Obcy (Artur Górski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Obcy (Artur Górski)

Post autor: zawias »

Czy ktoś pamięta starą polską planszówkę pt. "OBCY" wydaną przez Gambit Sp. z o.o. z Krakowa? Gra z 1988 roku (dla 2-7 graczy).
Prosta mechanika, a potencjał wielki. Tak więc postanowiłem odświeżyć ten tytuł i zrobić całą grę graficznie od nowa.
Oczywiście twórcy nie mieli filmowej licencji Aliens, ale ja zrobiłem sobie full wypas, a co :)
Jeśli ktoś ma ochotę sobie wydrukować i pograć, to udostępniam pliki do ściągnięcia. Paczka waży 60MB, bo nie chciałem tracić na jakości.
Mam nadzieję, że się spodoba ;)

Pliki gry do pobrania:
https://drive.google.com/file/d/0B_aBg1 ... T6bDfOxKbQ

Komponenty:
Obrazek
Plansza:
Obrazek
Karta postaci:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lis 2021, 02:02 przez zawias, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: janekbossko »

szacunek! biore sie za drukowanie :)

gdzie i na czym drukowałeś? zetony i karty?
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: SaszaPL »

Jeśli mnie pamięć nie myli to plansza w oryginale była bardziej... hmm... "mroczna", utrzymana w ciemniejszych barwach.

Poza tym, wypas.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: poooq »

Heh, swojego czasu (chyba w 2002 roku) nieoficjalnie ukazał się autorski dodatek "Yautja", a na jego podstawie większe rozszerzenie "Predator".
Po co piać, gdy można grać?
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: aspo »

Pamiętam z lat młodości, że praktycznie nie dało się wygrać obcymi - nie dość, że słabe i padają nawet od strzału pistoletowego, to jeszcze przy jawnych ruchach robali łatwo zaplanować współpracę graczy w dojściu do poszczególnych celów.
Swego czasu nawet wydrukowałem sobie planszę i żetony z materiałów dostępnych gdzieś w sieci i rozważałem jakieś zmiany zasad (np.: plansza za zasłonką dla gracza kontrolującego obcych i ujawnianie ich w chwili wejścia człowieka do pomieszczenia) - ale pomysł leży na szafie i czeka na lepsze czasy.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: zawias »

janekbossko pisze:szacunek! biore sie za drukowanie :)

gdzie i na czym drukowałeś? zetony i karty?
Wydruk laserowy w drukarni, najlepiej na papierze gramatura 300. Plansza to ok. 0,5 m2 czyli koszt ok. 30 zł, reszta ok 20 zł.
A potem trzeba ponaklejać na karton i powycinać. Karty zadań są sklejone bezpośrednio (bez kartonu) i zawinięte w koszulki (Mini American).
Pracochłonne, ale efekt jest miły dla oka :)
SaszaPL pisze: Jeśli mnie pamięć nie myli to plansza w oryginale była bardziej... hmm... "mroczna", utrzymana w ciemniejszych barwach.
Hmm, dla mnie ta oryginalna plansza jak i żetony wyglądały jak kiepska kreskówka ;)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: Hiu »

aspo pisze:Pamiętam z lat młodości, że praktycznie nie dało się wygrać obcymi - nie dość, że słabe i padają nawet od strzału pistoletowego, to jeszcze przy jawnych ruchach robali łatwo zaplanować współpracę graczy w dojściu do poszczególnych celów.
Swego czasu nawet wydrukowałem sobie planszę i żetony z materiałów dostępnych gdzieś w sieci i rozważałem jakieś zmiany zasad (np.: plansza za zasłonką dla gracza kontrolującego obcych i ujawnianie ich w chwili wejścia człowieka do pomieszczenia) - ale pomysł leży na szafie i czeka na lepsze czasy.
bez przesady...
robale siedzialy w rurach i mozna bylo je dowolnie stackowac - poza tym do walki byla tabelka uzalezniona od rzutu koscia
jedyny mankament tego dowlnego stackowania obcych bylo to, ze mozna bylo ich rozjechac transportowcem...
a tak - to mysle, ze to spacehulk na miare naszych mozliwosci :) gralem z wypiekami na twarzy
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: KubaP »

