Najbardziej opiniotwórcze źródła na temat planszówek

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Najbardziej opiniotwórcze źródła na temat planszówek

Post autor: konev »

Przed weekendem postanowiłem rozpocząć jeden temat...
Jestem całkiem początkującym planszowiczem, zaczynam dopiero dowiadywać się o isteniniu niektórych gier, zbierać własną kolekcję itd.

Przychodzi czas, że trzeba :) kupić nową grę i co teraz. Gierki do tanich nie należą, tak więc staram się sporo dowiedzieć na temat danej gry, zanim ją kupię. Niestety rzadko mam możliwość zagrania przed zakupem.
Tak więc:
- wchodzę na BGG i sprawdzam ranking, gdzie jest moja gierka
- wchodzę na REBEL i sprawdzam komentarze kupujących, no i co REBEL ma na ten temat do powiedzienia
- wchodzę na Gry-Planszowe.pl i sprawdzam, czy przypadkiem nie ma tam recenzji.
Po tym wszystkim kupuję albo nie kupuję.

Tylko, że z samego rankingu BGG dużo nie wynika, trzeba by poczytać komentarze graczy (duuużo czytania in english).
REBEL jak by nie patrzeć to sklep - musi sprzedawać. Wydaje mi się, że na siłe niektóre produkty są promowane. Komentarze użytkowników też chyba czasami są na siłe pisane (trzeba zdobywac PDK`i :).
Gry-Planszowe nie nadążają w pisaniu recenzji :)...

Chciałbym się dowiedzieć gdzie inni szukają opinii, recenzji itd. co warto, a co nie warto kupować....
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Najlepiej na spotkaniach z planszówkami. Nic nie zastąpi próbnej rozgrywki :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Najbardziej opiniotwórcze źródła na temat planszówek

Post autor: jax »

konev pisze:Tak więc:
- wchodzę na BGG i sprawdzam ranking, gdzie jest moja gierka
- wchodzę na REBEL i sprawdzam komentarze kupujących, no i co REBEL ma na ten temat do powiedzienia
- wchodzę na Gry-Planszowe.pl i sprawdzam, czy przypadkiem nie ma tam recenzji.
Po tym wszystkim kupuję albo nie kupuję.
Nie widze na powyzszej liscie punktu: dokladne studiowanie forum gry-planszowe.pl
(z naciskiem na podforum Spotkania - gdzie jest wiele, wiele wrazen (pierwszych i niepierwszych) i opisow z pierwszej reki na temat gier - co moze byc wartosciowsze niz nieustanne i czesto jalowe przepychanki miedzy zwolennikami i przeciwnikami gry X).
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Post autor: psborsuk »

konev pisze:REBEL jak by nie patrzeć to sklep - musi sprzedawać. Wydaje mi się, że na siłe niektóre produkty są promowane. Komentarze użytkowników też chyba czasami są na siłe pisane (trzeba zdobywac PDK`i Smile.
Na ten temat, jak pamiętam, była już prowadzona na forum rozmowa, kilka osób było, delikatnie mówiąc, nastawionych niezbyt pochlebnie do niniejszych komentarzy (sam wyjaśniłeś czemu...).

Jeśli chodzi o sedno tematu, to polecam Ci lekturę tego forum. Będziesz miał pewność, że nie polegasz na zdaniu jednej osoby piszącej recenzję, lecz ogółu graczy. Wiadomo, jeden woli córkę, drugi teściową :wink: , ale zawsze jest to jakaś szersza perspektywa. Poza tym, na forum, oprócz gier, komentowane są też recenzje (wraz z linkami prowadzącymi do tychże). Jeśli o grze nikt nie pisał, zawsze możesz to zrobić pierwszy, rzadko się zdarza, żeby pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

sa tez blogi o grach planszowych :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Komentarze w sklepach na wstepie na Twoim miejscu bym odpuscil, wiadomo ze zaraz po zakupie kroluje hurraoptymizm i komentarze tam to swietnie pokazuja:)
Natomiast na BGG oprocz oceny warto przeczytac recenzje, wszystkich komentarzy nie ma sensu:) Generalnie tam tez (przynajmniej z tego co ja zauwazylem) w recenzjach gry dostaja wyzsze noty niz srednia BGG, ale daja one dobry obraz gry w przypadku jezeli nie mozna danej gry przetestowac przed zakupem. Ja z kilkoma tytulami tak zrobilem i ani razu sie nie zawiodlem, jezeli recenzja pomija jakies istotne kwestie to przewaznie komentarze do niej wyjasniaja sprawe.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

