Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Banan2 »

Witajcie!
Nie znalazłem wątku o tej grze więc pozwalam sobie go założyć. W sklepie na R jest już zapowiedź angielskiego wydania z polską instrukcją. Merry i Trzewik zachwyceni. O jakość wydania nie należy się martwić, bo to Days of Wonder. Ciekawy jestem wrażeń z rozgrywek. Niby pozycja rodzinna, ale decyzji do podjęcia mnóstwo.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 sty 2017, 16:45 przez Banan2, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Five Tribes

Post autor: BartP »

Swego czasu gra w ogóle nie trafiła do mojego kręgu zainteresowań, bo usłyszałem coś w stylu "na początku rundy gracze licytują kolejność w rundzie". A że nie lubię licytacji / aukcji, to przestałem dalej słuchać. No ale obejrzałem recenzję Dana Kinga i muszę powiedzieć, że jednak wygląda ciekawie. Wspomniana licytacja to żadna licytacja, tylko wybranie pola z wartością liczbową. Inni gracze mogą wybrać inną wartość: mniejszą lub większą i wyborów nie można zmieniać. Obawiałem się klasycznej licytacji w stylu: to ja daję 10, a ja 11, a ja 12, no to ja pas itd.

W każdym razie jest ładnie, kolorowo, ciekawy mechanizm a la mankala. Będzie dużo kombinowania. Obawiałem się ceny 200 zł, bo w UK widziałem za 40 funtów, więc kolejne miłe zaskoczenie.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: Hiu »

Mam wrazenie, ze gra jest przehajpowana. Od dluzszego czasu nie znalazlem w produkcjach DoW nic interesujacego.
W tym konkretnym tytule - setup mnie lekko oniesmiela ;) ale skoro arkham horror da sie rozstawic a potem jeszcze nawet zagrac - to i tutaj tez pewnie sie da.
Oprocz tego - mam wrazenie, ze rozgrywka - jak w small world - jak nie poczytasz - to nie pograsz.
Gra do obejrzenia - ale na kupno sie nie nastawiam.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Five Tribes

Post autor: alagor »

Na otwarciu nowego stoiska Planszóweczki udało mi się dziś zagrać w Pięć Plemion. Baaardzo przyjemna i pięknie wydana gra wagi średniej. Instrukcja dobrze napisana (angielska),zasady łatwe do opanowania, a kombinowania wiele. Rozkładanie komponentów, wbrew pozorom, przebiega sprawnie :wink: Mamy wiele sposobów punktowania. Po pierwszej rozgrywce w 3 osoby wygląda na to, że spokojnie można (a nawet należy) praktycznie całkowicie odpuścić 2 - 3 punktacje i z powodzeniem walczyć o zwycięstwo. Jak dla mnie - świetny miks taktyki i strategii. Zasady spokojnie do ogarnięcia nawet dla początkujących.

Ciekawostką są dostępne kolory graczy - czarny, pomarańczowy, turkusowy i różowy. Dla gry dwuosobowej dostępne tylko: turkusowy i różowy.

Intryguje mnie wariant dla dwóch osób. Mamy po dwa pionki do licytacji. Może być bardziej strategicznie niż dla większej ilości graczy. Z drugiej strony - licytacja dla dwóch osób?!? Na torze licytacji jest miejsce warte 18 sztuk złota. Dziś doszliśmy do 5 sztuk złota (więcej nie było raczej warto licytować), może w grze dwuosobowej warto licytować więcej :wink:

to tak na szybko. Ogólnie - wszystkim się podobało i chcemy więcej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Five Tribes

Post autor: lacki2000 »

alagor pisze:Ciekawostką są dostępne kolory graczy - czarny, pomarańczowy, turkusowy i różowy. Dla gry dwuosobowej dostępne tylko: turkusowy i różowy.
wyjaśnienie dla facetów: turkusowy to taki zielonkawy jasnoniebieski a konkretnie #30D5C8 (wg wiki).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Five Tribes

