Tide of Iron.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

Cóż, jeśli ktoś preferuje hex and COUNTER, no to ma przecież szeroki spektrum wyboru. Tak jak mówisz, to jest kwestia gustu - niektórzy wolą mieć wszystko w cyferkach i od razu widzieć przed sobą statystyki, inni natomiast wolą trójwymiarowe sylwetki i ładniejszą prezentację, co jednak pociąga za sobą sprawdzanie w rulebook'u (choć po kilku grach nie sposób nie zapamiętać statsów poszczególnych jednostek).

Częściowo rozmiem zarzut, ponieważ początkowo faktycznie ciężko odróżnić niektórych (oficerów, czy też elites), ale i to przestaje być problemem po kilku potyczkach - wystarczy spojrzeć na broń (zwykli się składają do strzału, elites biegną z bronią przy pasie, a oficerowie mają karabin na plecach i lornetkę). Dobry pomysł, że mimo drobnych różnic we wzorach figurek (axis vs allies) różnice pomiędzy rodzajami jednostek zostały analogicznie przedstawione.

No ale wiadomo - dla każdego coś miłego 8)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Dokładnie dla każdego coś miłego :) Ja akurat nie kupił bym ToI gdyby były żetony zamiast figurek. Nagrałem się już kiedyś w gry Dragona, Sfery i inne z żetonami. Grało się i to nie mało, ale było to wyjątkowo nie atrakcyjne wizualnie. Teraz mam ochotę na obcowanie tylko z ładnymi wizualnie grami. Zresztą w ToI tych statysty jest tak mało, są one tak łatwo zapamiętywalne i oczywiste, że nie sposób ich nie zapamiętać już w trakcie pierwszej rozgrywki. Także nie trzeba na nie praktycznie patrzeć.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Vons
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2005, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Vons »

zakupiłem dzisiaj ToI w jednym ze sklepów w Warszawie. Właśnie dotarłem do domu, otworzyłem pudełko i się okazało że niema instrukcji w polskiej wersji językowej. Czy mógłby ktoś wysłać instrukcję PL na meila won_sik@tlen.pl ? angielski u mnie niezbyt dobrze stoi, poza tym całkiem sporo tego tekstu jest na kartach i instrukcji.

pozdrawiam,
(zaglądam na te forum już z dwa lata, praktycznie codziennie i to mój pierwszy post ;) )

Edit: okazało się że zapomnieli w sklepie dać polską instrukcję, więc już wszystko OK :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Vons pisze:
(zaglądam na te forum już z dwa lata, praktycznie codziennie i to mój pierwszy post ;) )
No to najwyjższy czas się ujawnić :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Vons
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2005, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Vons »

Wczoraj przy ToI, spędziliśmy ponad 11h z przerwami na posiłki, do tego dzień wcześniej graliśmy do 2-3 w nocy, żaden z nas wcześniej praktycznie nie grał w gry wojenne na planszy. Gra pochłonęła nas całkowicie. Zaraz wybieram się na kolejne walki :)

Na stronie FFG można znaleźć edytor do misji i bardzo dobry tutorial zrobiony we flashu.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

również poproszę o instrukcję w PL jeśli ktoś ma w wersji elektronicznej - będę wdzięczny - noszę sie z zamiarem zakupu i chcialbym poczytać wcześniej - zeby wiedziec, na ile zasady mnie nie zniszcza
follow the white rabbit...
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

Chyba już to pisałem, ale się jeszcze powtórzę:

Jak ktoś ma problem z angielskim, to niech zamówi w sklepie Bard. Dodają naprawdę profesjonalnie przetłumaczonego rulebook'a - szczerze polecam.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Muttah pisze:Jak ktoś ma problem z angielskim, to niech zamówi w sklepie Bard. Dodają naprawdę profesjonalnie przetłumaczonego rulebook'a - szczerze polecam.
Tylko problem w tym, że tomasz_z chciałby najpierw poczytać reguły po polsku, a potem ewentualnie grę zamówić :?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Dokładnie jest tak, jak mówi Geko.

