Fields of Arle / Pola Arle (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Pastorkris »

Czy da się wygrać w tą grę bez (drogich) budynków? Pomijam te super tanie z pierwszego pola. Tak ładnie mi ostatnio poszło, silniczek dobrze się dopiął, suwaki wysoko, zwierzątka po równo a i tak 20 punktów do tyłu za współgraczem :D To była nasza 3,4 partia, ale wciąż oscylujemy w granicach 100, 110 ptk.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: brazylianwisnia »

Pastorkris pisze:Czy da się wygrać w tą grę bez (drogich) budynków? Pomijam te super tanie z pierwszego pola. Tak ładnie mi ostatnio poszło, silniczek dobrze się dopiął, suwaki wysoko, zwierzątka po równo a i tak 20 punktów do tyłu za współgraczem :D To była nasza 3,4 partia, ale wciąż oscylujemy w granicach 100, 110 ptk.
Chyba ciężko. Wydaje mi się że gra jest tak zaprojektowana by pod koniec przetwarzać jedzenie i surowce na budynki. Nie przegrałem ani razu gdy włożyłem 2-3 budynki a rywal poszedł w co innego.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Rigidigi »

Wczoraj przyjechał do mnie dodatek do Pól Arle.
Powiem szczerze, że w przypadku tej gry wiem dokładnie za co się płaci.
Bez wypraski, a ledwo upchnąłem wszystkie komponenty do niemałego przecież pudła z podstawki. Zamyka się na styk.

Teraz pozostało tylko znaleźć chwilę na pierwsza rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Quille »

Dwa pytania:
1) dodruku polskiej wersji na 100% nie będzie?
2) jak rozpoznać wersję z wspieram.to od innej (była w ogóle inna?). Zależy mi na naklejkach na zwierzaczki :mrgreen: Są w każdej wersji czy tylko tej z wspieram.to?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Quille pisze: 26 sie 2018, 11:26 Dwa pytania:
1) dodruku polskiej wersji na 100% nie będzie?
2) jak rozpoznać wersję z wspieram.to od innej (była w ogóle inna?). Zależy mi na naklejkach na zwierzaczki :mrgreen: Są w każdej wersji czy tylko tej z wspieram.to?
1. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się losy GF. W każdym razie nie liczyłbym na szybki dodruk, gdy gra zniknie ze sklepów. Gdybym miał obstawiać, to powiedziałbym, że dodruku nie będzie.
2. Najlepiej poszukać tego w opisie w sklepie, ewentualnie dopytać.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Byłaby to mega regrywalna gra gdyby kafli budynków było dużo więcej.
To taka Agricola bez kart.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: brazylianwisnia »

Agricola bez kart to jest Kawerna. Tutaj jest trochę różnic w postaci pojazdów, przetwarzania surowców, ulepszanie narzędzi.. Gra jest I tak regrywalna. Szczególnie jeśli sam w sobie lubisz eksperymentowac.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: gregos »

Quille pisze: 26 sie 2018, 11:26 2) jak rozpoznać wersję z wspieram.to od innej (była w ogóle inna?). Zależy mi na naklejkach na zwierzaczki :mrgreen: Są w każdej wersji czy tylko tej z wspieram.to?
Wersja ze wspieraczki ma naklejki na wszystkie zwierzaczki oraz osobne woreczki z opisem na każdy typ zwierzęcia i torf.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

brazylianwisnia pisze: 27 sie 2018, 00:48 Agricola bez kart to jest Kawerna. Tutaj jest trochę różnic w postaci pojazdów, przetwarzania surowców, ulepszanie narzędzi.. Gra jest I tak regrywalna. Szczególnie jeśli sam w sobie lubisz eksperymentowac.
W Kawernie karty są, tylko w postaci kafelków :wink:
W PA jest więcej akcji i więcej rzeczy do zrobienia ale to tylko pozory, potem się okazuje że jest kilka dróg do zwycięstwa i tylko ciągłe ich masterowanie. Czyli granie na zasadzie jak zrobić to samo co ostatnio tylko lepiej. Większa ilość kafli budynków zmieniła by to diametralnie, bo w tedy za każdym razem byłaby to inna łamigłówka, tak jak właśnie w Agricola dzięki kartom.
No cóż, Król jest tylko jeden :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: mikeyoski »

To kup dodatek, dostaniesz więcej budynków + kilka innych rzeczy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: brazylianwisnia »

W Agricoli możesz mieć różne karty ale ostatecznie i tak musisz robić to samo. Pola Arle z dodatkiem to genialna gra bo herbata pozwala robić bardzo ciekawe rzeczy.