Post autor: veljarek »

lacki2000 pisze:
alagor pisze:Ciekawostką są dostępne kolory graczy - czarny, pomarańczowy, turkusowy i różowy. Dla gry dwuosobowej dostępne tylko: turkusowy i różowy.
wyjaśnienie dla facetów: turkusowy to taki zielonkawy jasnoniebieski a konkretnie #30D5C8 (wg wiki).
To teraz wszystko jasne.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Five Tribes

Post autor: Yorick »

Hiu pisze:Mam wrazenie, ze gra jest przehajpowana. Od dluzszego czasu nie znalazlem w produkcjach DoW nic interesujacego.
W tym konkretnym tytule - setup mnie lekko oniesmiela ;) ale skoro arkham horror da sie rozstawic a potem jeszcze nawet zagrac - to i tutaj tez pewnie sie da.
Oprocz tego - mam wrazenie, ze rozgrywka - jak w small world - jak nie poczytasz - to nie pograsz.
Gra do obejrzenia - ale na kupno sie nie nastawiam.
W sumie dopiero druga gra (Tickety traktuje jako jedną) DoW jak bliżej poznałem (SW jakoś mnie nie zainteresowało). Ale dziś miałem okazję rozpocząć partię... i kupic grę (na otwarciu stoiska planszóweczki w NH we Wrocławiu - sensowna promocja przeważyła szalę).
Setup: dobrze ułożona wypraska + popakowane sensownie wielbłądy (o to już oczywiście trzeba zadbać) mocno ułatwia sprawę:
- rozkładasz kafelki
- "rozrzucasz" po 3 meeple na kafel
- wykłądasz 3 dżiny
- wykłądasz 9 towarów
- chwytasz woreczek z twoimi wielbłądami i pionem/pionami
Gotowe - jakieś ~5 minut dla jednej osoby.

Zasady proste, po obejrzeniu walkthrough Rahdo i przy bardzo czytelnej planszy pomocniczej gracza właściwie wszystko jasne. Rada autora w celu uniknięcia AP za http://www.boardgamegeek.com/video/5254 ... ent4865027:
focus your attention on
> tiles with only one meeple
> tiles with only reds + one meeple
> tiles with 5+ meeples (allowing powerful loops)
> high concertation of "blue tiles" connected with blue meeples
Mnie skojarzyła sie lekko z kSdJ Istambul - ślad zostawiany za ruchem - choć to naprawdę luźne powiązanie.
Niestety trochę słabo będzie u mnie w najbliższym tygodni z czasem więc pierwsze wrażenia z pełnych gier dopiero za jakiś czas...
Generalnie wykonanie super jedynie "monety" mogłyby łatwiej wychodzic z kartoników - jedna mi się leko naruszyła przy sprawnym "wybijaniu".
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Five Tribes

Post autor: Furan »

W sumie ma mechanizm ruchu ze Stambu... tfu... Konstantynopola, ale wydaje mi się, że Cathalę oświecił quasi-mankalowy mechanizm. Najpierw Fantom w Operze, potem Długoróg. Teraz 5 trybów.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Five Tribes

Post autor: alagor »

Rahdo nie przypadł do gustu tryb dla dwóch osób.

https://www.youtube.com/watch?v=rRfigcRdi5o

Tym bardziej jestem zaintrygowany jak ta licytacja dwoma pionkami będzie wyglądać w praktyce.
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Five Tribes

Post autor: Yorick »

alagor pisze:Rahdo nie przypadł do gustu tryb dla dwóch osób.
I wywiązała się z tego długa dyskusja na BGG (w komentarzach do filmu/linka) łącznie z autorem broniącym swojej gry. Rahdo i Jen po prostu wpadali w paraliż decyzyjny...
Inny zarzut który na BGG rozdmuchany jest chyba do granic absurdu to niewolnicy - oj tam kipi od poprawności politycznej (offtop: Pewnie jakby dodać nawiązania do LGBT to by był rój pochwał... ech...)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Five Tribes

Post autor: Jelithe »

