Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: mikeyoski »

bobule pisze: 06 sty 2020, 11:12 Powiedzcie mi, jest sens koszulkować Star Realms?
A wiele masz rozgrywek za sobą? Karty bardzo szybko nabywają ślady zużycia. Ciemne ranty robią swoje
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: mauserem »

bobule pisze: 06 sty 2020, 11:12 Powiedzcie mi, jest sens koszulkować Star Realms? Bo jak je zakoszulkuję, to już gra do tego magicznego kartoniku w którym była to się po prostu nie zmieści.
Z drugiej strony widzę, że do gry jest już z miliard dodatków i teraz pytanie, to gdzie wy to wszystko trzymacie? Chyba bym musiał przełożyć do jakiegoś innego kartonika i tyle.
Nie jestem fetyszystą jeśli chodzi o koszulkowanie - zdecydowanie racjonalistą - ale w przypadku Star Realms nie miałem żadnych wątpliwości:
W tej grze szybkie i częste tasowanie to mus. Talia jest non stop w rękach i non stop w ruchu - karty będą się zużywać, zwłaszcza karty słabej jakości - a nie ma się co okłamywać - karty w Star Realms są tanie i to widać. W dodatku karty mają czarne ranty do spadu - a to na krawędziach najszybciej zaczynają się zużywać.
Gdyby były drukowane na kartonie szlachetnym, np "black core" o większej gramaturze - kto wie, może byłoby lepiej. Brak wykończenia powierzchni sprawia, że takie karty też się szybciej zużywają - warstwa laminatu z fakturą sprawia, że powietrze w niej uwięzione działa jak smar - dzięki temu lepiej się tasuje klasycznymi metodami.

I to jest w zasadzie podstawowe kryterium - talia jest ciągle tasowana i "mielona w rękach" - idzie w koszulki.
Co do koszulek sam zobaczysz jakie lubisz - miękkie czy twarde, dużo zależy jak tasujesz, albo ile na raz kart jest tasowanych.

W przypadku Star Realms - karty w koszulkach to raczej wymóg, a tasowanie takich kart musisz wypracować sobie sam.
Do przechowywania używam Dedykowanego pudła SR Lagion Cardbox (pojemność 500 kart) w zestawie było 240 koszulek SR i jakieś promki (nie pamietam)
A teraz dodatkowo używam pudełka po SR Frontiers jako "podróżnego" zestawu.
Nie zamierzam kupować tego największego pudła, playmatę trzymam osobno w tubach na playmaty (których nie mam zbyt wiele)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Andy »

Tak jak pisałem wyżej, sprawa dotyczy zwłaszcza Scoutów i Viperów. Te karty tasuje się najwięcej, więc szybko się wycierają i stają się rozpoznawalne, gdy leżą na wierzchu talii.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

Andy pisze: 06 sty 2020, 13:53 Tak jak pisałem wyżej, sprawa dotyczy zwłaszcza Scoutów i Viperów. Te karty tasuje się najwięcej, więc szybko się wycierają i stają się rozpoznawalne, gdy leżą na wierzchu talii.
Tak, a potem przy tasowaniu widzisz tę zniszczoną kartę na wierzchu i wiesz, że trzeba potasować jeszcze troszkę :)
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

Gdyby komuś mało było jeszcze różnych bajerów związanych ze Star Realms, to właśnie ruszyła kolejna kampania na Kickstarterze - Star Realms Deluxe Nova:

https://www.kickstarter.com/projects/11 ... 16292c40ae

Moim zdaniem to zwykły skok na kasę, ale co kto lubi. Wszystko sprowadza się do tego, że w pudełku dostaniemy tym razem nie zwykłe karty, tylko bajeranckie, błyszczące (może ktoś bardziej obeznany z tematem lepiej to opisze). Do tego plansza do gry (zamiast maty), kilka liczników do liczenia punktów, sporo koszulek. W skład zestawu wchodzi Core Set i kilka pierwszych dodatków: Gambits, Events, Heroes, dwóch bossów. I to wszystko za jedyne... 99$ (jak ktoś się pospieszy to zaoszczędzi dychę).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Jiloo »

Acownik pisze: 15 sty 2020, 16:10
Spoiler:
Widzę, że Dougherty kopiuje pomysły ze swojej dawnej firmy 😁

Wydają to samo tylko w jednym pudle i ze wszystkimi kartami foil. Miałem Ascension w tej wersji i sprzedanie zwykłej podstawki z dodatkiem, i zakup collectors edition to był mój największy błąd. Ani to ładniejsze a na pewno mniej czytelne. Szybko się pozbyłem.