warto czytac na bgg opinie zwlaszcza te krytyczne - wiadomo, kazda gra jednemu sie spodoba a drugiemu nie, warto przeczytac DLACZEGO sie niektorym nie podoba (czasem widac ze czepiaja sie czegos co cie nie martwi (kupowac) a czasem widac ze gra moze dobra, ale denerwuje ludzi dokladnie tym co i ciebie wku..zlosci (moze i fajna, ale nie kupowac))
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Na BGG czytam tylko recenzje Scotta i Toma Vasela. Ranking BGG jest dla mnie miarodajny, na żadnej z "ciężkich gier" tam zamieszczonych się nie zawiodłem. Trzeba tylko brać poprawkę na "fanoboyów", windujących oceny.

Z komentarzy w Rebelu rzadko korzystam, tylko w wypadku, gdy wiem, że komentujący ma podobny gust do mojego.

Oprócz recenzji na g-p.pl wertuję forum (opcja "szukaj").

Czytam też wszystkie recenzje planszówek na Polterze. <kryptoreklama> Od pewnego czasu można znaleźć tam, oprócz recenzji krótkich, również analizę kilku gier nieopisanych na g-p.pl. [/img]
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Ezechiel pisze:Na BGG czytam tylko recenzje Scotta i Toma Vasela. Ranking BGG jest dla mnie miarodajny, na żadnej z "ciężkich gier" tam zamieszczonych się nie zawiodłem.
To błąd. Czytaj też recenzję innych ludzi - nawet tych zupełnie anonimowych - często mają zupełnie inne spojrzenie na dany tytuł, a Vasel nie jest nieomylny i ma swoich faworytów.
Czytam też wszystkie recenzje planszówek na Polterze. <kryptoreklama> Od pewnego czasu można znaleźć tam, oprócz recenzji krótkich, również analizę kilku gier nieopisanych na g-p.pl.
Jeśli wszystkie są pisane po jednej rozgrywce, jak recenzja Bonaparte to ich istotność porównywalna jest z komentarzami na Rebelu.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Don Simon, twoja agresywna uszczypliwość jest urażająca :cry:

Jak dotychczas zauważyłem, że tylko ta recenzja Bonapartego została "przybita", do innych się nikt nie czepiał, więc po co to wszystko.
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Saise pisze:Don Simon, twoja agresywna uszczypliwość jest urażająca :cry:

Jak dotychczas zauważyłem, że tylko ta recenzja Bonapartego została "przybita", do innych się nikt nie czepiał, więc po co to wszystko.
Agresywna? Ludzie, bez przesady. Człowiek napisze jakieś zdanie w trybie przypuszczającym, a tutja już płacz i się niektórzy czują bardzo obrażeni.
Nie mam wątpliwości, że każdy z autorów chce jak najlepiej i pisze najlepiej, jak umie. Tylko trudno polecać jako opiniotwórczy portal, który w moich oczach opuścił przedwczesną recenzją. W moich i tylko moich. Kropka. Ezechiel polecił ten serwis, jak zwróciłem uwagę na jeden aspekt.
Czasem mam wrażenie ,że rządzą nami jakieś konwenanse i jak napiszę coś bardziej odważnego, bez owijania w bawełne to już jest wielka agresja, przewina i w ogóle grzech pierworodny.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Znowu hiperbolizujesz 8)
Po prostu smuci mnie fakt, że jedna "Wpadka" od razu powoduje totalne przekreślenie serwisu w twoich oczach jako nierzetelnego i zbliżonego do poziomem do komentarzy Rebela. Wsio eto. Mogę od siebie powiedzieć jedynie, że dołożymy starań by takiej "wpadki" już nie było...
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Na szczęście ja jestem tylko jeden i moja opinia to tyle co pyłek :-).

