Achaja (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Przypominamy, że dokładnie za 24h (14 kwietnia o godz. 12:00) rusza akcja gry planszowej Achaja na portalu wspieram.to.
Będziecie mogli kupić grę oraz sporo innych gadżetów ze świata Achai. Dla spóźnialskich, co przegapili pierwszą możliwość kupienia gry Pan Lodowego Ogrodu będzie to także szansa kupienia gry z planowanej drugiej edycji oraz kolekcjonerskich dodatków, jakie były w pierwszej edycji.

UWAGA: Warto wspierać nas od pierwszych chwil akcji, bo przygotowaliśmy dla pierwszych śmiałków specjalne nagrody w obniżonych kwotach.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Kolejne pytanie do Was - tym razem o cenę gry.
Ile waszym zdaniem powinna kosztować Achaja ( rozumiem, że standardową odpowiedzią będzie jak najmniej :twisted: ) - chodzi nam o porównanie z obecnymi na rynku grami.

ZAWARTOŚĆ GRY:
Plansza składająca się z 14 kafelków
Instrukcja w języku polskim
110 kart do gry
5 drewnianych żetonów
5 zasłonek gracza
Kartonowe żetony złota
Kartonowe żetony limitów kości w lokacji
Kartonowe żetony użycia postaci
26 kości do gry
Znacznik pierwszego gracza
Pudełko w formacie 295x295x70mm
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Achaja

Post autor: Banan2 »

SCD 139 PLN, czyli ~115 PLN w sklepach internetowych. Bardzo dobra i przystępna cena dla większości graczy.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: palladinus »

Serce mówi 2 zł, umysł - 159 :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5225
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: Gambit »

Patrząc na spis komponentów i na fotkę z poprzedniej strony, uznaję, że komponentowo, można Achaję porównać z grą Pretor. Różnica, to karty w Achaii, i drewno w Pretorze. Dlatego myślę, że 120 - 130 złotych byłoby OK.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Achaja

Post autor: espresso »

@RedImp
Pomimo całej mojej sympatii dla Was, muszę powiedzieć, że to pytanie jest mało profesjonalne. Skąd jak kupujący mają ocenić ile powinna kosztować gra? To wydawca zna kosztorys, nakład, warunki swoich umów z podwykonawcami, jakość oferowaną przez podwykonawców, itp itd. Skoro macie taki dokładny spis komponentów, to bez problemu obliczycie koszty produkcji, inne swoje koszty, dorzucicie satysfakcjonującą Was marże i tyle. Nie widzę tu miejsca na konsultacje społeczne. No chyba, że robimy koncert życzeń.

A co do gry: możecie porównać poziom interakcji oraz skomplikowanie rozgrywki w stosunku do PLO? Kolejna gra dla graczy czy tym razem mamy bardziej rodzinny tytuł? Jak sprawuje się wariant 2-osobowy?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2312
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 896 times

Re: Achaja

Post autor: Galatolol »

Też bym powiedział, że 120-130.
Jeśli czas wysyłki nie będzie bardzo odległy, to chyba wesprę.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Achaja

Post autor: sqb1978 »

@espresso: po prostu rozmawiają z ludźmi. To się nazywa marketing i nie ma w tym nic nieprofesjonalnego :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Achaja

Post autor: espresso »

Właśnie, to jest marketing i nic więcej, ponieważ opinia promila graczy, którzy udzielają się na forum, w żaden sposób nie wpłynie na rachunek ekonomiczny, na którego podstawie wyznacza się końcową cenę produktu.
Bardzo podoba mi się działanie RedImp właśnie w zakresie rozmowy z fanami, ale rozmawiajmy o elementach, na które fani faktycznie mają wpływ. Kampania na wspieram.to rusza JUTRO - naprawdę sądzisz, że nie mają jeszcze ustalonej ceny?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Achaja

Post autor: sqb1978 »

A może akurat wahają się nad +/- 10 zł? Naprawdę nie widzę tu problemu.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Achaja

Post autor: Jacek_PL »

espresso pisze:Kampania na wspieram.to rusza JUTRO - naprawdę sądzisz, że nie mają jeszcze ustalonej ceny?
Może mają, na przykład 109zł, ale jak potencjalni klienci tutaj napiszą 120-130zł, to znaczy że 129zł też będzie akceptowalne :) Te 129zł to mój głos.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Achaja

