Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Furan »

rattkin pisze: A i za nowszymi designami Knizii (poza doskonałym Blue Moon / Legends) jakoś specjalnie nie przepadam (tj. dostrzegam kunszt mechaniczny, ale jakoś gry całościowo wychodzą ostatecznie takie sobie).
Blue Moon Knizia wydał 360 gier i dodatków temu. :D A 2004 to czasy około Geniusza i Amuna-Re!
rattkin pisze: Ale tu! T&E przede wszystkim w życiu bym nie nazwał grą euro - to układanie kafelków i punktowanie, dobrze, ale to jednocześnie jedna z najbardziej "cutthroat" gier, jakie znam. Dociąg kafli! Różnorodność umiejętności liderów! Dwa sposoby walki! Dynamika rozgrywki, układy na planszy, podchody, trzymanie w szachu, niepewność wyniku bitew! Rewelacja. Miodnością rozkłada wiele współczesnych designów na łopatki. Gra warta każdych pieniędzy.
Nie ten cudzysłów. A gra jest jak najbardziej euro. Tylko takim, jakie robiono 20 lat temu, kiedy eurodziewczynki były jeszcze niegrzeczne. :D

I tak - takie podejście do kafelków nie pojawiło się w sumie nigdy później (podobnie jak to z Reef Encountera).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

No dla mnie rzeczy po 2000 to już u Knizii te "nowsze". Oczywiście, absolutnie rzecz biorąc, to Blue Moon ma już 15 lat.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Furan »

To ja polecam Taj Mahal, jako coś co tak tłucze po... twarzy że łzy lecą i pot, a jest tylko niewinnym euro o dokładaniu małych słodkich mauzoleuków.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: kaszkiet »

@rattkin - ale żeby tak długo zwlekać w zagranie w ulubioną grę ulubionego recenzenta?

Tygrys jest znakomity, a Yellow dla mnie troszeczkę lepszy. Zgadzam się, że kontynuacja jest mniej drapieżna, ale daleko jej od klepania punktów w kąciku. Inaczej są rozłożone akcenty.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

To właśnie Mark i jego lista top10 skierowały mnie na trop T&E. A dlaczego wcześniej nie grałem, opisałem w historyjce na FB

W Yellow trochę przeszkadza mi estetyka. Ogólnie lubię azjatyckie klimaty, ale tutaj jakoś to tak nieporadnie zrealizowano. Nie jestem też fanem "bouncing temples" - podoba mi się ich ostateczność w T&E - są gdzie są, jak chcesz sobie chapnąć, to trzeba się do nich dostać. Ale mówię wszystko na podstawie instrukcji, jeszcze w Y&Y nie miałem okazji zagrać.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: kaszkiet »

Nie mam jak zalinkować z telefonu, ale rozpisałem się nieco o Y&Y w temacie Knizia 2018.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Andy »

kaszkiet pisze: 12 wrz 2018, 20:17 Nie mam jak zalinkować z telefonu, ale rozpisałem się nieco o Y&Y w temacie Knizia 2018.
Popatrz, a mnie się udało: viewtopic.php?f=1&t=56123&p=1043532&hil ... a#p1043532
:wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: kaszkiet »

Nie miałem czasu i chęci, wiem że to wykonalne :)
Czyli trochę skłamałem ;)
Dzięki!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: MichalStajszczak »

Zapewne Andy zrobił to, co poleca w stopce swoich postów :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Andy »

Tym razem wystarczyła intuicja. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: bardopondo »

Wczoraj zagrałem 3 raz odkąd sobie kupiłem tę grę , czyli od jakichś 2 lat (żona w końcu zgodziła się ze mną zagrać "za zasługi" ;).
Zawsze jak proponuje rozgrywkę ludzie jakoś kręcą nosami, nie przekonuje ich okładka ,wygląd planszy, jakaś taka pozorna prymitywność zasad. Sam myślałem podczas czytania instrukcji, że to jakieś takie prymitywne - kładziesz kafelek dostajesz punkt w odpowiednim kolorze, ale myliłem się sromotnie, tyle się w tej grze dzieje.
paradoksalnie gra bardzo cierpi na tym, że jest zbyt inna od innych gier - ludzie z którymi do tej pory grałem drapali się w głowy i pytali jak w to w ogóle grać "żeby trzaskać PZ-ty". Końcówka partii była niesamowita, reakcja łańcuchowa zdarzeń doprowadzała do niesamowitych zwrotów akcji, kombinowania jest co nie miara, a i klimat tej gry bardzo współgra z "z pierwotnością zasad". Każda partia coraz lepsza, kto wie , może przez kolejne 5 lat zagram następne 4 partie i ocenę podniosę do 10.
Może to zbyt późno aby pisać o grze niemal 20 letniej, ale mam jakaś wewnętrzną potrzebę aby to co stare i dobre nie zostawało zapominane
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: pyz »

