Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Trolliszcze »

MichalStajszczak pisze: 26 wrz 2018, 11:20
Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 11:12 Tylko, że w takim przypadku w Polsce to nasze hobby jakby nie było wspieraczek by się nie rozrastało. Gier wydawanych w Polsce, czy też polskich wersji pewnie byłoby mniej
O ile mniej? O 1-2, góra kilka %. Tytułów gier na polskim rynku jest pewnie w sumie ze 3 tysiące. A ile zostało wydanych tylko dlatego, że zostały wsparte?
W ujęciu absolutnym pewnie coś koło tego - ale gry wydawane normalnym trybem mają tę przewagę, że są tak wydawane od lat ;) Trzeba by raczej popatrzeć w ujęciu danego roku - na pewno będzie to więcej niż 1-2%, choć nie potrafię powiedzieć ile. Kilkanaście procent? EDIT: Plus jeszcze patrząc pod kątem określonych segmentów rynku: dla gier dziecięcych/rodzinnych crowdfunding nie ma żadnego znaczenia, ale dla gier bardziej hobbistycznych, rozbudowanych, przeznaczonych dla zaawansowanych graczy, ten udział w rynku będzie pewnie większy.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

MichalStajszczak pisze: 26 wrz 2018, 11:20 ]O ile mniej? O 1-2, góra kilka %. Tytułów gier na polskim rynku jest pewnie w sumie ze 3 tysiące. A ile zostało wydanych tylko dlatego, że zostały wsparte?
Tylko bez wspieraczek wielu Polskich autorów, nie wydałoby swoich gier, nie powstałoby wiele wydawnictw. Ja patrze też z perspektywy patrioty, zależy mi żeby Polacy wydawali polskie gry itp. Nawet te kilka procent tytułów, które powstały dzięki CF w naszym kraju, jeżeli są to gry niszowe, które w normalnym trybie wydawnictwa by nie wydały bo za duże ryzyko strat, pokazują, że CF w Polsce jest potrzebny.
Inna kwestia jego formy i wykorzystania. Ale z twierdzeniem, że bez niego nie byłoby źle, lub lepiej, nie mogę się zgodzić.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 11:12
toblakai pisze: 26 wrz 2018, 10:32 Prawa wspierających są zabezpieczone w dokładnie taki sam sposób jak prawa każdego konsumenta kupującego przez internet. Dodanie programu Wookiego po środku ani nie zabezpiecza bardziej, ani nie zwiększa zaufania do kampanii, bo Wooki tak samo jak każdy inny może potencjalnie zrobić wałek.
To, jeżeli jesteśmy jako "wspierający" zabezpieczeni, to po co ta cała afera i szukanie rozwiązań, które poprawią CF dla wspierających itp. Jeżeli nie są potrzebne żadne zabezpieczenia dodatkowe w CF, to nic wielkiego się nie stało i jest dobrze, bo prawa konsumenta nas w pełni zabezpieczają
Proszę Cię, tylko bez wkładania mi w usta słów których nie powiedziałem - postępowanie GF(P) jest naganne. Fakty są jednak takie, że prawa wspierających są zabezpieczone PRAWNIE. GF(P) ma obowiązek oddać pieniądze wraz z odsetkami jeżeli sobie tego wspierający zażyczy. Próba uchylenia się od tego obowiązku mogłaby się dla nich źle skończyć - są prawne konsekwencje czegoś takiego.

Program Wookiego nie 'zabezpiecza bardziej' bo nie ma żadnego umocowania prawnego a sam Wookie nie jest instytucją która może cokolwiek gwarantować. Jak już tutaj napisano, w skrajnie patologicznej sytuacji Wookie nie wyciągnie pieniędzy z kieszeni aby oddać pieniądze. Tak więc co on w zasadzie gwarantuje? Tyle, że 'zerknie' swoim okiem na proces realizacji projektu? Oceni na podstawie przekazanych przez Projektotwórce dokumentów czy wszystko się zgadza? Nikt mu nie da wolnej ręki żeby miał wgląd w finanse i korespondencję firmową w celu oszacowania stopnia postępu projektu.

