Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

Ktoś może zainwestował w metalowe monety? Myślę o odpicowaniu swojego egzemplarza, ale nie mogę znaleźć żadnego ciekawego zestawu w arabskiej tematyce. Sprawę utrudnia fakt, że monety powinny mieć jednakowe rewersy, bo są ukrytymi punktami, ale na to jestem skłonny przymknąć oko, bo i tak w czasie rozgrywek nie stosujemy zasady ich tajności.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Banan2 »

Munchhausen pisze: 11 kwie 2019, 00:15 Ktoś może zainwestował w metalowe monety? Myślę o odpicowaniu swojego egzemplarza, ale nie mogę znaleźć żadnego ciekawego zestawu w arabskiej tematyce. Sprawę utrudnia fakt, że monety powinny mieć jednakowe rewersy, bo są ukrytymi punktami, ale na to jestem skłonny przymknąć oko, bo i tak w czasie rozgrywek nie stosujemy zasady ich tajności.
Ja zamówiłem, dzięki koledze Rastuli, który robi zbiorówkę takie coś Ja biorę komplet 5in1 i najprawdopodobniej będę to używał na zasadzie złote=piątki, srebrne lub brązowe=jedynki. Chociaż w tym zestawie są monety otomańskie, które chyba mają odpowiednie "krzaczki" :) Tylko, że taki pojedynczy zestaw jest droższy. Pogadaj z Rastulą.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

Jak ktoś zna angielski, to na BGG jeden z użytkowników zamieścił fajny opis przebiegu finału mistrzostw świata w Pięć Klanów. Jest odtworzenie wszystkich ruchów, wypowiedzi uczestników i komentarze odnośnie strategii.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: jakubski »

Cześć,

Niedawno kupiłem podstawkę gry i jestem po pierwszej partii. Wszystko fajnie, na razie w fazie nauki ale mam pytania do Was:

1. czy są sposród Was osoby, których gra od razu znudziła - mam wrażenie, że jest mały wybór akcji na płytkach
2. to jest dla Was danie główne czy wstępniak? (grałem już w trudniejsze, ale nie zawsze się chce i nie z każdym można dlatego FT)
3. po ilu rozgrywkach dokupiliście dodatki i który jest najlepszy?

Będę wdzięczy za podpowiedzi i jeszcze za wyjaśnienie czy po zakupie dżinów mogę używać ich mocy do końca gry w swojej turze?
Ryszkins
Posty: 15
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:14
Has thanked: 3 times
Been thanked: 11 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Ryszkins »

jakubski pisze: 23 lut 2020, 17:42 3. po ilu rozgrywkach dokupiliście dodatki i który jest najlepszy?
Dodatki są niedostępne w sklepach, więc raczej trudno polecić. Najwyżej z rynku wtórnego. Ale jeśli już to Artisans of Naqala, który dodaje kolejny klan :)
jakubski pisze: 23 lut 2020, 17:42 Będę wdzięczy za podpowiedzi i jeszcze za wyjaśnienie czy po zakupie dżinów mogę używać ich mocy do końca gry w swojej turze?
Tak, po zakupie dżina można używać go do końca gry (o ile ma się na niego "fundusze").
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: grzeslaw90 »

jakubski pisze: 23 lut 2020, 17:42 Cześć,

Niedawno kupiłem podstawkę gry i jestem po pierwszej partii. Wszystko fajnie, na razie w fazie nauki ale mam pytania do Was:

1. czy są sposród Was osoby, których gra od razu znudziła - mam wrażenie, że jest mały wybór akcji na płytkach
2. to jest dla Was danie główne czy wstępniak? (grałem już w trudniejsze, ale nie zawsze się chce i nie z każdym można dlatego FT)
3. po ilu rozgrywkach dokupiliście dodatki i który jest najlepszy?

Będę wdzięczy za podpowiedzi i jeszcze za wyjaśnienie czy po zakupie dżinów mogę używać ich mocy do końca gry w swojej turze?
1. Mi się mega spodobała zwłaszcza na 2 osoby
2. Raczej traktuję jako 'rozluźniacz'
3. Dodatków już nie kupisz niestety. Na ebay są za miljony monet ale np tacy 'Thieves coś tam coś tam' to zaledwie 7 kwadratowych kart a wyceniają na tyle samo co średnie/duże dodatki. Odpowiadając na pytanie ludzie bardzo chwalą Artisans. Ja osobiście mam Sultan (wprowadza 5 gracza, nowy tor licytacji i nowe tereny z możliwością 'questów') i Thieves (6 kart złodziei i 1 dżin xD), które udało mi się odkupić od kolegi w bardzo normalnej cenie, niestety jeszcze nie grałem :)

Co do dżinów to działa to w ten sposób:
1. Jeśli umiejętność dżina wymaga jakiegokolwiek kosztu (fakir, biały meeple) to możesz raz na rundę
2. Jeśli nie to jest to efekt stały

Dżina masz do końca gry. Złodzieje z dodatku Thieves są jednorazowi np.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: wirusman »