Nigdy nie jest za późno na pisanie o dobrych rzeczach! Ja tez dopiero odkrywam Tygrysa... i podobnie jak u Ciebie, kupiłem go ze dwa lata temu i przeleżał na półce. Mam rozegrane ze cztery partie, z czego dwie z żoną, która ostatnio nie jest zachwycona nowymi grami, a po drugiej rozgrywce w Tygrysa powiedziała, że ta gra ma potencjał stać sie jej ulubionym tytułem.

Tak, jak pisaliście, gra jest zupełnie inna od wszystkiego, w co sie normalnie gra w dzisiejszych czasach i ta inność potrafi nowych graczy zrazić. Ja ostatnio częściej mam ochotę grać we względne starocie, niż w te wszystkie plastikowo-kolorowe nowości. Głównie gry Knizii tak mnie zauroczyły - Samuraj, Ra, Modern Art i właśnie Tygrysus i Eufratus. Do tego Taluva i Ostatnia Wola.

W każdym razie T&E oferuje takie możliwości kombinowania przy takiej prostocie zasad, że tylko za ten stosunek zasługuje na laury. Każda decyzja jest interesująca. Co najważniejsze i nasza i przeciwnika!

Co dziwne, widziałem gdzieś głosy na BGG, żeby grać w wariant z widocznymi punktami zwycięstwa. Nie próbowałem i raczej nie mam zamiaru, bo moim zdaniem spłyciłoby to rozgrywkę do patrzenia po wspolgraczach i autopilota...

Najlepsze póki co są pomyłki, które chyba można robić tylko jako początkujący, czyli np. zrobię sobie monument czarnymi, a potem wywołam wojnę, ale super plan. Szkoda tylko ze niepoliczyłem, że stracę 4 kafle i poszedłem na wojnę dalej będąc przekonanym, że mam po swojej stronie 6 czarnych... zwalam to na karby zmęczenia!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: MichalStajszczak »

pyz pisze: 18 wrz 2018, 07:48 Najlepsze póki co są pomyłki, które chyba można robić tylko jako początkujący, czyli np. zrobię sobie monument czarnymi, a potem wywołam wojnę, ale super plan. Szkoda tylko ze niepoliczyłem, że stracę 4 kafle i poszedłem na wojnę dalej będąc przekonanym, że mam po swojej stronie 6 czarnych.
O ile dobrze pamiętam (bo było to kilkanaście lat temu), ja w pierwszej partii zrobiłem coś znacznie głupszego - zbudowałem 2 monumenty, w tym jeden na czerwonych :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Markus »

Wbrew pozorom monument na czerwonych może być całkiem ciekawą opcją. (Pamiętajcie o tiebreakerach)
Największy błąd jaki robiłem w tej grze (taki mi wytłumaczono zasady :-(, potem doczytałem jak jest naprawdę) to zdejmowanie WSZYSTKICH (te które brały udział w konflikcie) czerwonych kafelków po przegranym konflikcie zewnętrznym.
Instrukcja jasno jednak mówi że czerwone kafelki przylegające do liderów i te pod skarbami NIE SPADAJĄ.
Były to bardzo dziwne rozgrywki. Przegrany konflik na czerwone "zwijał" z planszy za dużo liderów (bo przecież nie przylegali do czerwonych kafelków) :-)
Generowało to także nieprzyzwoite ilości czerwonych kostek dla zwycięzcy.