Wszystko będzie działać na zasadzie deklaratywnej. Twórca deklaruje, że skończył etap, Wookie 'uwalnia' środki.
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: adalbert »

Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 11:12
toblakai pisze: 26 wrz 2018, 10:32 Prawa wspierających są zabezpieczone w dokładnie taki sam sposób jak prawa każdego konsumenta kupującego przez internet. Dodanie programu Wookiego po środku ani nie zabezpiecza bardziej, ani nie zwiększa zaufania do kampanii, bo Wooki tak samo jak każdy inny może potencjalnie zrobić wałek.
To jeżeli jesteśmy jako "wspierający" zabezpieczeni, to po co ta cała afera i szukanie rozwiązań, które poprawią CF dla wspierających itp. Jeżeli nie są potrzebne żadne zabezpieczenia dodatkowe w CF to nic się nie stało i jest dobrze.
Każdy może zrobić wałek, wystarczy trochę drewna i samozaparcia :wink: Tylko jak z taką filozofią żyć, pytam się? :wink:
Nie mówie, że to co Wookie z ekipą wymyślili jest super i bez wad, tylko pytam się czy ktoś ma pomysł na coś lepszego. Jezeli oczywiście jest problem bo widzę, że według was nie ma problemu i jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed kolejnymi GFgate.
Chodzi o to, że element ryzyka jest nieodłącznie związany z tego typu przedsięwzięciami i nigdy go nie wyeliminujesz. Na takim KSie każda kampania ma na dole sekcję "Risks and challenges", a dodatkowo prawie wszędzie wyskakuje komunikat, że ks to nie sklep. Nie jest również tak, że w przypadku jakiejś wtopy nie przysługują ci roszczenia z powodu doznanej szkody.
Ponadto, w mojej opinii na razie na zagramw.to jest względnie mało kampanii, a Wookie z ekipą starannie dobierają sobie klientelę, bo im na tym tez zależy. Pytanie więc, czy usługa pn. "ochrona wspierających" jest rzeczywiście jakąś realną wartością dodaną i czy warto, aby powiększała koszt projektu.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

toblakai pisze: 26 wrz 2018, 11:32 Proszę Cię, tylko bez wkładania mi w usta słów których nie powiedziałem - postępowanie GF(P) jest naganne. Fakty są jednak takie, że prawa wspierających są zabezpieczone PRAWNIE. GF(P) ma obowiązek oddać pieniądze wraz z odsetkami jeżeli sobie tego wspierający zażyczy. Próba uchylenia się od tego obowiązku mogłaby się dla nich źle skończyć - są prawne konsekwencje czegoś takiego.
Nie spinaj się. Z twojej wypowiedzi wywnioskowałem, że nie są potrzebne inne zabezpieczenia, bo jesteśmy już prawnie zabezpieczeni jako konsumenci. Zgadzam się. Różnica jest taka, że w przypadku praw konsumenta jesteśmy zabezpieczeni postfactum, natomiast Wookie, ratując wizerunek po swojej decyzji o wejście w współpracę z GF, wymyślił zabezpieczenie pre factum, które ma w teorii wzmocnić kontrolę nad realizacją kampanii. Jaki będzie tego efekt to się okaże. Wymyśl proszę jakieś zabezpieczenie żeby nie było kolejnego GFgate.
toblakai pisze: 26 wrz 2018, 11:32 Program Wookiego nie 'zabezpiecza bardziej' bo nie ma żadnego umocowania prawnego a sam Wookie nie jest instytucją która może cokolwiek gwarantować. Jak już tutaj napisano, w skrajnie patologicznej sytuacji Wookie nie wyciągnie pieniędzy z kieszeni aby oddać pieniądze. Tak więc co on w zasadzie gwarantuje? Tyle, że 'zerknie' swoim okiem na proces realizacji projektu? Oceni na podstawie przekazanych przez Projektotwórce dokumentów czy wszystko się zgadza? Nikt mu nie da wolnej ręki żeby miał wgląd w finanse i korespondencję firmową w celu oszacowania stopnia postępu projektu.