Mi osobiście gra średnio przypadła do gustu. Grałam rozgrywkę 2-osobową i może to był problem. Ustalanie kolejności było dosyć męczące - musisz zapłacić za wybrane miejsce zaczynając od osoby, która była pierwsza w poprzedniej rundzie, a jeśli stawiasz znacznik na polu "0" i nie płacisz, to przesuwa się on do tyłu. Najgorszy układ jest jak wyjdzie 1P 2P 2P 1P w kolejności gry, czyli gracz po Tobie ma dwa ruchy pod rząd, a co za tym idzie ułatwioną robotę z zajmowaniem kafla. Zasady gry są niby proste. Przemieszczasz ludki i wykonujesz akcję ludka i kafla, ewentualnie dżina, ale gra przytłacza ilością tego wszystkiego. Zdecydowanie nie może pochwalić się klasyczną prostotą mając w rzeczywistości tak nieskomplikowaną mechanikę. Poza tym to jest tak naprawdę sucharek (oczywiście nie mam nic przeciwko sucharkom i na ogół bardzo je lubię) upchnięty w pstrokatą oprawkę, tak jakby na siłę próbujący stworzyć klimat jak z baśni 1001 nocy (lekko chybiony, ale nie przeczę że różowe wielbłądy są słodkie :P) Plusem jest, że zapewne można pokombinować kolorami, ale mam wrażenie, że to wychodzi dopiero przy większej ilości graczy. Podsumowując to nie jest tytuł, do którego znowu chętnie usiądę.
pfolti
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2010, 18:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Five Tribes

Post autor: pfolti »

Witajcie,

dzisiaj odebrałem swój egzemplarz gry. Co do samego wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń. Kafle i żetony z dobrego sztywnego kartonu. Karty Dżinów i surowców z bardzo ładnymi ilustracjami zachowane w tematyce baśniowej no i na koniec mnóstwo fajnych kolorowych drewienek.
Na + oczywiście bardzo fajna wypraska, dzięki której elementy nie walają się po pudle a woreczek na meeple świetnie spełnia swoje zadanie.
Szkoda, że wydawnictwo Rebel nie pokusiło się o wydanie wersji PL. Drukowana czarno-biała instrukcja w małym formacie nie robi dobrego wrażenia. Tym bardziej nie są przetłumaczone akcje Dżinów co dla niektórych może być problemem. Co do samej rozgrywki, pierwsza partia dopiero przede mną ale zapowiada się naprawdę ciekawa rozgrywka. W poniedziałek zrelacjonuję gameplay i może okrasimy tekst jakimiś fotkami.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Five Tribes

Post autor: veljarek »

Wlasnie koncze spolszczenie kart pomocy, jak tylko beda gotowe to umieszcze je na bgg do pobrania :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: TTR_1983 »

veljarek pisze:Wlasnie koncze spolszczenie kart pomocy, jak tylko beda gotowe to umieszcze je na bgg do pobrania :)
cudownie!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: xelos80 »

a wiadomo czy jest planowane w przyszłym roku normalne spolszczenie ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Five Tribes

Post autor: mig »

Zagraliśmy dziś w cztery osoby i gra nas powaliła! Trochę było obaw o podobieństwo z Istanbulem, trochę oczopląsu i zagubienia po rozłożeniu 90 meepli na kafelki ale okazało się, że gra się doskonale. Szybko, dynamicznie, ze sporą dozą interakcji a nawet odrobiną konfrontacji. Wykonanie przepiękne. Sporo kombinowaia i dróg do zwycięstwa. Jedna z fajniejszych gier w jakie ostatnio grałem.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Five Tribes

Post autor: Piehoo »

xelos80 pisze:a wiadomo czy jest planowane w przyszłym roku normalne spolszczenie ?
Nie sądzę, w 99% niezależna językowo. Dosyć łatwo zapamiętać umiejętności plemion, jedyne co by się przydało to tłumaczenie magii dżinów. Wczoraj rozgrywka dwuosobowa, dzisiaj na cztery osoby - wrażenia bardzo pozytywne. Na tą chwilę nie mogę się zgodzić że na dwie osoby jest słabo, powiedziałbym nawet że jest więcej kontroli na planszy.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: xelos80 »

