Odbudowa Warszawy 1945-1980 (Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Neoptolemos »

Absolutnie się zgadzam, że FGH w wielu kwestiach (w tym komunikacyjnych) zawaliło. Sienio chyba też się zgadza, jak wynika z wpisu.

Może już się po prostu przyzwyczaiłem, że w kampaniach crowdfundingowych zawsze coś nawala (oprócz Odbudowy wspierałem 4 tytuły na wspieram.to i kickstarterze i tylko Dominion od GFP nie zaliczył wtopy). A że w samej kampanii najbardziej żałowałem tego, że osiągnięto połowę celów dodatkowych i wydanie zapowiadało się na niespójne (budynki customowe tylko w połowie), to wolę poczekać i dostać dopracowany produkt.

A co do kodu... prawda, że Rebel jest bardzo drogi, ale też ma bardzo duży asortyment (sam zazwyczaj kupuję tam gry, których nie ma nigdzie indziej). Odejmij od ceny większości tytułów 35 zł i już sporo rzeczy będzie atrakcyjne. Uważam, że to i tak dobry ruch i miły gest ze strony FGH (dotąd tylko w jednej kampanii, którą również wsparłem - Magnatów - wydawca dorzucał bonus za opóźnienie).
Leyas pisze:Mam tylko nadzieję, że zaistniałe wydarzenia spowodują lepszą pracę (w ogólnym pojęciu) wśród towarzyszy z FGH.
I z tym się wszyscy zgadzamy (chyba).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: donPedro »

Czy kupon do Rebela będzie załączony do gry, czy np. będzie sobie można zrobić już teraz prezent gwiazdkowy? :)
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

donPedro pisze:Czy kupon do Rebela będzie załączony do gry, czy np. będzie sobie można zrobić już teraz prezent gwiazdkowy? :)
Będzie dołączony do gry.

@Leyas
Jesteśmy w trakcie prac nad grafikami. Łukasz Gać, który realizuje dla nas zlecenie, przysłał nam już swoje pierwsze prace. Jeszcze w tym tygodniu ujawnimy kilka z nich. Postaramy się, aby ta komunikacja (i częstotliwość), była znacznie lepsza.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Dziś na stronie kampanii zamieściłem kolejną aktualizację: Nowe grafiki, nowa świeżość.
Znajdziecie w niej przede wszystkim dwie ilustracje. Jedną z nich zobaczycie poniżej:

Obrazek

Sukcesywnie będziemy zamieszczać kolejne prace od Łukasza Gacia i jego asystentki, Anny Mantur.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

Logo autora (to które znajduje się pod cyfrą 3) będzie obecne w finalnym produkcie czy jest tylko elementem wizualizacji? Mam nadzieję, że to drugie, bo niezmiernie szpeci bardzo przyzwoite karty. Swoją drogą - nie myśleliście, by przedstawić te budynki w ciut jaśniejszej palecie kolorów? Odbudowa jest czymś z natury pozytywnym, a tu mamy postapokalipsę. ;)
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: eventide »

Tak z ciekawości zapytam: te "Jelonki Lazurowe i Górczewskie" to jest jakaś prawdziwie historyczna nazwa osiedla? Tak się składa, że na tym osiedlu przemieszkałem 25 lat swojego życia i nigdy nie słyszałem o Jelonkach Lazurowych i Górczewskich. Owszem, są tutaj ulice Lazurowa i Górczewska, ale jakieś dziwne to. Poza tym nie kojarzę też w okolicy architektury socrealistycznej. Jest tylko wielka płyta. Może w planach było inaczej?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: akahoshi »

eventide, tam po Jelonkach jest przecinek, więc nie ma Jelonek Lazurowych i Jelonek Górczewskich.
Co prawda z Warszawy nie jestem, ale wydaje mi się, że to jest dzielnica Jelonki, osiedle (?) Lazurowe i Górczewskie...
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: eventide »

Przecinek sprawia, że jeszcze bardziej nie wiem, jak to odczytywać. Obecnie Jelonki to osiedle, nie dzielnica. Obecnie nie ma czegoś takiego jak Jelonki Górczewskie ani Jelonki Lazurowe. Obecnie nie ma też czegokolwiek o nazwie Górczewskie ani Lazurowe. W dzielnicy Jelonki jest tylko ulica Górczewska i Lazurowa. Zastanawiam się po prostu, czy w czasie odbudowy były rzeczywiście jakieś inne plany, czy też podana nazwa jest wymysłem autorów. W grach tego typu nazewnictwo lokalizacji powinno się zgadzać. Podobnie jak i fakty historyczne i polityczne. Gra jest bowiem mocno osadzona tematycznie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Yavi »