Wszystko będzie działać na zasadzie deklaratywnej. Twórca deklaruje, że skończył etap, Wookie 'uwalnia' środki.
Tylko, że Wookie nigdzie nie mówił, że gwarantuje zwrot pełnej kasy, jak coś jakiemuś wydawnictwu się nie uda. Jedynie zwiększoną kontrolę nad realizacją obietnic i dawkowanie kasy jak będą postępy. A w przypadku kolejnej GFgate, zwrot pozostałych środków wspierającym. Nie wiesz jak to będzie działać tak na prawdę, tylko gdybasz sobie z negatywnym nastawieniem do całego pomysłu. Mój jest neutralny. Na razie kampania Elekt jest pierwszym precedensowym projektem i poligonem doświadczalnym dla tego pomysłu.
Rzeczywiście zabezpieczenie to może być uważane za ok i spełniające w części swoje założenia o ile masz zaufanie do Zagramw.to i Wookiego. Jeżeli nikomu się nie ufa, bo każdy może zrobić wałek, to żadnego zabezpieczenia nigdy nie będzie.
adalbert pisze: 26 wrz 2018, 11:42 Chodzi o to, że element ryzyka jest nieodłącznie związany z tego typu przedsięwzięciami i nigdy go nie wyeliminujesz.
Święta prawda. Tylko CF w Polsce, powinien wprowadzić pewne działania, procedury, aby to ryzyko zminimalizować. Wspieram.to wprowadził, że jak ktoś ma ileś kampanii nie dokończonych, to nie może u nich zakładać kampanii, a co z tymi kampaniami pozostałymi jak nie wyjdą, to już tylko prawa konsumenta. Zagramw.to ogranicza ilość kampanii i daje tylko te co pewniejsze do realizacji, choć Solar city trochę temu przeczy :D i dodatkowo wprowadzili teraz eksperymentalnie ten system z dawkowaniem kaski. Jak to wszystko się sprawdzi to zobaczymy na przykładzie elekta, ale wolę takie podejście, próbę naprawy systemu, niż odwoływaniu się do zewnętrznych praw.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 11:57 przez Olbagamar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: playerator »

Oj tam, chcieli być trendy, to wymyślili "dodatkową ochronę". Marketing dźwignią handlu crowdfundingu. Ładnie to brzmi, czuć moc. No i poczucie bezpieczeństwa ma w reklamach sporą tradycję :mrgreen:.
Myślę podobnie jak toblakai, nie wygląda że prawnicy mieli w tym udział.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

I właśnie o to chodzi, że nie ma zabezpieczenia przed wałkiem. Program zwiększa zaufanie do platformy/kampanii, ale zaufanie != zabezpieczenie. Nie rozwiązuje problemu nieuczciwych Projektotwórców, nie daje żadnych nowych możliwości w zakresie radzenia sobie w momencie wystąpienia problemu a jego sens opiera się na uczciwości Projektotwórcy i rzetelności przedstawianych przez nich dokumentów. Tylko uczciwych i rzetelnych kontrahentów nie trzeba kontrolować.

Zwiększenie zaufania do platformy/CF wpłynie jedynie na odsunięcie niepokoju Wspierających i zabezpieczenie ciągłego strumienia wsparć. Zyska na tym platforma i autor gry bezpośrednio, a pośrednio gracze jeżeli gra się ukaże. Czyli na wspierających bez zmiany a dla drugiej strony zabezpieczenie zysków.

I to jest właśnie neutralne podejście do tematu - analiza postulatów i na co wpływają.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

toblakai pisze: 26 wrz 2018, 11:59 I właśnie o to chodzi, że nie ma zabezpieczenia przed wałkiem. Program zwiększa zaufanie do platformy/kampanii, ale zaufanie != zabezpieczenie. Nie rozwiązuje problemu nieuczciwych Projektotwórców, nie daje żadnych nowych możliwości w zakresie radzenia sobie w momencie wystąpienia problemu a jego sens opiera się na uczciwości Projektotwórcy i rzetelności przedstawianych przez nich dokumentów. Tylko uczciwych i rzetelnych kontrahentów nie trzeba kontrolować.

Zwiększenie zaufania do platformy/CF wpłynie jedynie na odsunięcie niepokoju Wspierających i zabezpieczenie ciągłego strumienia wsparć. Zyska na tym platforma i autor gry bezpośrednio, a pośrednio gracze jeżeli gra się ukaże. Czyli na wspierających bez zmiany a dla drugiej strony zabezpieczenie zysków.

