AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

robsal pisze: 07 sty 2018, 18:27 kurcze trochę sie zirytowałem :(
http://shop.prodosgames.com/alien-vs-pr ... ounds.html
dla sąsiadów w ich języku produkty robią a w ojczystym nie łaska pdf instrukcji wydać :-(. (dziękuje wszystkim którzy zamieścili linki do materiałów pl włąsnie pracuje nad spolszczeniem swojej kopi gry w wersji 1 + upg. do ver2)
posiadasz może owe spolszczenie w wersji PDF ?
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

Cześć męczy mnie kilka pytań odnośnie rozgrywki:
1. Kiedy uruchamiane jest sentry? Na początku czy na końcu akcji.
Marine jest na sentry, na przeciwko niego jest alien. alien wykonuje akcje ruchu by wejść na kafel gdzie stoi marine. Sentry jest uruchamiane w momencie gdy alien jest na swoim kafelku czy gdy jest juz na kafelku marine?
2. Czy sentry uruchamia inne sentry
3. Przy sentry jest możliwość ruchu, strzału, walki wręcz i pass. Czy strzał liczy sie jako rzut dyskiem, strzał z shotguna , miotacz ognia , strzał kwasem?
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Bardok »

1. Sentry działa w momencie gdy po wykonaniu akcji wroga figurka znajdzie się w zasięgu. Jeżeli na przykład alien przebiegnie i tylko na chwile pojawi się w polu widzenia nie następuje atak Sentry bo PO wykonaniu akcji Biegu nie ma już w zasięgu. Na koniec rundy wszystkie sentry są odpalane jeżeli nie zostały wcześniej.
2. Sentry może uruchomić inne sentry chyba, bo daje akcje, a po akcji w zasięgu można odpalić sentry.
3. Tak, atak dowolną bronią - jedną akcję.

---- jeszcze niech ktoś potwierdzi, bo nie jestem pewny 2 punktu.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

1. Co do zasady, Sentry można odpalić po zakończeniu akcji (nie mylić z aktywacją) dowolnego modelu - wliczając w to model, który wykonał akcję Sentry (znaczenie ma to przy wykonaniu akcji "Tactical Move"). Zasięg wymagany jest wyłącznie przy akcjach ataku; ruch wykonać możesz po dowolnej akcji - model posiadający Sentry Token nie musi znajdować się w zasięgu innego modelu.
2. Sentry można odpalać równocześnie (rozpatrywane są według inicjatywy) a także jeden po drugim gdyż instrukcja stanowi, że Sentry odpalane jest po rozpatrzeniu podstawowej bądź rozszerzonej akcji (Sentry Action klasyfikuje się jako rozszerzona akcja).
3. Tego czy w ramach Sentry można korzystać ze specjalnych umiejętności jednostki nie byłbym do końca pewny. Zasady stanowią, że można wykonać ruch, akcję strzelecką, atak wręcz lub pass. Problemem przy umiejętnościach specjalnych takich jak rzut dyskiem jest to, że opatrzone są one informacją, że ta akcja liczy się jako akcja strzelecka co wcale nie oznacza, że w świetle zasad nią jest.
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

skoro sentry odpala się PO AKCJI to strzelający predator z plazmy najpierw zabija 3 marines po czym odpala się sentry od 4 marinesa ? :) bezsensu..
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

Nie bardzo jestem w stanie zobrazować sobie sytuację o której mowa (tj. sytuację w której nie byłbyś w stanie odpalić sentry zanim Predator odda strzał). Jeśli Predator pierw musi wejść na pole będące w zasięgu marine'a to ten po akcji ruchu Predatora może odpalić sentry i wykonać atak. Jeśli Predator zaczyna aktywację będąc w polu widzenia marine'a mającego sentry to zasadniczo akcja z sentry mogła zostać rozpatrzona po wykonaniu akcji nakładającej token. Jedyny przypadek jaki przychodzi mi na myśl to otrzymanie sentry z karty zagranej na samym początku rundy, w której jednostka Preda stoi naprzeciwko jednostek marine'a. W tej konkretnej sytuacji faktycznie marine z sentry musi pogodzić się z potencjalną utratą kompana / kompanów po czym będzie mógł oddać strzał ale jest to raczej dosyć szczególny przypadek, którego prawdopodobieństwo wystąpienia jest stosunkowo niskie (przeciwnik musi mieć inicjatywę, gracz marine musi mieć konkretną kartę dającą sentry, jednostki muszą znajdować się w LoS na początku rundy).
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

Prosta sytuacja. Marine i predator stoją naprzeciwko siebie. Marine nakłada sentry, predator robi akcję strzału. Sentry uruchamia się przed strzałem czy po strzale ? Dla mnie oczywiste jest ze PRZED strzałem ,ale napisales ze sentry włącza się PO akcji.
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

