Race to Berlin / Wyścig do Berlina (Krzysztof Dytczak)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: kamron6 »

"Kiedy dodruk" to była ironia ;) , zaś pytanie o recenzje jest całkowicie poważne, zwłaszcza że gra była już dostępna na essen.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

Była w Essen, ale dopiero w tym tygodniu był dostępna dla Polaków.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

Ok, we wtorkowym cotygodniku na GF napiszę o swoich wrażeniach i opiszę interesującą i chyba bardzo nietypową rozrywkę. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: ramar »

Czy czas rozgrywki rzeczywiście trwa dobre 150min oraz czy jakaś dobra dusza, może powiedzieć parę słów o systemie walki (i emocjach z tego wynikających?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

Rozgrywka 2-3h, w zależności od stopnia znajomości gry.
zasady:
http://www.tydrok.nstrefa.pl/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Bdjl
Posty: 17
Rejestracja: 10 cze 2013, 20:11

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Bdjl »

Czy jest gdzieś dostępna obszerna recenzja tej gry ? niestety nie mogę takowej znaleźć. Trochę to dziwne - Polska produkcja, kilka ładnych dni po premierze, a wśród recenzentów cisza. Byłbym bardzo wdzięczny o link jeśli recenzja się pojawi.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

Premiera była w tym roku w Essen, zeszła cała pierwsza partia, pierwsze egzemplarze do polskich graczy dotarły w zeszłym tygodniu.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Aldarus »

Miałem okazję wczoraj zagrać.
Prosta i elegancka mechanika, sporo możliwości kombinowania. Grało się naprawdę przyjemnie.
Czuje się atmosferę końca II WŚ - szczególnie te pałeczki oddające układ linii frontów bardzo klimatyczne.
Co do jakości wykonania - nie ma się do czego przyczepić. Nawet te bloczki z białym tłem jakoś specjalnie nie rażą.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: hancza123 »

jak wam idą rozgrywki w RtB?

my wczoraj nareszcie rozegraliśmy grę w Gdańsku, na 2 stoły równolegle. trochę było problemów aby zagrać zgodnie z zasadami ale następnym razem pójdzie już wszystko jak należy. pierwsze wrażenia są bardzo dobre! szybko, emocjonująco, trzeba dobrze kombinować i umieć zaskoczyć przeciwnika. "fog of war" więc to że się decyduje w ukryciu gdzie się w danej rundzie położy akcenty i uruchomi ofensywę zapewnia sporo dobrej zabawy, ten dylemat czy napierać Sowietami, czy może mocno bronić się a Ardenach, a może zepchnąć Amerykanów na Sycylię i zająć im zaopatrzenie to ciekawe dylematy

za wcześnie aby się więcej wypowiadać ale nasuwają się pytania:

- czy GB/USA nie jest nieco trudniej niż Sowietami? te Ardeny są trudne do sforsowania jeżeli stoi tam "5-tka"
- jak mocnym zagraniem jest zajęcie bazy zaopatrzenia przeciwnika i trwałe zabranie mu 5 kosteczek? brak 5 kostek bardzo boli?
- częściej zdobywacie Berlin czy jednak wygrana na punkty zwycięstwa?

gra podoba mi się bardzo. trochę się czepiałem do jakości wykonania i czytelności instrukcji ale miodność gry jest bomba. 8/10 a może i 9/10
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: raj »

hancza123 pisze:- jak mocnym zagraniem jest zajęcie bazy zaopatrzenia przeciwnika i trwałe zabranie mu 5 kosteczek? brak 5 kostek bardzo boli?
5 kostek by bolało, ale przy jednym ataku schodzi 1 kostka.
Amerykańcy mają problem żeby przełamać linię Zygfryda, ale jak już to zrobią, to momentalnie mogą wejść do Berlina. Rosjanie mają większe odległości i linie umocnień na podejściu do Berlina. Moim zdaniem gra jest wyrównana.

EDIT: A dobra już wiem, można do bazy zaopatrzenia wejść normalnie podczas ruchu, jeżeli pole nie było okupowane lub zdobyć nie obsadzone pole.
Po prostu nie wyobrażałem sobie, że ktoś mógłby do tego dopuścić.
Utrata 5 kostek może być bardzo bolesna.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Mały brzydki pędrak »

hancza123 pisze: - czy GB/USA nie jest nieco trudniej niż Sowietami? te Ardeny są trudne do sforsowania jeżeli stoi tam "5-tka"
- jak mocnym zagraniem jest zajęcie bazy zaopatrzenia przeciwnika i trwałe zabranie mu 5 kosteczek? brak 5 kostek bardzo boli?
- częściej zdobywacie Berlin czy jednak wygrana na punkty zwycięstwa?
Front na zachodzie jest bardziej statyczny. Przebicie się przez Wał Zachodni wymaga znacznych zasobów. Jeśli natkniesz się na bloczek obrońcy z wartością 5 (plus bonusy obrońcy, czyli w sumie 10), to albo próbujesz za pomocą żetonu logistyka i wsparcie przebijać się z siłą 12, lub po prostu grasz na przewagę materiałową i wbijasz przeciwnikowi kostkę za każdy atak (licząc, że masz więcej od niego zasobów). Zazwyczaj ustawiam jednostkom niemieckim na zachodzie dwa bloczki o wartości 5 i jeszcze dwa o wartościach 2 lub 3. Mimo to front można złamać i przebić się już w 1 etapie. Na wschodzie mamy od początku wojnę manewrową i dość łatwy początek dla Sowietów. Jednak najkrótsza droga na Berlin biegnie przez Wał Wschodni, którego przebicie z "marszu" może być problematyczne.