Hiu pisze:
aspo pisze:Pamiętam z lat młodości, że praktycznie nie dało się wygrać obcymi - nie dość, że słabe i padają nawet od strzału pistoletowego, to jeszcze przy jawnych ruchach robali łatwo zaplanować współpracę graczy w dojściu do poszczególnych celów.
Swego czasu nawet wydrukowałem sobie planszę i żetony z materiałów dostępnych gdzieś w sieci i rozważałem jakieś zmiany zasad (np.: plansza za zasłonką dla gracza kontrolującego obcych i ujawnianie ich w chwili wejścia człowieka do pomieszczenia) - ale pomysł leży na szafie i czeka na lepsze czasy.
bez przesady...
robale siedzialy w rurach i mozna bylo je dowolnie stackowac - poza tym do walki byla tabelka uzalezniona od rzutu koscia
jedyny mankament tego dowlnego stackowania obcych bylo to, ze mozna bylo ich rozjechac transportowcem...
a tak - to mysle, ze to spacehulk na miare naszych mozliwosci :) gralem z wypiekami na twarzy
Do tej pory mam swoje pudło :D
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: LordDisneyland »

Fajnie, że coś takiego zrobiłeś, chyba trzeba się będzie za robotę zabrać :)
SaszaPL pisze:Jeśli mnie pamięć nie myli to plansza w oryginale była bardziej... hmm... "mroczna", utrzymana w ciemniejszych barwach.

Poza tym, wypas.
Pytanie, czy była mroczna, ponieważ taki był zamysł twórców, czy też jest to efekt określonego poziomu poligrafii w wiekach minionych :D
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: zawias »

eee... to nie jest mhroczne ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: SaszaPL »

zawias pisze:eee... to nie jest mhroczne ;)
Spoiler:
Kocham swoją pamięć. Świat w niej, niczym w krzywym zwierciadle, zawsze wydaje się bardziej (tu proszę wstawić wybraną bardziejowatość).

Zawias, graficznie super tą planszę zrobiłeś! Lepsza niż oryginalna :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: adam_k27 »

Mam tą grę nadal. Potwierdzam że obcymi nie dało sie wygrać na oryginalnych zasadach. Szczególnie jeśli grający po przeciwnej stronie rozplanował odpowiednio logistykę swoich ruchów. My dla wyrównania szans graliśmy zawsze tak że obcy mnożyli się nie K6 co turę, ale K6+1. W tym wariancie i tak obcy mieli trudniej, ale chociaż mogli nawiązać walkę i czasem nawet wygrać.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: zawias »

SaszaPL pisze:Zawias, graficznie super tą planszę zrobiłeś! Lepsza niż oryginalna :)
Dzięki :)

Faktycznie miałem trudności z wygraniem obcymi zawsze, ale zdarzało się, że wtopiłem grając marines (epic fail). Ten pomysł z K6+1 jest banalny w swej prostocie i faktycznie może ulepszyć grę. Muszę kiedyś wypróbować :)
W plikach dodałem opcjonalnie smart guna, taki mój pomysł, żeby było bardziej filmowo. Ma siłę 4 i zasięg 4 ale obniża punkty ruchu do 5 (można przetestować). Przeważnie jak grałem, to i tak nikt go nie chciał brać, ale jest żeby nie było, że nie ma smart guna xD Klimat musi być xD
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: bartekb8 »