Wbrew pozorom czerwonych punktów aż tak dużo nie zdobywa się podczas rozgrywki. Może okazać się że czerwony zewnętrzny konflikt wygeneruje zwycięzcy 2 może 3 czerwone kostki (bo liczymy tylko te kafelki co spadły + spadający lider), a reszta czerwonych przylega do liderów i nie spada :-)

Fajnie że T&E wraca do łask po tylu latach. :-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Andy »

Zagrałem raz, kilka lat temu. Miałem poczucie, że obcuję z rzeczą wybitną i mózgożerną, ale niestety do końca partii nie udało mi się ogarnąć tego wszystkiego. Ściągnąłem bardzo chwaloną aplikację na Androida (https://play.google.com/store/apps/deta ... .euphrates, teraz za 10 PLN), popróbowałem trochę i chyba będę musiał do niej wrócić, bo bardzo chciałbym grę polubić.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

Spróbuj Andy, bo gra warta polubienia. Aplikacja gra pewne początkowe schematy, ale w sumie na planszy otwarcia są też podobne. Fantastyczna gra, szkoda że od dłuższego czasu tylko na aplikacji, bo poziom interakcji i złośliwości był za duży na domowe granie :(
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Arachion »

Jak tygrys działa na dwóch graczy?
Oraz w porównaniu do yellow.

Są mieszane uczucia na bgg, nie widzę też ścisłych informacji odnośnie skalowania
Sucharzysta
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

Ani jedno ani drugie nie działa specjalnie dobrze na dwie osoby. Jest za dużo miejsca i za duże "swingi" punktowe, głównie ze świątyń, które trudniej odbić w pojedynkę. Niby w Y&Y jest z tym trochę lepiej, ale wciąż, żadnej z tych gier bym na dwie osoby nie wyciagnął.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Furan »

Y&Y działa lepiej, bo plansza jest znacznie ciaśniejsza (heksy zamiast kwadratów sprawiają, że można się gdzieś ,,dostać" na skos!, przez możliwość chłopskich buntów trudniej się zbunkrować w rogu i trzepać punkty z zigguratów. Moim zdaniem na 2 graczy Y&Y jest serio bardzo dobrym tytułem.

Nie tak dobrym, żeby kupować go do 2osobowych gier li tylko, ale nie odmówię takiego pojedynku.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Arachion »

Zrobiłem pomoc graczy, przydaje się więc wrzucam do podzielenia się:
https://drive.google.com/open?id=1qViIJ ... S-Ag2aqbuY
Pomoc do Wersji od Fantasy Flight Games - (poniekąd jest przepiękna.)
Sucharzysta
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: veljarek »

To może wrzuc na BGG
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 251 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: wajwa »

Dwa lata z haczykiem ...
Jeżeli należy się "złota łopata" za odkopanie tematu to z przyjemnością od Dyrekcji Forum przyjmę :wink:
Całkiem przypadkowo zobaczyłem wczoraj u znajomych na półce , no i po stwierdzeniu , że "to fajna giera" usłyszałem "to wytłumacz , to zagramy".
Dwa razy nie trzeba było gadać , swego czasu moje TOP 5 , sprzedałem tylko dlatego , że nie było z kim grać ...
Tak dawno nie grałem , że aż nie byłem w stanie przypomnieć sobie ostatniej partii , zasady jednak w głowie pozostały , takich rzeczy się nie zapomina :wink:
Tylko o konfliktach musiałem doczytać , bo tu trochę nie pamiętałem.
No i zagraliśmy. Ło matko jakie to jest dobre :wink:
Jedna z pierwszych moich nowoczesnych planszówek , no i celowo nie wspomniałem współgraczom jaka to stara giera. Bynajmniej nie usłyszałem jakoby gra trąciła myszką ...
Wg mnie tytuł nic a nic się nie zestarzał , zawsze doceniałem tę grę za jej szachowy charakter , no bo niby zdobywamy w kolejnych rundach te PZety , ale niezwykle ważne jest rozstawienie naszych przywódców i stałe kształtowanie naszych królestw na planszy ...
Miło było zasiąść znowu nad tą zacną planszą.
Ktoś w to gra jeszcze ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: bardopondo »

Ja mam, czasem proponuję partyjkę, ale dzisiejsze dzieciaki widząc planszę w kratkę, żetoniki w worku, czy drewniane kosteczki jakoś nie zabijają się o stołki.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: ENDryu »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 16:23 Ktoś w to gra jeszcze ?
W mojej grupie planszówkowej jest nas 5 fanów tej gry i zwykle udaje się rozegrać 1-2 partie na rok. Też jestem fajnem i zagram zawsze i wszędzie, zwłaszcza z doświadczonymi graczami, bo wtedy jest dopiero ciekawie :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: XLR8 »

Miałem T&E ale sprzedałem i kupiłem Y&Y. Te drugie trafia na stół regularnie, czasem i dwa raz pod rząd, bo ktoś chce rewanżu. Jakoś hexy i grafiki Vincenta dużo bardziej podchodzą ludziom, mnie z resztą też.
ODPOWIEDZ