Dead of Winter: A Crossroads Game / Martwa Zima: Gra rozdroży (Jonathan Gilmour, Isaac Vega)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Jak już NAPRAWDĘ masz ciśnienie, to inne forum albo PW są od tego :)
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: rattkin »

Krwawisz pisze:
kwiatosz pisze:To też będą pewnie egzemplarze ze wspólnego druku.
Jeśli chodzi o wspólny druk i datę kiedy gra pojawi się w sklepach to z tego co nam powiedziano - są tam jakieś problemy w Państwie Środka, przez co nie wiadomo czy druk wspólny będzie jednorazowy, czy podzielony na dwa i kto w której partii się znajdzie. Dlatego sami nie znamy jeszcze daty premiery wersji PL, a także nie wiemy kiedy jakiekolwiek inne wersje językowe z po-przedpremierowego dodruku wyjdą z fabryki. Będę informował na bieżąco.

pozdrawiam
"jakieś problemy" :)

http://boardgamegeek.com/thread/1244373 ... -destroyed
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

Wait...what?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: rattkin »

A nie, już Colby sprostował.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

O jaa cie - nie o takich problemach mowilem ;-)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

Czy coś wiadomo na temat polskiej wersji? gdzie szukać informacji?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

Na razie żadnych newsów - gra leży na serwerach w Chinach. Z datą wydania nastawiałbym się w tym momencie bardziej na początek przyszłego roku niż grudzień, jak było to planowane wcześniej :-(

Ale warto czekać :-)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

Krwawisz pisze:Na razie żadnych newsów - gra leży na serwerach w Chinach. Z datą wydania nastawiałbym się w tym momencie bardziej na początek przyszłego roku niż grudzień, jak było to planowane wcześniej :-(

Ale warto czekać :-)
Damn You!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Hej, mały opis partyjek:

W święto narodowe dwukrotnie wspólnie z ziomami powstrzymywaliśmy hordy demonstrantów zombie w Dead of Winter.
Raz byłem zdrajcą i niestety wtopiłem, jako szalony naukowiec za cholerę nie mogłem znaleźć całego sprzętu potrzebnego do moich nieetycznych badań (ostatniej karty Junk).
Mało brakowało... miałem sprawy pod kontrolą: staliśmy na 2 morale i wciąż brakowało lekarstw do głównego celu (musiałem przy nim trochę pomóc, bo było podejrzane że mam stertę kart, przeszukuję szpital i ciągle nic :twisted: ). Gra rozstrzygnęła się na ostatnich rzutach sprawdzających czy hałas przyciągnie zombie do pełnej już biblioteki (morale by zeszło do zera i wszyscy by wtopili).

W drugiej grze musieliśmy przetrwać 5 tur z bandą darmozjadów na karku i hordą zombie naokoło.
Poszło to w miarę gładko, nawet zostało nam sporo morale w zapasie. Mój tajny cel aby puścić wszystko z dymem został osiągnięty (zbudowane barykady i paliwo na ręce).

W pierwszej grze jedzenie w ogóle nie było w ogóle problemem, było go aż za dużo i mogliśmy ciągle ulepszać sobie kostki (we wszystkich wcześniejszych grach jedzenia było na styk co najwyżej), za to w drugiej ciągle mieliśmy kryzysy z jedzeniem + 7 bezbronnych darmozjadów, ale dzięki epickim poszukiwaniom na ostatnią chwilę przeważnie jakoś się udawało.

Z ciekawostek: szkolny woźny szalał z dwoma snajperkami, Kodiak Colby urwał głowę niedzwiedziowi zombie, nie wpuściliśmy do kolonii autobusu pełnego uchodźców i wszyscy później zginęli (no cóż, za dużo byłoby gąb do wykarmienia), udało się nam znaleźć zagubione dziecko (+1 morale, trzeba w ciągu jednej rundy przeszukać wszystkie lokacje).

Oczywiście była śmierć w pierwszym ruchu, uwielbiam tę kostkę :D
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

TuReK pisze:Hej, mały opis partyjek:
https://www.youtube.com/watch?v=mmLRTVYgEq4
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Vandal »

TuReK pisze:...Oczywiście była śmierć w pierwszym ruchu, uwielbiam tę kostkę :D
To jest jedna rzecz której się boję - nie utrudnia to strasznie osiągnięcia swojego celu niefartownej osobie?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Vandal pisze:
TuReK pisze:...Oczywiście była śmierć w pierwszym ruchu, uwielbiam tę kostkę :D
To jest jedna rzecz której się boję - nie utrudnia to strasznie osiągnięcia swojego celu niefartownej osobie?
Zależy jaki ma ukryty cel, bo niekiedy śmierć albo rany są wymagane. Poza tym można użyć kartę paliwa przy ruchu albo potem zagrać kartę survivora, żeby sobie dodać nową postać. Jak nie masz własnych kart to możesz poprosić o nie innych graczy. Do tego gra jest szybka i w razie totalnego niefartu można zagrać znowu.

