Carcassonne: South Seas (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
marie ann
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2014, 09:44

Carcassonne: South Seas (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: marie ann »

Czy ktoś już z was posiada, grał?

Obrazek

w necie można podejrzeć, jak inna jest od podstawowej wersji, zapowiada się ciekawie i świeżo :)

Ja swoją już mam, dostałam na urodziny, hurrra :mrgreen: Dzieci posikane ze szczęścia, co przełożyło się nieco niestety na zbyt energiczne i dzikie wyszarpywanie kafelków z ramek, niestety ze 3 kafelki ucierpiały na tym. Jestem na etapie ogarniania instrukcji po angielsku, i najwcześniej za tydzień planuję pierwszą rozgrywkę :) Jakby ktoś szukał wstępnych info, tu znalazłam krótki, ale treściwy opis:

http://rodzinnarozrywka.blogspot.com/20 ... -seas.html

Z pierwszych wrażeń, bardzo ładna grafika i estetyka pudełka, bardzo na plus. Minus, który od razu dał się odczuć - mam wrażenie, że gra jest gorzej wykonana pod względem technicznym.. Dziś po pracy muszę wziąć w łapy podstawkę, i tę - i porównać, bo wydaje mi się, że kafelki mórz południowych nie są tak mocno "lakierowane", chodzi mi o to, że mają gorszej jakości papier - bo w szoku byłam, że podczas mojego delikatnego wyciskania ich z okienek, kilka z nich się naddarło, papier poddał się jak delikatna bibuła i puścił, jakby był słabo przyklejony do kafelka, no baaardzo mnie to zawiodło.

I grubość kafelków, albo mam omamy, albo są cieńsze od zwykłych z podstawy. Dziś porównam.. No i aż się prosi o jakiś klimatyczny woreczek na kafelki, łodzie, towary - już kombinuję, jaki uszyć :mrgreen:
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: WRS »

marie ann pisze:Jestem na etapie ogarniania instrukcji po angielsku, i najwcześniej za tydzień planuję pierwszą rozgrywkę :)
Tu
http://www.boardgamegeek.com/filepage/1 ... luamczenie
można przyspieszyć ogarnianie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
marie ann
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2014, 09:44

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: marie ann »

Aaaaaa, czad!

BARDZO dziękuję :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: BartP »

Nie zauważyłem różnicy jakościowej w stosunku do podstawki. Sama rozgrywka natomiast podobała mi się bardziej niż normalna wersja: bardziej cieszyła oko, brak farmerów, mniej meepli (4 bodaj) i trzeba myśleć, jak ich rozłożyć, zbieranie zestawów, dzięki czemu "drogi" mają takie samo znaczenia jak "zamki", czego nie odczuwam w podstawce, w której zawsze lepiej mieć duży zamek niż długą drogę.
Awatar użytkownika
marie ann
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2014, 09:44

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: marie ann »

Totalnie nie kumam, o co chodzi z tymi maluśkimi żetonami łódek :oops: Kiedy je wykładam, jak? One mają zakrywać ryby? Siedzę z najstarszym dzieckiem, i nie kumam, i nie mozemy zaczać grać... :lol:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: BartP »

Za każdym razem, jak dochodzi do punktowania mórz (pojawienie się rybaka [częściej] lub zamknięcie obszaru [rzadziej]), zbiera się tyle ryb, ile jest przedstawionych na całym obszarze tego morza, wszyscy gracze, co mieli tam meeple, zabierają je do siebie (każdy dostaje tyle samo ryb). Następnie żetonem łódki zakrywamy wizerunek dwóch rybek (o ile jest). Jeśli nie ma, to wizerunek jednej rybki. Robi się to po to, by dane morze dawało coraz mniej rybek wraz z upływem czasu (a nie wciąż tyle samo).

Podsumowując: wykładamy łódki tuż po punktowaniu mórz i przyznaniu ryb. Ryby się zakrywa i już więcej taka ryba do nikogo nie trafia.
Awatar użytkownika
marie ann
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2014, 09:44

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: marie ann »

bartP, dzięki!!!! Wyjaśniłeś mi to, czego nie mogłam zrozumieć w necie, a nawet więcej..

