Leonardo da Vinci - zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Leonardo da Vinci - zasady

Post autor: Nataniel »

Pytania o zasady:

1) W fazie Assignment Phase jest adnotacja: you can't place more apprentices in more than one place on a single turn.

-- czyli w calej kolejce mozna polozyc roboli tylko w jednym miejscu? nie mozna wejsc do kilku budynkow (w kolejnych okrazeniach)? chyba czegos tu nie rozumiem... wydaje mi sie, ze w jednym okrazeniu nie mozna wejsc do kilku budynkow, a nie w jednej kolejce...

2) 2 ostatnie kolejki to pure research -- skoro nie stawiamy nigdzie roboli, to w jaki sposob wynajdujemy? tylko mechanicznymi ludzmi?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wprawdzie tylko raz grałem i nie czytałem zasad, ale wydaje mi się, że źle zrozumiałeś przepisy:
1) Sprawdź, jak jest interpretowane w zasadach słowo "turn". Wydaje mi się, że chodzi o to, by nie stawiać pionków jednocześnie w dwóch różnych miejscach
2) Z tego co pamiętam, w 2 ostatnich kolejkach nie można tylko kupować nowych surowców
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

MichalStajszczak pisze: 1) chodzi o to, by nie stawiać pionków jednocześnie w dwóch różnych miejscach
Dokładnie tak jest.
MichalStajszczak pisze: 2) Z tego co pamiętam, w 2 ostatnich kolejkach nie można tylko kupować nowych surowców
Nie mozna stawiac pionków w mieście. Do laboatoriów można wysyłać.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Post autor: Mirek_koval »

1. Z tego co zrozumialem nie mozna dostawic wiecej niz raz robotnikow w danej lokalizacji -czyli tylko raz w np ratuszu ect. w przeciwnym wypadku moglbys np zdobyc tylko kilka surowcow czyli zrobic 2-3 wynalazki a i to niekoniecznie - moim zdaniem jest to poto abys nie mogl dokladac kolejnych robotnikow jako odpowiedz na innych graczy. inaczej jest to malo sensowne i gra praktycznie stala by w miejscu a wygrywali by ci ktozy akurat maja od startu potrzebne surowce do wylosowanych wynalazkow.

2. nie mozna nikogo stawiac tylko w miescie w ostatnich 2 turach. (ale laboratoria to nie miasto)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

MichalStajszczak pisze:1) Sprawdź, jak jest interpretowane w zasadach słowo "turn". Wydaje mi się, że chodzi o to, by nie stawiać pionków jednocześnie w dwóch różnych miejscach
Tak wlasnie myslalem (podobienstwo do Caylusa)... jednak patrze w angielska instrukcje i tam stoi wyraznie "The Following four phases are played in order during each turn"... czyli TURN to cala kolejka (ktorych jest w grze 9). Autorzy instrukcji dosyc dowolnie traktuja sobie jednoznacznosc okreslen :/

Dzieki za wyjasnienie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Mam pytanie, może nie do zasad, ale nie ma sensu robić nowego tematu. Czy ta gra dobrze spisuje się na dwóch? I jak też jest optymalna ilość graczy do pogrania w nią? Ale przede wszystkim interesuje mnie granie w dwóch.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

http://www.gry-planszowe.pl/article.php ... Vinci.html

"Leonardo da Vinci przeznaczony jest od dwóch do pięciu osób. Przetestowałem go w każdej konfiguracji i wyciągnąłem z rozegranych partii następujące wnioski. Zdecydowanie najlepsza, najbardziej intensywna oraz zażarta rywalizacja występuje przy czterech i pięciu graczach. Przy takim składzie Leonardo da Vinci pokazuje swoje wszystkie możliwości, a my możemy w pełni cieszyć się atrakcjami rozgrywki. Jedyną wadą niestety dużej liczby uczestników jest spowolnienie tempa gry, szczególnie gdy bawią się przy niej ludzie lubiący dłużej pomyśleć. Z tego powodu dość dobrze sprawdza się też potyczka dwuosobowa. Może nie ma takich emocji i walk, za to jest niezwykła szybkość i dynamizm podczas rozgrywki. Wychodzi na to, że trzyosobowy tryb jest najsłabszy i istotnie tak jest. Nie ma takiej walki jak przy czterech oraz pięciu, a jednocześnie drastycznie zwalnia rozgrywka w porównaniu do tej przy dwóch osobach."
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Tak, wiem, czytałem Twoją recenzję. Ale nie przekonuje mnie ani w jedną strone ani w drugą. Jeśli chodzi o zaletę, że gra jest krótsza to akurat w moim przypadku nie ma znaczenia. Chciałbym poprostu usłyszeć jeszcze jakąś opinię co do gry na dwóch.
ODPOWIEDZ