Jeśli zapomnieliby w sklepie o instrukcji, bym im przypomniał, lecz póki co, uzależniam zakup gry od złożoności reguł ergo - muszę mieć instrukcję po polsku, bo anglojęzyczna wersja jest dość mozolna w zrozumiałym tłumaczeniu.
follow the white rabbit...
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Czyli nikt nie jest chętny, by wesprzeć instrukcją?

Szkoda....

Dzwoniłem do Wargamera, i zaproponowali mi, bym usiadł i u nich poczytał.... ludzie - to paranoja. Przecież wypożyczenie - skopiowanie instrukcji nie wpłynie na sprzedaż.

Jakoś sobie nie wyobrażam wertowanie 48 stron w kącie sklepu.
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

musisz ich zrozumieć.
Za przetłumaczenie instrukcji zapewne musieli oni troszkę zapłacić, a teraz np. mają wyższą cenę w którą jest wliczone własnie to tłumaczenie.

Chodzi o to, żeby nie było sytuacji że ludzie zamawiają z USA bo taniej, a później chcą instrukcji.
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Heh, no właśnie, tylko.... ja kupuję gry u nich, bo lubię, i zakup gry uzależniam od złożoności zasad oraz "grywalności" w stosunku do moich oczekiwań.

No i teraz na dokładkę: instrukcja oryginalna, napisanie i opracowanie też kosztowało, dostępna jest na stronie producenta. Wobec tego ci, którzy znają doskonale język, lub też są mieszkańcami USA, mogą zapoznać się z zasadami przed zakupem.

No wiem, wiem, nie oczekuję sprawiedliwości, bo tego na świecie nie ma... ale jednak liczę na to, że ktoś jednak udostępni mi swój egzemplarz zasad.

A strata, jaką poniesie sklep udostępniając mi tłumaczenie ... cóż, jeśli kupię grę u nich, to się opłaci. A jeśli nie poczytam zasad - to na pewno nie kupię, ani z USA ani od nich.
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

tomasz_z pisze:Heh, no właśnie, tylko.... ja kupuję gry u nich, bo lubię, i zakup gry uzależniam od złożoności zasad oraz "grywalności" w stosunku do moich oczekiwań.
To nie lepiej zagrac w gre? Skoro jestes z Warszawy to nie bedzie z tym zadnego problemu.
No i teraz na dokładkę: instrukcja oryginalna, napisanie i opracowanie też kosztowało, dostępna jest na stronie producenta. Wobec tego ci, którzy znają doskonale język, lub też są mieszkańcami USA, mogą zapoznać się z zasadami przed zakupem.
Ale jak Ci sie instrukcja spodoba to gre kupisz i producent dostanie pieniadze. W przypadku polskiej wersji autor tlumaczenia moze nic nie dostac.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

To nie lepiej zagrac w gre? Skoro jestes z Warszawy to nie bedzie z tym zadnego problemu.
No pewnie, i już powoli zaczynam sobie organizować spotkanie. Tylko to nie warcaby i skoro jest 48 stron opisówki, to znaczy, ze zdecydowanie lepiej poczytać instrukcję przed graniem, żeby grać, a nie dlubać i tłumaczyć całą grę.
Ale jak Ci sie instrukcja spodoba to gre kupisz i producent dostanie pieniadze. W przypadku polskiej wersji autor tlumaczenia moze nic nie dostac.
Akurat niezależnie gdzie kupię, to producent i tak i tak dostanie pieniądze. Sklepy tylko dostają przecież marżę większą bądź mniejszą, a wiadomym jest, że najwięcej zarabia zawsze producent.
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

tomasz_z pisze:No pewnie, i już powoli zaczynam sobie organizować spotkanie. Tylko to nie warcaby i skoro jest 48 stron opisówki, to znaczy, ze zdecydowanie lepiej poczytać instrukcję przed graniem, żeby grać, a nie dlubać i tłumaczyć całą grę.
E tam. Nigdy nie czytalem instrukcji nowych gier, w ktore gralem i nie bylo zadnych problemow z wytlumaczeniem zasad.
Akurat niezależnie gdzie kupię, to producent i tak i tak dostanie pieniądze. Sklepy tylko dostają przecież marżę większą bądź mniejszą, a wiadomym jest, że najwięcej zarabia zawsze producent.
No wlasnie. Dlatego bez obaw daje instrukcje na stronie.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