Właściwie losowość w grze jest nieduża i łatwo można ją minimalizować: kryzys jest widoczny od początku rundy, wiadomo ile będzie potrzebne jedzenia, ile dojdzie zombie, przy szukaniu można hałasować żeby dociągać więcej kart, kostki akcji można przerzucać albo zwiększać ich wartość, mało się ruszać i tylko z paliwem, budować barykady i używać broni zamiast walczyć wręcz. Większą część tury można sobie ładnie rozplanować, oszacować co da się zrobić, a co trzeba odpuścić.

W moich rozgrywkach nie było wielkiej presji na wygraną. Każdy się starał wykonać swoje cele ale i tak najbardziej się pamięta co się fajnego działo i jakie były epickie akcje w trakcie gry. To nie suchar optymalizacyjny, w którym się dowartościowujesz udawadniając przewagę swojego intelektu.
Poza tym w zombie filmach jest pełno motywów, kiedy ktoś się poświęca dla grupy i w razie przegranej zawsze można się tym pocieszać :wink:
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

W lipcu pisali, że więcej informacji wkrótce. Pojawiły się jakieś detale kiedy ta gra wyjdzie w PL?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: janekbossko »

Wiadomo cos polskiej wersji?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

Wiadomo, że nie wiadomo :) Na fb było info, że z racji opóźnień druku Magii&Myszy (w stosunku do podanej daty premiery PL), w przypadku DoW nie będą podawać daty aby nie wprowadzać w błąd i nie robić złudnej nadziei. Na pewno to już nie będzie 2014.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: schizofretka »

A ja zagrałem w końcu :) Niestety tylko raz, z celem zdrajcy w trzy początkujące osoby, więc miałem 'łatwo', choć zbiłem morale do zera i wygrałem tylko dlatego, że zombie dodaje się przed sprawdzeniem wypełnienia celu kolonii, więc rozgrywka wyrównana. Nie wiem ile realnie jest tu gry w rozumieniu geeków euro, specjalnego główkowania nie zauważyłem, ale pewnie jak się ludzie ograją i zaczną pilnować hędzie więcej. Jest to natomiast najbardziej rozbudowana fabularnie gra planszowa w jaką grałem, nawet kampanie w crawlery się nie umywają. Wszystkie nasze działania są wprost uwarnkowane tematycznie. Tak jak BSG mnie nużylo prżez długość i rozbudowane mini gry w latanie myśliwcami, tak tutaj dokładanie kart do kryzysu ma pełen sens a gra toczy się znacznie szybciej. Jest też lżejsza, co w tym gatunku jest dla mnie zaletą, bo całkowicie widzę granie w,to,z,niedzielnymi graczami. No i dość mroczny klimat postapo, groźba łatwej śmierci naszych niedobitków i ściana flavour tekstu na genialnej mechanice crossroads (nie tylko że nowa, że event, który może zajść niespodziewanie w dowolnym momencie, że rewelacyjnie buduje fabułę, ale piękne jest to, że pilnuje tego nie bieżący gracz, więc ma czas by przeczytać cały fluff z karty który często jest pomijany i wczuć się w klimat, mimo że jedynie kilkanaście procent zdarzeń rzeczywiście zachodzi i jest czytanych na głos).

Dla mnie to niesamowicie ważna pozycja w historri gier planszowych, wyznaczająca nowy kierunek. Serio, nawet jeśli okaże się, że gameplay kuleje i z czasem się znudzi, to pokazuje co można zrobić w tym medium i czekam z niecierpliwością na kolejne tytuły w tym gatunku, może oferujące trudniejsze decyzje i wymagające więcej planowania. Dla mnie to było jak przejście z klasycznych komputerowych gier zręcznościowych na współcżesne rpgi z częściowo otwartą, niebanalną fabułą.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

Nie wszystko jestem sobie w stanie wyobrazić z tego co napisałeś, ale brzmi bardzo dobrze. Tym bardziej, że mi również nie przypadł BSG do gustu.
Czekam! :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: schizofretka »

Chętnie odpowie, na wątpliwości - o crossroads było,chyba pisane: w turze każdego gracza jego sąsiad losuje w tajemnicy kartę, która zawiera szczegółowy opis wydarzenia (serio, fluffu jest 10x więcej niż crunchu) oraz warunek, przy którym zachodzi. Jeśli warunek zajdzie w trakcie obecnej tury, karta jest ujawniana i Bieżący gracz musi podjąć decyzję, którą z dwóch opcji wybiera, a obie mają wyraźne wady.

