PL?
W sumie to ich strata będzie...

Mnie zastanawia cena gier w przedsprzedaży portalu. Ceny w sklepie mają generalnie bardzo wysokie (Robinson za 200 PLN , gdzie mozna go dostać za 140 PLN, a może i mniej), więc kompletnie nieopłacalne moze byc kupowanie w przedsprzedazy. Jeśli ktoś powie o wsparciu wydania i wydawcy, to niby przytaknę, ale chyba chodzi o to (tak jak na wspieram.to), zeby ceny dla wspierajacych były promocyjne.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Vester pisze:Te pierwsze edycje zasługują na bojkot, ALE....
Błędy, przeróżne braki i uchybienia wydawnicze oczywiście są irytujące i trudno z tym polemizować; niemniej mile spędzonych chwil nad kartami/planszą nikt nam nie zabierze. Ci, którzy pomstują na drobiazgi w drukach premierowych, nie zauważają, że przecież grali znacznie wcześniej niż ci, którzy kupią kolejne dodruki. Satysfakcja z rozgrywki też chyba nie była mniejsza. Być może jest jakieś ukłucie w przypadku bardzo wyraźnych potknięć wydawcy, ale przecież w czasie emocjonującej rozgrywki się o tym nie myśli. A może...?
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Merry »

Jeżeli pierwsza edycja zawiera błędy, które zostaną wyłapane, to oczywiste jest, że druga i każda kolejna mieć ich nie będzie. Zostaną poprawione.
Oczywiście, że czujemy się bardzo niezręcznie, gdy błędy wyskakują pomimo MIESIĘCY prac nad danym tytułem.
Błędy w grach to temat stary jak same gry. Zna ten problem każdy wydawca.

Nie wejdę w dyskusję na temat balansu w grze ponieważ uważam, po setkach już rozgrywek, że gra jest zbalansowana. Natomiast jest to karcianka, w której nie da się uniknąć losowości co może dać wrażenie braku balansu. Ale to każdy gracz karaciankowy wie;-)

Sprawa cen jest oczywista. Jako wydawnictwo nie możemy zaniżać cen poniżej SCD.
To, że gry można kupić w sieci taniej to stary, powracający temat. Na inne forum. Sądzę, że temat już wyczerpany i każdy wie o co chodzi.
Pozdrawiam serdecznie. Nawet gdy nie wierzycie, to naprawdę bardzo sobie naszych fanów cenimy i ciepło o Was myślimy. Bez Was nie byłoby nas.

Tak ostatnio biegało po sieci:
"Każdy popełnia błędy. Bądź jak każdy" ;-)
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: TTR_1983 »

[quote="Merry"] naprawdę bardzo sobie naszych fanów cenimy i ciepło o Was myślimy. Bez Was nie byłoby nas.
quote]
Jeśli tak to może przekonaj Trzewika, że wydrukowanie poprawionych kart do Osadników i sprzedawanie ich w sklepiku nie jest takie trudne jak mówi. Nic nie drażni tak jak klasyczne "nie da się".
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Merry pisze: Sprawa cen jest oczywista. Jako wydawnictwo nie możemy zaniżać cen poniżej SCD.
A w przedsprzedaży?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Ja mysle, ze troche przesadzacie. Gram po staremu i jest calkiem fajnie. Gra przez te kilka kart nie jest przeciez zepsuta.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Merry pisze: Nie wejdę w dyskusję na temat balansu w grze ponieważ uważam, po setkach już rozgrywek, że gra jest zbalansowana. Natomiast jest to karcianka, w której nie da się uniknąć losowości co może dać wrażenie braku balansu. Ale to każdy gracz karaciankowy wie;-)
Oczywiście, to grząski temat. Gwoli ścisłości, nie mam nic do losowości karcianek i uważam że podstawowe pudełko ten balans całkiem dobrze trzyma. Idea gry, która robi eurosilniczek w środowisku karciankowym z klasycznym deckbuildingiem (a nie w trakcie vide Dominion) i to jeszcze z dodatkami, to bardzo fajna idea. Tylko chyba jakoś zabrakło odwagi, żeby tę ideę utrzymać i pociągnąć dumnie. Gdy mówię "niedotestowane", to mam na myśli dziwne manewery przy wydawaniu kolejnych dodatków - "możesz dodać tylko jeden dodatek", z brakiem oznaczeń na kartach, itd. Jest to dla mnie niepokojący sygnał, że w dodatki nie włożono już tyle pomysłu i pracy, co w podstawkę i że gdzieś design uderzył w ścianę, bo okazało się, że nie da się tego wszystko jakoś dobrze pożenić, nie rozwalając gry.
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Merry »

Ale właśnie o to chodzi. Żeby nie rozwalić gry. Czyli zrobić dodatek, który da więcej frajdy a nie będzie mógł się mieszać z innymi niż gorszy, ale za to zmieszany;-)

Pewnie trudno się niektórym graczom, przyzwyczajonym do innych działań, przyzwyczaić. Rozumiem to;-)
ODPOWIEDZ