I to jest właśnie neutralne podejście do tematu - analiza postulatów i na co wpływają.
Masz rację. Żadnego pewnego zabezpieczenia przed wałkiem nie ma i pewnie nie będzie, bo ludzie każde ominą żeby nas oszukać. Co nie oznacza, że nie powinniśmy tych zabezpieczeń stawiać i ich szukać, przy tym utradniać robotę oszustom itp. Bez zaufania nie da się w ogóle żyć, bo wtedy wałek czeka na każdym kroku, według takiej filozofii :wink:

Zabezpieczenie, które podał Wookie opiera się również na zaufaniu, ale do niego samego i zagramw.to. Problem twój polega, że nie ufasz Wookiemu, i widzisz w tym wymyślonym przez niego "zabezpieczeniu", kolejny wałek, tym razem taki, że to i tak nic nie da, a wyskoczył z nim dla własnego pr i po to żeby poprawić wizerunek zw.to. Nie wiem czy masz rację, ja na razie darzę pewnym zaufaniem zagramw.to i z tym mi na razie dobrze :wink: Może jestem naiwny, pewnie tak, ale to już mój problem :)

Czy to jest dobry pomysł, czy Wookie odkrył dobre rozwiązanie, które poprawi polski CF, pokaże czas i realizacja Kampanii Elekta. Mam nadzieję, że będzie jakieś podsumowanie tego programu zabezpieczenia wspierających i obie strony go ocenią :) My na razie możemy gdybać.

Śmiem twierdzić, że to będzie jedyna kampania i jak smród po GF przyschnie i się rozwieje, a GF zrealizuje Solar city, już go nie zobaczymy :)
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 12:19 przez Olbagamar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: detrytusek »

Zgadzam się z @toblakai. To jest "zabezpieczenie" i fajne pr-owe posunięcie.
Teraz sytuacja się tylko komplikuje w przypadku pewnych niejasności bo w.to od razu stwierdziło, że przelało całą uzbieraną kasę i są czyści. Natomiast w przypadku Wookiego odchodami mogą się zacząć obrzucać 3 strony bo wydawca powie, że kasy nie dostał na czas albo nie tyle ile potrzeba.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

@Olbagamar

To nie jest kwestia naiwności. Masz pełne prawo twierdzić, że dla ciebie taki program ma racje bytu. Ja twierdzę, że program który ma podnieść zaufanie nie spełnia tego celu, bo sama jego istota tego zaufania nie podnosi. Jeżeli mam ufać bardziej opierając to jedynie na tym, że Wookie tego dopilnuje to dla mnie to jest za mało. Mnie interesują akcje jakie może podjąć gdy coś się zacznie sypać, a nie co będzie robić jak wszystko idzie po myśli.

Tak jak napisałeś, czas pokaże jakie będą efekty. Miejmy nadzieję, że racja jest po twojej stronie, a moja postawa jest błędna.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

detrytusek pisze: 26 wrz 2018, 12:18 Zgadzam się z @toblakai. To jest "zabezpieczenie" i fajne pr-owe posunięcie.
Teraz sytuacja się tylko komplikuje w przypadku pewnych niejasności bo w.to od razu stwierdziło, że przelało całą uzbieraną kasę i są czyści. Natomiast w przypadku Wookiego odchodami mogą się zacząć obrzucać 3 strony bo wydawca powie, że kasy nie dostał na czas albo nie tyle ile potrzeba.
Tylko, że jeżeli tak jest, to znowu nie mamy zabezpieczenia przed kolejnym GFgate. Może tutaj na forum coś wymyślimy, co by poprawiło system CF i zabezpieczyło go przed kolejnymi klapami. Damy wspólnie radę, tylu tutaj jest mądrych głów. Robię challenge :D

Raczej nic nie wymyślimy, bo tutaj jesteśmy tylko od narzekania i plucia jadem. Jak ktoś coś wymyśli to trzeba to zgnoić i wyciągnąć niecne intencje.
Ja to tak niestety widzę w tej dyskusji nad tym pomysłem Wookiego. Zaraz widzę posta, że jestem jego adwokatem, albo wręcz to on sam się podszywa :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: detrytusek »

Jesteś jego adwokatem czy się podszywasz ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

detrytusek pisze: 26 wrz 2018, 12:36 Jesteś jego adwokatem czy się podszywasz ?
Jedno i drugie na raz. Dodatkowo to ja przetrzymuję gry GF, nie drukarnia, i żądam za nie okupu :wink:
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: wis »

Tak sobie pozwolę skomentować bez cytowania - przepraszam.

