Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: mauserem »

Trottelreiner pisze:W jakiej konfiguracji zakupić Star Realms do gry w 3 lub 4 osoby?
Każda podstawka zapewnia grę dla dwóch graczy. Więc w Twoim przypadku - potrzebujesz dwóch talii - do tego możesz dodatki wtasowywać już pojedyńczo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Adalbertus123 »

Czy zapis w instrukcji ,,primary ability triggers immediately" ma znaczenie (np. myśliwce później się marnują, gdyż nie są w stanie przebić się przez outpost)?
Jak gram na 3+ mam połączyć więcej zestawów star realms. Czy jak wracam do gry w dwójkę, powinienem je rozłączyć?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Yavi »

Adalbertus123 pisze:Czy zapis w instrukcji ,,primary ability triggers immediately" ma znaczenie (np. myśliwce później się marnują, gdyż nie są w stanie przebić się przez outpost)?
Atak oraz kasa odpalają się po wystawieniu okrętu, ale trafiają do wirtualnej puli, można więc je sumować. Chodzi głównie o umiejętności, które są wypisane pod nimi, typu: dobierz kartę, jeśli w grze są 2 bazy dobierz kartę itd. Nie można wrócić do nich później, odpalają się natychmiast.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Adalbertus123 »

Akurat primary ability baz może poczekać, zapis tyczy się tylko okrętów.

Czy jeśli chcę grać na 6 graczy, to 2 zestawy mi wystarczą, a 3 potrzebuję tylko po karty startowe?
A i dzięki za odpowiedź.
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Realms

Post autor: Darboh »

Adalbertus123 pisze:Akurat primary ability baz może poczekać, zapis tyczy się tylko okrętów.

Czy jeśli chcę grać na 6 graczy, to 2 zestawy mi wystarczą, a 3 potrzebuję tylko po karty startowe?
A i dzięki za odpowiedź.
Na 6 graczy potrzebujesz starterów x3 właśnie ze względu na talie startowe. Chyba że umiejętnie poproxujesz :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: mauserem »

[/quote]
Adalbertus123 pisze:Czy zapis w instrukcji ,,primary ability triggers immediately" ma znaczenie (np. myśliwce później się marnują, gdyż nie są w stanie przebić się przez outpost)?
Jak gram na 3+ mam połączyć więcej zestawów star realms. Czy jak wracam do gry w dwójkę, powinienem je rozłączyć?
jak było wspomniane:
punkty ataku i punkty handlowe zagranych na stół kart tworzą pule punktów, odpowiednio: pulę zakupu, pulę ataku - jej wartość określa twoją siłę ataku i zdolność przebicia outpostów, jeśli pula jest za mała - "sorry gregory" punkty się marnują.
podobnie z handlem - niewykorzystane punkty przepadają.

Znaczenie ma kolejność zagrywanych na stół kart tylko w przypadku kart mających zdolność wpływania na twoją rękę (karty jeszcze nie zagrane) najczęściej przez możliwość "scrapowania", co czasami (ale nie zawsze) można zastosować.


Co do rozdzielania talii:
tak, raczej powinno się to robić - niby statystycznie jest ok, ale mimo wszystko pojawiają się dość chore możliwości dociągu - to są tylko karty :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Panie i Panowie,

Właśnie kupiłem SR i za mną dwie pierwsze rozgrywki. Przyznam, że duży udział w decyzji o zakupie miało nasze forum oraz oczywiście BGG. Gra fajna, szybka, mój syn aż skakał z radości jak rozwalał mi bazy :-)

Ale pojawiły się też wątpliwości, więc prośba o ich rozwianie:

1. Rozumiem, że można przytrzymać karty na ręku do kolejnej tury? W instrukcji nigdzie nie widzę limitu kart na ręku, a dociąg to zawsze 5 kart.
2. Czy pula ataku jest sumowana i rozdzielana dowolnie? Podam przykład o co mi chodzi: mam statki o sile ataku 4 i 2, przeciwnik ma Outposta o obronie 5. Czy atakując:
a/ niszczę mu Outposta i zadaję jedno 'obrażenie' (4+2-5=1), czy też
b/ niszczę mu Outposta, ale nie zadaję 'obrażenia' bo oba statki zaatakowały bazę i nie mam już czym atakować
3. Upewniam się co do terminologii:
- discard - to odrzucenie na stos kart użytych (do przetasowania i używania dalej w rozgrywce)
- scrap - to odrzucenie z gry, karta już nie wraca do rozgrywki
- draw - to pociągnięcie karty ze stosu własnych kart
- acquire - to pociągnięcie karty z 'trade row'
4. Zniszczona baza jest 'discard' czy 'scrap' (nie mówię o jakichś specjałkach, tylko po prostu zniszczona siłą ognia)? Graliśmy jako 'discard', ale pewności nie mam.