Hiu pisze:
aspo pisze:Pamiętam z lat młodości, że praktycznie nie dało się wygrać obcymi - nie dość, że słabe i padają nawet od strzału pistoletowego, to jeszcze przy jawnych ruchach robali łatwo zaplanować współpracę graczy w dojściu do poszczególnych celów.
Swego czasu nawet wydrukowałem sobie planszę i żetony z materiałów dostępnych gdzieś w sieci i rozważałem jakieś zmiany zasad (np.: plansza za zasłonką dla gracza kontrolującego obcych i ujawnianie ich w chwili wejścia człowieka do pomieszczenia) - ale pomysł leży na szafie i czeka na lepsze czasy.
bez przesady...
robale siedzialy w rurach i mozna bylo je dowolnie stackowac - poza tym do walki byla tabelka uzalezniona od rzutu koscia
jedyny mankament tego dowlnego stackowania obcych bylo to, ze mozna bylo ich rozjechac transportowcem...
a tak - to mysle, ze to spacehulk na miare naszych mozliwosci :) gralem z wypiekami na twarzy
Z tego co pamiętam, obcych nie rozjeżdżało się transportowcem. Po prostu można było zająć pola, które zajmowały ich żetony ( z wyjątkiem szybów wentrylacyjnych ).
Nie przypominam sobie też żeby gra obcymi była trudniejsza niż ludźmi - to zawsze ludzie mieli pod górkę. Planowanie nie miało tu nic do rzeczy. Trzeba było szukać kompromisu między rozbijaniem grupy i szybszym wypełnianiem misji a parcie do przodu silną, ale powolna grupą.
Nie zmienia to faktu, że Obcy wyprzedził swoje czasy (przynajmniej w Polsce) i był świetną planszówką, dziś nadal grywalną, choć nieco już archaiczną. Pamiętam, że grę zakupiłem jeszcze tego samego dnia po tym jak wypatrzyłem ją w sklepie na półce. Z dumą taszczyłem to pudełko do domu :)
W pierwszej grze turlałem kośćmi żeby poruszać kartoniki postaci, bo w głowie mi się nie mieściło, że można to robić inaczej niż w "Chińczyku"... :D

A robota świetna, panie zawias. Podoba mi się zróżnicowanie obcych i wygląd żetonów ekwipunku i kart postaci. Profesjonalnie.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: Hiu »

bartekb8 pisze:Z tego co pamiętam, obcych nie rozjeżdżało się transportowcem.
Mozliwe, mialem wtedy z 11 lat ;)

Tak patrze i wypatrzylem karty w koszulkach :) to dopiero szal (jak na 89 rok) :D
AGM
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:57

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: AGM »

:D Zawias, super robota, dzięki już mam na dysku :)
Podczas projektowania gry w 87 tak właśnie wizualizowałem sobie Obcych jeśli chodzi o ich wartość bojową - facehugger 1, chestburster 2, robotnica 3, i warriat 4.
W grafice Jurka Kurczaka tego nie oddano no ale nie mieliśmy kontaktu na etapie projektowania grafiki przez wydawcę. Chociaż nie wiem czy J.Kurczak nie robił tylko okładki a za resztę graficznie kto inny odpowiadał. Od paru lat czeka na wydanie druga rozszerzona wersja gry, z poprawioną szczegółową instrukcją i zupełnie inną planszą oraz masą dodatków/akcji. Jednak bez licencji 20Century Fox dzisiaj nie da rady.
Pozdrawiam
Artur Górski-Motyl (autor gry)
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: zawias »

Bardzo się cieszę, że gra odżywa :) Myślę, że w dobie dzisiejszych, "nowoczesnych" planszówek, nowa odsłona Obcego powinna mieć dodatkowo modularną planszę. Jakby jeszcze były takie figurki jak w powstającym obecnie AvP, to byłby szał ;)
A z ciekawości, czy kontaktowałeś się z 20Century Fox o ewentualną licencję ? Jakie to koszty i czy kickstarter nie pomógłby w takiej sytuacji ?
Mimo wszystko na rynku jest chyba dość mało gier planszowych w tej tematyce, może jakiś duży wydawca by się pokusił ;)
AGM
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:57

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: AGM »

