Carcassone -zasady (dodatki- Wieża i Księżniczka i smok)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
twety
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:25

Carcassone -zasady (dodatki- Wieża i Księżniczka i smok)

Post autor: twety »

Witam wszystkich na forum
Mam kilka pytań o zasady w dodatkach Wieża i Księżniczka i smok.

1.Czy stawiając wieżę można brać do niewoli budowniczego?

2.Co się dzieje z budowniczym w mieście/na drodze na którym straciłem rycerza/rozbójnika?

3.W zasadach jest napisane że wyciągając smoka mozna na to pole wystawić pionka, potem wystawia się na to pole smoka, czy to oznacza że trzeba ten pionek od razu zdjąć?

4.Czy smok zdejmuje budowniczego, świnię i pionka kóry stoi na szczycie wieży?

W zasadach (przynajmniej w tych dodatkach które posiadam nie jest to jasno określone)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Witam!
Rzeczywiście zasady tych dwóch dodatków nie są do końca jasne. Poza tym dodatek ze smokiem jakoś nie przypadł nam do gustu i w grze używamy jedynie żetonów terenu z tego dodatku jednak bez stosowania jego zasad.
Co do postawionych pytań to sam nie byłem pewny, więc poszperałem trochę w serwisie BGG i oto co udało mi się ustalić:
1.Czy stawiając wieżę można brać do niewoli budowniczego?
Tak, pod warunkiem że w mieście czy na drodze gdzie ten budowniczy stoi nie ma już rycerza/rozbójnika.
2.Co się dzieje z budowniczym w mieście/na drodze na którym straciłem rycerza/rozbójnika?
Po części odpowiedź na to pytanie została udzielona w odpowiedzi na pytanie 1. Budowniczy pozostaje w mieście/na drodze do momentu zamknięcia tego miasta/drogi no chyba, że wcześniej zostanie zjedzony albo aresztowany. Taki "osamotniony" budowniczy nie traci swoich właściwości, a więc możliwe jest zagranie dodatkowego żetonu z jego pomocą.
3.W zasadach jest napisane że wyciągając smoka mozna na to pole wystawić pionka, potem wystawia się na to pole smoka, czy to oznacza że trzeba ten pionek od razu zdjąć?
Tutaj nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale większość graczy uważa, że smok zjada tylko w fazie jego ruchu po planszy, co by oznaczało że po jego "lądowaniu" można położyć na tym polu pionka.
4.Czy smok zdejmuje budowniczego, świnię i pionka kóry stoi na szczycie wieży?
Jeśli chodzi o świnię i budowniczego to sprawa ma się tak jak pisałem w odpowiedziach na pytania 1 i 2. Najpierw smok zżera rolnika, rycerza czy rozbójnika a dopiero w następnej fazie ruchu smoka może zjeść taką samotną świnkę czy budowniczego. Co do pionka na szczycie wierzy to oficjalna odpowiedź na to pytanie brzmi NIE.
Pionek postawiony na wieży zostaje tam do końca gry
Podobno jest taki zapis w zasadach. Jednak wielu graczy w celu uatrakcyjnienia rozgrywki dopuszcza taki manewr i dopuszcza zjedzenia pionka z wieży przez smoka co rzeczywiście wprowadza dodatkowe emocje i element niepewności. Ale zależy kto co lubi.
twety
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:25

Post autor: twety »

Dzięki za odpowiedzi, osobiście też po kilku próbach zrezygnowałem z zasad z dodatku Księżniczka i smok. Zasady ożywania smoka były dla mnie zbyt niejasne, a wróżka z tym 1 dodatkowym punktem tylko irytuje. Teraz spróbuję zobaczymy jak wpłynie na grywalność.
Aha, jeszcze co do punktu 4 faktycznie w dodatku wieża istnieje zapis że pionek ustawiony na jej szczycie pozostaje tam do końca gry, ale w podstawce napisane jest że chłop postawiony na łące zostaje tam do końca gry. Myślę że smok po prostu znosi te zasady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

szczerze to polecam w kwestii niejsanych zasad z Ksiezniczki i Smoka:
http://carcassonnefaq.blogspot.com/2005 ... ragon.html
twety
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:25

Post autor: twety »

jeszcze kilka pytanek co do wymiany wziętych do niewoli pionków:

1.Czy budowniczego/świnię można wymienić tylko za analogiczny pionek czy za dowolny?
2.Czy "duży" pionek wymienia się za jeden inny czy za dwa?
3.Ile punktów kosztuje wykupienie dużego pionka z niewoli 3 czy 6?
ODPOWIEDZ