I rozumiem, że jeśli ktoś nie ma tam rybaka, to nie zgarnia ryb, prawda? Sam kafelek z łódką wtedy nic nie daje?

Pierwszą rozgrywkę zagraliśmy błędnie w takim razie, ale i jestem zachwycona - na 5 podstawek, jakie mamy z Carcassonne, jest jedną z najciekawszych, super! :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: BartP »

Jeśli nie masz swojego ludka na tym morzu, to nie dostajesz ryb, nawet jak dokładasz kafelek z rybakiem/łódką.
Ale możliwa jest następująca sytuacja: dociągasz kafelek morza z rybakiem (czyli będzie punktowanie ryb). Dostawiasz go do obszaru morza, na którym są jakieś ryby i NIE MA meepli żadnego z graczy. Kładziesz swojego meeple'a na dobrany kafelek. Punktujesz ryby, zakrywasz jedną rybę łódką, cofasz dopiero co wystawionego meeple'a z powrotem do własnych zasobów. Tak zawsze było w Carcassonne: najpierw kładziemy meeple, potem zachodzi punktowanie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: Legun »

"Muszelki" stały się przebojem wakacyjnego rodzinnego wyjazdu (a grono wymagające względem takiej kategorii gier). Naprawdę rewelacyjna lekka gra, gdzie cały czas coś się dzieje, wszystko jest śliczne a reguły banalne. Tylko - oczywiście - cholerne kafelki stanowczo za szybko się kończą ;). Jest tylko jeden malutki dodatek - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ee-freitag. Czy ktoś go gdzieś czasem nie widział do kupienia?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: tomb »

Legun pisze:Jest tylko jeden malutki dodatek - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ee-freitag. Czy ktoś go gdzieś czasem nie widział do kupienia?
U nas chyba nikt nie ma, jest tu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
adam_sq4rcu
Posty: 5
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:05

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: adam_sq4rcu »

nie wiem czy przypadkiem tego dodatku nie ma mepel.pl
Sol
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2016, 15:42
Has thanked: 12 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: Sol »

Czy ktoś może wie, czy i gdzie można znaleźć jakąś ogólnodostępną (nie wymagającą konta na BGG), angielską albo polską instrukcję do dodatku Freitag i polską do podstawki?
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 19:58 przez Sol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: harrison »

Sol pisze:Czy ktoś może wie, czy i gdzie można znaleźć jakąś ogólnodostępną (nie wymagającą konta na BGG), angielską albo polską instrukcję do dodatku Freita i polską do podstawki?
U oryginalnego wydawcy http://www.zmangames.com/uploads/4/7/1/ ... h_seas.pdf
Sol
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2016, 15:42
Has thanked: 12 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: Sol »

Tą mam. Raczej chodziło mi o angielską instrukcję do dodatku Freitag i jakąś polską do podstawki, jeżeli jakaś jest (poprawiłem literówkę w poprzednim poście, bo może nie było to wyraźnie zaznaczone).
Dzięki za fatygę.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: mångata »

Nie możesz założyć konta na BGG?
Ostatecznie mogę to pobrać i Ci wysłać na maila.
LoraKinho
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 07:48

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: LoraKinho »

Siema
Czy gdzieś jest możliwość zamówienia tej gierki w miare normalnej cenie? W polskich sklepach raczej jej nie widać niestety
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: CARCASSONNE South Seas, czyli Morza Południowe

Post autor: Uranopolis »

LoraKinho pisze: 06 maja 2019, 06:19 Siema
Czy gdzieś jest możliwość zamówienia tej gierki w miare normalnej cenie? W polskich sklepach raczej jej nie widać niestety
Dwa lata temu sprowadził mi tą grę mepel.pl, edycja skandynawska, aktualnie na stronie mają -niedostępną- niemiecką
https://mepel.pl/carcassonne-south-seas
Napisz maila do nich, powinni odpowiedzieć czy w ogóle możliwe jest ściągnięcie.
ODPOWIEDZ