Kingsport Festival (Andrea Chiarvesio, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Kingsport Festival (Andrea Chiarvesio, Gianluca Santopietro)

Post autor: janekbossko »

Nowa gra podobna do Kingsburga? w klimatach horroru?
Bajka!

Recenzowana przez pana Toma V ktoremu bardzo sie pdobala. Wiadomo juz kiedy bedzie jej poleskie wydanie? pamietam ze na gf ktoś o tym wspominal
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: Krwawisz »

PL wydaje Black Monk. Szczegółów nie znam ale pewnie jeszcze w tym roku
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Kingsport Festival

Post autor: Borek224 »

Premiera: wrzesień/październik 2014

Info ze strony Black Monka
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: Epyon »

Po wideorecenzji jestem BARDZO zainteresowany. Zapowiada się naprawdę fajny eurosek z mackami. :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: Zet »

Gra od razu trafiła do kategorii "love to have" i chyba osiągnie "must have". Dawno się tak nie zapaliłem.
Kingsburg bardzo mi się podobał, ale niektóre jego wady (np brak porządnego zbalansowania ciągłych dobrych rzutów, brak zróżnicowania rozgrywki które pojawiło się dopiero w dodatku) działały na mnie jak małe kamyczki w świetnych butach. A tutaj podobno wyrzucili te kamyczki i w końcu można wygodnie chodzić, w dodatku w klimacie którego mi brakuje w kolekcji :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

Gildia.pl objęła polskie wydanie gry patronatem. Z tej okazji, szybki unboxing
https://www.youtube.com/watch?v=sURBuJIfTlM
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

Gambit łobuzie, na jutro juz recenzja?!
Sent from my RM-914_eu_poland_348 using Tapatalk
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: pan_satyros »

Od dwóch dni ogrywamy ten tytuł. Jest źle, bardzo źle. Na pewno znacznie gorzej niż w przypadku Kingsburg.
Losowość niestety koszmarna - gracz któremu nie idą rzuty pogłębia się w dołku, kiedy inni zbierają zasoby. (A przecież lubię gry FFG i w Eldritch losowość mnie nie razi)
By wyjść z dołka potrzeba zaklęć, a te dobieramy losowo - niekoniecznie trafimy na pomocny czar.

Wykonanie mocno nierówne - z jednej strony niezłe grafiki, z drugiej dość brzydkie karty, nieprzetłumaczone - podobno celowo - teksty fabularne oraz nieczytelna plansza.

Jest to również ten typ gier, gdzie klimat buduje chyba tylko oprawa graficzna, a tego bardzo nie lubię. ba jestem fanatykiem prozy Lovecrafta i nawet mimo tego nie czułem tu, że "jestem kultystą".

Być może czegoś nie rozumiem, nie łapię niuansów, ale przecież zasady są banalne.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2014, 18:08 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

Rune pisze:Gambit łobuzie, na jutro juz recenzja?!
Sent from my RM-914_eu_poland_348 using Tapatalk
Nie...kurcze, naprawdę tak to zabrzmiało? Chodziło o to, że jutro będzizie już na kanale recenzja, a nie znowu unboxing. Ale to nie będzie KF :) Tylko coś innego...
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: janekbossko »

Juz jes wersja pl?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

janekbossko pisze:Juz jes wersja pl?
Jak widać na powyższym filmiku już "istnieje" i jest w przedsprzedaży. Dostępna ma być od przełomu wrzesień/październik.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: janekbossko »

W pracy ciezko z yt ;)
Wiaze wielkie nadzieje z tym tytulem ale post pana_satyrosa mnie troche martwi
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

pan_satyros pisze:Od dwóch dni ogrywamy ten tytuł. Jest źle, bardzo źle. Na pewno znacznie gorzej niż w przypadku Kingsburg.
Losowość niestety koszmarna - gracz któremu nie idą rzuty pogłębia się w dołku, kiedy inni zbierają zasoby. (A przecież lubię gry FFG i w Eldritch losowość mnie nie razi)
By wyjść z dołka potrzeba zaklęć, a te dobieramy losowo - niekoniecznie trafimy na pomocny czar.