1) Wookie w każdej kampanii "inwestuje" reputacje swojej platformy. Projektów ma mniej, niż wspieram.to, więc każda porażka będzie bardziej widoczna.
2) Żadna platforma nie jest zainteresowana projektami, które kończą się skandalem - jeśli potrafią lepiej zabezpieczyć interesy klientów, niech to robią. Po GF-gate okazało się, ze można zrobić więcej (na obu platformach) - wg mnie to krok do przodu.
3) Mechanizm ochronny Wookiego może zadziałać. Wydawnictwo pokazuje fakturę z drukarni/miniaturkarni - jeden telefon, żeby to potwierdzić i załatwione. Zapobiega to przeznaczaniu kasy z projektu na inne rzeczy, co jest chyba dość częstym problemem firm, które nie planują oszustwa, ale zaliczają wtopę i tak.
4) "Wookie też może zrobić wałek". Każdy może - najlepiej wymieniać się towarami z ręki do ręki :roll:
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

Jeżeli argumentacja popierająca projekt ochrony na Zagramw.to będzie się sprowadzać zawsze do 'Wookie tego dopilnuje' to w moim odczuciu jest to za mało. A dlaczego? Ponieważ już teraz wiemy, że Wookie nie jest w stanie tego dopilnować. Śpieszę z wyjaśnieniem.

Gdy pierwotnie GF(P) miało wystartować ze swoją kampanią na platformie Wookiego podniosło się larum ze strony graczy, że GF(P) stanowi zagrożenie i nie jest rzetelną firmą - obawy uzasadnione. Co zrobił Wookie? Jak sam to określił, usiadł z chłopakami z GF(P) i mu wyłożyli dokładnie o co chodzi z opóźnieniami - czym są spowodowane i jak wygląda proces radzenia sobie z tym problemem.

Po aferze z GF(P) Wookie był zaskoczony i z jego wypowiedzi wynika, że nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Oczywiście sama afera nie ma(?) wpływu na produkcję Solar City ponieważ ta była bacznie pilnowana od początku przez GF(P) ze względu na niejako charakter 'być albo nie być' projektu - w zakresie CF rzecz jasna.

Co nam mówi ten przebieg wydarzeń? Jedną z dwóch rzeczy:
1. Wookie dokładnie wiedział o problemach finansowych GF(P) i pomimo tego zdecydował się na współpracę. Dodatkowo nie informując o tym wspierających i reklamując kampanie. Osobiście nie wierzę w taki przebieg wypadków i uważam go za wysoce nieprawdopodobny. Po co pakować swój świeży biznes na taką minę bez ogromnych zysków? Gdyby jednak tak było to chyba oczywistym jest, że Wookie przestaje być gwarantem czegokolwiek ;)

2. GF(P) przedstawiło Wookiemu dowody które wskazywały na to, że wszystko idzie ku lepszemu - faktura z opłaconą zaliczką, zdjęcia pudełek/figurek z fabryki w Chinach. Przekazali swoje plany które mogły być bardziej podkoloryzowane niż rzeczywistość - co już w tej chwili wiemy, że GF(P) robiło. Biorąc pod uwagę to co Wookie otrzymał od GF(P) podjął decyzję o dopuszczeniu kampanii na platformę. Alternatywnie wszystko zostało załatwione tylko 'na gębę', bez konkretów. Co byłoby trochę dziwne. Ostatecznie jednak przeprowadził proces, bliźniaczo podobny do tego który jest planowany w ramach 'Programu Ochrony Wspierających' i zawiódł. Filtr nie zadziałał.

Nie chcę nikogo przekonywać, żeby nie wspierał na platformie Zagramw.to. Sam może kiedyś coś wesprę jeżeli będę uważać, że gra jest tego warta. Jedynie nie będę podejmował swojej decyzji w oparciu o renomę Wookiego - youtubera i autora gier planszowych, który w tym kontekście ma interes FINANSOWY aby ludzie dalej wspierali.