Są może jacyś gracze z Katowic lub okolic ? Zawsze brakuje nam z kolega trzeciej osoby do grania.
https://www.facebook.com/groups/2077974549131468/ zapraszamy do grupy AVP ŚLĄSK
Ice^S5
Posty: 100
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Ice^S5 »

DziuraX pisze: 30 lip 2018, 10:31 Prosta sytuacja. Marine i predator stoją naprzeciwko siebie. Marine nakłada sentry, predator robi akcję strzału. Sentry uruchamia się przed strzałem czy po strzale ? Dla mnie oczywiste jest ze PRZED strzałem ,ale napisales ze sentry włącza się PO akcji.
Może zerknij do instrukcji (4.2; opis Sentry Action) i rozwiń ostatnie zdanie.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Michał M »

DziuraX pisze: 30 lip 2018, 10:36 Są może jacyś gracze z Katowic lub okolic ? Zawsze brakuje nam z kolega trzeciej osoby do grania.
https://www.facebook.com/groups/2077974549131468/ zapraszamy do grupy AVP ŚLĄSK
Z Bielska.
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

DziuraX pisze: 30 lip 2018, 10:31 Prosta sytuacja. Marine i predator stoją naprzeciwko siebie. Marine nakłada sentry, predator robi akcję strzału. Sentry uruchamia się przed strzałem czy po strzale ? Dla mnie oczywiste jest ze PRZED strzałem ,ale napisales ze sentry włącza się PO akcji.
Instrukcja do gry w tej kwestii zdaje się być jednoznaczna :

Kod: Zaznacz cały

Sentry Action (A) - Place a Sentry token next to the
model and end the model’s activation.
Immediately [u][b]after a model completes a basic or
extended action[/b][/u], you may choose to use any Sentry
tokens you have previously placed on your models. 
gdzie "after a model completes a basic or extended action" rozumiem jako "po wykonaniu przez model akcji podstawowej lub rozszerzonej".

Swoją drogą - jeśli chciałbyś ustrzelić Preda zanim odda on strzał to po co wykonywać akcję Sentry skoro możesz po prostu wykonać akcję strzału? Zasadniczo Sentry możesz odpalić po jego nałożeniu (tj. po wykonaniu extended action) ale gdy jednostka przeciwnika zadeklaruje wykonanie jakiejś akcji to nie możesz jej przerwać.
Rozumiem o co Ci chodzi - chciałbyś aby sentry robiło za swojego rodzaju odstraszacz przed deklarowaniem akcji ataku ale tak to niestety nie (do końca) działa.
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

tak właśnie rozumiałem. Grając marines 90 % akcji to tactical move. Wszyscy marines są na sentry co budziło przerażenie dla pozostałych graczy, co kolwiek nie zrobią to marines na to zareguje jako pierwszy.
Prostując , predator najpierw będzie strzelał a gdy skonczy to będę mógł użyć moje sentry tak ?
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

DziuraX pisze: 30 lip 2018, 21:27 tak właśnie rozumiałem. Grając marines 90 % akcji to tactical move. Wszyscy marines są na sentry co budziło przerażenie dla pozostałych graczy, co kolwiek nie zrobią to marines na to zareguje jako pierwszy.
Prostując , predator najpierw będzie strzelał a gdy skonczy to będę mógł użyć moje sentry tak ?
To kiedy odpalisz Sentry zależy wyłącznie od Ciebie. Sentry nie odpala się automatycznie - to Ty decydujesz po rozpatrzeniu której akcji wykonanej przez który model odpalisz Sentry. Przy Tactical Move możesz rozpatrzyć Sentry zaraz po wykonaniu ruchu pochodzącego z akcji Tactical Move (przed aktywacją modelu Predatora stojącego naprzeciw Marine'a). Jedyna zasada jest taka, że nie możesz przerwać akcji innego modelu; możesz za to wstrzelić się między akcje będące częścią aktywacji dowolnego modelu.
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

Grając scenariusze, lecz tworząc swój oddział alienów, mogę je rozstawiać na dowolnych zainfekowanych terenach? Czy tylko na tych, na których są rozstawione modele na mapie misji.
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

DziuraX pisze: 31 lip 2018, 09:15 Grając scenariusze, lecz tworząc swój oddział alienów, mogę je rozstawiać na dowolnych zainfekowanych terenach? Czy tylko na tych, na których są rozstawione modele na mapie misji.
Tylko na tych, na których wskazuje mapa misji. W pierwszej kolejności starasz się odtworzyć układ z podręcznika a jeśli przekraczasz ilością modeli to co w podręczniku to zapełniasz niepełne (nie zajęte w pełni przez Twoje jednostki) pola.
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

Nowości!
Praetorian :
Obrazek
Evolved Warriors:
Obrazek
Specimen 6 (preorder bonus):
Obrazek
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Wassago »

Czy z dodatkowych rzeczy, jest coś, co waszym zdaniem warto kupić w pierwszej kolejności?
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

