Port Royal (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Port Royal

Post autor: flowerus »

Ja już miałem dość czekania i dziś odebrałem wersję EN/DE pierwszego dodatku :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: TTR_1983 »

Bard to nie wiadomo czy jeszcze istnieje, bo odkąd Przemek od nich odszedł to zero informacji z tego wydawnictwa[FACE WITH TEARS OF JOY]

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Port Royal

Post autor: ChlastBatem »

a można gdzieś kupić wersję EN/DE podstawki w Polsce?

RIP Bard :wink:
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Port Royal

Post autor: Dosia »

Szkoda, że nadal nie ma żadnego info w sprawie dodatków :(
flowerus pisze:Ja już miałem dość czekania i dziś odebrałem wersję EN/DE pierwszego dodatku :)
Udało się już zagrać? Jakie wrażenia? :)
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Port Royal

Post autor: flowerus »

Dosia pisze:Szkoda, że nadal nie ma żadnego info w sprawie dodatków :(
flowerus pisze:Ja już miałem dość czekania i dziś odebrałem wersję EN/DE pierwszego dodatku :)
Udało się już zagrać? Jakie wrażenia? :)
Jeszcze nie, bo na razie ogrywamy inne gry. Ale mam nadzieję, że Port Royal niedługo znów wróci na stół. Dam znać.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Port Royal

Post autor: Acownik »

Nie wiem, czy to jeszcze kogoś interesuje, ale dowiedziałem się od Barda, że dodatków po polsku nie będzie. Szkoda, bo też na nie liczyłem.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Port Royal

Post autor: ChlastBatem »

Acownik pisze:Nie wiem, czy to jeszcze kogoś interesuje, ale dowiedziałem się od Barda, że dodatków po polsku nie będzie. Szkoda, bo też na nie liczyłem.
To Bard jeszcze istnieje? <szok>
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: TTR_1983 »

[quote="Acownik"]Nie wiem, czy to jeszcze kogoś interesuje, ale dowiedziałem się od Barda, że dodatków po polsku nie będzie. Szkoda, Zapraszam na moją stronę na Fejsie, już dawno byś o tym wiedział :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Port Royal

Post autor: Legun »

Wybrałem "Port Royal" na główną grę wakacyjnego wyjazdu. Trudno o coś lepszego na atlantyckie plaże niedaleko Porto, nadbrzeżne kafejki tego miasta i cukiernie w pobliżu portugalskich klasztorów. Sprawdziła się idealnie. Świetnie pasuje do niej tłumaczenie "push-your-luck" jako "igranie z losem" (brawo Lacki2000!). Mechanika ładnie łączy się tu z tematem, nawet jeśli samo jego wyzyskanie poszło po najmniejszej linii oporu. W zupełnie zbędnej sztampowości kart znać niemiecką potrzebę porządku, nie zaś zamiłowanie do przygód i różnorodności. Miło byłoby mieć portugalską wersję gry z imionami kapitanów, "misjonarzami" zamiast "kapłanów", gdzie każda z misji będzie mieć nazwę którejś z portugalskich kolonii, itd.
W każdym razie nasza piątka, wliczając w to 7-letnią Sonię, bawiła się doskonale. Gra obrosła swoimi rytuałami - jak śpiewy kawałków szant przy każdym wysypaniu się stołu po pojawieniu się drugiego statku - "Teraz wiem, że nigdy już nie skusi mnie ocean...", "I fregaty dwie popłynęły naszym kursem...", "Już nie wrócę na morze..."
Rzeczywiście gubernator jest trochę przegiętą kartą. Można ją nieco osłabić każąc płacić dodatkową monetą za zabranie drugiej karty i wyłączając z bonusu za najmniejszą liczbę PZ przy podwyższaniu podatków.
Dodatek został wydany po czesku - czy zna ktoś może jakiś warty polecenia czeski bądź słowacki sklep internetowy, który wysyła produkty do Polski?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: crazygandalf »

Dodatek wydany jest w wersji angielskiej/niemieckiej.
Do kupienia w Polsce. O tu na przykład:
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Port- ... ch.../6414
W tym roku Pegasus Spiele ma wydać go również po polsku (i włosku).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Port Royal

Post autor: Legun »

Dzięki za link, lecz wersja "germańska" jakoś mniej mi leży, niż czeska, z której zawsze się można pośmiać ;). Natomiast zapowiedź polskiego wydania może rzeczywiście zmodyfikować moje plany. Faktycznie na stronie Pegasusa coś mi takiego mignęło, lecz nie zgłębiałem. Może faktycznie zaczekam.

Inne pytanie związane z dodatkiem jest takie:
Czy ktoś próbował w toto zagrać w 6 osób? Czy dodatek (więcej kart podstawowych rodzajów) w tym mógłby pomóc?

Gra jest bardzo interakcyjna i w czasie ruchu innych graczy wiele się dzieje - negocjacje, prośby (nie idź dalej, bo będzie skucha a ja chcę od Ciebie kupić tego błazna...), podpuchy itd. Piątka graczy to akurat na naszą rodzinę, lecz już piątkowe granie rzadko schodzi poniżej 6 osób.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Port Royal

Post autor: Andarist »

Macie link do tej zapowiedzi polskiego wydania? Nie moge znalezc.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Port Royal

Post autor: staszek »

Zarówno podstawka jak i dodatek mają polsko-włoskie wydanie. Kiedy będą dostępne w Polsce- nie wiem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Port Royal

Post autor: Legun »

staszek pisze:Zarówno podstawka jak i dodatek mają polsko-włoskie wydanie. Kiedy będą dostępne w Polsce- nie wiem.
Do kupienia u wydawcy:
https://pegasusshop.de/index.php?Shop-S ... =18141PLIT