Wykonanie mocno nierówne - z jednej strony niezłe grafiki, z drugiej dość brzydkie karty, nieprzetłumaczone - podobno celowo - teksty fabularne oraz nieczytelna plansza.

Jest to również ten typ gier, gdzie klimat buduje chyba tylko oprawa graficzna, a tego bardzo nie lubię. ba jestem fanatykiem prozy Lovecrafta i nawet mimo tego nie czułem tu, że "jestem kultystą".

Być może czegoś nie rozumiem, nie łapię niuansów, ale przecież zasady są banalne.
No i ostro ostudziłeś moje zainteresowanie tym tytułem :shock:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: pan_satyros »

Ano niestety. Siedzę teraz i zastanawiam się dlaczego ten tytuł tak bardzo się nam nie podoba. Czy może coś przeoczyliśmy itd. Czuję się jak po ciosie obuchem - bo przecież wyglądało fantastycznie.
Na domiar złego to samo zdanie o grze miał każdy ze współgraczy - 3 fanów prozy Lovecrafta. Gdy pękła bariera 5 partii - nikt nie mógł już na ten tytuł patrzeć.

Najbardziej boli, że praktyczny wpływ na wynik kostek, które określają zarówno kolejność, jak i pulę punktów do wydania na przyzywanie, mają tylko niektóre karty czarów, a te zdobywamy dość mozolnie.

Dajmy przykład. Na 3 kościach zdobywam w sumie wynik 9, daje mi to ograniczone pole manewru - nawet jeśli pozyskam czar mogę mieć problem z rzuceniem, a najczęściej gorzej - trafię na kartę aktualnie zbędną. Co więcej próbując odbić pecha czarem muszę niejako zaniedbać inne aspekty, o które dbają gracze z większym szczęściem w rzutach. Brak tu mechaniki z Kingsburg, która pomagałaby słabszym i balansowała braki. Niby wybieramy przedwiecznych pierwsi, ale umówmy się - przy niskich wynikach - trafiają się nam płotki. Owszem za niskie wyniki dostajemy poczytalność, ale przez większość partii nie była nam ona specjalnie potrzebna, nawet gdy graliśmy z trudniejszym scenariuszem. Gdyby za pomocą poczytalności móc przerzucać kości lub manipulować ich wynikami - to mogłoby coś zmienić.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

Pan_stayros, czytam to co napisałeś i zastanawiam się jak to możliwe, żeby tak różnie odbierać dwie gry tego samego autora, oparte na tej samej mechanice. Bo w obu przecież jest rzut kośćmi, potem przypisanie ich do "osoby", a potem zakup budynków. Losowość powinna byc taka sama, a z tego co piszesz zupełnie inaczej odczuwa się ją w Kingsburgu.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

Miałem chrapkę na to pudło. Trzeba czasami zmienić stajnię, a nie cały czas wcielać się w badaczy z metką w gaciach FFG ;) Interesowało mnie również Cards of Cthulhu ale w tym przypadku nie przypadła mi do gustu jakość oprawy. Tutaj wydawało się, że wszystko będzie bardziej mroczne i wciągające i nareszcie nie miałem być zwykłym badaczem przeznaczonym na pożarcie. Nic to może pudło będzie dostępne na jesiennym GRAMY, to przetestuję. A do tego czasu trzeba chyba ponownie sięgnąć po Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści na przerażająco czarnym czytniku Kindle ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Kingsport Festival

Post autor: Epyon »

Gambit pisze:Pan_stayros, czytam to co napisałeś i zastanawiam się jak to możliwe, żeby tak różnie odbierać dwie gry tego samego autora, oparte na tej samej mechanice. Bo w obu przecież jest rzut kośćmi, potem przypisanie ich do "osoby", a potem zakup budynków. Losowość powinna byc taka sama, a z tego co piszesz zupełnie inaczej odczuwa się ją w Kingsburgu.
Jeśli dobrze kojarzę, to w Kingsburgu dostawało się dodatkową kość mając najmniej budynków?
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