No dobra, niezależnie od argumentów, z którymi nie sposób się nie zgodzić, chciałbym poczytać instrukcję zarówno przed graniem jak i przed zakupem, oraz, stwierdzam tylko, że czytanie 48 stron w sklepie, to taki sobie pomysł... dlatego też podbijam temat, i chciałbym ją dostać...
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: ghostdog »

ja np. w sumie też chętnie bym najpierw przeczytał instrukcję a dopiero potem zakupił grę. Nie zawsze jest tak, że nawet na sucho opisana mechanika gry powoduje, iż gra wciąga. U mnie tak było, że Caylus mnie absolutnie nie wciągnął i poszedł do sprzedaży. A tak swoją drogą czy wiecie czy instrukcje oferowane w sklepach np. Rebel lub Bard są identyczne czy też każdy sklep robi po swojemu? Jeśli po swojemu to czy mieliście porównanie tych wersji - która lepsza.
PS. a wracając do tematu - czy jest gdzieś to pobrania instrukcja?
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: ghostdog »

a swoją drogą mam pytanie czy tę grę da się jakoś porównać z grą Squad Leader?
Janusz-10
Posty: 36
Rejestracja: 14 paź 2007, 12:32
Lokalizacja: Śrem

Post autor: Janusz-10 »

Witam
Nie chciałem otwierac nowego wątku więc pytam tu.
Czy kupując tą grę z polską instrukcją (nie przetłumaczone scenariusze oraz karty) osobom z bardzo podstawową znajomością angielskiego uda się zagrac?

Pozdrawiam
Janusz
Awatar użytkownika
Vons
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2005, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Vons »

http://files.boardgamegeek.com/geekfile ... leid=25939 tutaj znajdziesz teksty z kart strategicznych.
Janusz-10
Posty: 36
Rejestracja: 14 paź 2007, 12:32
Lokalizacja: Śrem

Post autor: Janusz-10 »

Vons - dzięki
Janusz
Robson
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2007, 21:44
Lokalizacja: Tczew

Post autor: Robson »

Ja też mam prośbę. Czy jest gdzieś do pobrania lub do kupienia sama instrukcja w wersji Polskiej? Otóż problem w tym że dostałem instrukcje nie kompletną bo nie mam stron od 15 do 18... Dziwna sprawa ale takie coś dostałem...

Mam nadzieje że znajdzie się ktoś żeby mi pomóc bo jak tu grać jak nie ma istotnych zagadnień...

Z góry dzięki
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

No premiera pierwszego dodatku do Tide of Iron jest już bardzo bliska ... choć ciągle dokładnie nie jest znana. Ale już możemy podziwiać pudełko:
http://www.boardgamegeek.com/image/267066

Osobiście już nie mogę się doczekać. Może ktoś z Was zna jakąś bardziej przybliżoną datę premiery niż zima 2007 ??
Zdaje się, że pierwsze preordery już ruszyły.
ankh
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:45

Post autor: ankh »

Witam. Dlugo sie przymierzalem do TiO i dzisiaj wreszcie trafilo w moje rece. Osobiscie kupilem ja w poznanskim Bardzie, ale dziwnym trafem nie mieli polskiego tlumaczenia "bo im gdzies zginelo". Niestety moj angielski jest na niewystarczajacym poziomie i przez to nie moge zaczac zabawy. Ma ktos moze w wersji elektronicznej instrukcje? Plizzz...
Janusz-10
Posty: 36
Rejestracja: 14 paź 2007, 12:32
Lokalizacja: Śrem

Post autor: Janusz-10 »

Napisz do nich. Mi przysłali polską wersję
Janusz
ODPOWIEDZ