Jestem fanem SR i mam prawie wszystko co do tej pory wyszło, po za ostatnimi boosterami które były dostępne tylko na kampanii Epic. Wkurzają mnie trochę takie „ekskluzywne” akcje i również uważam, że to skok na kasę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: mauserem »

Acownik pisze: 15 sty 2020, 16:10 Gdyby komuś mało było jeszcze różnych bajerów związanych ze Star Realms, to właśnie ruszyła kolejna kampania na Kickstarterze - Star Realms Deluxe Nova:

https://www.kickstarter.com/projects/11 ... 16292c40ae

Moim zdaniem to zwykły skok na kasę, ale co kto lubi...
eee... pass
najfajniejsze z tego wszystkiego są score dials - liczniki. Z drugiej strony, po co to komu jeśli są aplikacje, albo nowe karty do liczenia punktów w zestawie SR Frontiers
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

mauserem pisze: 16 sty 2020, 11:16 eee... pass
najfajniejsze z tego wszystkiego są score dials - liczniki. Z drugiej strony, po co to komu jeśli są aplikacje, albo nowe karty do liczenia punktów w zestawie SR Frontiers
Tyle że nawet te nowe karty do liczenia punktów wciąż są mniej wygodne niż ołówek i kartka papieru (wypróbowane parę razy, gdy rozładowały się telefony). Więc nie dziwię im się, że ciągle próbują to jakoś poprawić. Tylko wygląda to trochę jak próba wymyślania koła na nowo.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: kelvar »

Po tym jak nabyłem DC Pojedynek Superbohaterów i mi się spodobało (proste, lekkie, chce się grać kolejną partię;)) myślałem o SR - zwłaszcza, że spotkałem kilka okazji "wyprzedażowych".
Ostatecznie padło na Hero Realms (+ teraz zestaw dodatków z matą), więc chyba Star Realms już byłoby przerostem formy nad treścią (wygląd HR mi się bardziej podoba ogólnie).
Co oferuje SR ponad HR? (...wydaje się, że jest więcej dodatków?)

Taka kampania - kupić wszystko w super wydaniu - byłaby kusząca, ale cena wydaje się przegięta (choć nie od dziś za "edycję kolekcjonerskie" płaci się ekstra:P).
Z ciekawostek warto spojrzeć na opcję dla sklepów gdzie kopia wychodzi o połowę taniej (200 dolarów za 4 kopie i dostawa za darmo - gdzie dostawa dla graczy to w USA dodatkowe 15-19 dolarów według wykazu... Więc różnica bardzo duża).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Jiloo »

kelvar pisze: 16 sty 2020, 14:28 Co oferuje SR ponad HR? (...wydaje się, że jest więcej dodatków?)
SR było pierwsze, HR trochę je naśladuje ale jako pierwsze wprowadziło talie bohaterów. Kupiłem HR jak wyszło, bo myślałem, że żonie się spodoba bardziej (woli fantasy od SF), ale trochę pograliśmy i powiedziała ze woli jednak kosmos. Uważam, że nie ma sensu trzymać obu. Tym bardziej, że nie wiedzieć dlaczego te same kolory w tych dwóch grach maja inne charakterystyki, co jest dość mylące.
Taka kampania - kupić wszystko w super wydaniu - byłaby kusząca, ale cena wydaje się przegięta (choć nie od dziś za "edycję kolekcjonerskie" płaci się ekstra:P).
Do wszystkiego to jeszcze daleko. Jest pierwsza podstawka i cykl małych dodatków oraz promki. Jak ta kampania się powiedzie (a zapewne tak będzie) to pewnie powstaną dwie kolejne.
Z ciekawostek warto spojrzeć na opcję dla sklepów gdzie kopia wychodzi o połowę taniej (200 dolarów za 4 kopie i dostawa za darmo - gdzie dostawa dla graczy to w USA dodatkowe 15-19 dolarów według wykazu... Więc różnica bardzo duża).
Warto zaznaczyć, ze opcja jest dostępna tylko dla sklepów stacjonarnych i darmowa wysyłka tylko do USA. Pozostali nadal będą musieli zapłacić za wysyłkę. Jest taniej, ale sklep przecież też musi coś jeszcze na tym zarobić.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: bobule »

Polecacie jakieś konkretne dodatki z serii tych małych (Gambit / Crisis), czy warto przetestować wszystkie?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: seki »

bobule pisze: 26 sty 2020, 10:33 Polecacie jakieś konkretne dodatki z serii tych małych (Gambit / Crisis), czy warto przetestować wszystkie?
Jak dla mnie najlepsze są te, które dostarczają więcej baz i statków. Gambity dla mnie najgorsze, oddałem komuś bo psuły zabawę. Wydarzenia i bohaterowie są ok ale tylko tyle. Wg mnie nie warto kupować całego pakietu małych dodatków. Dlaczego Gambity mi tak nie pasowały? Wybijają człowieka z rozgrywki, trzeba pamiętać że coś tam masz odłożonego i są bardzo nierówne. Jedne dają jednorazową słabą korzyść a inne bardzo silną przewagę na całą rozgrywkę także jeszcze bardziej zwiększają losowość.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: mikeyoski »

Też uważam że gambity są słabe. Potrafią popsuć rozgrywkę przez to, że jedne są żałośnie słabe a inne potrafią dać kopa.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2020, 20:14 przez mikeyoski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: gath »

Mnie się gambity podobają, są słabsze i lepsze, ale fajne. Za to wydarzenia po prostu mnie drażnią. Osobiście uważam, że dają mniej korzyści osobie, która je odkrywa i bardziej psują rozgrywkę niż gambity. Czyli można powiedzieć, że ilu ludzi tyle gustów - kto co lubi.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

Na początku nie przepadałem za Gambitami, ale po iluś tam dziesiątkach partii uważam, że są w porządku. Nie dostrzegam tego, że dają jakąś dużą przewagę jednemu z graczy, a już na pewno nie na całą rozgrywkę. Są raczej kołem ratunkowym w skrajnych sytuacjach.

