Colt Express (Christophe Raimbault)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Colt Express

Post autor: promykx »

szurubur pisze: 21 gru 2018, 09:14 Wydaje się to wszystko strasznie płytkie i mało w tym tak naprawdę gry, więcej czasu patrzy się na to jak ktoś porusza pionkami według zarzuconych kart. Czy to tylko takie wrażenie? Czy gra faktycznie potrafi wciągnąć i bawić w swojej podstawowej wersji? Jak to jest też z regrywalnością, czy gra przypadkiem nie znudzi się po paru kolejkach? Ile trwa rozgrywka na 5-6 ludzi?
Wydaje się płytkie ale jak się zagra to jest ciekawe. Pierwszą grę zagrałem ze znajomymi z ich 10letnim dzieckiem. My dorośli kombinowaliśmy jak rzucać karty, starać się zapamiętywać co ktoś rzucił żeby nie podnosić skarbu jak teoretycznie już być go nie powinno (ale jednak był bo ktoś kogoś "przesunął" albo nie poszedł w tę stronę co myśleliśmy). 10latka grała swoje, miała swój plan i sobie go egzekwowała, i wygrała :P.
Podczas oglądania kart zawsze towarzyszył śmiech, bo jeszcze była okazja żeby inaczej się przesunąć i kombinowaliśmy co my tak właściwie dalej rzucaliśmy za akcje. Nie były to jakiś możdżenia na miarę euro. Jeśli faktycznie każdy będzie rzucał tylko karty pod siebie to może trochę być nieciekawe, ale raczej jest to nie możliwe bo prędzej czy później trzeba się trochę postrzelać i w kolejnych rundach nasze ruchy są coraz bardziej ograniczone.
Uważam że jak za cenę która gra kosztuje to jest bardzo dobra zabawa, wagoniki można różnie ustawiać, karty inaczej podejdą, a w trakcie gry robi się malutki chaos. Do tego są dodatki które jeszcze urozmaicają zabawę. Zdecydowanie nie nudzi się tak szybko, należy tylko pamiętać że to mimo wszystko gra rodzinna.
Rozgrywka na 5-6 osób wcale nie trwa jakoś dłużej niż 4 osoby. Karty i tak się zagrywa w czasie zagrywania, także 2 osoby więcej nie robią różnicy, a przesunięcie pionka nie jest jakoś specjalnie czasochłonne. Rundy są naprawdę bardzo szybkie po zapoznaniu się z grą.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express

Post autor: Bruno »

Popieram przedmówcę! Gra jest bardzo dynamiczna (chyba że traficie na szachistę), z mnóstwem emocji, zwykle złych - w tym dobrym znaczeniu :wink:, i - o ile osoba sprawdzająca zagrane karty ma trochę talentu - to fazę Napadu przeżywa się jak filmy o Gangu Olsena! :D
Warto spróbować!
Ale oczywiście do tej gry trzeba nieco imprezowego nastawienia, inaczej złe emocje mogą zepsuć rozgrywkę.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: kelvar »

Gra mam wrażenie da jeszcze dużo rozrywki :)
Jej siła jest właśnie w prostocie jak dla mnie i klimacie.
Niestety mój egzemplarz jest bez maty (i nie widzę możliwości kupna - chyba, że na zamówienie, ale to stawka większa niż za grę...). Zostaje "cebulowy" pomysł wydruku planszy + laminatora (w sumie jako mata do rozstawienia makiety pociągu to może się sprawdzić i zrobić dodatkowy klimat).

