Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: garg »

Jeśli wiesz, że możesz nie dotrzymać słowa, po co je dawać?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ramar »

Spoiler:
Zapewne chodzi o to, że jak idziesz ulicą i 10-ty z kolei przechodzień wyrzuca torebkę na ulicę, to nie powinieneś uznawać tego za coś normalnego i standardowego. Jeżeli ktoś obiecał komuś konkretną rzecz, konkretne zachowanie, klauzule wyjątkowości itd., to łamanie tych obietnic nie oznacza, że to jest normalne bo inaczej się nie da/bo inni też tak robią. Jeżeli inaczej się nie da, a było to wiadome już przed startami kampanii, to składanie takich obietnic jest wysoko nagannym zachowaniem, które ma na celu wprowadzenie w błąd kupującego/klienta/kooperanta/wspierającego. Takie mam zdanie.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ShapooBah »

Przy czym wciąż jest to z pożytkiem dla graczy. Jakby w ogoóle nie dostarczyli wspierającym figurek, a poparli by to słowami, mieliśmy dać je wam, ale angielskiej wersji bardziej się przydadzą. A tak i wilk jest syty i owca cała.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: garg »

Poza tym, że nie dotrzymali słowa. Więc po co je dawali?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: tomb »

Prócz dawania obietnicy, dodatkowe ekskluzywne materiały są elementem nakłaniającym do wyłożenia przez klienta pieniędzy tu i teraz. Które wydawca otrzymuje i z których korzysta, a których bez owych zapewnień być może nie otrzymałby w ogóle.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1101
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 43 times
Been thanked: 38 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: awawa »

Najwyraźniej obietnice mają to do siebie, że przestają obowiązywać przy kolejnych stretch goal'ach i/lub już po ufundowaniu projektu. Niestety, nie pierwszy przypadek.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ShapooBah »

Bo nie sądzili, że odniosą sukces?

Bo myśleli, że plastik zabija gry, a nie napędza ich sprzedaż?

Bo chcieli zebrać kasę na ufundowanie swojej ulubionej gry?

IDK, nie jestem ich adwokatem. Nie mniej nauczony doświadczeniem wiem, że jeżeli jest okazja, żeby zarobić pieniądze na tym co się robi, to trzeba zarabiać pieniądze na tym co się robi.

Poza tym Ignacy Trzewiczek wiele razy zwracał uwagę na "ekskluzywność" wielu rzeczy i to, że warto dać to potem do regularnej sprzedaży.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: raj »

Gupi lud szybko zapomni.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: tomb »

ShapooBah pisze: 31 sie 2018, 11:15 Poza tym Ignacy Trzewiczek wiele razy zwracał uwagę na "ekskluzywność" wielu rzeczy i to, że warto dać to potem do regularnej sprzedaży.
Wielu wydawców oferuje gratisowe dodatki w specjalnej ofercie, zaznaczając, że później trafią one do regularnej sprzedaży. I to jest różnica.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: playerator »

ShapooBah pisze: 31 sie 2018, 10:43 (...) Więc nie bardzo rozumiem o co chodzi.
I tu się z tobą w 100% zgodzę.


Czacha też kombinuje przy Lesie Cieni. Właśnie będziemy ufundowywać Wróżkę. Drugi raz.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ShapooBah »

playerator pisze: 31 sie 2018, 14:26 I tu się z tobą w 100% zgodzę.
Z wiatrakami nie zamierzam walczyć...

Wredni twórcy zbiórek* :evil:


*wcześniej było crowfunderzy, ale uznałem, że mogłoby być źle zrozumiane stąd edit.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: polwac »

Jednak crowdfunding w Polsce ma się nieźle. Elekt bardzo szybko się ufundował. Zajęło mu to nieco ponad 13h.
Cieszy fakt, że Polacy dalej dają szansę nowym wydawnictwom, mimo wpadek starszych, wydawałoby się dojrzalszych :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Retro »

polwac pisze: 05 wrz 2018, 07:23 Jednak crowdfunding w Polsce ma się nieźle. Elekt bardzo szybko się ufundował. Zajęło mu to nieco ponad 13h.
Cieszy fakt, że Polacy dalej dają szansę nowym wydawnictwom, mimo wpadek starszych, wydawałoby się dojrzalszych :)
tutaj raczej bym rozpatrywał w kategorii zaufania do wookiego niż kredyt dla nowego
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: mikeyoski »

Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Pamięć ludzka jest krótka i crowdfunding wiele nie ucierpi
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ShapooBah »

Wydaje mi się, że przedsprzedaż produktów w przypadku crowfundingu pomału zaczyna ludzi irytować. Jednak wspieranie ludzi którzy tworzą zupełnie nową rzecz, grę, gadżet, udogodnienie, czasami nawet sami nie będąc wydawcą, a jedynie człowiekiem pełnym pomysłów zawsze odniesie sukces.