eventide pisze:Przecinek sprawia, że jeszcze bardziej nie wiem, jak to odczytywać. Obecnie Jelonki to osiedle, nie dzielnica. Obecnie nie ma czegoś takiego jak Jelonki Górczewskie ani Jelonki Lazurowe. Obecnie nie ma też czegokolwiek o nazwie Górczewskie ani Lazurowe. W dzielnicy Jelonki jest tylko ulica Górczewska i Lazurowa. Zastanawiam się po prostu, czy w czasie odbudowy były rzeczywiście jakieś inne plany, czy też podana nazwa jest wymysłem autorów. W grach tego typu nazewnictwo lokalizacji powinno się zgadzać. Podobnie jak i fakty historyczne i polityczne. Gra jest bowiem mocno osadzona tematycznie.
Wikipedia:
W latach 70. i 80. zbudowano kolejno nowe osiedla mieszkaniowe: "Jelonki", "Lazurowa" i "Górczewska".
Powojennymodernizm.com/jelonki:
Jelonki to właściwie trzy osiedla mieszkaniowe powstające na przestrzeni dwudziestu lat, kolejno od 1973 roku: osiedle Jelonki, Lazurowa i Górczewska.
Kolejnym osiedlem, wznoszonym w latach 1976–78, było osiedle Lazurowa dla 7,5 tysiąca mieszkańców.
W roku 1980 w północnej części Jelonek, między Człuchowską, Lazurową, Górczewską i Powstańców Śląskich, wznoszono już nowe osiedle dla 25 000 mieszkańców — osiedle Górczewska.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Lothrain »

W takim razie tekst na karcie nie powinien byc odmieniany. Jelonki, Gorczewska i Lazurowa.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Odp: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: eventide »

Lothrain pisze:W takim razie tekst na karcie nie powinien byc odmieniany. Jelonki, Gorczewska i Lazurowa.
Dokładnie tak. Co więcej, dodałbym na kartę jeszcze słowo "Osiedle" albo skrót "Os.", bo dla ludzi spoza Warszawy samo "Górczewska" może (i nie powinno to dziwić) sugerować, że to ulica. Nota bene, nazwy osiedli pochodzą właśnie od tych ulic: Lazurowa i Górczewska. Natomiast coś takiego jak Osiedle Lazurowe i Górczewskie nie istnieje.

No i pozostaje jeszcze sprawa tego, że ani na os. Jelonki, ani na os. Lazurowa, ani na os. Górczewska nie ma raczej architektury socrealistycznej. Króluje niepodzielnie wielka płyta. Nawet buynki użyteczności publicznej są zwykłumi kostkami.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MichalStajszczak »

eventide pisze:dla ludzi spoza Warszawy samo "Górczewska" może (i nie powinno to dziwić) sugerować, że to ulica.
Dla ludzi z Warszawy też :wink:
Ulica Górczewska powstała w XVIII wieku jako trakt prowadzący do wsi Górce (stąd nazwa). Jako, że jest to jedna z tzw. głównych ulic, praktycznie każdy mieszkaniec Warszawy ją kojarzy. (O jej znaczeniu świadczy dodatkowo to, że znalazła się na planszy Monopoly :lol: )
Natomiast osiedle Górczewska ma historię znacznie krótszą i nazwę rozpoznawalną tylko dla tych, co na tym osiedlu mieszkają i ich znajomych. Oczywiście wszyscy pozostali są w stanie z grubsza zlokalizować jego położenie ale właśnie poprzez skojarzenie z ulicą Górczewską.
Ulica Lazurowa jest mniej istotna i mniej znana niż Górczewska, ale i tak bardziej znana niż osiedle Lazurowa, którego nazwa również wywodzi się od nazwy ulicy.
Inna jest geneza nazwy osiedla Jelonki. Podobnie jak wiele innych dzielnic i osiedli Warszawy, wywodzi się od nazwy wsi, na terenie której powstało.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze: Natomiast osiedle Górczewska ma historię znacznie krótszą i nazwę rozpoznawalną tylko dla tych, co na tym osiedlu mieszkają i ich .
I jeszcze dla tych z Międzylesia, którzy jeździli autobusem 125, który zawsze jeździł na mityczne "OS. GÓRCZEWSKA", gdziekolwiek by to nie było ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

@FGH

Wrzućcie tu resztę kart, forumowicze sprawnie Wam je poprawią. ;)
gospode
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2015, 11:01

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: gospode »

Witam,
Tak jak słusznie zauważył Yavi na karcie powinna znaleźć się nazwa "Górczewska" oraz "Lazurowa". Nazwy tych osiedli powstały od nazw ulic, które są w okolicy. Na karcie wkradł się po prostu błąd. Wszystkie karty będą przechodziły fazę "korekty" i na tym etapie będą wyłapywane tego typu literówki. Pamiętajcie, że tak jak pisało FGH prezentowana karta służy tylko do graficznych rozwiązań. Nie jest to karta docelowa. Niemniej jednak Wasze uwagi są cenne i bardzo za nie dziękujemy. Pomogą nam na pewno w doskonaleniu wszystkich aspektów tej gry.