Ostatnii bez problemu na amazonie kupiłem.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: grzeslaw90 »

wirusman pisze: 23 lut 2020, 18:23 Ostatnii bez problemu na amazonie kupiłem.
:o który i za ile?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: wirusman »

grzeslaw90 pisze: 23 lut 2020, 18:24
wirusman pisze: 23 lut 2020, 18:23 Ostatnii bez problemu na amazonie kupiłem.
:o który i za ile?
Ło panie rzeczywiście teraz bieda.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: grzeslaw90 »

wirusman pisze: 23 lut 2020, 18:52
grzeslaw90 pisze: 23 lut 2020, 18:24
wirusman pisze: 23 lut 2020, 18:23 Ostatnii bez problemu na amazonie kupiłem.
:o który i za ile?
Ło panie rzeczywiście teraz bieda.
Artystów z USA korzystając z shippment forwardingu (bo amazon.com bezpośrednio do Polski niet a ebay 40 USD za przesyłkę) wyliczyło mi na 50+ USD :D
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Marek.gdansk »

https://i-szop.pl/szukaj/1/five+tribes naprzykład
https://www.amazon.de/dp/B074CFNCRB/ref ... 195&sr=8-9 tyż można
https://www.amazon.de/dp/B01HTFS8KM/ref ... oys&sr=1-2 razem i coś jeszcze dobrać aby było powyżej 40 Euro musiałbym poszukać pozostałych ale na szybkiego
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Cin »

grzeslaw90 pisze: 23 lut 2020, 19:35 Artystów
Tak dla porządku - artisan to rzemieślnik.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

Marek.gdansk pisze: 23 lut 2020, 21:27 https://i-szop.pl/szukaj/1/five+tribes naprzykład
https://www.amazon.de/dp/B074CFNCRB/ref ... 195&sr=8-9 tyż można
https://www.amazon.de/dp/B01HTFS8KM/ref ... oys&sr=1-2 razem i coś jeszcze dobrać aby było powyżej 40 Euro musiałbym poszukać pozostałych ale na szybkiego
Nie bardzo rozumiem sens wklejenia tych linków.
Podstawka jest ogólnie dostępna w polskich sklepach, zarówno w wersji PL jak i ENG.
Minidodatek "Thieves of Naquala" również, i to dużo taniej niż podlinkowałeś.
"Whims of the Sultan" też da się bez problemu dorwać właśnie na amazonie czy ebayu, sam tam niedawno kupiłem za niecałe 20 funtów, co uważam za sensowną cenę.
Problemem jest właśnie "Artisans of Naquala" - jedyne dostępne sztuki są w Stanach Zjednoczonych lub Australii, gdzie koszt shippingu to często więcej niż sam koszt dodatku. Dodatek ten nie będzie dodrukowywany (czego osobiście nie rozumiem, bo bardzo często można spotkać się z pytaniami o ten dodatek, widać że zainteresowanie byłoby duże).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Curiosity »

[ciach]
Proponuję skierować dyskusję na tematy związane z grą,
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Five tribes

Post autor: Witchma »

Czy warto inwestować w Whims of the Sultan? Nie mam innych dodatków, gram tylko w 2 osoby.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: bananek »

Gram w dwie osoby, dorzuciliśmy sobie Whims i myślę, że ten dodatek wprowadza kolejna warstwę do gry. Jeśli lubisz klany i grasz w nie często to zdecydowanie warto.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: KozaK69 »

Moim zdaniem Kaprysy Sułtana wręcz psują grę na 2 osoby. Na początku każdy MUSI zająć przynajmniej dwa wspaniałe miasta. Jeżeli komuś się nie uda i jedna osoba ma 4 te miasta, a druga 1 to nie ma sensu grać dalej bo 75 pkt. jest nie do odrobienia. Z kolei po zajęciu tychże pięciu wspaniałych miast gra toczy się już normalnie, "pogłębiona" jedynie o warstwę losowości w postaci zupełnie nie zbalansowanych kaprysów sułtana. Zdarza się że te warte 15 monet/pkt. spełniają się zupełnie same (posiadaj trzech dżinów, albo zajmij płytkę w rogu planszy), a na te warte 5 pkt. trzeba poświęcić ruch albo nawet dwa (zabij czerwonym plemieniem, meepla w danym kolorze).
Na dokładkę (chociaż to akurat już nie jest odpowiedzią na powyższe pytanie ;)) zestaw pionków dla piątego gracza to też dla mnie jakieś nieporozumienie, bo gra już przy czterech osobach ciągnie się niemiłosiernie.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Gatherey »

KozaK69 pisze: 08 sie 2020, 08:17 Moim zdaniem Kaprysy Sułtana wręcz psują grę na 2 osoby. Na początku każdy MUSI zająć przynajmniej dwa wspaniałe miasta. Jeżeli komuś się nie uda i jedna osoba ma 4 te miasta, a druga 1 to nie ma sensu grać dalej bo 75 pkt. jest nie do odrobienia. Z kolei po zajęciu tychże pięciu wspaniałych miast gra toczy się już normalnie, "pogłębiona" jedynie o warstwę losowości w postaci zupełnie nie zbalansowanych kaprysów sułtana. Zdarza się że te warte 15 monet/pkt. spełniają się zupełnie same (posiadaj trzech dżinów, albo zajmij płytkę w rogu planszy), a na te warte 5 pkt. trzeba poświęcić ruch albo nawet dwa (zabij czerwonym plemieniem, meepla w danym kolorze).
Na dokładkę (chociaż to akurat już nie jest odpowiedzią na powyższe pytanie ;)) zestaw pionków dla piątego gracza to też dla mnie jakieś nieporozumienie, bo gra już przy czterech osobach ciągnie się niemiłosiernie.