W moim odczuciu to jest takie: Kurcze on miał odwagę i samozaparcie, żeby pocisnąć ten projekt do końca. A niech ma, dam mu parę groszy/kupie ten produkt.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Mixthoor »

Nie oceniam ludzi, czy wydawnictw przez pryzmat porażki jednostki i nie wrzucam wszystkich do jednego worka. Po zapoznaniu się z materiałami przed kampanią, zaufałem Krzysztofowi (współautora Strefy Emisji; czy na forum prócz Rafała "Shade" Klimczaka są inni fani S.T.A.L.K.E.R.-a?) i postanowiłem go wesprzeć. Analogicznie przyjrzę się kolejnym projektom w przyszłości, niezależnie od ilości szlachty polskiej chwytającej za szable, pokrzykującej "HAŃBA WASZMOŚĆ!" i mierzącej wszystkich jedną miarą.

Apropo szlachty ;) Czy wiadomo już coś więcej o kolejnej, potencjalnej kampanii "Saber & Blood"?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: BartP »

ShapooBah pisze: 05 wrz 2018, 08:27 Wydaje mi się, że przedsprzedaż produktów w przypadku crowfundingu pomału zaczyna ludzi irytować. Jednak wspieranie ludzi którzy tworzą zupełnie nową rzecz, grę, gadżet, udogodnienie, czasami nawet sami nie będąc wydawcą, a jedynie człowiekiem pełnym pomysłów zawsze odniesie sukces.

W moim odczuciu to jest takie: Kurcze on miał odwagę i samozaparcie, żeby pocisnąć ten projekt do końca. A niech ma, dam mu parę groszy/kupie ten produkt.
Wydaje mi się, że możesz być osamotniony w tym osądzie. Wspierający wolą duże firmy, figurki, piękną grafikę, recenzje podane zawczasu, odpimpowaną instrukcję i ciągły strumień stretch goali. Na coś takiego mogą sobie tylko pozwolić profesjonalne firmy wydawnicze. Niestety gry-marzenia jednoosobowych orkiestr najczęściej odpadają w przebiegach.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5223
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

kerth pisze: 31 sie 2018, 10:42 Wookie tez już zapowiedział, że większość dodatków ekskluzywnych "tylko na zagramw.to" będzie w startowej wersji gry na Kickstarterze. Bo jak jest po angielsku, to są to zupełnie inne dodatki niż po polsku. I po co były te szumne gwarancje?
Tu akurat nie widzę problemu. Wsparłeś kampanię po na Zagramw.to, masz ekskluzywne dodatki, których nie maja osoby, które kupią grę w sklepie. Ludzie z zagranicy nie wesprą kampanii w Polsce, bo po co im polska wersja gry? Jeśli wspierają na KS, to tez powinni mieć ekskluzywną zawartość. Ekskluzywną dla wersji crowdfundingowej, a nie dla portalu na którym wspierali. Jakbyś się czuł, gdyby dla wersji zagranicznej Wookie wymyślił zupełnie inne dodatki, niedostępne u nas, które okazałyby się lepsze?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: ShapooBah »

Spoiler:
Prawdopodobnie masz rację. To było tylko moje osobiste przemyślenie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: MichalStajszczak »

Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17 Jakbyś się czuł, gdyby dla wersji zagranicznej Wookie wymyślił zupełnie inne dodatki, niedostępne u nas, które okazałyby się lepsze?
Gdyby te przeznaczone dla wersji zagranicznej okazały się lepsze, byłyby sprzedawane w Polsce jak za komuny: pod hasłem "odrzucone z eksportu" :wink:
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: kmd7 »

Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17
Spoiler:
Tu akurat nie widzę problemu. Wsparłeś kampanię po na Zagramw.to, masz ekskluzywne dodatki, których nie maja osoby, które kupią grę w sklepie. Ludzie z zagranicy nie wesprą kampanii w Polsce, bo po co im polska wersja gry? Jeśli wspierają na KS, to tez powinni mieć ekskluzywną zawartość. Ekskluzywną dla wersji crowdfundingowej, a nie dla portalu na którym wspierali. Jakbyś się czuł, gdyby dla wersji zagranicznej Wookie wymyślił zupełnie inne dodatki, niedostępne u nas, które okazałyby się lepsze?
Ale takie przypadki pewnie są. Daleko nie trzeba szukać - wystarczy spojrzeć na polską i angielską wersję Zaklinaczy. Zawartość gry ze w.to i kicka jednak się różni, ceną także ;). Mam polską wersję i mi wystarczy. Osobiście nie czułem potrzeby kupna angielskiej. Ale gdyby ukazał się jakiś upgrade dla polskiej wersji, rozważyłbym kupno.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: DarkSide »