Piehoo pisze:
xelos80 pisze:a wiadomo czy jest planowane w przyszłym roku normalne spolszczenie ?
Nie sądzę, w 99% niezależna językowo. Dosyć łatwo zapamiętać umiejętności plemion, jedyne co by się przydało to tłumaczenie magii dżinów. Wczoraj rozgrywka dwuosobowa, dzisiaj na cztery osoby - wrażenia bardzo pozytywne. Na tą chwilę nie mogę się zgodzić że na dwie osoby jest słabo, powiedziałbym nawet że jest więcej kontroli na planszy.
Jest wiele gier które są niezależne językowo a zostały spolszczone, np cyklady. Może jednak ktoś słyszał oficjalnie o tym ze są plany albo na 100% wiadomo ze nie będzie polskiej wersji ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Five Tribes

Post autor: mig »

veljarek pisze:Wlasnie koncze spolszczenie kart pomocy, jak tylko beda gotowe to umieszcze je na bgg do pobrania :)
Czy spolszczenie jest już gotowe? Kiedy można się go na BGG spodziewać?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Five Tribes

Post autor: veljarek »

Dzisiaj wieczorem wrzuce, ale nie wiem kiedy bgg udostepni.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Five Tribes

Post autor: veljarek »

Przesłałem na BGG.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Five Tribes

Post autor: mig »

veljarek pisze:Przesłałem na BGG.
Już jest dostępne na BGG. Szybcy są:)
Fajnie zrobione. Dzięki!

Mam takie pytanie co do warunku zakończenia gry, gdy nie można już wykonać dozwolonego ruchu. Jeśli ostatni dozwolony ruch wykonał ostatni z graczy, to kolejna tura jest rozgrywana? Nie za bardzo wiem jak interpretować moment "nie ma dozwolonego ruchu". Graliśmy tak, że to czy jest dozwolony ruch czy nie sprawdza się podczas ruchu gracza, więc w takim przypadku nowa tura by się rozpoczęła, tyle ze nikt nie mógłby się poruszyć. Ale literalnie patrząc, to jeśli po ruchu ostatniego gracza w rundzie kolejny ruch nie będzie możliwy, to nowa runda nie powinna się w ogóle rozpoczynać. Jakieś pomysły? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Five Tribes

Post autor: Olgierdd »

Piehoo pisze:Nie sądzę, w 99% niezależna językowo. Dosyć łatwo zapamiętać umiejętności plemion, jedyne co by się przydało to tłumaczenie magii dżinów.
Wydawnictwo Rebel lubuje się w takich grach, szczególnie gdy są dobre :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Five Tribes

Post autor: veljarek »

Runda jest rozhrywana przez wszystkich nawet gdy nie ma jusz mozliwosci zabrania ludzikow z kafli i wylkonania ruchu. Mozna za to wykonywac akcje specjalne typu sprzedaz towarow czy uzycie dzina.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Five Tribes

Post autor: mig »

veljarek pisze:Runda jest rozhrywana przez wszystkich nawet gdy nie ma jusz mozliwosci zabrania ludzikow z kafli i wylkonania ruchu. Mozna za to wykonywac akcje specjalne typu sprzedaz towarow czy uzycie dzina.
No wiem. Ale czy rozpoczyna się nowa runda kiedy już na koniec starej (po ruchu ostatniego gracza) wiadomo, że nikt w kolejnej rundzie się nie będzie mógł poruszyć?

Konkretny przykład (bo może moje wątpliwości słabo akcentuję;):

Runda X (3 graczy)
Licytacje
- akcje gracza 1
- akcje gracza 2
- akcje gracza 3
<Po akcjach gracza 3 okazuje się, że więcej możliwych ruchów nie będzie można wykonać>
Sprzątanie

Czy rozpoczyna się runda Y (Licytacja, a potem następują akcje graczy - oczywiście bez możliwości ruchu, czyli w praktyce akcje z kart dżinów a na koniec sprzątanie), czy też skoro już w rundzie X okazało się, że dalsze ruchy są niemożliwe, to runda Y w ogóle się nie rozpoczyna i po zakończeniu rundy X przechodzi się do końcowego podliczania punktów?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