Jesteśmy po prostu przyzwyczajeni, że gry planszowe są pewnymi abstrakcjami, czy to 'impresjonistyczna' szkoła Knizii, czy nieszczęsne HP, DMG i levelowanie w crawlerach. Tutaj wszystko jest absolutnie logiczne. Niby miałem prosty koncepcyjnie warunek zebrania po jednym z każdych itemków ułatwiających przeżycie, ale w połączeniu z wymaganiem posiadania broni oraz tylko jednego żywego bohatera gdy morale spadnie do zera i tytułem 'all for one' natychmiast nabiera sensu i pozwala wczuć się w rolę bezwzględnego egoisty. Jeśli kryzysem jest nadchodąca zamieć, należy zbierać paliwo.

Tak naprawdę nie ma tu nic skomplikowanego ani spektakularnego, po prostu po raz pierwszy ktoś włożył pracę w to, by najmniejszy szczegół nie wybijał nas z roli. ano może poza moim super psem, który miał lepsze statsy od wszystkich ludzi poza żołnierzem i nawalał do zombie z shotguna, ale nie da się tego odebrać inaczej niż jako celowy żart autorów z psich bohaterów w filmach :)

No i niestety gra ma ograniczoną żywotność - po kilkudziesięciu partiach będziemy znali wszystkie karty i zostanie odarta z nieprzewidywalności, a różnych przedmiotów i medhanik jest mało, tak że nadejdzie pora na dodatek. Na szczęście jest to bardzo rozszerzalna gra.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

W sumie sie zgadzam ze Schizofretem.
Co do kart rozdroży:
Często nie wybiera gracz, tylko jest glosowanie. Wszystkich graczy, albo tych, którzy mają postać w kolonii (jeśli wydarzenie wydarzylo sie w kolonii).
Kart jest dużo, niektóre bardzo rzadko się zaktywują, bo mają bardzo specyficzne warunki.
Do tego jest generator nowych kart, juz jest sporo zrobionych, można je sobie wydrukować i dołożyć do koszulek.
Ma być tez jakaś aplikacja ale nie pamiętam szczegółów.

A dodatek i nowa gra z serii (zagubieni w kosmosie) juz się projektuja :D

Ps: zaraz cos Gambit mi tu dopisze :mrgreen:
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: marioosh »

jak ja wam zazdroszczę.... :)
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

TuReK pisze:Ps: zaraz cos Gambit mi tu dopisze :mrgreen:
Must. Resist. The. Urge.
schizofretka pisze:No i niestety gra ma ograniczoną żywotność - po kilkudziesięciu partiach będziemy znali wszystkie karty i zostanie odarta z nieprzewidywalności, a różnych przedmiotów i medhanik jest mało, tak że nadejdzie pora na dodatek. Na szczęście jest to bardzo rozszerzalna gra.
Jak byś porównał żywotność DoW z żywotnością BSG (patrząc na same podstawki)? Mnie BSG też nie podchodzi za bardzo i strasznie liczę na to, że kiedy W KOŃCU dorwę DoW, to pomoże mi ona wyrwać chwasta, jakim jest BSG w naszym klubie :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Odi »

Gambit,

Wy w Schronie wciąż męczycie BSG? :D

Gdy byłem tam ostatnio (ze cztery lata temu), karty były już powycierane do białości i w sumie ekipa grała na pamięć 8)

No to faktycznie, życzę, żeby DoW się przyjął :wink:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

Odi pisze:Gambit,

Wy w Schronie wciąż męczycie BSG? :D

Gdy byłem tam ostatnio (ze cztery lata temu), karty były już powycierane do białości i w sumie ekipa grała na pamięć 8)

No to faktycznie, życzę, żeby DoW się przyjął :wink:
Na szczęście jest spora grupa osób, które aktywnie odmawiają gry w BSG :) A do tego stały napływ nowych gier, które przynoszę odciąga ludzi od tego zła :)

Anyway...może ktoś zagrał w DoW i zupełnie mu się nie spodobało? Chętnie uwolnię taką osobę od przykrego obowiązku posiadania tej gry :twisted:
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: farmer »

Panowie, czy słyszeliście może o postępach polskiej lokalizacji tego tytułu?
BGG sugeruje, że ma się takowa pojawić...
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Gambit »

farmer pisze:Panowie, czy słyszeliście może o postępach polskiej lokalizacji tego tytułu?
BGG sugeruje, że ma się takowa pojawić...
Ten wątek sugeruje jeszcze bardziej. Nawet mówi kto ma wydać polską wersję i bardzo ogólnie mówi też kiedy :)
ODPOWIEDZ