Dla mnie zdecydowanie Pola Arle > Agricola
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: warlock »

W Agricoli możesz mieć różne karty ale ostatecznie i tak musisz robić to samo.
I właśnie to sprawa, że WSZYSCY gracze przy stole walczą o każdy skrawek planszy i każdą grudkę surowca. Bo każdy potrzebuje tego samego. Rywalizacja jest zaciekła i niezbędne jest ultraprecyzyjne planowanie. Efekt końcowy może być zbliżony, ale wykombinowanie jak go osiągnąć skuteczniej od rywali i zablokować im dostęp do surowców to miód na moje graczowe serce :D. Karty w Agricoli również sprawiają, że możesz robić mega ciekawe rzeczy i podejdziesz do danego problemu zawsze na inny sposób, w zależności od tego co masz na ręce.

W Polach Arle możesz nie mieć punktów styku z rywalem, każdy sobie idzie w swoją stronę i na końcu porównuje się wyniki. Co kto lubi ;). Dla mnie Pola Arle nie mają startu do Agricoli z tego powodu, że worker placement musi być dla mnie ciasny. Jeśli w worker placemencie jest mało blokowania i nadmiar surowców, to automatycznie przestaje być interesujący.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: tomb »

Dr. Nikczemniuk pisze: 27 sie 2018, 07:26 W PA jest więcej akcji i więcej rzeczy do zrobienia ale to tylko pozory, potem się okazuje że jest kilka dróg do zwycięstwa i tylko ciągłe ich masterowanie. Czyli granie na zasadzie jak zrobić to samo co ostatnio tylko lepiej.
Jedyna droga do zwycięstwa, o jakiej mogę napisać, że istnieje w tej grze, to stawianie budynków. Bez budynków - moim zdaniem - rywalizacji się nie wygra. Tyle że to bardzo szeroka droga, wręcz autostrada.
Zresztą o masterowaniu łatwiej napisać, trudniej zrobić. Gra daje wystarczająco dużo możliwości, by zabawy starczyło na mnóstwo partii.

Jeśli komuś mało i gospodarzy w sposób optymalny to czas na dodatek. To nie tylko nowe budynki, powozy, rowy i handel morski. To przede wszystkim herbata, która wnosi element pozaplanszowy, że się tak wyrażę. W grze podstawowej wszystko wiemy od początku, nie ma żadnych ukrytych i niespodziewanych wartości. Herbata zaś pozwala ulepszać niektóre akcje, zgodnie z wolą gracza. Jest to znaczący element rozgrywki, bo dobrze wykorzystany pozwala przyspieszyć niektóre nasze poczynania, a na dodatek nie jest łatwy do kontrolowania przez przeciwnika. Oczywiście najpierw herbatę trzeba zdobyć, ale jak już się ją ma - Pola Arle przestają być tak oczywiste, jakimi niekiedy wydają się przy grze w podstawkę.

Polecam. I polecam kupić teraz, dodruki zapewne wątpliwe.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Zefireq »

A to jest jeszcze w ogóle do dostania? Jeszcze niedawno było sporo, to się wahałem, a teraz jak się zdecydowałem to nagle puf i nie ma :/
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Uranopolis »

Jest. Szukaj na i-szop, narazie jeszcze jest ale za chwilę nakład się wyczerpie i będzie za 3-4stówy na allegro.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Galatolol »

Wg mnie herbata szkodzi grze, bo przez nią skrupulatne zaplanowanie sekwencji akcji poprzedzonej ulepszeniem konkretnych narzędzi jest nieco mniej istotne. A przecież tego oczekujemy od gier Uwe :)
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Rigidigi »