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Yavi »

Rafalm pisze:Panie i Panowie,

Właśnie kupiłem SR i za mną dwie pierwsze rozgrywki. Przyznam, że duży udział w decyzji o zakupie miało nasze forum oraz oczywiście BGG. Gra fajna, szybka, mój syn aż skakał z radości jak rozwalał mi bazy :-)

Ale pojawiły się też wątpliwości, więc prośba o ich rozwianie:

1. Rozumiem, że można przytrzymać karty na ręku do kolejnej tury? W instrukcji nigdzie nie widzę limitu kart na ręku, a dociąg to zawsze 5 kart.
2. Czy pula ataku jest sumowana i rozdzielana dowolnie? Podam przykład o co mi chodzi: mam statki o sile ataku 4 i 2, przeciwnik ma Outposta o obronie 5. Czy atakując:
a/ niszczę mu Outposta i zadaję jedno 'obrażenie' (4+2-5=1), czy też
b/ niszczę mu Outposta, ale nie zadaję 'obrażenia' bo oba statki zaatakowały bazę i nie mam już czym atakować
3. Upewniam się co do terminologii:
- discard - to odrzucenie na stos kart użytych (do przetasowania i używania dalej w rozgrywce)
- scrap - to odrzucenie z gry, karta już nie wraca do rozgrywki
- draw - to pociągnięcie karty ze stosu własnych kart
- acquire - to pociągnięcie karty z 'trade row'
4. Zniszczona baza jest 'discard' czy 'scrap' (nie mówię o jakichś specjałkach, tylko po prostu zniszczona siłą ognia)? Graliśmy jako 'discard', ale pewności nie mam.

Z góry dzięki za pomoc.
1. Nie, wszystkie karty odrzuca się na końcu tury, w fazie discardu.
2. Zdecydowanie a. Pobierasz z puli ataku wystarczającą liczbę punków, by zniszczyć bazę. Później pozostałe obrażenia możesz władować w przeciwnika lub jego inne bazy, jak chcesz.
3. Tak, tak, tak, tak.
4. Discard.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Yavi pisze:
Rafalm pisze:Panie i Panowie,

Właśnie kupiłem SR i za mną dwie pierwsze rozgrywki. Przyznam, że duży udział w decyzji o zakupie miało nasze forum oraz oczywiście BGG. Gra fajna, szybka, mój syn aż skakał z radości jak rozwalał mi bazy :-)

Ale pojawiły się też wątpliwości, więc prośba o ich rozwianie:

1. Rozumiem, że można przytrzymać karty na ręku do kolejnej tury? W instrukcji nigdzie nie widzę limitu kart na ręku, a dociąg to zawsze 5 kart.
2. Czy pula ataku jest sumowana i rozdzielana dowolnie? Podam przykład o co mi chodzi: mam statki o sile ataku 4 i 2, przeciwnik ma Outposta o obronie 5. Czy atakując:
a/ niszczę mu Outposta i zadaję jedno 'obrażenie' (4+2-5=1), czy też
b/ niszczę mu Outposta, ale nie zadaję 'obrażenia' bo oba statki zaatakowały bazę i nie mam już czym atakować
3. Upewniam się co do terminologii:
- discard - to odrzucenie na stos kart użytych (do przetasowania i używania dalej w rozgrywce)
- scrap - to odrzucenie z gry, karta już nie wraca do rozgrywki
- draw - to pociągnięcie karty ze stosu własnych kart
- acquire - to pociągnięcie karty z 'trade row'
4. Zniszczona baza jest 'discard' czy 'scrap' (nie mówię o jakichś specjałkach, tylko po prostu zniszczona siłą ognia)? Graliśmy jako 'discard', ale pewności nie mam.

