Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

Modularną plansza konkretnie zmienia schematy znane ze "sztywnej" mapy. Losuje się nie tylko nowa planszę ale także jej wielkość (W zależności Od ilości osob) ale także położenie bazy. Frakcje mają nowe sąsiedztwo. Dużo przyjemniej gra się na dwie osoby bo planszą jest ciasna i pojedynek wreszcie nabrał rumieńców. Ten dodatek jest po prostu "musowy" dla kogoś kto ograł podstawową planszę.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: kaszkiet »

Jak przypuszczam modularna plansza nijak nie jest do zastosowania na planszy rozszerzonej? :)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

kaszkiet pisze: 20 sie 2019, 14:56 Jak przypuszczam modularna plansza nijak nie jest do zastosowania na planszy rozszerzonej? :)


Nie jest
Trawers

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Trawers »

Czy ktos uzywa insertu Warbox i pokusil sie o zakup modularnej planszy? Zmiesci sie to w jakis cywilizowany sposob? Z wypiwiedzi wnosze, ze dla mnie to dodatek obowiazkowy ze wzgledu na poprawe mozliwosci skalowania tytulu.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: hsiale »

Jeśli chcesz mieć też normalną planszę, raczej nie ma szans, tzn. można oczywiście dać na wierzch ale pudło się nie domknie. Jako zastępstwo dla normalnej planszy powinno się udać niezależnie od insertu, ja tak zrobiłem bo normalną planszę zastąpiłem matą, która siedzi w tubie.
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: imadlo64 »

A ja wrócę jeszcze do Automy.
Gram już dość długo w wersję solo (na razie na poziomie Autometty :)) a dziś miałem pierwsze podejście grając przeciwko Albionowi automy.
I mam dwa pytania:
1. w instrukcji do automy z dodatku "Najeźdźcy..." jest napisane, żeby podmienić 4 karty z podstawowej talii na nowe z dodatku (chyba nr 5, 8, 18, 19 - tak z głowy). Sprawdziłem - te 4 nowe karty są takie same jak te, które już są, więc co tu podmieniać?
2. Gdzie w ogóle są numery kart talii automy?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mecenas »

imadlo64 pisze: 11 wrz 2019, 01:52 A ja wrócę jeszcze do Automy.
Gram już dość długo w wersję solo (na razie na poziomie Autometty :)) a dziś miałem pierwsze podejście grając przeciwko Albionowi automy.
I mam dwa pytania:
1. w instrukcji do automy z dodatku "Najeźdźcy..." jest napisane, żeby podmienić 4 karty z podstawowej talii na nowe z dodatku (chyba nr 5, 8, 18, 19 - tak z głowy). Sprawdziłem - te 4 nowe karty są takie same jak te, które już są, więc co tu podmieniać?
2. Gdzie w ogóle są numery kart talii automy?
1. Te karty nie są takie same. Wprowadzają akcję specyficzną dla frakcji z dodatku (po 2 akcje dla klanów Albion i Tokugawa).
2. Prawy górny róg - bardzo małe liczby.
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: imadlo64 »

mecenas pisze: 11 wrz 2019, 06:19 1. Te karty nie są takie same. Wprowadzają akcję specyficzną dla frakcji z dodatku (po 2 akcje dla klanów Albion i Tokugawa).
2. Prawy górny róg - bardzo małe liczby.
Ok, dzięki, faktycznie numerki ledwo widoczne :)
U mnie natomiast te karty są identyczne. Grę kupowałem w sklepie, nówka w folii. A karty automy miałem w takim razie już ułożone pod dodatek. Ciekawi mnie więc, czy to pomyłka i jak wyglądają "oryginalne" karty nr 5, 8, 18, 19 ?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mecenas »

imadlo64 pisze: 11 wrz 2019, 09:42 U mnie natomiast te karty są identyczne. Grę kupowałem w sklepie, nówka w folii. A karty automy miałem w takim razie już ułożone pod dodatek. Ciekawi mnie więc, czy to pomyłka i jak wyglądają "oryginalne" karty nr 5, 8, 18, 19 ?
Aż zacząłem to bardziej zgłębiać...

Coś takiego na BGG znalazłem
"The extra Automa deck cards from Invaders were rolled into the base game deck (it was just 4 cards replacing cards from the base game to add icons for the expansion factions) so the the vast majority of the base game copies come with the Invaders cards."

Więc może przy kolejnych drukach rzeczywiście to już zrobili. Ogólnie w oryginale te 4 karty nie miały żadnych akcji pod którąś z frakcji, więc jeżeli posiadają one akcje dedykowane dla którejś frakcji z dodatku, to są to poprawne karty i nie trzeba nic podmieniać.
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: imadlo64 »

mecenas pisze: 11 wrz 2019, 09:48 "The extra Automa deck cards from Invaders were rolled into the base game deck (it was just 4 cards replacing cards from the base game to add icons for the expansion factions) so the the vast majority of the base game copies come with the Invaders cards."