To tak jakby lecieć i kupować gry Portalu w ich przedsprzedażach bo Trzewik mówi, że gra jest awsome i on gwarantuje super zabawę ;) (5/20 gier w mojej kolekcji to gry Portalu, więc proszę mi nie wciskać, że jestem haterem ;) )
wis pisze:4) "Wookie też może zrobić wałek". Każdy może - najlepiej wymieniać się towarami z ręki do ręki :roll:
To nie był w żadnym wypadku fundament mojej argumentacji - co widać ewidentnie na przestrzeni postów. Nie moja wina, że ktoś wyciągnął to luźne stwierdzenie i je wielokrotnie powtarzał.


Kończąc tego przydługiego posta chce jedynie zaznaczyć, iż ja nie postuluję, że będziemy mieli teraz do czynienia z rozwojem mafii naciągaczy czyhających na pieniądze ze wspieraczki. Jedynie studzę nadzieje, bo do tej pory podjęte działania są jedynie post factum - ograniczenie z wspieram.to - bądź nie stanowią dodatkowego zabezpieczenia w rozumieniu przepisów prawa i opierają się na zaufaniu do jednej osoby - jak to ma miejsce na zagramw.to. Ci którzy zyskają na uspokojeniu nastrojów to ludzie do których płyną pieniądze. Nowych gier jest i tak nadto w trakcie roku - można każdego tygodnia zdjąć bardzo dobry tytuł z półki w sklepie i się świetnie bawić. CF to jedynie kropla, a może nawet i kropelka ;)
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: wis »

Nie sądzę, żeby Wookie zrobił audyt finansowy GF. Ja bym przyjął ich tłumaczenia na dobrą monetę, bo alternatywa - czyli wersja rzeczywista - jest tak nieprawdopodobna, że chyba wszyscy zbierali szczęki z podłogi, nie tylko oni. No, ale mamy precedens i sądzę, że teraz skończy się wiara w słowa. Wydawnictwa też mają jasny przekaz - wchodząc na Z.to będą musiały być gotowe na "kontrole". Czy w takich warunkach będzie można oszukać lub położyć projekt? Pewno tak, ale jednak znacznie trudniej. Kluczem powinno być sprawdzanie wiadomości otrzymywanych z wydawnictwa. Wydawnictwo informuje fabrykę, że Z.to jest uprawnione do otrzymywania informacji typu "czekamy na zaliczkę/zaliczka przyszła/gry gotowe, czekamy na kasę/kasa przyszła" i już powinno być lepiej.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Cześć. Na forum pojawiły się komentarze dotyczące newslettera od Czacha Games którego otrzymaliście na maila podanego na wspieram.to, a którego nie zamawialiście. W związku z tym chciałbym naświetlić w tym miejscu co się wydarzyło i co wspieram.to zamierza z tym zrobić.

Część z Was, która wspierała projekty Czacha Games na wspieram.to dostała newsletter, którego nadawcą był Czacha Games. Newsletter ten kierował do kampanii na innej platformie CF w Polsce oraz sklepu Czacha Games. Otrzymaliśmy kilkanaście informacji od Was, że nie wyrażaliście zgody na mailing, nie zapisywaliście się na niego i pytaliście dlaczego go otrzymaliście. Otóż na podstawie rozmów z tymi użytkownikami (którzy używali danego maila np tylko do obsługi wspieram.to) oraz przykładzie własnym (sam otrzymałem taką wiadomość na prywatny adres mailowy) wynika, że użytkownik "Czacha Games Przemek Kochowicz" w sposób niezgodny z regulaminem, prawem oraz RODO pobrał dane wspierających i bez ich zgody wykorzystał je do własnych celów marketingowych (prawdopodobnie po prostu skopiował maile osób, które wspierały jego kampanie na wspieram.to i wkleił do swojej bazy).

Działania te były i są nieautoryzowane przez wspieram.to. Dane, które podajecie na swoich kontach na wspieram.to służą projektodawcom do realizacji nagród oraz informowania o przebiegu kampanii w której bierzecie udział oraz informowania o statusie produkcji po zakończeniu kampanii. Żaden z projektodawców bez Waszej zgody nie ma prawa przetwarzać Waszych danych (żadnych). Zgodnie z zaakceptowanymi przez zgodami możecie otrzymywać:

1. Maile "systemowe" z informacją o płatnościach, zakończonej kampanii, aktualizacjach - zgoda ta jest niezbędna do realizacji podstawowych usług na wspieram.to
2. Maile od wspieram.to czyli newsletter wspieram.to planszówki lub ogólny - ta zgoda jest opcjonalna
3. Maile od projektodawców, które dotyczą realizacji nagród, statusu kampanii np prośba mailowa o uzupełnienie danych itd - ta zgoda jest również niezbędna i służy do realizacji umowy kupna-sprzedaży (wsparcia).

