Notre Dame (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Notre Dame (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Na stronie Alea pojawiła się nareszcie informacja o grze Notre Dame:
http://www.aleaspiele.de/Pages/A11/
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Szkoda, że wszystko po Niemiecku. :?
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Dani pisze:Szkoda, że wszystko po Niemiecku. :?
Co tu dużo gadać .. j/w :lol: Już myślałem, że sobie poczytam, a tu taki zonk :wink: Teraz trzeba czekać na info po angielsku, lub po polsku ;)
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

Dani pisze:Szkoda, że wszystko po Niemiecku. :?
nienawidze tego jezyka... ale chyba przez planszowki bede musial poznac odpowiednie minimum (zeby chociaz moc zweryfikowac bezblednosc tlumaczen)


ale wracajac do tematu Notre Dame + Caylus Magna Carta + Bang! PL i moje pragnienia odnosnie nowinek zostana zaspokojone :)
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Trzeba sie rozwijac :D Człowiek nie znający języków obcych jest jak analfabeta, angielskiego nie liczę bo jego znajomośc jest oczywista :twisted:
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Dusso pisze:Trzeba sie rozwijac :D Człowiek nie znający języków obcych jest jak analfabeta, angielskiego nie liczę bo jego znajomośc jest oczywista :twisted:
Ja, ja! Natürlich! ;)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Dusso pisze:Trzeba sie rozwijac :D Człowiek nie znający języków obcych jest jak analfabeta, angielskiego nie liczę bo jego znajomośc jest oczywista :twisted:
To ja wole się czuć jak najwiekszy analfabeta, niż uczyć się niemieckiego :wink: Wybacz Dusso, ale nie lubie jak ktoś mówi do mnie drutem kolczastym, a jak mówi dekalog "nie rób drugiemu co Tobie nie miłe" .. Paniemajet :?: :wink:
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Magma pisze:
Dani pisze:Szkoda, że wszystko po Niemiecku. :?
Co tu dużo gadać .. j/w :lol: Już myślałem, że sobie poczytam, a tu taki zonk :wink: Teraz trzeba czekać na info po angielsku, lub po polsku ;)
Tłumaczenie na szybko:
Paryż, przemijający XIV wiek. W cieniu znanej katedry Notre Dame od dwóch do pięciu wpływowych obywateli konkuruję o uznanie i dobrobyt. Do tego zagrywają na konkurentów niemiłe karty, przekupują personel kościelny, tak samo jak straż miejską i burmistrza. Jednak przy wszystkich swoich gierkach gracze muszą zwracać uwagę na plagę szczurów. Kto przez chciwość zapomni o zdrowiu swojej dzielnicy, straci być może swój cały dorobek.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Tym którzy nie znają niemieckiego ale znają angielski polecam internet:
http://google.com/translate_t
http://babelfish.altavista.com/
http://babelfish.yahoo.com/
http://translation2.paralink.com/
http://www.freetranslation.com/
A najlepiej korzystać z Opery która ma już takie translatory w narzędziach. :-)
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dla tych, co nie verstehen:
http://rost.com.pl/Gry/NotreDame.htm
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Dzięki Panowie :wink: Odrazu lepiej 8) Kiedys próbowałem korzystac z translatorów, ale były dość "ułomne", jednak teraz jak sie troche pobawiłem i potestowałem te które wysłałeś wolfe, no to musze przyznać, że są przyzwoite :wink: Gdybym nie był tak zrażony do niemieckiego, to pewnie bym nie miał tego problemu, ale cóż .. Zobowiązuję się pomóc, w razie problemów z rosyjskim :lol: O ile jeszcze coś pamiętam :roll:

Pozdrawiam
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

W razie co od jakigoś czasu jest już co nieco o grze na BGG.
http://www.boardgamegeek.com/game/25554
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Na stronie producenta jest informacja, że akcja gry toczy sie w Paryżu u schyłku XIV wieku, a na bgg, zarówno w opisie gry, jak i informacjach o nowościach na targach w Norymberdze, piszą o wieku XV
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

MichalStajszczak pisze:Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Na stronie producenta jest informacja, że akcja gry toczy sie w Paryżu u schyłku XIV wieku, a na bgg, zarówno w opisie gry, jak i informacjach o nowościach na targach w Norymberdze, piszą o wieku XV
Chyba bardzo to na mechanike gry nie wpłynie. ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Oczywiście, że nie wpłynie. Tak samo jak np. na mechanikę gry o bitwie pod Grunwaldem nie wpłynęła by informacja, że toczyła sie ona w XIV wieku :lol:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Gra Notre Dame ma wejść do sprzedaży w marcu
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Mam pytanie: jak Notre Dame sprawdza się w rozgrywce dwuosobowej?
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

podbijam bo tez mnie to interesuje :]
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

hmm... jak to dwuosobowej? Gramy od trzech osób :D
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

W opisach gry jest :"liczba graczy: od 2 do 5".
Stąd to pytanie...
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

na BSW gra sie glownie we 2 osoby ale tam zbieram straszne baty wiec pytam zwyklych smiertelnikow :]
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

hmm, ale jak się gra w dwie osoby? kontrolujemy dwa kolory ;)? planszy przecież nie da się ułożyć na 2 graczy, poza tym jak przekazywać karty??
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wersja dla 2 graczy:
Przygotowanie gry
Obowiązują zasady gry dla 3-5 osób z następującymi wyjątkami. Planszę układa się jak dla czterech osób, przy czym kwadratowe pole Notre Dame kładzie się stroną z dwoma ludzikami do góry. Gracze wybierają dwie dzielnice na przeciwko siebie. Pozostałe dwie dzielnice są neutralne - nie stawia się w nich Powozów, ale kładzie się żetony misji. Tak, jak w grze dla 4 osób, gracz może wziąć drugi żeton misji w tym samym kolorze dopiero wtedy, gdy ma po jednym żetonie w każdym z czterech kolorów.

Przebieg gry
Jedyna różnica dotyczy fazy 2. Po wzięciu od przeciwnika dwóch kart, gracz zostawia sobie jedną z nich, a drugą oddaje z powrotem. Tak więc obaj gracze mają do zagrania 3 karty: 2 w swoim kolorze i jedną, otrzymaną od przeciwnika.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

No tak, trochę tak jak myślałem. Wg mnie to się nie sprawdzi. Notre Dame ma i tak śladową interakcję. Przy 2 osobach i tylko jednej oddawanej karcie "indywidualność" jeszcze bardziej się pogłębi. Praktycznie każdy będzie sobie sam rozbudowywał dzielnice. Dodatkowo gracze są rozlokowani z dala od siebie, odpadnie więc też częściowo walka "na powozy". De facto z 3 kart oddajemy 1, dostajemy jeszcze jedną. Ale jednej nie musimy użyć. Będzie więc znacznie łatwiej zebrać odpowiednie karty, niż w wersji na ponad dwóch graczy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nigdy w dwie osoby nie grałem, ale mam wrażenie, że wariant dla dwóch osób jest trochę sztuczny, dodany tylko po to, by grę kupiły także osoby, grające głównie w składzie dwuosobowym
ODPOWIEDZ