zawias pisze:Bardzo się cieszę, że gra odżywa :) Myślę, że w dobie dzisiejszych, "nowoczesnych" planszówek, nowa odsłona Obcego powinna mieć dodatkowo modularną planszę. Jakby jeszcze były takie figurki jak w powstającym obecnie AvP, to byłby szał ;)
A z ciekawości, czy kontaktowałeś się z 20Century Fox o ewentualną licencję ? Jakie to koszty i czy kickstarter nie pomógłby w takiej sytuacji ?
Mimo wszystko na rynku jest chyba dość mało gier planszowych w tej tematyce, może jakiś duży wydawca by się pokusił ;)
Tak, kontaktowałem się i nie ma problemu z licencją jednak tylko w przypadku gdy gwarantuję nakład pow 100 000 szt. , do takiej produkcji trzeba się przygotować poważnie i zainwestować na dzień dobry min bańkę i czas. Kik starter nie może ruszyć gdy nie mam umowy licencyjnej bo niby o co oprzeć biznes plan gdy licencja to jego podstawa ( tak naprawdę to śmiało sprzedawało by się samo zajebiste pudełko, Obcy sam w sobie ma moc), myślałem o tym bardziej w kierunku poszukania partnera do realizacji projektu a nie do finansowania. Kasa akurat tu nie jest problemem tylko czas, bo taki projekt musi prowadzić doświadczony wydawca, więc musiał bym kogoś zatrudnić do tego,lub robić wydawnictwo itd.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2014, 00:17 przez AGM, łącznie zmieniany 1 raz.
AGM
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:57

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: AGM »

tak wygląda master figurki do obcego
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jednak odszedłem w koncepcji od figurek na rzecz żetonów, ze względu na mechanikę gry gdzie się stockuje żetony i układa tez na nich znaczniki. Prototyp wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: adam_k27 »

Transporterem nie można było rozjeżdżać obcych, aczkolwiek transporter mógł przejeżdżać przez pola zajęte przez obcych, nie robiąc im krzywdy, a ruch musiał zakończyć na polu wolnym od obcych.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: Dabi »

Jak najbardziej można było wygrać Obcymi - tylko wymagało to specyficznego podejścia. Nie można było sobie pozwolić za bardzo na to aby Marines wybili nam zbyt wiele jednostek i przez początkową fazę gry unikać konfrontacji a przystąpić do niej męcząc ekipę raczej a nie atakując frontalnie. Amunicja kończy się w grze naprawdę szybko i są miejsca gdzie zaczyna jej brakować. Poza tym są pewne kluczowe lokacje w okolicach których będą się toczyć najbardziej zacięte walki.
Problemem dla Obcych byli przede wszystkim Vasquez, Hicks i Hudson. Nawet pierwsza rana robiła jednak sporą różnicę.

Zgadzam się, że gra wyprzedzała swoje czasy i jest chyba jedyną którą bez obaw wyciągnąłbym na stół. :)

Reedycja bardzo mile widziana - choćby i w uniwersum inspirowanym tylko Obcym. Niektórzy tak działają i nie jest to takie złe rozwiązanie. Gra się broni sama w sobie.
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: Elrond »

O ludzie, w 89 roku tak byłem zachwycony tą grą, że wymieniłem się z kolegą za elektroniczną gierkę (ala jajeczka Wilk i Zając) :)) Świetna była, ciekawe jak teraz by się grało :)
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: b3r53rk3r »

Ja to kiedys kupilem w nowootwartym pierwszym w Szczecinie Realu - rok okolo 1996. Niestety jako bardzo mlody czlowiek nie bylem w stanie ogarnac tej gry - tak samo starsze siostry nie ogarnely... Gre po kilku latach gdzies na allegro opchnalem... teraz troche zaluje...
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: zawias »

AGM pisze:tak wygląda master figurki do obcego

Jednak odszedłem w koncepcji od figurek na rzecz żetonów, ze względu na mechanikę gry gdzie się stockuje żetony i układa tez na nich znaczniki. Prototyp wygląda tak:
Kurde, bardzo fajne figurki, o i widzę lądownik :) Sam chciałem zrobić lądownik do tej mojej wersji remastered, ale w końcu nie miałem pomysłu jak go tam mechanicznie umieścić :P ;)
AGM
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:57

Re: Obcy (1988) - stara polska planszówka

Post autor: AGM »

Drop Ship może:
dostarczyć transporter, sprzęt, broń, amo, ważne quest itemy gdy np. inne możliwości zdobycia są zablokowane przez obcych,
ewakuować odnalezionych kolonistów
ewakuować drużynę.

Pierwszy Czejen pilotowany przez Colette Ferro wzywa się z pokoju łączności / może każdy członek drużyny / po wyładunku wiadomo jak skończył więc następne może wzywać i zdalnie kierować już tylko Bishop z pokoju łączności lub gdy ma laptopa to przy antenie.
ODPOWIEDZ