A testy dodatku (z szeryfem) + jeden bot "do testów" czy warto przy 2 osobowej grze iść "w ta stronę" będą po nowym roku (60 zł za oba + 20 zł zwrotu za płatność masterpasem... Sądzę, że przyzwoita oferta;))
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Pacza »

Ma ktoś może polską instrukcję do Time Travel Car bo nigdzie nie mogę znaleźć.
Z góry dzięki :-)

[EDIT] A nie sorry przekopałem stronę ludonaute.fr i znalazłem. Link poniżej gdyby ktoś potrzebował :-)
http://www.data.ludonaute.fr/Colt_Expre ... Car_PL.pdf
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Colt Express

Jedna z moich ulubionych gier EURO - idealna do grania z dziećmi, pełna zaskoczeń i czasami pomyłek - Colt Express. Szczerze polecam jako pozycja wagi lekkiej :)

LINK: [REVIEW] Colt Express

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: michcic »

Gra jest bardzo fajna, ale z euro to ma niewiele wspólnego. ;)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: thorus197 »

GOOD NEWS EVERYONE (:

Wydawnictwo Ludonaute planuje wydać Colt Express... BIG BOX! a w nim

- podstawka (:
- dodateki Horses & Stagecoach i Marshal & Prisoners
- bandytę - Silk
Atk
Posty: 1393
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Atk »

thorus197 pisze: 03 lip 2021, 22:48 GOOD NEWS EVERYONE (:

Wydawnictwo Ludonaute planuje wydać Colt Express... BIG BOX! a w nim

- podstawka (:
- dodateki Horses & Stagecoach i Marshal & Prisoners
- bandytę - Silk
i teraz mam dylemat, poniewaz posiadam komplet (niestety pudelka w sredniej formie), a bigbox by przytulil, bo meczy wozenie 2 pudelek :/
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Bruno »

Atk pisze: 03 lip 2021, 22:52 ... bigbox by przytulil, bo meczy wozenie 2 pudelek :/
Bez przesady... Widziałeś, jakie rozmiary ma ten, nomen omen, Big Box? Komplet z oboma dodatkami spokojnie mieści się w pudełku podstawki i małym jednego z dodatków. Objętościowo wychodzi na to samo, a może nawet mniej, niż BB. A zaleta taka, że możesz to łatwej upchnąć na czas transportu, bo są to 2 pudełka, a nie jedno wielkie.

A ponieważ ten dodatkowy bandyta będzie też dostępny w sprzedaży osobno, to nic mnie nie kusi, by myśleć o zakupie wielkiego pudła.

Generalnie, z mojego punktu widzenia, oferta tego BB jest skierowana raczej do nowych nabywców, niż do dotychczasowych posiadaczy CE.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Marek.gdansk »

Generalnie to wszystko się mieści w pudle od podstawki - więc fajnie że można go dokupić osobno. Nawet delorean się mieści więc raczej nie wiem jak musisz nosić 2 pudła :D
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Bruno »

Marek.gdansk pisze: 04 lip 2021, 08:09 Generalnie to wszystko się mieści w pudle od podstawki - więc fajnie że można go dokupić osobno. Nawet delorean się mieści więc raczej nie wiem jak musisz nosić 2 pudła :D
Oba dodatki nie zmieszczą się, jeśli chcesz zachować oryginalny i praktyczny podział wnętrza pudełka podstawki i trzymać w nim pojazdy już złożone.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Bludgeon »

u mnie nie ma problemu

Obrazek
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Paskuder »

Zrobiłem sobie sam insert z płyty kartonowej i w pudle podstawki mieści mi się wszystko, wagony złożone, karty w koszulkach premium. Nie mam tylko deloreana.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Bruno »

Bludgeon pisze: 11 lip 2021, 15:45 u mnie nie ma problemu
Bardzo fajne rozwiązanie!
Ale ja pisałem...
Bruno pisze: 11 lip 2021, 12:36 ... jeśli chcesz zachować oryginalny i praktyczny podział wnętrza pudełka podstawki
Bo wg mnie oryginalne przegródki na poszczególne pojazdy są świetnym pomysłem w razie transportu gry (a od tego cały temat z pakowaniem CE wypłynął :wink: ).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Bludgeon »

Bruno pisze: 12 lip 2021, 11:21 Bo wg mnie oryginalne przegródki na poszczególne pojazdy są świetnym pomysłem w razie transportu gry (a od tego cały temat z pakowaniem CE wypłynął :wink: ).
Zgadzam się. Cieszę się że zmieściłem grę do 1 pudła ale też trochę szkoda tego insertu, dobry jest.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: dave8 »