Jakiekolwiek inne maile nie dotyczące projektów, które wspieracie tj służące realizacji umowy kupna sprzedaży są niezgodne z regulamiem. Nie mówiąc o zapisywanie Was do zewnętrznych baz mailingowych.

W związku z powyższym konto użytkownika "Czacha Games Przemek Kochowicz" zostało zawieszone na czas nieokreślony. Wspieram.to to jako administrator tych danych w rozumieniu RODO, ma obowiązek nie tylko stanowczo reagować, ale również zgłaszać nadużycia odpowiedniem organom. Wierzymy, że więcej taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: crsunik »

Czy to oznacza, że zamierzacie ich zgłosić?
Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 14:34 Cześć. Na forum pojawiły się komentarze dotyczące newslettera od Czacha Games którego otrzymaliście na maila podanego na wspieram.to, a którego nie zamawialiście. W związku z tym chciałbym naświetlić w tym miejscu co się wydarzyło i co wspieram.to zamierza z tym zrobić.

Część z Was, która wspierała projekty Czacha Games na wspieram.to dostała newsletter, którego nadawcą był Czacha Games. Newsletter ten kierował do kampanii na innej platformie CF w Polsce oraz sklepu Czacha Games. Otrzymaliśmy kilkanaście informacji od Was, że nie wyrażaliście zgody na mailing, nie zapisywaliście się na niego i pytaliście dlaczego go otrzymaliście. Otóż na podstawie rozmów z tymi użytkownikami (którzy używali danego maila np tylko do obsługi wspieram.to) oraz przykładzie własnym (sam otrzymałem taką wiadomość na prywatny adres mailowy) wynika, że użytkownik "Czacha Games Przemek Kochowicz" w sposób niezgodny z regulaminem, prawem oraz RODO pobrał dane wspierających i bez ich zgody wykorzystał je do własnych celów marketingowych (prawdopodobnie po prostu skopiował maile osób, które wspierały jego kampanie na wspieram.to i wkleił do swojej bazy).

Działania te były i są nieautoryzowane przez wspieram.to. Dane, które podajecie na swoich kontach na wspieram.to służą projektodawcom do realizacji nagród oraz informowania o przebiegu kampanii w której bierzecie udział oraz informowania o statusie produkcji po zakończeniu kampanii. Żaden z projektodawców bez Waszej zgody nie ma prawa przetwarzać Waszych danych (żadnych). Zgodnie z zaakceptowanymi przez zgodami możecie otrzymywać:

1. Maile "systemowe" z informacją o płatnościach, zakończonej kampanii, aktualizacjach - zgoda ta jest niezbędna do realizacji podstawowych usług na wspieram.to
2. Maile od wspieram.to czyli newsletter wspieram.to planszówki lub ogólny - ta zgoda jest opcjonalna
3. Maile od projektodawców, które dotyczą realizacji nagród, statusu kampanii np prośba mailowa o uzupełnienie danych itd - ta zgoda jest również niezbędna i służy do realizacji umowy kupna-sprzedaży (wsparcia).

Jakiekolwiek inne maile nie dotyczące projektów, które wspieracie tj służące realizacji umowy kupna sprzedaży są niezgodne z regulamiem. Nie mówiąc o zapisywanie Was do zewnętrznych baz mailingowych.