Nie udało mi się znaleźć w sieci żadnego polskiego sklepu, który by to oferował. Zapytam jednak w jednym, czy tego nie ściągną.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Port Royal

Post autor: Andy »

To jest przedsprzedaż.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Port Royal

Post autor: Legun »

Gry w Bibliotece pisze:Czy to prawda, że na 4-5 osób Port Royal strasznie muli? Taka opinia ostatnio zniechęciła mnie od zakupu tego tytułu.
Gra może być ciut nużąca, jeśli za dużo osób pójdzie w strategię "na szable". Gdy zgromadzisz 5 szabel możesz wystawić na stół kilkanaście kart czy więcej, licząc na zebranie 4 (czy nawet 5) tłustych statków w różnych kolorach i zebranie 2-3 kart. Jest wtedy narastające niebezpieczeństwo pojawienia się zabójczego układu, lecz chwilę to trwa i reszta nie ma wtedy za wiele do roboty. To jednak jest relatywnie długie - tylko porównując z normalnymi błyskawicznymi turami, nie zaś z wieloma grami, w których posunięcie tej długości jest normą. Dla mnie im więcej osób, tym lepiej. Więcej różnych strategii wchodzi wtedy w interakcje. Dla mnie najbardziej nużące jest to, że dwie z moich czterech dziewczyn dostały kompletnego hopla na punkcie tej gry i przez ostatnie 30 dni zagrałem w nią 60 razy :roll:.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Port Royal

Post autor: Legun »

Dodatek na stronie wydawcy pojawił się już jako produkt do sprzedaży. Czy ktoś kupował już coś od nich bezpośrednio i może powiedzieć, ile im zajmuje przesłanie gry?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Port Royal

Post autor: Andarist »

Polska wersja tego dodatku jest dostepna w rebelu tez.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: grasowanie.eu »

Nasze wrażenia z podstawowej wersji gry "Port Royal" (była to jedna z pierwszych recenzji na blogu)...
http://grasowanie.eu/port-royal/

...i recenzja rozszerzenia, która ukazała się na blogu prawie rok temu, zrobiona na podstawie czeskiej edycji, ale może komuś się przyda :). Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że będzie polska wersja dodatku (właściwie instrukcji, bo elementy prawie niezależne językowo, z wyjątkiem nazw kart), więc zdecydowałem się na kupno rozszerzenia. Na własne potrzeby zrobiliśmy tłumaczenie zasad, które też znajdziecie w treści recenzji:
http://grasowanie.eu/port-royal-dodatek/
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: vincentblack »

Czy ktoś może kupił polsko-włoskie wydanie dodatku "Jeszcze tylko jeden kontrakt" i byłby w stanie powiedzieć czy jest on kompatybilny z polskim wydaniem Barda? Mam na myśli głownie rozmiar kart / tył kart jak i kolorystykę / oznaczenia (podobno w nowej edycji gry kolory statków zastąpiły flagi państw)
Awatar użytkownika
Reif
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2018, 17:51
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Port Royal

Post autor: Reif »

vincentblack pisze: 30 kwie 2018, 07:57 Czy ktoś może kupił polsko-włoskie wydanie dodatku "Jeszcze tylko jeden kontrakt" i byłby w stanie powiedzieć czy jest on kompatybilny z polskim wydaniem Barda? Mam na myśli głownie rozmiar kart / tył kart jak i kolorystykę / oznaczenia (podobno w nowej edycji gry kolory statków zastąpiły flagi państw)
Podstawkę od Port Royal mam od Barda, a "Jeszcze tylko jeden kontrakt" od Pegasus Spiele (polsko-włoska wersja). Obydwa wydania dobrze ze sobą współgrają, tj. rozmiar kart jest ten sam, rewersy również tak samo wyglądają - jedyną różnicą, która zaobserwowałem są dwujęzyczne podpisy kart, ale w mojej opinii w żadnym wypadku nie przeszkadza to w rozgrywce :). Dodatek fajny, polecam.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Port Royal

Post autor: vincentblack »

Reif pisze: 30 kwie 2018, 11:08
vincentblack pisze: 30 kwie 2018, 07:57 Czy ktoś może kupił polsko-włoskie wydanie dodatku "Jeszcze tylko jeden kontrakt" i byłby w stanie powiedzieć czy jest on kompatybilny z polskim wydaniem Barda? Mam na myśli głownie rozmiar kart / tył kart jak i kolorystykę / oznaczenia (podobno w nowej edycji gry kolory statków zastąpiły flagi państw)
Podstawkę od Port Royal mam od Barda, a "Jeszcze tylko jeden kontrakt" od Pegasus Spiele (polsko-włoska wersja). Obydwa wydania dobrze ze sobą współgrają, tj. rozmiar kart jest ten sam, rewersy również tak samo wyglądają - jedyną różnicą, która zaobserwowałem są dwujęzyczne podpisy kart, ale w mojej opinii w żadnym wypadku nie przeszkadza to w rozgrywce :). Dodatek fajny, polecam.
Super, dzięki za info, zatem kupuje (jeśli jeszcze gdzieś dostanę)!
imo4
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2020, 18:22

Re: Port Royal

Post autor: imo4 »

Czy ktoś z Was słyszał o wydaniu polskiej edycji Port Royal BigBox? Grałbym.
W czerwcu Pegasus wydaje wersję ang/de.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Port Royal

Post autor: michcic »

imo4 pisze: 27 kwie 2021, 17:33 Czy ktoś z Was słyszał o wydaniu polskiej edycji Port Royal BigBox? Grałbym.
W czerwcu Pegasus wydaje wersję ang/de.
Podbijam pytanie. :)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
ODPOWIEDZ