MichalStajszczak pisze: 05 wrz 2018, 09:34
Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17 Jakbyś się czuł, gdyby dla wersji zagranicznej Wookie wymyślił zupełnie inne dodatki, niedostępne u nas, które okazałyby się lepsze?
Gdyby te przeznaczone dla wersji zagranicznej okazały się lepsze, byłyby sprzedawane w Polsce jak za komuny: pod hasłem "odrzucone z eksportu" :wink:
I najlepiej w jakimś opakowaniu zastępczym :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
kerth
Posty: 14
Rejestracja: 01 wrz 2015, 18:48

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: kerth »

Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17 Tu akurat nie widzę problemu. Wsparłeś kampanię po na Zagramw.to, masz ekskluzywne dodatki, których nie maja osoby, które kupią grę w sklepie. Ludzie z zagranicy nie wesprą kampanii w Polsce, bo po co im polska wersja gry? Jeśli wspierają na KS, to tez powinni mieć ekskluzywną zawartość.
Wookie pisze: 20 sty 2018, 10:24 Na pewno DUŻA WIĘKSZOŚĆ elementów "ekskluzywnych" będzie dostępnie TYLKO podczas zagramw.to.
garg pisze: 31 sie 2018, 10:48 Jeśli wiesz, że możesz nie dotrzymać słowa, po co je dawać?
garg pisze: 31 sie 2018, 10:28 Kasa musi się zgadzać, (...), dlaczego nie mielibyśmy złamać danego wcześniej słowa? :mrgreen:
...
Wspieram.to pisze: 23 sty 2018, 12:26 Wookie nie jesteś w stanie tych rzeczy zagwarantować ani w swojej własnej kampanii, ani nawet na własnej platformie. Żadna platforma nie jest.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5223
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

kerth pisze: 05 wrz 2018, 11:31
Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17 Tu akurat nie widzę problemu. Wsparłeś kampanię po na Zagramw.to, masz ekskluzywne dodatki, których nie maja osoby, które kupią grę w sklepie. Ludzie z zagranicy nie wesprą kampanii w Polsce, bo po co im polska wersja gry? Jeśli wspierają na KS, to tez powinni mieć ekskluzywną zawartość.
Wookie pisze: 20 sty 2018, 10:24 Na pewno DUŻA WIĘKSZOŚĆ elementów "ekskluzywnych" będzie dostępnie TYLKO podczas zagramw.to.
Czy to była odpowiedź Łukasza na pytanie, czy zamierza dawać ekskluzywne dodatki z polskiej kampanii w trakcie kampanii na KS, czy odpowiedź o późniejsza dostępność dodatków i SG w sklepach, na eventach i tym podobnych?
kerth
Posty: 14
Rejestracja: 01 wrz 2015, 18:48

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: kerth »

Gambit pisze: 05 wrz 2018, 11:36
kerth pisze: 05 wrz 2018, 11:31
Gambit pisze: 05 wrz 2018, 09:17 Tu akurat nie widzę problemu. Wsparłeś kampanię po na Zagramw.to, masz ekskluzywne dodatki, których nie maja osoby, które kupią grę w sklepie. Ludzie z zagranicy nie wesprą kampanii w Polsce, bo po co im polska wersja gry? Jeśli wspierają na KS, to tez powinni mieć ekskluzywną zawartość.
Wookie pisze: 20 sty 2018, 10:24 Na pewno DUŻA WIĘKSZOŚĆ elementów "ekskluzywnych" będzie dostępnie TYLKO podczas zagramw.to.
Czy to była odpowiedź Łukasza na pytanie, czy zamierza dawać ekskluzywne dodatki z polskiej kampanii w trakcie kampanii na KS, czy odpowiedź o późniejsza dostępność dodatków i SG w sklepach, na eventach i tym podobnych?
Nie było tematu KS, rozmowa dotyczyła gwarancji dawanych przez portal zagramw.to.
Ale rzeczywiśćie - przede wszystkim normalnej sprzedaży.
Ze strony portalu zagramw.to
Każda kampania będzie oferować elementy gry i gadżety dostępne tylko w czasie trwania kampanii dla osób wspierających ufundowanie gry.
ODPOWIEDZ