Niedoceniane są Scenarios (chyba nie było polskiego wydania?), a ubarwiają rozgrywkę bez zaburzania balansu między graczami.

Ogólnie jednak najlepsze są wszystkie dodatkowe statki i bazy, a najgorsze Wydarzenia (Events) - te kilka kart potrafi doprowadzić losowość w grze na szczyty absurdu. W wersji online zdarzało mi się, że do gry wchodziły niemal jedno po drugim 3-4 wydarzenia, które potrafiły mnie ograbić w sekundę z połowy punktów.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: gath »

Jeżeli ktoś jest zainteresowany nowymi dodatkami z Kickstartera do Star Realms to ma szansę na dołączenie do zamówienia zbiorowego.
viewtopic.php?f=55&t=62471
Proszę zapoznać się z wątkiem i kontaktować z organizatorem.
Molfar
Posty: 20
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Molfar »

Witojcie forumowicze, przychodzę z pytaniem. Czy to co wydało GFP jest kompatybilne z tym co teraz wydaje Iuvi oraz właściwie co z tej gry najlepiej kupić?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: krisow »

Wersje GFP i Iuvi Games są kompatybilne, niczym się nie różnią. Co warto mieć? Podstawkę i Colony Wars, bo daje więcej różnorodności. Co do dodatków, to na pewno warto brać te, które dodają więcej tego samego, czyli bazy, statki. Natomiast np. Gambity czy wydarzenia dokładają coś do mechaniki i nie każdemu się podobają. Chociaż cena tego wszystkiego jest i tak dość mała, więc można spróbować wszystkiego :)
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: paracelsus444 »

Jiloo pisze: 26 paź 2019, 08:06
Acownik pisze: 26 paź 2019, 01:02 (...) 3 niezależne od siebie podstawki (Base Game, Colony Wars i Frontiers), do których można dołączać dodatki w dowolnych konfiguracjach.
Z tym, że te 3 niezależne od siebie podstawki możesz łączyć swobodnie również ze sobą co z powyższego nie wynika ;)
Czyli jeśli mam tylko Colony wars, to moge zmieszać z drugim colony wars i grać na 4 graczy za pomocą 2 zestawów colony wars?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Bogenhafen »

Możesz. Polecam granie jedną talią - wystarczy spokojnie do gry w cztery osoby, a łatwiej będzie tasować. Potrzebujecie tylko talii startowych.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Shimrod »

Przy czym warto również zauważyć, że podstawka i Colony wars mają talii startowych tylko dla 2 graczy, a Frontiers ma ich dla 4 graczy.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Jiloo »

Jak jeszcze Star Realms miało tylko podstawkę, społeczność stworzyła wariant czteroosobowy oparty o jedną talię i tyle kart startowych ile jest w podstawce.

https://boardgamegeek.com/thread/127403 ... t-one-deck

Na pewno po tym powstały też inne wersje rozgrywki wieloosobowej.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: DarkSide »

Mam pytanie do szanownych kolegów i koleżanek obytych w tej tematyce, gdyż dla mnie to póki co terra incognita. Jako że w krótkim czasie wejdę w posiadanie gry "Star Realms: Colony Wars" plus kilka mini dodatków (nagroda w konkursie), to mam pytanie czy ta gra jest w pełni grywalna czy trzeba do tego dokupić "klasyczne" Star Realms (bez podtytułów). Czy to jest coś niezależnego, czy jakoś powiązane ze sobą, można miksować, łączyć, etc. ?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: bobule »

DarkSide pisze: 17 maja 2020, 14:05 Mam pytanie do szanownych kolegów i koleżanek obytych w tej tematyce, gdyż dla mnie to póki co terra incognita. Jako że w krótkim czasie wejdę w posiadanie gry "Star Realms: Colony Wars" plus kilka mini dodatków (nagroda w konkursie), to mam pytanie czy ta gra jest w pełni grywalna czy trzeba do tego dokupić "klasyczne" Star Realms (bez podtytułów). Czy to jest coś niezależnego, czy jakoś powiązane ze sobą, można miksować, łączyć, etc. ?
Star Realms: Colony Wars to samodzielny dodatek, nie wymaga posiadania podstawowej wersji gry, żeby móc w niego zagrać ;)
Tak wszystko można ze sobą łączyć i miksować ;)
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: roadrunner »

Wątek wydawcy zarósł pajęczynami. Jestem ciekaw, czy ktoś coś wie o ewentualnych nowych polskich dodatkach do SR. Są w planach, nie ma, nie wiadomo?
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
ODPOWIEDZ