Dam Wam jeszcze szansę w przyszłości ;-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

W tej dyskusji zostało poruszonych kilka spraw, które mogą być istotne dla wielu, szczególnie początkujących graczy.
Kwiatosz ma rację pisząc o tym, że nie można bezkrytycznie przyjmować opinii, wpisanych przez ludzi, którzy właśnie kupili grę. Oczywiście są tacy, którzy gre kupili dlatego, że w nia wcześniej grali. Ale często decyzja o kupnie podejmowana jest wyłącznie na podstawie opisu, a wpis na forum sklepu powstaje tuż po dostarczeniu gry lub po jednej rozgrywce.
Bardzo trafna jest uwaga Bazika, dotycząca analizy tego, co się ludziom nie podoba w danej grze. Bo może właśnie czytający taką opinię na podobne rzeczy zwraca uwagę.
A teraz najważniejsza sprawa. Uważam, że Don Simon ma rację odnośnie ostrożności w podejściu do recenzji pisanych po jednej rozgrywce. Chciałbym tu wyraźnie powiedzieć: RECENZOWANIE GIER JEST TRUDNIEJSZE OD RECENZOWANIA NP. FILMÓW. Film wystarczy obejrzeć raz, by mieć na jego temat wyrobione zdanie. Po to, żeby rzetelnie ocenic grę, trzeba rozegrać kilka czy kilkanaście partii i to najlepiej z różnymi osobami.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

A teraz najważniejsza sprawa. Uważam, że Don Simon ma rację odnośnie ostrożności w podejściu do recenzji pisanych po jednej rozgrywce. Chciałbym tu wyraźnie powiedzieć: RECENZOWANIE GIER JEST TRUDNIEJSZE OD RECENZOWANIA NP. FILMÓW. Film wystarczy obejrzeć raz, by mieć na jego temat wyrobione zdanie. Po to, żeby rzetelnie ocenic grę, trzeba rozegrać kilka czy kilkanaście partii i to najlepiej z różnymi osobami.
W pełni się zgadzam, z podobnego założenia wychodzę w trakcie pisania moich recenzji. Przed publikacją każdego tekstu gram w dany tytuł kilkanaście razy, wertując również BGG i g-p.pl. Dlategoteż irytuje mnie ocenianie i odrzucanie moich tekstów przez pryzmat B.

Dla mnie prywatnie recenzja B. jest bezwartościowa, ponieważ jest

a)Zbyt świeża, bez ogrania
b)Zbyt lakoniczna.

Zauważcie jednak, że to co w moich oczach jest wadą, dla innych Czytelników jest zaletą.
To błąd. Czytaj też recenzję innych ludzi - nawet tych zupełnie anonimowych - często mają zupełnie inne spojrzenie na dany tytuł, a Vasel nie jest nieomylny i ma swoich faworytów.
Pardon - czytam jeszcze Faiduttiego i kilku innych, znanych z innych tytułów i recenzji. Nie czytam całości zdań, ponieważ braknie mi czasu. Co z tego, że Vasel, Scott i Bruno mają swoje typy, skoro pokrywają się one z grubsza z moimi? Pozwolisz więc, że sam będę dobierał swoje źródła.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ghost
Posty: 25
Rejestracja: 20 lip 2006, 17:50

Re: Najbardziej opiniotwórcze źródła na temat planszówek

Post autor: Ghost »

konev pisze: - wchodzę na REBEL i sprawdzam komentarze kupujących, no i co REBEL ma na ten temat do powiedzienia
Oprócz komentarzy warto zwrócić uwagę na ramkę "Zobacz koniecznie:". Są tam linki do odnoszących się do danego tytułu recenzji na różnych stronach internetowych.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Saise napisał:
Mogę od siebie powiedzieć jedynie, że dołożymy starań by takiej "wpadki" już nie było...
Czyli zgadzasz się, że wpadka jednak była ...
Niestety Don Simon akurat wyrobił sobie zdanie na podstawie tej wpadki. Wcale mu się zresztą nie dziwię. Zresztą przypomnij sobie dyskusję po recenzji Osadników w radiu TOK FM.
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 102 times
Been thanked: 23 times

Post autor: ram »

I ja zgodzę się z Bazikiem - warto czytać krytyczne recenzje, szczególnie takie, w których autor dokładnie podaje co dokładnie nie spodobało mu się w grze.
Dobry przykład - recenzja, która ostatecznie przekonała mnie do zakupu Arkham Horror, miała tytuł: Not for me - here's why.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