Więc może przy kolejnych drukach rzeczywiście to już zrobili. Ogólnie w oryginale te 4 karty nie miały żadnych akcji pod którąś z frakcji, więc jeżeli posiadają one akcje dedykowane dla którejś frakcji z dodatku, to są to poprawne karty i nie trzeba nic podmieniać.
Tak, chyba na to wygląda, że przy dodruku karty automy są już gotowe do grania z dodatkiem. Wygrzebałem też komplet kart w pdf do samodzielnego druku, który kiedyś znalazłem w necie i faktycznie są to "stare" karty, bez akcji Albionu i Togawy. A różnią się tylko tym, że nie ma tych nowych akcji w nawiasach.
Dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: playerator »

Dobro Prawdziwie Luksusowe. Za komplet na podmianę trzeba by wyłożyć 200 $. Ale wyglądają rewelacyjnie.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: RasTafari »

playerator pisze: 07 lis 2019, 13:31 Dobro Prawdziwie Luksusowe. Za komplet na podmianę trzeba by wyłożyć 200 $. Ale wyglądają rewelacyjnie.
Tylko jeśli dobrze kojarzę to jest po jednym z każdej frakcji więc jak chcesz komplet to trzeba pomnożyć przez cztery :wink:
Ale tak, chciałbym :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: playerator »

RasTafari pisze: 07 lis 2019, 13:35 Tylko jeśli dobrze kojarzę to jest po jednym z każdej frakcji więc jak chcesz komplet to trzeba pomnożyć przez cztery :wink: (...)
Pomnożyłem... :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Gromb »

Czy to nie jest przerost formy nad treścią? Nawet moje szaleństwo i słabość do tego tytułu ma swoje granice. Ale metalowym figsom mówię stanowcze nie, chociaż zapalency pewnie już mnożą x4... :wink: eeee... a nie razy 6?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: _leigam_ »

Jak można doić to doją. Ja się zastanawiam co jeszcze wymyślą.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: RasTafari »

Gromb pisze: 07 lis 2019, 14:17 Czy to nie jest przerost formy nad treścią? Nawet moje szaleństwo i słabość do tego tytułu ma swoje granice. Ale metalowym figsom mówię stanowcze nie, chociaż zapalency pewnie już mnożą x4... :wink: eeee... a nie razy 6?
OMG! Masz rację. A nie czekaj. x7 przecież!!! :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: uyco »

to chyba jest zestaw różnych mechów, więc wystarczy x4... :mrgreen:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: krwlng »

Do tego trzeba jeszcze doliczyć 15$ za silikonowe podstawki w kolorach frakcji :wink:
Z tego co Jamey Stegmeier deklarował to modularna plansza była ostatnim oficjalnym dodatkiem w linii Scythe i nie będzie metalowych figurek postaci ani metalowych statków latających, a szkoda :(
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: 13thcaesar »

Ja się skusiłem i zakupiłem jeden zestaw wraz z silikonowymi podstawkami, i nie żałuje. Prezentują się naprawdę świetnie, zawierają więcej detali, dlatego mam zamiar stopniowo skompletować wszystkie cztery zestawy.
Ale Scythe to moja (i mojego 9-letniego syna) ulubiona gra, w którą już wpakowałem tyle kasy, że stała się moją najdroższa grą w kolekcji (UWAGA SPOILERY Z DODATKU FENRIS POWSTAJE!!):
Spoiler:
Wymyśliłem nawet pewien wariant jak wykorzystać te metalowe mechy w rozgrywce: Po tym jak gracz Rozmieści wszystkie swoje cztery plastikowe mechy, może nadal wykonać dolną akcję Rozmieszczenia Mechów, aby po opłaceniu wymaganego kosztu (metal) "ulepszyć" je. Podmienia wtedy jednego ze swoich plastikowych mechów znajdujących się na planszy na jego metalową wersję. Następnie losuje dwie modyfikacje mechów (z dodatku Fenris Powstaje) i wybiera jedną z nich. Wybraną modyfikacją zastępuje dowolną zdolność mecha wydrukowaną na planszy jego Frakcji. Gracz może w ten sposób ulepszyć wszystkie swoje cztery plastikowe mechy (jeśli oczywiście posiadamy cztery metalowe mechy).
Sądzę że jest to ciekawsza wersja wykorzystania modyfikacji mechów niż ta sugerowana przez instrukcję z wykorzystaniem tego modułu.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: pieprzowa »

A orientuje sie ktos czy bedzie jakis dodruk fenrisa zeby byl w normalnych sklepach i cenie nizszej niz scd wydawnictwa?
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Breżniew »

pieprzowa pisze: 08 lis 2019, 09:10 A orientuje sie ktos czy bedzie jakis dodruk fenrisa zeby byl w normalnych sklepach i cenie nizszej niz scd wydawnictwa?
Fenris i Gambit Najeźdźcy będą w połowie lutego. Przedsprzedaż powinna wystartować w styczniu.

Źródło: https://www.facebook.com/planszowenewsy ... 863381667/

EDIT: Poprawione. Miałem na myśli Najeźdźców a nie Gambit :)
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: 13thcaesar »

Za dwa tygodnie mam zamiar rozegrać "epicką" rozgrywkę na 7 graczy w Scythe z uwzględnieniem poniższych modułów:
Spoiler:
Korzystacie z jakichś szczególnych modułów podczas swoich rozgrywek? Macie jakieś ulubione?
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: dragon77 »

Hejka,
Strasznie dużo czasu straciłem na szukaniu, więc poproszę o pomoc: gdzie znajdę naklejki na robotników plus ewentualnie rekrutów do samodzielnego wydruku ? A może są jakieś gotowe do kupienia ?
Z góry dzięki za odp.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: GaGacek »

Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: miszczu666 »

Towarzysze Obywatele.
Przetłumaczyłem i udostępniam plik ze skrótem zasad do Scythe wraz z dodatkami Igrając z Wiatrem oraz Najeźdźcy z Daleka.

Jeśli znajdziecie jakieś błędy, proszę o informacje, poprawię i wrzucę aktualizację.
Skrót zasad - Scythe + Najeźdźcy z Daleka + Igrając z Wiatrem

Pozostałe pliki pomocy mojego tłumaczenia można znaleźć tu: Pliki pomocy i skróty zasad - różne
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
ODPOWIEDZ