Zajęcie/oddanie bazy zaopatrzenia jest dużym błędem gracza. Obszarów z symbolem skrzyni nie powinno się pozostawiać pustych (choć są wyjątkowe sytuacje) do czasu przesunięcia frontu choć o jeden obszar w głąb Rzeszy. Utrata 5 kostek może być odczuwalna szczególnie pod koniec rozgrywki.

Początkujący zazwyczaj rzucają się na Berlin. Doświadczeni próbują zdobyć Berlin, po czym wygrywają/remisują na punkty.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: hancza123 »

oj aż tak szczegółowo to nam nie zdradzaj! (że obie 5-tki do ochrony linii Zygfryda trzeba). wiadomo że nikt lepiej tej gry od Ciebie nie zna

mi po pierwszej rozgrywce przychodzi mnóstwo pomysłów do głowy jaką by tu strategię przetestować bo naprawdę wariantów jest sporo! mam nadzieję że nie ma jednej strategii tej najlepszej i zawsze wygrywającej :D

trochę nam kości popsuły zabawę wczoraj bo kolega non stop wyrzucał gorzej ode mnie. no ale na to nic nie poradzisz, każda gra w której są kości jest trochę narażona na takie wypaczenie. będziemy dalej ćwiczyć. fajne jest to że w 2 godziny można zagrać coś co daje tyle zabawy i satysfakcji. stosunek tego co gra oferuje do czasu jaki trzeba na nią poświęcić jest na prawdę świetny
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: clown »

No właśnie Krzychu! Za zdradę tajemnic wojskowych pod mur!
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: veljarek »

Ja dopiero rozpakowalem gierkę i jestem po pierwszym czytaniu.
Wykonanie super jak dla mnie. Wszystko czytelne.
Instrukcja straszna. Brak przykładów. Odniesienia do nic nie mówiących obrazków.
Może w wawie udaloby sie zagrać gdzies by to ogarnac.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Odi »

Zapraszam do konkursu organizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej - można wygrać trzy egzemplarze RtB :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: veljarek »

Zagrałem, mechanika jak najbardziej działa ok.
Instrukcja fatalna, nie da się tego czytać po polsku.
Gra za to całkiem fajna i w mgnieniu oka minęło 2,5h rozgrywki, zero przestojów i sama esencja gry.
Niestety przegrałem próbując Aliantami przedrzeć się z włoch do Berlina, ruskie mnie ubiegły.

Może jakiś srót zasad od autora do grania w tą grę na BGG by sie przydał, bo mam wstręt do przeglądania tej instrukcji.
Ewidentnie brakuje przykładów.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: kamron6 »

veljarek pisze: Niestety przegrałem próbując Aliantami przedrzeć się z włoch do Berlina, ruskie mnie ubiegły.
Dokładnie tak samo :D

Co do zasad przydałoby się szczególnie jakaś pokazówka atakowania Berlina, tu miałem trochę wątpliwości oraz coś o "przejmowaniu terenów" bez zaopatrzenia, niby wszystko jest w instrukcji, ale ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: WRS »

Przeredagowałem (na własne potrzeby) zasady gry.
Może komuś się przydadzą?
https://boardgamegeek.com/filepage/1268 ... dura-walki
https://boardgamegeek.com/filepage/1268 ... krot-zasad
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Raleen
Posty: 848
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Raleen »

hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: hancza123 »

pograłem już nieco w RtB. widzę że jak obaj gracze grają mądrze to zająć Berlin jest bardzo ciężko, raczej wygrana na punkty o jeden punkt lub remis. do tej pory stosuję standardową strategię ale kusi mnie aby nieco poeksperymentować! przykładowo jakby tak Niemcami postawić we Włoszech dwie 5-tki i w pierwszej rundzie zmiażdżyć tam Amerykanów zabierając 10 kosteczek??? 8)
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Mały brzydki pędrak »

10 kostek nie da rady. Najwyżej 4. Każdy Atak niemiecki to konieczność użycia do każdej walki 2 kostek. Czyli z dwóch bloczków o wartości 5 wyjdą najwyżej dwa ataki. Wg mnie szkoda dwóch bloczków w cyfrą 5 na front włoski. Prawdopodobnie w tym czasie padnie cały Wał Zachodni, czyli główny i jedyna linia obrony.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: hancza123 »

chodziło mi o błyskawiczne zniszczenie Amerykanów we Włoszech i zajęcie tam dwóch baz zaopatrzenia co pozbawia przeciwnika na trwałe 2 x 5 kosteczek. chyba że znowu źle rozumiem zasady? :?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: Race to Berlin (Wyścig do Berlina)

Post autor: Odi »

Niestety, źle rozumiesz :)
Jest gdzieś faktycznie zasada, że jeśli na polu ze skrzynka jest aliancka jednostka i zostanie skutecznie zaatakowana przez Niemców, to gracz zaatakowany traci 1 kostkę na stałe, ale jego jednostka NIE WYCOFUJE się z tego pola (czyli we Włoszech nie da rady zając pustego pola ze skrzynką)
ODPOWIEDZ