Wassago pisze: 06 sie 2018, 19:21 Czy z dodatkowych rzeczy, jest coś, co waszym zdaniem warto kupić w pierwszej kolejności?
Zakładając, że posiadasz samą podstawkę to szedłbym w Predaliena, Oficera i jeśli uznasz, że budżet Ci pozwoli to Eldersi (Predatory). W ten sposób możesz rozgrywać scenariusze w progu punktowym 200 RP mając przypisaną jednostkę HQ do każdej frakcji.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

Wassago pisze: 06 sie 2018, 19:21 Czy z dodatkowych rzeczy, jest coś, co waszym zdaniem warto kupić w pierwszej kolejności?
Zdecydowanie Allien Warriors, Face Huggers, Predalien. Potem dowolnie rozwijać Marinesów, aby punktowo mogli dorównać 3 predatorom.
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

Dwa nowe rozszerzenia:

Predator Hellhounds UniCast
Obrazek

Female Predator UniCast (chyba najciekawiej prezentujący się model wydany dotychczas)
Obrazek

IMO z ceną Pani Predator trochę odlecieli - wychodzi dwa razy tyle co za Elder Predatora czy Predaliena, które są tej samej klasy jednostkami + modelami wykonanymi w tej samej skali.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Bardok »

Female predator nie interesuje mnie kompletnie, ale Psy wezmę, bo to jednak jakaś alternatywa dla Predatorów.
Chociaż są brzydkie jak noc... Kot mi wisi, więc chyba pierwszy preorder, który sobie daruje. Jak patrze na ceny Prodosa a potem Veto na przykład to mnie krew zalewa :D
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 336
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 99 times
Been thanked: 39 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: choczkins »

Czy ma ktoś może przetłumaczoną instrukcje na polski i byłby skłonny ją udostępnić?
Byłbym bardzo wdzięczny :D
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: zomboni »

@choczkins: wydaje mi się, że nie. Trzeba by było odpalić projekt społeczności forumowej i to w końcu zrobić :mrgreen:

W sklepie Prodosa jest promocja z powodu Dziadów -15% na zakupy i limitowana figurka Trick or Hug :D Miłych zakupów!

Edit: figs jest darmowy do każdych zakupów, jak chcecie kupić dodatkowe to przyjemność ta kosztuje £12.75.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: petlik »

Edit: figs jest darmowy do każdych zakupów, jak chcecie kupić dodatkowe to przyjemność ta kosztuje £12.75.
W sklepie Prodosa nie widzę na sprzedaż bonusowego modelu (i wydaje mi się, że na wzór walentynkowej promocji nie dodadzą go do swojej oferty). Facehugger owszem jest dostępny po wskazanej cenie - zarówno normalny dodatek z twarzołapami jak i ten z kotem. Szkoda, że nie dodają czegoś sensowniejszego co można by wykorzystać jako proxy (np. pod sierżanta czy też dowódcę W-Y; no albo chociaż pod tokeny kwasu - modele już mają zaprojektowane bo dodawali chyba przy przedsprzedaży M577).
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DziuraX »

Hej, mam kilka pytań które mnie nurtują. Proszę o wyrozumiałość i pomoc :)
1. Karty ACTIVE
Aktywuje figurkę, następuje moment rzucenia kart. W czy jest jakas reguła rzucania kart, kto pierwszy . Czy jeśli powiem pass by poczekać na to co zagraja koledzy mogę jeszcze zagrać kartę ?
"Until the Game turn "- karta działa do końca aktywacji postaci czy do końca całej rundy aż każdy zostanie aktywowany.
Czy jeśli figurkq została aktywowana i użyła w swojej aktywacji ruchu.Podczas rzucania karty Active która sprawia ze mogę poruszyć postać jedno pole , mogę ja zastosować na owej aktywowaniej postaci ?
karta "suppresive fire" słowo "moving onto the target tile " , efekt zadziała gdy wykonał ruch przez ten kafelek czy zatrzymam się na nim , chodzi mi głównie o sytuacje gdy przeciwnik rzuci ta kartę na kafel gdzie znajdują się tam moje figurki.
Czy karty conditional które zmniejszają pancerz , zmniejszają pancerz w nawiasie np u predatora ?
Jak w przypadku karty "Bobby trap " która zadaje obrażenia z siła 15 , czy predator 15(12) broni się na armor 12 czy 10 ?
2. Sentry action, czy miotacz ognia, predator z dyskiem lub shotgun będący na sentry może wykonać akcje strzału ową bronią gdy sentry zostanie wykorzystane?
3. Sentry gun , jeśli znajduje się na tym samym kafelku co alien , czy strzelający marines do aliena ma modyfikator -10 do strzału
4. kiedy na kafel jest zapełniony , figurka która chce wejść na owy kafel kogo wypycha z niego ?
ODPOWIEDZ