Colt Express (Christophe Raimbault)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Colt Express

Post autor: Karit »

deeprest pisze:Gra ma mega skomplikowaną instrukcję, żeby przez wieczór dorośli ludzie nie mogli skumać dobrze zasad, to naprawdę przesada jak na tak ponoć prostą gierkę... rozegraliśmy jedną partię, a dalej wielu rzeczy nie rozumiemy, bo nie ma ich w instrukcji. :?
Nie no, bez przesady. Ja jestem dorosły, czytalem instukcje na spokojnie 30 minut i wszystko ogarnąłem...
Inni znajomi mają grę i też nie mieli problemu.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Colt Express

Post autor: Miszon »

Też nie miałem problemu.
Możesz sobie zagrać na BGA, to pomoże ci poznać zasady lepiej i w praktyce.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Colt Express

Post autor: Porchpeople »

deeprest pisze:Gra ma mega skomplikowaną instrukcję, żeby przez wieczór dorośli ludzie nie mogli skumać dobrze zasad, to naprawdę przesada jak na tak ponoć prostą gierkę... rozegraliśmy jedną partię, a dalej wielu rzeczy nie rozumiemy, bo nie ma ich w instrukcji. :?
Z mojego doswiadczenia wynika, ze czytanie instrukcji dopiero w gronie znajomych nigdy nie jest dobrym pomyslem ;)
Turnavine

Re: Colt Express

Post autor: Turnavine »

Potwierdzam, czytałem w pubie na spotkaniu planszówkowym i łącznie razem z tłumaczeniem zabrało to maksymalnie 15 minut.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Colt Express

Post autor: Rocy7 »

deeprest pisze:Gra ma mega skomplikowaną instrukcję, żeby przez wieczór dorośli ludzie nie mogli skumać dobrze zasad, to naprawdę przesada jak na tak ponoć prostą gierkę... rozegraliśmy jedną partię, a dalej wielu rzeczy nie rozumiemy, bo nie ma ich w instrukcji. :?
W necie sa filmiki z rogrywka.
bolos13
Posty: 42
Rejestracja: 06 lut 2015, 19:36

Re: Colt Express

Post autor: bolos13 »

Wydaje mi sie, ze gra moze wydawac sie troche skomplikowana gdy dorzuci sie dylizans i szeryfa (ten drugi tuz tuz.... :>).
U mnie osoby najczesciej zapominaja, ze na dylizans nie mozna wejsc inaczej niz po dachach albo konno i probuja pakowac sie dolem :>
kaspah
Posty: 134
Rejestracja: 15 cze 2015, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Colt Express

Post autor: kaspah »

Colt ma bardzo proste zasady, ale instrukcja według mnie jest napisana nieco podchwytliwie, tzn ma styl kolumnowy i czasami czyta się w dół, a czasami w prawo. Za pierwszym razem źle przeczytałem i wyszły mi jakieś głupoty dlatego trzeba zwracać uwagę, żeby czytać w dobrej kolejności.
Gry planszowe - recenzje i opisy http://www.graczomaniak.pl
Graczomaniak na FB
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Colt Express

Post autor: Curiosity »

Wideo omawiające najnowszy dodatek "Marshal & Prisoners"
https://www.youtube.com/watch?v=ZTpeUN6a1BI
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Colt Express

Post autor: StanleyStone »

Ktoś grał z najnowszym dodatkiem? Jakieś wrażenia?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Colt Express

Post autor: Harun »

Jestem po pierwszej partii z dodatkiem, trudno więc o jakąś wartościową opinię. Nie wiem, czy moja ocena nie zmieni się po kolejnych partiach, ale na chwilę obecną bardzo mi się dodatek podoba. W mojej ocenie jest ciekawszy niż dyliżans. To, że jeden gracz jest szeryfem, zmienia grę i daje zupełnie odmienne wrażenia, co uzasadnia zakup dodatku. Syn, który sobie dodatek wymarzył na prezent i który grał szeryfem, jest bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Colt Express

Post autor: Shimrod »