Wiadomo czy rebel wyda tego big boxa?
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Jdn »

Zastanawiam się nad zakupem tego big boxa i moje pytanie do osób które już mają: czy wersja językowa ma znaczenie poza instrukcją? Dużo jest tekstu na kartach czy gra składa się tyło z ikon i ich tłumaczenia w instrukcji?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: ariser »

Gra niezależna językowo.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Marbel »

Wziąłem ostatnio tego BigBoxa z Amazona. Faktycznie duże pudło, a przez strukturę gry w sumie dużo powietrza w środku. Pierwszy raz zagraliśmy we 3 osoby, co chyba średnio wpłynęło na odbiór gry. Super sprawa, że gra dopuszcza w tym wydaniu nawet 9 osób, choć jedna musi być szeryfem, więc myślę, że trzeba być trochę ogranym by grać przedstawicielem prawa. Jednak w tym tygodniu mam kilka spotkań w większym gronie i zastanawiam się czy nie zabrać tego pudła w towarzystwo, bo interakcja na 8 osób w to musi być niezła. Choć w takim gronie jak jeden będzie szeryfem to też może być ciekawie.

Ktoś grał w taki lm gronie, to już nie zbyt duży tłok? Jakiegoś planowania, przewidywania innych to już tu nie widzę ;)
Nie wiem czy jest wątek z pytaniami o zasady (chyba nie), ale czy ktoś może mi podpowiedzieć jak grać tą postacią Silk? Nie wiem co ta ikona znaku zapytania na planszetce gracza ma oznaczać? Instrukcję mam po niemiecku i nic nie kumam :/
Edit.
Ok znalazłem :
https://www.data.ludonaute.fr/Colt_Expr ... s_Silk.jpg
Może się poruszać przez 2 wagony, w środku i na dachach (nie do 3 jak inni). Nie kumam o co chodzi z tą kartą neutralnego pocisku - w sensie, że moja postać się może się uchylić i zdecydować, że inny gracz dostanie strzał - ale nie pisze, że ktoś inny ma być w tym samym miejscu?
Teraz nie mam pudełka, ale ryglowanie drzwi to specjalna karta?
Atk
Posty: 1393
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Atk »

Grałem w 5-6 osób i uważam, że czym więcej tym lepiej.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Miszon »

Tak, minimum to 4, ale im więcej tym lepiej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: szczudel »

Moje doświadczenie jest takie, że musi być mniej wagonów niż sugeruje instrukcja ( ilość graczy -1). Nie dochodzi wtedy nagminnie do sytuacji gdy ktoś się gdzieś zapodział. Akcja nie ustaje, szeryf stale jest zagrożeniem i w ten chaos bardziej mi pasuje do klimatu gdzie kilku bandziorów postanowiło przez przypadek napaść na ten sam pociąg.

Cała rozgrywka kojarzy mi się wtedy z tym memem
Obrazek
I nie zamienilbym tego klimatu na żaden inny.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: hipcio_stg »

Potwierdzam, że im więcej tym lepiej. Trudniej zapamiętać zaprogramowane ruchy, a jak zaczyna się dziać żywioł to jest wesoło.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: Rigidigi »

Marbel pisze: 14 maja 2022, 10:29 Ktoś grał w taki lm gronie, to już nie zbyt duży tłok? Jakiegoś planowania, przewidywania innych to już tu nie widzę ;)
Czym więcej osób tym lepiej. Oczywiście z każdą osobą kontrola nad grą się rozmywa, ale też z każdą osobą jest śmieszniej.
Planujesz akcje, a potem odgrywasz film. A fajnie jak jeszcze ktoś komentuje wydarzenia, bawi się w narratora. Jaja jak berety.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Colt Express (Christophe Raimbault)

Post autor: ravenone »

Dokładnie. 5-6 osób tto optymalna ilość do tej gry. Nieraz na BGA sobie pykne na odstresowanie wieczorem ;) polecam sprawdzić.
ODPOWIEDZ