Post autor: espresso »

Jacek_PL pisze:
espresso pisze:Kampania na wspieram.to rusza JUTRO - naprawdę sądzisz, że nie mają jeszcze ustalonej ceny?
Może mają, na przykład 109zł, ale jak potencjalni klienci tutaj napiszą 120-130zł, to znaczy że 129zł też będzie akceptowalne :) Te 129zł to mój głos.
W takim przypadku potencjalni klienci powinni zagłosować na cenę 10 zł ;) Żeby nie było, ja prawdopodobnie grę zamówię w pierwszych godzinach kampanii. Właśnie dlatego wolałabym więcej marketingu na temat tego, co znajduje się w grze, a nie taki "temat zastępczy", z którego nic nie wynika.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: wis »

espresso pisze: A co do gry: możecie porównać poziom interakcji oraz skomplikowanie rozgrywki w stosunku do PLO? Kolejna gra dla graczy czy tym razem mamy bardziej rodzinny tytuł? Jak sprawuje się wariant 2-osobowy?
Nie znam Twojej rodziny;), ale po jednej partii i wielu partiach PLO mogę chyba jakoś to ocenić. Ciężkość PLO to m.in. brak elementu losowego - teoretycznie wszytko możesz przewidzieć. Popełnianie błędów w takiej grze boli bardziej :). Achaja pod tym względem jest prostsza, bo element losowy istnieje - wszystkiego nie przewidzisz. Jednocześnie nie jest to tytuł tak prosty, żebym szykował się na granie z casualami. Jest zarządzanie zasobami, inicjatywą, sytuacją na planszy - jest gdzie popełnić błędy. Twoje akcje to "użycie" jednej z pięciu postaci lub zagranie jednej z kart intryg - w trzeciej rundzie miałem tych kart kilkanaście, więc wybór był spory. Gra trwa tylko trzy tury, a jednak to wystarcza - sporo się dzieje w jednej turze. Samych zasad też jest mniej w Achai - to dla niej plus.

Wariant dwuosobowy mnie się podobał. Na pewno wymaga bardziej wyrównanych poziomem graczy - brak sojuszników, którzy wspólnie sprowadzą lidera do parteru. To jednak cecha każdej gry z negatywna interakcją.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Achaja

Post autor: espresso »

wis pisze:
espresso pisze: A co do gry: możecie porównać poziom interakcji oraz skomplikowanie rozgrywki w stosunku do PLO? Kolejna gra dla graczy czy tym razem mamy bardziej rodzinny tytuł? Jak sprawuje się wariant 2-osobowy?
Nie znam Twojej rodziny;), ale po jednej partii i wielu partiach PLO mogę chyba jakoś to ocenić. Ciężkość PLO to m.in. brak elementu losowego - teoretycznie wszytko możesz przewidzieć. Popełnianie błędów w takiej grze boli bardziej :). Achaja pod tym względem jest prostsza, bo element losowy istnieje - wszystkiego nie przewidzisz. Jednocześnie nie jest to tytuł tak prosty, żebym szykował się na granie z casualami. Jest zarządzanie zasobami, inicjatywą, sytuacją na planszy - jest gdzie popełnić błędy. Twoje akcje to "użycie" jednej z pięciu postaci lub zagranie jednej z kart intryg - w trzeciej rundzie miałem tych kart kilkanaście, więc wybór był spory. Gra trwa tylko trzy tury, a jednak to wystarcza - sporo się dzieje w jednej turze. Samych zasad też jest mniej w Achai - to dla niej plus.

Wariant dwuosobowy mnie się podobał. Na pewno wymaga bardziej wyrównanych poziomem graczy - brak sojuszników, którzy wspólnie sprowadzą lidera do parteru. To jednak cecha każdej gry z negatywna interakcją.
Dziękuję! Twoja taka opinia jest bardzo pomocna - teraz z niecierpliwością czekam na start kampanii.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 118 times

Re: Achaja

Post autor: Koshiash »

RedImp pisze:Ile waszym zdaniem powinna kosztować Achaja
Jeżeli wyciągacie średnią z propozycji, to proponuję symboliczną złotówkę!
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Achaja