W związku z powyższym konto użytkownika "Czacha Games Przemek Kochowicz" zostało zawieszone na czas nieokreślony. Wspieram.to to jako administrator tych danych w rozumieniu RODO, ma obowiązek nie tylko stanowczo reagować, ale również zgłaszać nadużycia odpowiedniem organom. Wierzymy, że więcej taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: opulentus »

Wspieram.to --> zgłosiliście nieautoryzowane pobranie danych do GIODO?
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Golfang »

Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 14:34 PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
Jak widać już nie tylko dla autorów... ale także każdego pracownika tych firm. Rozumiem, że to nie od was był ten pracownik? Dane które pobrał były pobrane z waszej bazy czy z bazy Czachy?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: konrad.rymczak »

Golfang pisze: 09 maja 2019, 14:56
Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 14:34 PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
Jak widać już nie tylko dla autorów... ale także każdego pracownika tych firm. Rozumiem, że to nie od was był ten pracownik? Dane które pobrał były pobrane z waszej bazy czy z bazy Czachy?
Czy Czacha to pobrała czy jej pracownik to jedno i to samo - pobrał ten co miał dostęp do konta na wspieram.
A dane Czacha mogła pobrać wcześniej, w końcu wysyłali nagrody, a danych nie musieli kasować. Użyli ich jednak niezgodne z przeznaczeniem.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Golfang »

Dodatkowo informuję, że jeśli zgłasza się naruszenie danych osobowych nie bankowych - zgłasza się to do PUODO (GIODO tylko dla bankowych)
----------------
10% flamberg.com.pl
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Golfang »

konrad.rymczak pisze: 09 maja 2019, 15:00
Golfang pisze: 09 maja 2019, 14:56
Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 14:34 PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
Jak widać już nie tylko dla autorów... ale także każdego pracownika tych firm. Rozumiem, że to nie od was był ten pracownik? Dane które pobrał były pobrane z waszej bazy czy z bazy Czachy?
Czy Czacha to pobrała czy jej pracownik to jedno i to samo - pobrał ten co miał dostęp do konta na wspieram.
A dane Czacha mogła pobrać wcześniej, w końcu wysyłali nagrody, a danych nie musieli kasować. Użyli ich jednak niezgodne z przeznaczeniem.
ja rozumiem że niezgodnie z przeznaczeniem - ale kto ma obowiązek zgłosić wyciek do PUODO? Czacha czy ZagramW.To? Wydaje mi się że to zależy od tego w jaki sposób dane zostały przekazane do Czachy - chociaż prawnikiem nie jestem.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

opulentus pisze: 09 maja 2019, 14:48 Wspieram.to --> zgłosiliście nieautoryzowane pobranie danych do GIODO?
Obecnie sytuację analizuje prawnik jeżeli będziemy mieli ustawowy obowiązek zgłoszenia tego to zrobimy to bezzwłocznie.
Golfang pisze: 09 maja 2019, 14:56
Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 14:34 PS przy okazji chciałbym zapewnić, że dostęp do Waszych danych takich jak adres mailowy, adres zamieszkania, numer telefonu, numer paczkomatu są dostępne tylko dla autorów projektów, które wspieracie. Dane ogólnie dostępne, które będą widoczne jeżeli je podacie to imię nazwisko nick (który po wpisaniu zastępuje imię i nazwisko) oraz miasto.
Jak widać już nie tylko dla autorów... ale także każdego pracownika tych firm. Rozumiem, że to nie od was był ten pracownik? Dane które pobrał były pobrane z waszej bazy czy z bazy Czachy?
Dane użytkowników trzymane są w bazie wspieram.to. Po zalogowaniu na swojego konto oraz przejściu do swojej kampanii autor tej kampanii ma dostęp do danych osób go wspierających. Tym pracownikiem był autor kampanii.
Golfang pisze: 09 maja 2019, 15:02 Dodatkowo informuję, że jeśli zgłasza się naruszenie danych osobowych nie bankowych - zgłasza się to do PUODO (GIODO tylko dla bankowych)
Dostępu do danych bankowych nie ma nikt. Są one trzymane u pośrednika płatności t.pay lub Payu - nie ma ich nawet w bazie wspieram.to
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: konrad.rymczak »

Golfang pisze: 09 maja 2019, 15:05 ja rozumiem że niezgodnie z przeznaczeniem - ale kto ma obowiązek zgłosić wyciek do PUODO? Czacha czy ZagramW.To? Wydaje mi się że to zależy od tego w jaki sposób dane zostały przekazane do Czachy - chociaż prawnikiem nie jestem.
Wg mnie Wspieram - to nie był wyciek od Czachy, tylko Czacha ich użyła, a administratorem tych danych jest Wspieram.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
ODPOWIEDZ