Z góry dzięki za pomoc.
1. Nie, wszystkie karty odrzuca się na końcu tury, w fazie discardu.
2. Zdecydowanie a. Pobierasz z puli ataku wystarczającą liczbę punków, by zniszczyć bazę. Później pozostałe obrażenia możesz władować w przeciwnika lub jego inne bazy, jak chcesz.
3. Tak, tak, tak, tak.
4. Discard.
Dzięki Yavi! :D

Choć ad 1 to dla mnie trochę dziwne. Innymi słowy zawsze wszystko wykładamy z ręki, co IMHO mocno ogranicza budowanie taktyki rozgrywki. Choć z drugiej strony wtedy więcej uwagi trzeba poświęcać deckbuildingowi :roll:

Nic to, pogram jeszcze, zobaczymy.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Gambit »

Rafalm pisze:Choć ad 1 to dla mnie trochę dziwne. Innymi słowy zawsze wszystko wykładamy z ręki, co IMHO mocno ogranicza budowanie taktyki rozgrywki. Choć z drugiej strony wtedy więcej uwagi trzeba poświęcać deckbuildingowi :roll:
Jedną z głównych mechanik gier deckbuildingowych, jest to, że w swojej turze wykładasz wszystkie karty z ręki, rozgrywasz z nich to co możesz, a następnie na przyszłą turę ciągniesz zupełnie nową rękę ze swojej talii.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Gambit pisze:Jedną z głównych mechanik gier deckbuildingowych, jest to, że w swojej turze wykładasz wszystkie karty z ręki, rozgrywasz z nich to co możesz, a następnie na przyszłą turę ciągniesz zupełnie nową rękę ze swojej talii.
Do tej pory nie grałem w gry oparte na czystym deckbuildingu, stąd moja wątpliwość. Ale tak jak mówię, pogramy zobaczymy.

Swoją drogą, czy jest jakieś swojskie określenie na 'deckbuilding'? Bo zgrzyta mi jak piach w trybach. :wink:

EDIT: To jeszcze dopytam. Jak wyłożę statek ze zdolnością specjalną 'draw a card', to ciągnę ją od razu i dorzucam do pięciu już wyłożonych? Czy też ciągnę sześć kart na następną turę?
Ostatnio zmieniony 12 cze 2015, 11:43 przez Rafalm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Gambit »

Rafalm pisze:Swoją drogą, czy jest jakieś swojskie określenie na 'deckbuilding'? Bo zgrzyta mi jak piach w trybach. :wink:
Po prostu budowanie talii :)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Szybki Gambit jesteś, nie zdążyłem nawet posta wyedytować :-)

Zadam więc raz jeszcze pytanie, które przyszło mi do głowy: Jak wyłożę statek ze zdolnością specjalną 'draw a card', to ciągnę ją od razu i dorzucam do pięciu już wyłożonych? Czy też ciągnę sześć kart na następną turę?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Star Realms

Post autor: Valarus »

Rafalm pisze:Szybki Gambit jesteś, nie zdążyłem nawet posta wyedytować :-)

Zadam więc raz jeszcze pytanie, które przyszło mi do głowy: Jak wyłożę statek ze zdolnością specjalną 'draw a card', to ciągnę ją od razu i dorzucam do pięciu już wyłożonych? Czy też ciągnę sześć kart na następną turę?
Ciągniesz od razu i dorzucasz do już wyłożonych.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Yavi »

Rafalm pisze:Szybki Gambit jesteś, nie zdążyłem nawet posta wyedytować :-)

Zadam więc raz jeszcze pytanie, które przyszło mi do głowy: Jak wyłożę statek ze zdolnością specjalną 'draw a card', to ciągnę ją od razu i dorzucam do pięciu już wyłożonych? Czy też ciągnę sześć kart na następną turę?
Ciągniesz kartę w momencie odpalenia się umiejętności. Jeśli jako pierwszą zagrałeś kartę, która pozwala coś dociągnąć (jako zdolność główna, czyli po zagraniu), to dobierasz kartę zanim zagrasz kolejne. W Star Realms czasami kolejność zagrywania kart ma znaczenie, więc trzeba uważać :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: mauserem »

Rafalm pisze:
Yavi pisze:
Rafalm pisze:...
Choć ad 1 to dla mnie trochę dziwne. Innymi słowy zawsze wszystko wykładamy z ręki, co IMHO mocno ogranicza budowanie taktyki rozgrywki. Choć z drugiej strony wtedy więcej uwagi trzeba poświęcać deckbuildingowi :roll:

Nic to, pogram jeszcze, zobaczymy.
to gra deckbuildingowa (budowanie talii) więc trzeba mocno myśleć o tym co w talii się znajduje, co do niej ma trafić, i o tym co z talii powinno wylecieć (scrap)
to co postulujesz to byłby jakiś "handbuilding" (budowanie ręki) a to już inna para kaloszy :mrgreen:

oj pograsz, pograsz - cholerstwo ma spory efekt "one more time" :twisted:
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Realms

Post autor: Darboh »

Najprościej, jak się ma jakieś wątpliwości co do zasad - ściągnąć aplikację i pograć :)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Realms

Post autor: ko2a »

Czy bedzie wersja pl?