Post autor: adalbert »

sqb1978 pisze:A może akurat wahają się nad +/- 10 zł? Naprawdę nie widzę tu problemu.
To ja jestem zdecydowanie za -10 zł, a nawet -20.
W ogóle to jestem za tym, żeby gra była jak najtańsza przy możliwie jak najlepszych komponentach.
I to wcale nie jest żart.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Kto czeka na start kampanii Achai? Podobno są już w sieci przecieki.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: TTR_1983 »

129 zł dla pierwszych 100 osób hm.....liczyłem na jakieś 99 dla pierwszych 30.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Achaja

Post autor: Banan2 »

mulek18 pisze:129 zł dla pierwszych 100 osób hm.....liczyłem na jakieś 99 dla pierwszych 30.
Serio?! :shock: To chyba poczekam ...
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Achaja

Post autor: KubaP »

Banan2 pisze:
mulek18 pisze:129 zł dla pierwszych 100 osób hm.....liczyłem na jakieś 99 dla pierwszych 30.
Serio?! :shock: To chyba poczekam ...
Pozdrawiam
Jezus Maria, masz zapłacić 130 pln za planszówkę? Skandal, granda i generalnie wiadro śledzia. Powinna kosztować 17 złotych.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Achaja

Post autor: Banan2 »

KubaP pisze:
Banan2 pisze:
mulek18 pisze:129 zł dla pierwszych 100 osób hm.....liczyłem na jakieś 99 dla pierwszych 30.
Serio?! :shock: To chyba poczekam ...
Pozdrawiam
Jezus Maria, masz zapłacić 130 pln za planszówkę? Skandal, granda i generalnie wiadro śledzia. Powinna kosztować 17 złotych.
:roll: Nie 17 PLN. Ale to crowdfunding, czyli kupowanie "kota w worku". Dlatego poczekam.
Pozdrawiam
P.S. Nie rozumiem skąd Twoje oburzenie ...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 12:07 przez Banan2, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: Wspieram.to »

Banan2 pisze: :roll: Nie 17 PLN. Ale to crowfundunding, czyli kupowanie "kota w worku". Dlatego poczekam.
Pozdrawiam
P.S. Nie rozumiem skąd Twoje oburzenie ...
W tym przypadku już nie takiego kota w worku ;). Poziom przygotowania projektu podobny jak w PLO czy Magnatach.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Achaja

Post autor: Kolejarz »

Crowdfunding = kot w worku, niezależnie od poziomu przygotowania (cokolwiek miałoby to znaczyć).
Magnaci tu są dobrym przykładem, całkiem dużo osób się zawiodło po otrzymaniu przesyłki i to wcale nie oznacza złego przygotowania ani nawet, że Magnaci nie są dobrą grą.
Dla graczy liczą się możliwość wcześniejszego zagrania lub przynajmniej opinie różnych osób. W przypadku polskich akcji crowdfundingowych w gry można zagrać na konwentach, ale większość zainteresowanych tam nie dotrze. Zawsze jest też całkiem dużo opinii i w trakcie kampanii pojawiają się kolejne. Wszystkie są entuzjastyczne, zachęcają do wsparcia, kolejna dobra polska gra i tak dalej - jeśli jednak nie przypadnie do gustu, to łatwo o rozczarowanie. Recenzje i opinie na temat ogrywanych prototypów różnią się od tych pełnoprawnych, kiedy gra jest już wydana. Pojawia się pewna powściągliwość, zawsze trzeba zaznaczyć, że to tylko prototyp, że coś się jeszcze może zmienić, ogólny wydźwięk jest pozytywny, ale decyzję jeszcze trudniej podjąć, niż przy opiniach po normalnie wydanej grze.
Nie ma co owijać w bawełnę, zawsze jest ryzyko, że gra się nie spodoba, a przy kolejnych kampaniach będą się pojawiać pytania i wątpliwości, których wcześniej nie było. Więcej osób doświadczyło crowdfundingu na własnej skórze, niektórzy się przekonali, a niektórzy trochę zawiedli i mniej pewnie patrzą na kolejne projekty.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Achaja

Post autor: Lothrain »

Powinna wystartować dwie minuty temu,a tu cisza... Achaja zaspała :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Achaja

Post autor: DarkSide »

Chyba zegarki stanęły na wspieram.to (albo mają jeszcze czas zimowy ustawiony) :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