Gambit pisze:Pan_stayros, czytam to co napisałeś i zastanawiam się jak to możliwe, żeby tak różnie odbierać dwie gry tego samego autora, oparte na tej samej mechanice. Bo w obu przecież jest rzut kośćmi, potem przypisanie ich do "osoby", a potem zakup budynków. Losowość powinna byc taka sama, a z tego co piszesz zupełnie inaczej odczuwa się ją w Kingsburgu.
Najpierw podpuściłeś recenzją, a teraz dopytujesz o szczegóły. Graj i recenzuj! :mrgreen:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: pan_satyros »

Epyon pisze:
Gambit pisze:Pan_stayros, czytam to co napisałeś i zastanawiam się jak to możliwe, żeby tak różnie odbierać dwie gry tego samego autora, oparte na tej samej mechanice. Bo w obu przecież jest rzut kośćmi, potem przypisanie ich do "osoby", a potem zakup budynków. Losowość powinna byc taka sama, a z tego co piszesz zupełnie inaczej odczuwa się ją w Kingsburgu.
Jeśli dobrze kojarzę, to w Kingsburgu dostawało się dodatkową kość mając najmniej budynków?
tak Kingsburg ma jawne i ogólnodostępne metody niwelowania losowości (np. pewne budynki), które przy tym nie stopują nas w drodze do zwycięstwa.
Zaś poza budynkami jest też koło ratunkowe dostępne zarówno z poziomu wyboru akcji, jak i jako mechanizm samej gry (o czym pisałeś).
W KF chcąc wyjść z dołka tracimy czas i zasoby, gdyż pomocy możemy szukać wł tylko w losowych zaklęciach (nie oszukujmy się budynki wiele nie dają, a pomocnych bezpośrednio w niwelowaniu pecha jest kilka - ratusz (za 1 magi przesuwa wynik an 1 kostce o 1), Ruiny (pozwala na przerzut ale tylko gdy aktualna suma wyników jest wyższa od poczytalności, a niestety mając słabe rzuty często mamy wysoką poczytalność z racji bonusów ...), Muzeum (daje za darmo 1 zaklęcie co turę) ).

Zresztą dajmy szkicowy przykład.
Rzut 3 4 2
W Kingsburg mogę coś przezucić, dodać 2 do wyniku na 1 kości, kupić usługę o jeden lepszą niż wynik itp.
W KF jeśli mam 11 poczytalności nie mogę przerzucić z posiadanego budynku, jeśli nie mam magii nie mogę rzucić zaklęcia, a jeśli mam magię istnieje szansa, ze nie wylosuję potrzebnego czaru.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

Mam za sobą dwie rozgrywki na razie (no dobra, jedna poznawcza mocno kulawa i druga jako tako) i przyznam, że nie czuję się dobijany przez grę. Jeśli dobieram czar, mam jakieś 1/4 szans na zdobycie tej konkretnej kopii, którą potrzebuję, jeśli mam aż tak bardzo sprecyzowane potrzeby. Fakt, że nie da się co chwila dopchać do wysokich numerów Przedwiecznych jakoś na razie nie był dla mnie minusem. Na razie jest dobrze.

Od razu tylko nadmienię, ze w Kingsburg grałem raz, więc nie porównuję tych dwóch tytułów. Podchodzę do Festiwalu na świeżo.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: pan_satyros »

Zauważalnym jest, że albo ma się szczęście i można skupić się na zasobach, albo trzeba zaopatrywać się w zaklęcia Zła, kosztem innych szkół, a dalej punktów.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

W ile osób graliście?
Sent from my RM-914_eu_poland_348 using Tapatalk
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Gambit »

My w trójkę.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: Rune »

Czary schodzą z puli po zagraniu, czy są wielokrotnego użytku?
Sent from my RM-914_eu_poland_348 using Tapatalk
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingsport Festival

Post autor: pan_satyros »

Grałem w 3 osoby. W instrukcji jest informacja, że zagrać posiadane zaklęcie można tylko raz, następnie należy odrzucić kartę. Niestety nic nie ma co robić gdyby zabrakło.
Z drugiej strony wątpię, by miało brakować.
ODPOWIEDZ