Też raz grałem i też mam pozytywne wrażenia. Dodatek ogólnie na plus, ale mojego wewnętrznego estetę drażni fakt, że planszetki graczy są mniejsze niż te z podstawki...
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Colt Express

Post autor: tomasz86 »

Kupiłem mini dodatki:Colt Express Bandits. Nie zauważyłem że dodakti dotyczą tylko wersji podstawowej :(
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Colt Express

Post autor: Harun »

Ktoś już grał z bandits? Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express

Post autor: Bruno »

Odgrzewany news z marca br., który łatwo mógł ujść uwadze polskich fanów gry, bo przedstawiony był przez Anne-Cécile Lefebvre na jednym z wątków na forum BGG:

In Summer 2019, we'll release what should have been the third expansion. It will be a stand alone, a cooperative version of Colt Express in which the Bandits will fight against Indians and the cavalry. You should be able the play with both this stand alone and the base game.

Sam dodatek był już dawno zapowiadany (jeszcze przed "Bandits"), ale tu pojawia się wstępny termin wydania i informacja dot.trybu kooperacyjnego - ciekawostka!

Tu źródło:
https://boardgamegeek.com/thread/195093 ... -cancelled
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Colt Express

Post autor: Helga »

A co z tymi minidodatkami Bandits - może ktoś się wypowiedzieć jak wrażenia z rozgrywki? Wciąż się waham czy warto inwestować i jak bardzo zmienia się rozgrywka.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Colt Express

Post autor: mauserem »

Dodatki bandits są po prostu taliami bandytów, które wprowadzasz jako wirtualnych graczy - boty, kiedy nie masz pełnego składu, albo grasz solo.
Wtedy gracze muszą pokonać takiego wirtualnego bandytę - jeśli wygra, wszyscy przegrywają
Same w sobie nie zmieniają charakteru rozgrywki, poza nowym celem wynikającym z postaci bandyty - to nadal stary, dobry, lekko chaotyczny Colt Express. :D
Ale każda postać ma swój rys fabularny, który wyznacza sposób jej działania.

np: Belle - ma chrapkę na klejnoty i zawsze idzie tam gdzie jest ich najwięcej.
ma dwie akcje:
- może kraść klejnoty - po jednym za każdego gracza w jej lokacji
- urok, który sprawia, że wszyscy gracze przemieszczają się w jej kierunku
Dodatkowo coś ją łączy z szeryfem i może zatrzymać się w wagonie gdzie jest szeryf ;)

co do reszty postaci odsyłam do BGG
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Colt Express

Post autor: panda_09 »

Warto kupować wszystkie minidodatki Bandits, czy tylko część?
Innymi słowy które są najlepsze.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2018, 19:39 przez panda_09, łącznie zmieniany 1 raz.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express

Post autor: Bruno »

Helga pisze: 13 lis 2018, 06:51 A co z tymi minidodatkami Bandits - może ktoś się wypowiedzieć jak wrażenia z rozgrywki? Wciąż się waham czy warto inwestować i jak bardzo zmienia się rozgrywka.
Zgaduję, że milczenie na to pojawiające się pytanie (również na BGG) oznacza, że nie jest to przesadnie rozchwytywany dodatek... Powodem jest zapewne jego poważne ograniczenie - można go łączyć tylko z podstawką! Tymczasem podejrzewam, że większość fanów nie wyobraża już sobie gry bez koni i dyliżansu... W każdym razie to właśnie jest powód - obok ceny (idiotyczny pomysł ze sprzedażą zestawu dla każdej postaci osobno) - dla którego ja odpuściłem sobie Bandytów.
Natomiast Indianie i kawaleria zapowiadają się interesująco... :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Colt Express

Post autor: michcic »

Nabyłem komplet dodatków, głównie z myślą o grach solo lub dwuosobowych. Na razie udało się zagrać tylko jedną partię dwuosobową + Doc. Grało się ciekawie, na pewno lepiej niż w tradycyjny wariant dla tej liczby graczy. Zastanawiające jest jednak, że gracz wirtualny osiągnął dużo gorszy wynik niż reszta, chociaż trudno wyrokować na temat balansu po jednej rozgrywce.