MichalStajszczak pisze: Zresztą przypomnij sobie dyskusję po recenzji Osadników w radiu TOK FM.
8) No, bez porównania proszę - w tekście o Bonaparte nie pisze przynajmniej, że można grając turkami kupić samochód i iść na kebab. Tekst może nie jest szeroko informacyjny, ale przynajmniej wszystko co w nim pisze jest w stu procentach prawdą. A "wpadka" daje w cudzysłowie, gdyż, wbrew wszelakim pozorom, tekst jednak jest recenzją ;) chociaż nie taką, jakiej byście oczekiwali. Ale rozumiem, że chodzi ci o to, że jedna wpadka ma moc obalenia 10 dobrych tekstów...
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Saise napisał:
Ale rozumiem, że chodzi ci o to, że jedna wpadka ma moc obalenia 10 dobrych tekstów...
Ja wiem, że to może niesprawiedliwe, ale tak niestety jest. Spotkałem sie kiedyś z takim powiedzeniem "Jeden zadowolony klient zachęci dwóch lub trzech nowych, jeden niezadowolony - zniechęci dziesięciu potencjalnych"
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Najbardziej opiniotwórcze źródła na temat planszówek

Post autor: raj »

konev pisze:Chciałbym się dowiedzieć gdzie inni szukają opinii, recenzji itd. co warto, a co nie warto kupować....
Zawsze warto spojrzec na inne portale z recenzjami:
http://planszowki.gildia.pl
http://planszowki.polter.pl
oraz na blogi.
Warto tam zajrzec nawet jesli na g-p.pl już coś znalazles o prostu po to aby uzyskac druga opinie, ktora potwierdzi pierwsza (lub jej zaprzeczy :) ).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Offtopic:
Rajgildia - w Twoim podpisie jest następujący tekst:"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika"
Niestety to nie jest całkiem abstrakcja. Kiedyś dostałem zamówienie z zakładu poprawczego na gry planszowe, m.in. szachy. Przyzwyczajony do tego, że placówki oświatowe biorą zwykle gry trwale i solidnie wykonane, zaproponowałem zestaw w drewnianym pudełku, stanowiącym jednocześnie planszę. Na co otrzymałem odpowiedź: "Tylko nie drewniane pudełko. Jeszcze sie tym pozabijają"
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Post autor: raj »

MichalStajszczak pisze:Niestety to nie jest całkiem abstrakcja. Kiedyś dostałem zamówienie z zakładu poprawczego na gry planszowe, m.in. szachy. Przyzwyczajony do tego, że placówki oświatowe biorą zwykle gry trwale i solidnie wykonane, zaproponowałem zestaw w drewnianym pudełku, stanowiącym jednocześnie planszę. Na co otrzymałem odpowiedź: "Tylko nie drewniane pudełko. Jeszcze sie tym pozabijają"
Niezle! jakos mnie to jednk nie zaskakuje...
Kiedys w Legnicy w parku widzialem zulerie grajaca w szachy - to byl niesamowity widok. :)
Notabene sam cytat pochodzi z filmu "7 krasnoludków - historia prawdziwa" - ubawil mnie wtedy niesamowicie. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

:lol: To jest najlepsze na każdym forum, w całym internecie i w całym multiwersum. Jest takie prawo które mówi, że tylko pierwsze trzy strony tematu trzymają się jego ram, potem driftowanie jest absolutne - widzicie, od "opiniotwórczych źródeł o grach planszowych" doszliśmy do "nie dawajcie drewnianych pudełek klientom zakładów penitencjarnych". 8)

A już serio, najbardziej w tym towarzystwie cieszy mnie kultura i obycie - w praktyce, negatywnie odebrany tekst mógł wywołać ogromnego flame'a, gdyby tylko dysputanci byli trochę bardziej gorącogłowi. A tutaj wszystko się ładnie ułożyło w delikatnej i sympatycznej dyspucie 8) Cieszy mnie wielce fakt, że planszówkowe towarzystwo trzyma wysoki poziom jako Grupa Społeczna. Ha, trzeba o tym jakiś artykulik napisać. :) (jak już driftujemy, to do oporu [czyt. Wejścia Nataniela :)])

[ skoncze z tym offtopiciem :P - Nataniel ]
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Przepraszam, że niezgodnie z przytoczonym przez Saise prawem, wprowadziłem offtopic już na drugiej stronie. Ale skoro osobnego działu offtopic nie ma, a nie chciałem zakładać wątku "Niewłaściwe sposoby wykorzystania gir planszowych"...

Definitywny koniec offtopic w tym wątku
ODPOWIEDZ