[...]
Po ponad 40 partiach na 2 osoby tylko i wyłącznie, nie zauważyłem, by coś z powyższego zdania miało jakiś sens. Owszem miasta są bardzo punktowane, ale drugi gracz też chyba siedzi przy tym stole i jest w stanie temu zapobiec. Jak nie to chyba nie gra dla was.


Dyskutuj proszę bez ofensywnych zwrotów - Odi
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: KozaK69 »

Ach te rzeczowe argumenty :D
Partii zagraliśmy z dodatkiem kilkanaście i znakomita większość z nich rozpoczynała się wyścigiem po wspaniałe miasta. Jeżeli ktoś próbował czegoś innego i pozwolił zdobyć drugiej osobie 4 z nich to przegrywał.
Raz zdarzyła się sytuacja że na początku wyszedł dżin który pozwala zapłacić białymi meplami za zajęcie pustej płytki to była masakra :D Za drugim razem od razu wtasowaliśmy go z powrotem do talii.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

Ktoś napisał do Asmodee UK i ponoć w przyszłym roku ma dojść do dodruku dodatku "The Artisans of Naqala". Pewnie będzie kosztować nieco więcej niż wcześniej, ale na pewno mniej niż życzą sobie obecnie sprzedawcy za egzemplarze z drugiej ręki.

Skoro już odgrzebuję temat "Pięciu klanów", to na Dice Tower pojawiła się ostatnio recenzja monet od Moedas Co - w tym właśnie zestawu do "Pięciu Klanów". I WOW. Monety wyglądają po prostu obłędnie, a co najważniejsze, posiadają ten sam rewers, gdy awers ma dwie różne wartości, tak samo jak w oryginale. Monet do tej gry szukałem już od kilku lat, więc jak tylko je zobaczyłem, to musiałem zamówić. Niestety to dosyć droga zabawa; zestaw kosztuje tyle, co sama gra, a drugie tyle trzeba dać za wysyłkę z Brazylii. Sam jednak wychodzę z założenia, że lepiej odpicować jeden ze swoich ulubionych tytułów niż kupować coś nowego.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

Munchhausen pisze: 28 paź 2020, 10:35 Ktoś napisał do Asmodee UK i ponoć w przyszłym roku ma dojść do dodruku dodatku "The Artisans of Naqala". Pewnie będzie kosztować nieco więcej niż wcześniej, ale na pewno mniej niż życzą sobie obecnie sprzedawcy za egzemplarze z drugiej ręki.
A podasz źródło tych rewelacji? Ktoś, ponoć, pewnie...
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

EsperanzaDMV pisze: 28 paź 2020, 10:38
Munchhausen pisze: 28 paź 2020, 10:35 Ktoś napisał do Asmodee UK i ponoć w przyszłym roku ma dojść do dodruku dodatku "The Artisans of Naqala". Pewnie będzie kosztować nieco więcej niż wcześniej, ale na pewno mniej niż życzą sobie obecnie sprzedawcy za egzemplarze z drugiej ręki.
A podasz źródło tych rewelacji? Ktoś, ponoć, pewnie...
Jeden z użytkowników na BGG. Można mu nie ufać, ale biorąc pod uwagę ostatnie reprinty dodatków do Memoir '44, jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

Ale z tej odpowiedzi nie wynika, czy chodzi o sam reprint podstawki, dodatków czy kompletu...
Też jestem dobrej myśli - mam wszystko poza właśnie "Artisans" , ale nie będę płacił takich chorych pieniędzy za jeden dodatek...
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kisiel365 »

No i moja szansa na wymianę zafoliowanego idealnego Artisans na Ankhmorpork właśnie spadła...
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

EsperanzaDMV pisze: 28 paź 2020, 11:05 Ale z tej odpowiedzi nie wynika, czy chodzi o sam reprint podstawki, dodatków czy kompletu...
Też jestem dobrej myśli - mam wszystko poza właśnie "Artisans" , ale nie będę płacił takich chorych pieniędzy za jeden dodatek...
Ten użytkownik wspominał o reprincie również w wątkach poświęconych temu konkretnemu dodatkowi, więc nie traćmy nadziei. Resztę dodatków mam, ale ten jak na złość zbiera najlepsze oceny...
kisiel365 pisze: 28 paź 2020, 11:25 No i moja szansa na wymianę zafoliowanego idealnego Artisans na Ankhmorpork właśnie spadła...
Ja ostatnio sprzedałem swojego polskiego Battlestara z dodatkami, bo uznałem, że jeszcze jakimś cudem wyjdzie wznowienie i będzie po zawodach :)
ODPOWIEDZ