Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: AkitaInu »

Nawet po rabatach wychodzi niestety ponad 200zł. Ale za to w niektórych sklepach mamy już za to darmową wysyłkę :D

Jako że nie mam poprzednich wersji a podoba mi się ta gra pewnie tak czy siak kupie ;P zaraz po forbidden stars ... .ech ;-)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: kaszkiet »

Jest już na Rebelu za 220 zł.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: janekbossko »

czyli jednak ponizej 200 z rabatami sie da
jafet
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2012, 10:13
Lokalizacja: Racibórz

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: jafet »

może wspólne zakupy na amazon ?

kto jest chętny ?
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: adalbert »

Dajcie spokój, to już wiem, że tylko rynek wtórny. Mam tylko jeden dylemat - stara wersja, czy spokojnie czekać, a z czasem może zaczną się tam pojawiać również wersje FFG...?
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 217
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 184 times
Been thanked: 183 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Qnnrad »

Jaki rynek wtórny, skoro nikt z forum nie kupi :twisted:
Kurz trochę opadł, widział ją ktoś w międzyczasie na stole? Dziwię się kierunkowi estetycznemu w którym poszło FFG projektując grafiki i komponenty do tego.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: norkbes »

W 3trolle jest juz wersja niemiecka. Cena z rabatami wyraźnie poniżej 150zl. To i tak wg mnie sporo zważywszy na to ze obecna edycja jest bez drewna a z plastikiem i tekturowymi zetonami. Spodziewam sie ze pod koniec roku cena tej wersji zejdzie do 120-130. Liczę ze jednak ktos to w Polsce wyda. Ja czekam.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Leser »

norkbes pisze:W 3trolle jest juz wersja niemiecka. Cena z rabatami wyraźnie poniżej 150zl. To i tak wg mnie sporo zważywszy na to ze obecna edycja jest bez drewna a z plastikiem i tekturowymi zetonami. Spodziewam sie ze pod koniec roku cena tej wersji zejdzie do 120-130. Liczę ze jednak ktos to w Polsce wyda. Ja czekam.
Może Galakta się skusi, ale nie liczyłbym na to, bo poprzednie polskie wydanie Lacerty bardzo długo zalegało na rynku, a w ostatnich latach można było dostać piękne niemieckie wydanie Pegasus Spiele za mniej niż 80 zł - raczej nie ma co liczyć na szczególnie szerokie zainteresowanie tym leciwym już tytułem.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Koshiash »

Leser pisze:...piękne niemieckie wydanie Pegasus Spiele...
O gustach się nie dyskutuje, ale... :shock:
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Leser »

Koshiash pisze:
Leser pisze:...piękne niemieckie wydanie Pegasus Spiele...
O gustach się nie dyskutuje, ale... :shock:
No może przesadziłem z tą pięknością, ale IMHO znacznie ładniejsze niż obecne FFG. A bez wątpienia znaaacznie tańsze, co jest cechą niepozbawioną uroku ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

Gdyby ktoś się pozbywał gierki proszę o informację na PW. Szukam tygrysa już trochę ale to mało popularna chyba gra, a w sklepie cena dość wysoka.
Grałem w nią i pomimo że 3/4 rozgrywki grałem bez sensu nie rozumiejąc zasad, pod koniec stwierdziłem (przegrywając oczywiście) że gra jest bardzo fajna z wieloma możliwościami, taktykami itd.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Bruno555 »

Ktoś może wie gdzie można zagrać w Tygrysa online? Podobno można zagrać na BGG ale nie wiem gdzie?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Atamán »

Kiedyś była taka opcja: https://boardgamegeek.com/tigris
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

O rany, odkryłem tę grę z dużym, jak widać, czasowym poślizgiem. Na moje usprawiedliwienie, wszystko przez nazwę, bo brzmi jak nazwa najsuchszego z suchych euro, więc sama siebie umiejętnie ściągała z radaru. A i za nowszymi designami Knizii (poza doskonałym Blue Moon / Legends) jakoś specjalnie nie przepadam (tj. dostrzegam kunszt mechaniczny, ale jakoś gry całościowo wychodzą ostatecznie takie sobie).

Ale tu! T&E przede wszystkim w życiu bym nie nazwał grą euro - to układanie kafelków i punktowanie, dobrze, ale to jednocześnie jedna z najbardziej "cutthroat" gier, jakie znam. Dociąg kafli! Różnorodność umiejętności liderów! Dwa sposoby walki! Dynamika rozgrywki, układy na planszy, podchody, trzymanie w szachu, niepewność wyniku bitew! Rewelacja. Miodnością rozkłada wiele współczesnych designów na łopatki. Gra warta każdych pieniędzy.