Osiedla Jelonki, Górczewska i Lazurowa to blokowiska, które powstawały w tym samym czasie w tej samej okolicy dlatego znalazły się na jednej karcie. Chcieliśmy tu podkreślić ten aspekt. Wybierając nazwy dla niektórych kart staraliśmy się brać pod uwagę historyczne niuanse. Nazwy niektórych budynków ewoluowały na przestrzeni czasu i różnią się od tych aktualnych. Taka sytuacja będzie miała miejsce też przy kilku innych budynkach znajdujących się w grze.

Bardzo dziękujemy za Waszą wnikliwą analizę i spostrzeżenia. Są one dla nas bardzo cenne.
pozdrawiam
Łukasz Szopka (jeden z autorów gry)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję, żeby użyte w grze nazwy dzielnic, osiedli, obiektów itd. skonsultować ze społecznym Zespołem Nazewnictwa Miejskiego Warszawy
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

vojtas pisze:Logo autora (to które znajduje się pod cyfrą 3) będzie obecne w finalnym produkcie czy jest tylko elementem wizualizacji? Mam nadzieję, że to drugie, bo niezmiernie szpeci bardzo przyzwoite karty. Swoją drogą - nie myśleliście, by przedstawić te budynki w ciut jaśniejszej palecie kolorów? Odbudowa jest czymś z natury pozytywnym, a tu mamy postapokalipsę.
Znak wodny oczywiście zniknie :)

Dziękujemy za wszystkie uwagi dotyczące nazewnictwa. To cenne informacje dla nas - szczególnie, że jednak nie pochodzimy z Warszawy i tak dobrze nie znamy się na nazewnictwie ulic i osiedli. Kontakt z Zespołem Nazewnictwa Miejskiego Warszawy może być tutaj bardzo ważną sugestią. Dzięki!
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: herman »

Os. Górczewska, Os. Lazurowa, Jelonki.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Mamy już 30 z 60 ilustracji. Łukasz i Ania mają dobre tempo pracy. W drugiej połowie stycznia powinniśmy mieć już komplet grafik do kart projektów. Jak Wam się podobają kolejne grafiki?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MichalStajszczak »

Obrazki ładne, ale nie wiem, czy pokazanie budynków "z lotu ptaka" to najszczęśliwszy pomysł. Przecież większość osób, przede wszystkim tych, którzy w grę będą grać bardziej ze względu na temat niż mechanikę, ogląda budynki z poziomu ulicy. Być może lepszym rozwiązaniem byłby więc taki widok budynku Prezydium Rządu?
Z kinem Skarpa jest też dodatkowy problem. Było to przez wiele lat jedno z najważniejszych kin w Warszawie, "zeroekranowe", w którym odbywały się premiery filmów, a także "Konfrontacje filmowe", czyli przedpremierowe pokazy nagrodzonych na światowych festiwalach filmów, które w polskich kinach wyświetlane były z dużym opóźnieniem (i nie wszystkie). A problem polega na tym, że kino to już nie istnieje, a na jego miejscu powstał apartamentowiec, co przez kinomanów-konserwatystów zostało bardzo źle odebrane
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: robertos »

Co do widoków grafik. Na prawdę świetna robota. Właśnie ujęcie przestrzenne, architektoniczne jest bardzo ciekawe. Jak wyglądały owe budynki z poziomu chodnika to doskonale pamiętam, ale zobaczyć je jako całość to sprawia, że projekt co raz bardziej mi się podoba :) Tak trzymajcie. Rodzi się klimat ...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

Cieniom ustawiłbym mniejsze krycie.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: donPedro »

vojtas pisze:Cieniom ustawiłbym mniejsze krycie.
+1
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Perspektywa - nad tym zastanawialiśmy się bardzo długo. Jednak biorąc wszystkie za i przeciw, zdecydowaliśmy się ukazać poszczególny budynki z lotu ptaka. Widok z poziomu ulicy wydaje nam się mniej atrakcyjny.

Cienie - nam akurat głębokie cienie się podobają. Jest to z jednej strony konwencja ilustracji, a z drugiej - podkreślają to, co jest po jasnej stronie grafiki (na zasadzie kontrastu). Vojtasowi oraz donPedro nie podobają się takie głębokie cienie. Komuś jeszcze się one nie podobają? Są jacyś zwolennicy takiego rozwiązania graficznego?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: mikeyoski »

Też wolałbym nieco jaśniejsze cienie

Tapnięte z espiątki
ODPOWIEDZ