Kooperacja i konfrontacja w grach wieloosobowych

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Kooperacja i konfrontacja w grach wieloosobowych

Post autor: Legun »

Szukam prezentu dla córki na 8 urodziny (grała już w Carcassone, Osadników, TtRE, "Piracką Zatokę" oraz "Wilki i owce"). Zależy mi bardzo na grze, w której są elementy kooperacji - to znaczy nagradzana jest umiejętność przekonywania innych graczy do obustronnie korzystnych przedsięwzięć (jak handel w Osadnikach). Dobrze byłoby natomiast, gdyby nie było zbyt dużo konfrentacji - podjemowania działań jednoznacznie szkodzących innym graczom. Ola jest typowym "altruistą mścielem" i działania skierowane bezpośrednio przeciw innym, których można uniknąć, bardzo ją złoszczą. Gra musi też być tradycyjnie ładna (niestety "Przez pustynię" i "Evo" odpadają - plastikowe elementy w techno-kolorkach i komiksowe rysunki z niemieckim poczuciem humoru skutecznie odstręczą od grania Oli rodzicielkę). Czy ktoś mógłby ocenić pod tym względem takie tytuły jak "Hazienda", "Niagara", "Cleopatra"? A może jest jeszcze coś, czego nie znam, a spełnia takie warunki?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Kooperacja i konfrontacja w grach wieloosobowych

Post autor: Don Simon »

Hazienda, Niagara i Cleopatra beda wg mnie za trudne dla 8-latki. Poza tym w zadnej z tych gier nie ma elementu kooperacji - tylko przeszakadzanie.

Moze O Zoo-le-mio? Nie gralem, ale chyba tam nie ma bezposredniego psucia, a mozna policytowac, poukladac zoo...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Dzięki! Już zamawiam:)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Moze Fazsolki?[Bohnanza]

Bardzo fajna gra :). Nie ma duzo szkodzenia, raczej przekonywanie przeciwnika ze jemu sie oplaca to i to, zeby mam oddal za darmo/bardzo tanio[fakt mozna grac tak, zeby nie brac specjalnie i szkodzic przeciwnikowi, ale my gramy raczej pokojowo i jest bardzo fajnie{i tak moj dar przekonywania daje mi zazwyczaj wygraną ;) }].

Niedroga- 30 pln. Tylko od 3ch graczy[chociaz dziewczyna i jej siostra grają we 2 z wirtualnym graczem ;p, ja tak nie gralem i jakos jestem negatywnie nastawiony].
Awatar użytkownika
Grohmann
Posty: 37
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:26
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Grohmann »

Jeśli to 8letnia córka to Fasolki powinny jej przypaść do gustu. Nawet bardzo. Zapewniam :)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Wygląda na to, że już gra zostałą wybrana. Jednak muszę zgodzić się z przedmówcami. Pierwsza gra jaka przyszła mi do głowy to własnie Bohnanza :) Gra się nie nudzi, zasady są banalnie łatwe, a sama rozgrywka, wymaga jednak główkowania. Także polecam ten tytuł :wink:
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Grohmann pisze:Jeśli to 8letnia córka to Fasolki powinny jej przypaść do gustu. Nawet bardzo. Zapewniam :)
Nie spełnia kryterium estetycznego - nawet mnie, jako "oldskulowi" zupełnie nie pasi oprawa graficzna. Szkoda, że nie ma jakiegoś innego wydania...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Post autor: bogas »

A Shadows over Camelot?
Mój siostrzeniec (7 lat) dostał SoC pod choinkę co nie dość, że skutecznie odciągnęło go od komputera to nauczyło działać w zespole, a jak się już nauczył to zaczęliśmy grać ze zdrajcą :twisted:
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Legun pisze:Nie spełnia kryterium estetycznego - nawet mnie, jako "oldskulowi" zupełnie nie pasi oprawa graficzna.
To akurat jest kwestia gustu. Tobie się nie podoba, mała Ola może być zachwycona, tak samo jak i jej mama. Mam wrażenie, że Bohnanza może być wyjątkiem od reguły wg. której odpadają gry z "komiksowymi rysunkami i niemieckim poczuciem humoru". Bardzo prosto można przekonać się o tym, ogladając współnie fotki gry :)

Co do SoC, chyba dyskwalifikuje ją element zdrajcy, który opiera się przecież na szkodzeniu innym graczom. Wykorzystywanie tej gry, bez opcji "Traitor" jest IMO okrojeniem rozgrywki o 50%. Może lekko przesadziłem, ale chyba nie ma większego sensu wydawanie dużych pieniędzy na grę, której nie wykorzysta się w 100%.
ODPOWIEDZ