Tymczasem na Allegro "Pola Arle" po 480pln...
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Quille »

Na szczęście da się jeszcze kupić w ludzkiej cenie (199 zł, choć wiem, że było taniej), co też zrobiłam :mrgreen: zachęcona recenzjami, w tym przede wszystkim recenzją Kasi i Wiktora
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Pastorkris »

Quille pisze: 29 sie 2018, 13:40 Na szczęście da się jeszcze kupić w ludzkiej cenie (199 zł, choć wiem, że było taniej), co też zrobiłam :mrgreen: zachęcona recenzjami, w tym przede wszystkim recenzją Kasi i Wiktora
No ja też skorzystałem z ostatniej okazji zakupu gry za w miarę ludzką cenę (160 zł). Nie miałem wcześniej ciśnienia na zakup, bo pomimo, że bardzo grę lubię to znajomi mają ten tytuł, ale ze względu na okoliczności wolałem zabezpieczyć się i jednak zdobyć swój do spontanicznych partii :)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Quille »

Pastorkris pisze: 03 wrz 2018, 15:46 No ja też skorzystałem z ostatniej okazji zakupu gry za w miarę ludzką cenę (160 zł). Nie miałem wcześniej ciśnienia na zakup, bo pomimo, że bardzo grę lubię to znajomi mają ten tytuł, ale ze względu na okoliczności wolałem zabezpieczyć się i jednak zdobyć swój do spontanicznych partii :)
Zależy kiedy to było - jak niedawno (lipiec-sierpień), to Ci się naprawdę udało. Ja pamiętam moment, kiedy w zimie, w jakimś sklepie była za 130 zł. Teraz niestety przespałam moment, bo uświadomiłam sobie, że zaczyna Pól brakować w sklepie po poście w wątku o GF(P), w którym ktoś zauważył, że wydali dodatek, a podstawka znika ze sklepów.

A co myślisz o dodatku? Ja też bym chciała, ale się zastanawiam czy nie poczekać aż będzie w jakiejś fajnej cenie.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Gosterq »

Czyli, że 150? :-D
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Quille »

:lol:
Nie no, zakładam, że cena podstawki mogła skoczyć, bo podstawkę może kupić każdy, ale przy dodatku już tak różowo nie jest, bo wiadomo, że samego dodatku nikt nie kupi. Więc zakładam, że jak podstawka zniknie ze sklepów, to cena dodatku diametralnie spadnie. Am I wrong or... am I wrong? :?: :wink:
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: kmd7 »

Obawiam się, że fajna cena dodatku to już była, sam niedawno kupiłem za 35 zł, a można było taniej. Na razie zagrałem jedynie raz i mogę powiedzieć, że np. herbatka jest sporym ułatwieniem, jeśli potrzebujesz coś jednorazowo ulepszyć i zgarnąć więcej surowców/produktów. Dołożenie statków i kutrów grę nieco komplikuje, jeśli chodzi o ilość decyzji. Dla mnie nie było to szczególnie uciążliwe. Dużym plusem jest pula nowych budynków, zwiększa regrywalność tytułu. Jeśli chodzi o mnie, to na razie będę grał z tym dodatkiem, spodobał się.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Pastorkris »

Quille
Podstawkę kupiłem z dniem napisania posta ;) Ktoś wystawił używkę, w którą nawet nie zagrał, także rzeczywiście mi się udało.
Dla osób, które patrzą za dodatkiem polecam śledzić sklep al.to. Tam własnie mieli promocję kilkukrotnie i sprzedawali Herbatę za śmiesznie niskie pieniądze. Pewnie za jakiś czas znów będzie jakaś promocja :)
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Fields of Arle / Pola Arle (Uwe Rosenberg)

Post autor: oduck »

…. i wlasnie teraz ta promocja znowu jest :) Tzn. Herbata i Handel za 29 zł plus przesyłka na al.to (cena promocyjna pojawia się dopiero po dodaniu towaru do koszyka).
ODPOWIEDZ