Czy w wersji angielskiej punkty liczyc sie za pomocą znaczników życia czy jak w MTG w pamieci albo na kartce?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Yavi »

Darboh pisze:Najprościej, jak się ma jakieś wątpliwości co do zasad - ściągnąć aplikację i pograć :)
Akurat dzisiaj jakieś komentarze czytałem i podobno aplikacja zmusza gracza do wyłożenia wszystkich kart z ręki w czasie tury, instrukcja nie, więc nie zawsze aplikacja jest mądrzejsza ;)
Czy bedzie wersja pl?
Nic o tym nie słyszałem, ale angielski w grze jest raczej łatwy do ogarnięcia, można bez problemu potłumaczyć zdolności kart.
Czy w wersji angielskiej punkty liczyc sie za pomocą znaczników życia czy jak w MTG w pamieci albo na kartce?
W grze do liczenia życia służą karty z nadrukowanymi liczbami. Początkowo wydaje się to dziwne, ale sprawdza się całkiem dobrze. Można też wybrać inny sposób liczenia - kartka i długopis, lub nawet jakieś kostki jak w M:tG.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Yavi pisze:
Darboh pisze:Najprościej, jak się ma jakieś wątpliwości co do zasad - ściągnąć aplikację i pograć :)
Akurat dzisiaj jakieś komentarze czytałem i podobno aplikacja zmusza gracza do wyłożenia wszystkich kart z ręki w czasie tury, instrukcja nie, więc nie zawsze aplikacja jest mądrzejsza ;)
To raz, a dwa że po robocie mam już dość kompa i jemu pochodnych. Dlatego gram w planszówki i karcianki :-)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Gambit »

Yavi pisze: Akurat dzisiaj jakieś komentarze czytałem i podobno aplikacja zmusza gracza do wyłożenia wszystkich kart z ręki w czasie tury, instrukcja nie, więc nie zawsze aplikacja jest mądrzejsza ;)
Ale przecież w swojej turze gracz nie zostawia żadnych kart na ręku. Zagrywasz wszystko co masz. I think.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Yavi »

Gambit pisze:
Yavi pisze: Akurat dzisiaj jakieś komentarze czytałem i podobno aplikacja zmusza gracza do wyłożenia wszystkich kart z ręki w czasie tury, instrukcja nie, więc nie zawsze aplikacja jest mądrzejsza ;)
Ale przecież w swojej turze gracz nie zostawia żadnych kart na ręku. Zagrywasz wszystko co masz. I think.
Jeśli ma taką fantazję, to może zostawić, to nie Thunderstone ;)
Taki tylko przykład, że są drobne różnice między karcianką a aplikacją.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 771
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: raphaell7 »

Nie ma wymogu zagrania wszystkich kart.
Instrukcja, Discard Phase, ostatnia linijka pisze:Put any cards left in your hand into your Discard Pile.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: mauserem »

liczenie tymi kartami to jest masakryczna upierdliwość
od razu przeszliśmy na kostki, a wykombinuje sobie jakiś z dwoma kółkami dialer :idea:
Yavi pisze: Akurat dzisiaj jakieś komentarze czytałem i podobno aplikacja zmusza gracza do wyłożenia wszystkich kart z ręki w czasie tury, instrukcja nie, więc nie zawsze aplikacja jest mądrzejsza ;)
to bzdura i lenistwo graczy - można w aplikacji zagrywać każdą kartę osobno - drag & drop z ręki
- tylko ludzie mechanicznie korzystają z przycisku "PLAY ALL" i wtedy jest zonk :twisted:
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 771
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: raphaell7 »

mauserem pisze:to bzdura i lenistwo graczy - można w aplikacji zagrywać każdą kartę osobno - drag & drop z ręki
- tylko ludzie mechanicznie korzystają z przycisku "PLAY ALL" i wtedy jest zonk :twisted:
można zagrywać karty osobno, ale dopiero jak się zagra ostatnią, to "PLAY ALL" zamienia się w "END TURN" :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
ODPOWIEDZ