Podoba mi się to, że każda zestaw to talia kart postaci z nowymi interesującymi zdolnościami, które dodatkowo mają swoje odniesienie fabularne. Chętnie przetestuję kolejne.

Moim zdaniem kupić warto, zwłaszcza jeśli zazwyczaj grywa się w mniejszym gronie (2-4 osób). Nie jest to jakiś must have, ale na pewno przyjemne urozmaicenie.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Colt Express

Post autor: Neoptolemos »

Może to niepopularna opinia, ale "kooperacyjny Colt Express" na papierze brzmi na najgorszy dodatek świata. Przecież negatywna interakcja to kwintesencja tej gry...
Jak ktoś lubi mechanizm programowania akcji i radosny chaos, a szuka gry kooperacyjnej i gadzeciarsko wydanej, to chyba nie ma nic lepszego niż Space Alert ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express

Post autor: Bruno »

... ale, jak ktoś już ma i lubi CE, a nie chce kupować innej gry, to wariant co-op brzmi dla niego atrakcyjnie 8)
Oczywiście rozumiem, o co Ci chodzi i generalnie się zgadzam, ale z drugiej strony - współpraca bandytów może być ciekawą odmianą. Ogólnie rzecz biorąc, gra zyska na uniwersalności :wink:
Mam zresztą nadzieję, że w dodatku znajdą się też atrakcje dla standardowej rozgrywki!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Colt Express

Post autor: kelvar »

Ciekawi mnie czy jest sens iść w dodatki grając głównie na 2 osoby czy jednak "bandits" jako boty do gry dwuosobowej będą rozwiązaniem lepszym?
Gra wydaje się całkiem niezła po pierwszych próbach. Boje się prostoty rozgrywki popsuć dodatkami :P
Zwłaszcza, że dodatki jak się nie mylę ztymi botami nie będą "hulały"?

Ogólnie to wydaje mi się, że gra jest klimatycznie "przeprodukowana" tymi makietami pociągów + otoczeniem, ale jednak robi to wrażenie i klimat (a niby wystarczyły by karty wagonów :P). I mnie ciekawi bo nie mam (gram w "gołą" podstawkę) - mata jest z czego zrobiona ta standardowa?
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Colt Express

Post autor: szurubur »

Ostatnio wpadłem na tą grę i natychmiast zakochałem się w tym całym pociągu. Prześledziłem parę filmów dot. zasad tego tytułu i tego jak przebiega cała rozgrywka i mój zapał przygasł. Wydaje się to wszystko strasznie płytkie i mało w tym tak naprawdę gry, więcej czasu patrzy się na to jak ktoś porusza pionkami według zarzuconych kart. Czy to tylko takie wrażenie? Czy gra faktycznie potrafi wciągnąć i bawić w swojej podstawowej wersji? Jak to jest też z regrywalnością, czy gra przypadkiem nie znudzi się po paru kolejkach? Ile trwa rozgrywka na 5-6 ludzi?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Colt Express

Post autor: Gromb »

kelvar pisze: 20 gru 2018, 21:56
Ogólnie to wydaje mi się, że gra jest klimatycznie "przeprodukowana" tymi makietami pociągów + otoczeniem, ale jednak robi to wrażenie i klimat (a niby wystarczyły by karty wagonów :P). I mnie ciekawi bo nie mam (gram w "gołą" podstawkę) - mata jest z czego zrobiona ta standardowa?
Oj tam. Makiety dają masę klimatu. Poza matą jest m.in. dodatkowa skała i dworzec kolejowy. Po rozłożeniu wszystkiego, wygląda to bardzo efektownie.
Maty były w dwóch wykonaniach. Pierwsza papierową i druga nowsza edycja z pianki neoprenowej jak podkładka pod myszkę.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Colt Express

Post autor: Neoptolemos »

@szurubur: nie bój nic. Sama gra jest ekstra, nie jest to głęboką strategia - raczej chaotyczna nawalanka, ale dająca dużo satysfakcji zwłaszcza w 4-6 osób i regrywalna. Oczywiscie gra przykuwa uwagę głównie poprzez wygląd, ale w praktyce jest też świetnym, lekkim tytułem.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