Chętnie sprawdzę młodszą siostrę (Yellow and Yangtze), ale z wstępnych oględzin wynika mi, że Y&Y została trochę zbyt bardzo wygładzona i utemperowana. To właśnie ta "dzikość" Tygrysa i Eufratu czyni z tej gry pozycję tak wyśmienitą. Wstyd mi, że nie znałem tej gry do tej pory - bo każdy szanujący się gracz powinien.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2018, 10:46 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: warlock »

Tak bardzo <3 :). To jest jedna z najoryginalniejszych gier jakie znam. Znakomita pozycja. Nie mam tylko zielonego pojęcia jak działa na dwie osoby, muszę w końcu przetestować.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Galatolol »

rattkin pisze: 12 wrz 2018, 10:40 Wstyd mi, że nie znałem tej gry do tej pory - bo każdy szanujący się gracz powinien.
Wstydliwe raczej jest skreślanie gry z powodu jej nazwy :wink:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

To oczywiście półżartem, bo po prawdzie to długi czas myliłem tę grę z inną. Fani podcastu "so very wrong about games" zapewne znają całą historię, bo gdzieś tam opisałem.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Tyrek »

Podpisuję się pod opinią rattkina i potwierdzam. Grę znam już od kilku lat i uważam za największe dziełko Knizi. Swego czasu była jedną z moich ulubionych gier. Jest naprawdę świetna, a staje się tylko lepsza jak pozostali gracze ogarniają temat i poznają grę razem z nami. Polecam.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: adalbert »

No może przesadziłem z tą pięknością, ale IMHO znacznie ładniejsze niż obecne FFG. A bez wątpienia znaaacznie tańsze, co jest cechą niepozbawioną uroku ;)
A tak w ogóle, to które wydanie uchodzi za najładniejsze?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

Rzecz gustu, zapewne. Ja nie mam nabożeństwa do staroświeckiej tandety, więc dla mnie wydanie FFG (2015) jest jak najbardziej w porządku. Estetyczne pudło, kafle są bardzo ładne (a to je widać najbardziej w grze), plansza również, a plastik dodatkowo podkreśla, że koło euro to to nie stało.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: ENDryu »

rattkin pisze: 12 wrz 2018, 12:15 a plastik dodatkowo podkreśla, że koło euro to to nie stało.
Czyli Eufrat i Tygrys to ameri? :shock:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Galatolol »

ENDryu pisze: 12 wrz 2018, 12:59 Czyli Eufrat i Tygrys to ameri? :shock:
Nie. Podział ameri/euro jest nieaktualny, niewyczerpujący i ogólnie jestem zawiedziony, że taki wyjadacz jak rattkin się w niego bawi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4634
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1944 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: warlock »

ENDryu pisze: 12 wrz 2018, 12:59
rattkin pisze: 12 wrz 2018, 12:15 a plastik dodatkowo podkreśla, że koło euro to to nie stało.
Czyli Eufrat i Tygrys to ameri? :shock:
Czy jak nie jesteś za PiS, to jesteś za PO? ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rattkin »

Galatolol pisze: 12 wrz 2018, 13:02
ENDryu pisze: 12 wrz 2018, 12:59 Czyli Eufrat i Tygrys to ameri? :shock:
Nie. Podział ameri/euro jest nieaktualny, niewyczerpujący i ogólnie jestem zawiedziony, że taki wyjadacz jak rattkin się w niego bawi.
W co ja się bawię to mało istotne, odnoszę się natomiast do tego co mówią "inni". Tej grze przylepia się etykietę euro, bardzo ją krzywdząc. To fantastyczna gra planszowa, która ucieka podziałom i kategoriom.

Wymaga jednak od odbiorcy podstawowej rzeczy - pragnienia interakcji. Interakcja może się manifestować zarówno w grach, które są kategoryzowane jako euro, jak i ameri. Jeśli jednak ktoś jest zwolennikiem zagrywania sobie w kąciku "Importu gazu, drutu i śrutu z Marsa" za 3 megamiliony denarów i 2 owce, to raczej nie będzie uradowany :)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: bardopondo »

rattkin pisze: 12 wrz 2018, 10:40 jak nazwa najsuchszego z suchych euro,
przecież do jedna z tych gier które tworzyły definicję euro-style game/designers game, Po prostu mechanika na której opierała się ta gra nie została dalej w kolejnych grach eksploatowana tak jak. np. resource manangement, wroker placement etc. dlatego teraz niektórzy zadają pytanie - to jest euro?.

po kilkunastu latach używania pewnej nomenklatury, pewne terminy przestały oznaczać to co pierwotnie oznaczały, mam takie wrażenie. Teraz przeciętny widz youtubowych kanałów euro kojarzy z sałatek punktowych, znikomości interakcji, majstrowanie silniczków, jakiejś tam suchości (jakby to właśnie miało być czynnikiem definiującym). A przecież nie o to w tym wszystkim tak na prawdę chodzi.
ODPOWIEDZ